

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Musliminainen ei pääse irti aviomiehestään ilman imaamin siunausta – myös miehen pitää hyväksyä ero
Musliminaisen avioero voi koitua hankalaksi, jos erosta ei ole yksimielisyyttä. Imaami haluaa puumerkkinsä asiaan, vaikka muuten mentäisiin asuinmaan lain mukaan. Myös aviomiehen pitää hyväksyä tapahtunut todeksi, kertoo SVT.
Harvassa ovat Ruotsissa ne imaamit, jotka lähtevät ajamaan eroa, jos vain nainen tahtoo sitä. Tilanne on naiselle hankala, sillä muslimioikeuden mukaan hän on alkuperäisessä kotimaassaan edelleen naimissa, vaikka Ruotsin lakien mukaan hän on eronnut, Jos mies siis kieltäytyy eroamasta.
Miehellä kaikki valta
Islamilaisen oikeustradition mukaan miehellä on ehdoton oikeus ottaa avioero mutta nainen tarvitsee miehen luvan, kertoo SVT. Oikeusavustaja Ada Alak Malmöstä on auttanut seitsemää naista tilanteessa, jota hän kutsuu nimellä ”jäätynyt avioliitto”.
– Miehet hyödyntävät usein oikeuttaan. Nainen on tilanteessa rampa ankka, joka ei voi jatkaa elämäänsä vaikka menemällä uudestaan naimisiin. Jos nainen sitten matkustaa takaisin kotimaahansa, hän ei ehkä pääse sieltä enää pois, koska mies voi sen (siellä vielä voimassaolevan avioliiton nojalla) estää, Alak kertoo.
Imaameja uhkaillaan
Malmölainen imaami Adly Abu Hajar saa keskimäärin viisi anomusta viikossa avioeroa hakevilta naisilta. Hän on niitä harvoja, jotka auttavat naisia, vaikka aviomies kieltäytyy erosta.
– Monet imaamit pelkäävät aviomiesten uhkaa, siksi he lähettävät minulle tapauksia koko Euroopasta, imaami sanoo.
Erohaluttomat aviomiehet ovat uhkailleet useasti Adly Abu Hajeria. Hänen mielestään Ruotsi tarvitsee lainsäädännön, jonka mukaan imaamin on purettava avioliitto, vaikka nainen yksin haluaisi sitä. Näin laki olisi imaamin turvana uhkaavissa tilanteissa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Adly Abu Hajar Ada Alak aviomiesten uhka miehen kunnia malmölaisten imaami miesvalta Islamilainen oikeustraditio jäätynyt avioliitto avioero lainsäädäntö imaami muslimit Avioliitto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra: Keinoja maasta poistamiseen olisi, jos olisi riittävästi tahtoa

Lakivaliokunnan perussuomalaiset: Toistuville turvapaikkahakemuksille tultava loppu

Immonen: Suomi luisumassa Ruotsin tielle – ”Epäonnistunut maahanmuuttopolitiikka ja massamaahanmuutto johtavat maan lopulta totaaliseen kaaokseen”

Malesian ex-pääministeri: ”Muslimeilla on oikeus tappaa miljoonia ranskalaisia”

Hallitus junaili terroristit Suomeen salaa – PS: Ministerit valehtelevat, virkamiehet valehtelevat, kaikki valehtelevat, jotta maahan saa tuotua Isis-liikkeeseen kuuluvia ihmisiä!

Ruotsalaiset muslimitytöt: ”En voisi ikinä deittailla ei-muslimin kanssa”

Rosengårdin imaami julistaa juutalaisten olevan peräisin eläimistä, kehottaa kannattajiaan kivittämään poliiseja ja täyttämään kadut tulella

”Menet naimisiin tai kuolet” – sadat tytöt elävät Saksassa lapsivaimoina

Ruotsidemokraatit puolustavat sukupuolten tasa-arvoa: Moniavioisuus on kiellettävä ja vanhat liitot purettava
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Vieraskielisten Kela-tukiin hupenee jo yli miljardi euroa vuodessa – Perussuomalaiset: ”Sietämätöntä”
Monet poliitikot oikealta vasemmalle - ja myös mediassa esiintyvät tutkijat hokevat viikosta toiseen, kuinka maahanmuuton lisääminen muka olisi välttämätöntä julkisen talouden rahoittamiseksi. Kelan tuoreet luvut vieraskielisten osuudesta tukien saajina kuitenkin paljastavat karun todellisuuden maahanmuuttolobbarien puheiden takana.

Perussuomalaiset ja Veronika Honkasalo ottivat jälleen kiivaasti yhteen eduskunnassa – Vigelius: ’’Vasemmisto vastustanut liki kaikkia maahanmuuton kiristyksiä’’
Tiistaina eduskunnan täysistunnossa vasemmistoliiton kansanedustaja Veronika Honkasalo ja useat perussuomalaiset kansanedustajat ottivat kiivaasti yhteen. Keskustelu koski hallituksen esitystä, jolla kiristettäisiin pysyvien oleskelulupien ehtoja.