
Mitä Saksassa oikein tapahtuu – vasemmisto flirttailee juutalaisvihalla ja syyttää ihmisvihamielisyydestä konservatiiveja
Saksassa kaikki totutut käsitykset ovat menneet päälaelleen. Juutalaisviha on palannut kaupunkien kaduille, mutta siitä vastaa nyt äärivasemmisto. Punavihreä vasemmisto demareita myöten lietsoo oikeiston syrjintää. Oikeistopuolue puolustaa juutalaisia, mutta saa kuulla olevansa epädemokraattinen ja ihmisvihamielinen.
Suomalainen, Berliinissä asuva toimittaja Pertti Rönkkö julkaisi eilen Facebook-seinällään peräti kolme linkkiä saksalaiseen uutismediaan, joista käy ilmi, että vasemmiston ja muslimien juutalaisviha on Saksassa salonkikelpoista, mutta sen kritisointi ei.
Berliinin kaupunki on myöntänyt luvan juutalaisvastaiselle ja antisemitistiselle mielenosoitukselle Brandenburgin portin edessä, Bild-lehti uutisoi. Solidaarisuudenosoitukseksi palestiinalaisille nimetyn tapahtuman vetonauloja ovat Israelia vastaan tuntemastaan vihasta ja antisemitismistaan tunnetut räppärit, jotka vaativat lauluissaan mm. Tel Avivin pommittamista. Israelin Berliinin suurlähetystö ja Saksan hallituksen antismitismivaltuutettu vaativat mielenosoituksen kieltämistä, Rönkkö referoi.
Tänään Rönkkö linkkasi BZ-lehden juttuun, jonka mukaan Berliinin sisäministeri Andreas Geisel (sd) kielsi viime hetkellä kahden juutalaisvihan täyttämisistä lauluistaan tunnetun räppärin esiintymisen Brandenburgin portilla.
Afd:n jäsenet eivät saa pitää rauhallista kokousta – eivät vaikka olisivat juutalaisia
Muslimimaahanmuuttoon kriittisesti suhtautuva kansalliskonservatiivinen AfD-puolue (Vaihtoehto Saksalle) on vasemmiston lempi-inhokki. AfD on ollut huolissaan muslimimaahanmuuttajien antisemitismistä, ja puolueessa vaikuttaa myös juutalaisia.
Vasemmistolaisten mielestä näillä juutalaisilla ei ole poliittisia perusoikeuksia kokoontua.
– Ei juutalaisia hotelliin, koska he ovat AfD:n jäseniä – uutisoi Rhein-Neckar Zeitung. tapauksesta, jossa „Naiset oikeistoa vastaan“ -niminen ryhmä vaatii yhdessä vihreiden, SPD:n ja vasemmistopuolue Linken kanssa heidelbergiläistä hotellia perumaan AfD:n sisällä toimivien juutalaisten kokoustilavarauksen. Perusteluksi naisryhmä sanoo, että „AfD on epädemokraattinen, ihmisvihamielinen ja osaksi oikeistoradikaalinen“, Rönkkö kertoo.
Varo joutumasta samaan kuvaan AfD:n puheenjohtajan kanssa
Vaihtoehto Saksalle -puolueen syrjintä ja leimaaminen saa välillä koomisiakin piirteitä.
– Hessenin osavaltion elokuvasäätiön johtaja Joachim Mending sai välittömät potkut oltuaan samassa valokuvassa AfD:n puheenjohtajan Jörg Meuthenin kanssa, Die Welt uutisoi. Yli 300 näyttelijää ilmoitti, että eivät voi jatkaa „imagosyistä“ yhteistyötä AfD:n johtajan kanssa keskustelleen ja samassa kuvassa olevan henkilön kanssa ja vaativat hänen erottamistaan. Kuva oli otetettu ravintolassa, jossa Meuthen ja Mending söivät yhdessä, Rönkkö kertoo.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ekstremistimuslimien Israel-viha kasvattaa antisemitismiä Euroopassa

BLM:n riveistä lietsotaan juutalaisvastaista retoriikaa

Rikostutkinta Malmössä – mellakoitsijat huusivat kuorossa juutalaisvastaisia iskulauseita
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Saksan kansallisen mediayhtiön ZDF:n uutisdokumentti paljastaa Hamasin soluttautumisen kansalaisjärjestöihin Euroopassa
Journalistit Carl Exner ja Ahmet Şenyurt selvittivät "Die Spur" -uutisdokumentissa, mitkä tahot ovat islamististen rakenteiden ja Hamasin propagandistien taustalla. Tutkivan journalismin dokumentti todentaa, kuinka Hamas-toimijat ovat merkittävissä rooleissa eurooppalaisissa yhdistyksissä ja kansalaisjärjestöissä.

Kun mitta tulee täyteen: Rikollisjengien terrorille pantiin kertakaikkinen piste – El Salvadorin kansalaisten turvallisuudentunne oli aiemmin pohjamudissa, tänään parempi kuin sveitsiläisillä
El Salvadorin itsevaltainen presidentti lopetti kovalla kädellä maata terrorisoivien rikollisjengien mielivallan. Kansa ja yrityselämä kiittävät mutta arvostelijoitakin riittää. Yhtä kaikki El Slavador on tänään kansalaisten mielestä yksi maailman turvalllisimmista maista.