

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Rosengårdin imaami julistaa juutalaisten olevan peräisin eläimistä, kehottaa kannattajiaan kivittämään poliiseja ja täyttämään kadut tulella
”Kaikki tietävät, että länttä hallitsevat juutalaiset”, julistaa kiistelty imaami Malmön ongelmalähiössä. Basem Mahmoud purkaa tulikivenkatkuista juutalaisvihaansa perjantairukousten lisäksi somekanavillaan ja tuomitsee ankarasti uskonveljien yritykset rakentaa ymmärrystä valtaväestön kanssa, kertoo Expressen.
Basem Mahmoud arvostelee Rosengårdin al-Sahaba-kellarimoskeijassaan jyrkästi muiden imaamien liennytyspyrkimyksiä Malmön toisten uskontokuntien kanssa. Hän sanoo, että samaan pöytään juutalaisten kanssa istuneet imaamit eivät ole oikeita muslimeja. Tällaisten imaamien moskeija on itse asiassa synagooga, jossa juonitellaan ja rakennetaan salaliittoja oikeauskoisia vastaan.
– Nuo imaamit haluavat mielistellä vääräuskoisia ja seisovat nyt helvetin portilla.
– Kokoukseen osallistuneet eivät edusta muslimeja. Emme tunnusta heitä emmekä kuuntele heitä. Me ainoastaan vihaamme heitä, julistaa Basem Mahmoud, joka käyttää myös nimiä Abu Hamza ja Basem Dwekat.
Outoa sananvapautta
Basem Mahmoud arvostelee ankarasti myös Ruotsin hallitusta ja syyttää sitäkin salaliitosta muslimeja vastaan, yhdessä petollisten imaamien kanssa. Outoa on se, että Rosengårdin imaami on saanut rauhassa pauhata vihaansa viranomaisten siihen suuremmin puuttumatta.
– Kaikkina aikoina samat petolliset roistot ovat seisseet esteenä oikeauskoisten tiellä. Kaikki tietävät, että länsimaita hallitsevat juutalaiset. Juutalaiset ovat sikojen ja apinoiden jälkeläisiä ja he vihaavat muslimeja. Mutta islamia vastaan he ovat avuttomia, Expressen siteeraa imaamia.
Expressenin toimittaja tiedusteli imaamilta itseltään tämän lausuntojen todenperäisyyttä. Niukkasanainen Basem Mahmoud kiistää tiukasti nimitelleensä juutalaisia, vaikka kyseinen saarna on videoitu.
– En halua keskustella kanssasi, imaami ilmoitti toimittajalle.
– Ei ole sinun asiasi sotkeutua tähän, et ole uskontojen asiantuntija. Et osaa arabiaa. Et osaa yhtään mitään. Et ole myöskään juutalainen, joten mitä sinulla on sanomista minun ja juutalaisten välisiin asioihin.
”Hän ei ole edes oikea imaami”
Eräs Rosengårdin imaamin vihanpurkauksen kohteeksi joutuneista kolleegoista on Saeed Azam. Hän on hyvin tietoinen al-Sahaba-moskeijan esimiehen edesottamuksista.
– Olen tuntenut hänet vuosikausia ja mies on täysi katastrofi. Hän näkee ongelmana jokaisen, joka keskustelee juutalaisten kanssa. Itse asiassa hän ei ole edes oikea imaami, häneltä puuttuu tarvittava koulutus.
Saeed Azamin mukaan Basem Mahmoud on kellarimoskeijoineen uhka juutalaisten lisäksi myös siltoja rakentavalle yhteistyölle ongelmalähiössä.
– Rosengårdissa olemme tehneet valtavasti työtä ratkaistaksemme alueen ongelmia. Basem Mahmoud ei moisesta pidä, hän haluaisi nähdä kadut tulessa ja poliisit kivisateessa. Hänen moskeijansa on kyllä todellinen ongelma.
”Puolustetaan terroristisia rikoksia”
Basem Mahdmoudin rajattomat vihapuheet ovat herättäneet huomiota ja kummastusta Suomessakin. Perussuomalaisten varapuheenjohtaja Riikka Purra kommentoi imaamin linjauksia Twitterissä:
– Taas yksi Ruotsissa toimiva imaami, joka julistaa juutalaisvihaa moskeijassaan, perjantairukouksissaan ja somekanavillaan. Samalla puolustetaan terroristisia rikoksia vääräuskoisia kohtaan: ranskalaisopettaja, joka menetti päänsä, oli saastainen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- turvallisuusviranomaiset kellarimoskeija Saeed Azam Basem Dwekat Abu Hamza Basem Mahmoud sanavapaus helvetin portit helvetti seurakunta synagooga al-Sahaba vääräuskoiset oikeauskoiset juutalaisviha säpo Rosengård Malmö muslimit Moskeija Juutalaiset Riikka Purra Islam
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ranska on saanut tarpeekseen islamistien ymmärtäjistä: ”Kansaa yököttää”

Ranskan presidentti Macronilta ukaasi maan muslimeille – vaatii sitoutumista tasavallan arvoihin

Musliminainen ei pääse irti aviomiehestään ilman imaamin siunausta – myös miehen pitää hyväksyä ero

Koraanin polttaminen johti totaaliseen kaaokseen Malmössä – sadat mellakoitsijat kivittivät poliiseja ja polttivat autoja

Muslimiyhteisö kritisoi, MTV:n uutistoimitus taipui – rikosuutinen sensuroitiin

Ruotsin imaamit ilmiriidassa – sisällissota kytee muslimien välillä

Ranskalaisopettajan murhannut jihadisti sai sankarihautajaiset kotimaassaan

Iran teloitti hallintoa kritisoineen toimittajan

Maahanmuuton munaukset maksuun Göteborgissa: 11 miljardia ongelmalähiöiden kriisiapuun
Viikon suosituimmat

800 000 osoitti mieltään Ranskassa: Kauppoja ryöstettiin, ikkunat palasiksi ja autot tulessa – levotonta myös muualla Euroopassa
Ranskassa lauantaina järjestetyt laajat mielenosoitukset kärjistyivät väkivaltaisiksi mellakoiksi ja ryöstelyksi eri puolilla maata. Valtosa protestoijista käyttäytyi rauhallisesti, mutta videoiden mukaan kirjava joukko rikollisia käytti tilaisuutta hyväkseen kostaakseen yhteiskunnalle ja toteuttaakseen oikeudenmukaisuutta varastamalla.

Iranista Suomeen muuttanut Minna Tilbe: ”Olemme paenneet islamismia ja uskonnollista sortoa”
Kolme maahanmuuttajaa kertoo kokemuksistaan siitä, millaista on asua Suomessa. He arvostavat demokratiaa ja turvallisuutta. Islamismi uhkaa vapautta täälläkin.

Purra Ranskan tuhoisista mellakoista: ”Kehitysmaalaiset taustat ja islamistiset vaikutteet näkyvät”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra painottaa, ettei Ranskan mellakoissa ole kyse koululaisten tai perinteisten ranskalaisten protestista, vaan eräiden ryhmien systemaattisesta hyökkäyksestä yhteiskuntaa vastaan.

Ranska taas kaaoksen kourissa – kapina leviää koko yhteiskuntaan
Mielenosoitukset ravistelevat jälleen Ranskaa ja kaaos on leviämässä koko yhteiskuntaan. Jo lauantaina puoleen päivään mennessä maassa oli täysi rähinä päällä ja iltaan mennessä levottomuuksien odotetaan kärjistyvän kansanjoukkojen kasvaessa. Nyt liikkeellä ovat myös maanviljelijät, ammattiliitot ja vuodelta 2018 tunnetuksi tulleet keltaliivit.

Teollisuusliiton Lehtonen kutsuu maahanmuuttajia voimavaraksi – luvut kertovat toista
Teollisuusliiton varapuheenjohtaja Turja Lehtonen sanoo maahanmuuttajien olevan Suomelle voimavara. Samalla hän myöntää, että maahanmuuttajien työttömyys on korkeampi ja työsuhteet epävarmempia. Tilastokeskuksen luvut osoittavat, kuinka suuresta erosta on kyse.

Sisäministeri Mari Rantanen vaatii täysjarrutusta: ”Pysäyttäisin maahanmuuton hetkeksi”
Sisäministeri Mari Rantanen haluaa pysäyttää maahanmuuton väliaikaisesti. Seuraavalla hallituskaudella hän kiristäisi työ- ja opiskeluperäisen maahanmuuton sekä perheenyhdistämisen ehtoja ja rajoittaisi maahanmuuttajien sosiaaliturvaa.

Italia reagoi nopeasti mellakointiin – armeija kaduille
Italian poliisi ilmoitti ottaneensa sunnuntain mellakoissa kiinni 271 ihmistä. Milanossa naamioituneet vandaalit ryöstelivät liikkeitä, sytyttivät tulipaloja ja ottivat yhteen poliisin kanssa. Giorgia Melonin hallitus ei jää tuleen makaamaan vaan tuo armeijan kaduille.

Yle pyrki harhauttamaan kutsumalla Ranskan mellakoitsijoita ”nuoriksi” – seurauksena yhteisöhuomautus X-alustalla
X-alustan käyttäjät antoivat Yleisradiolle yhteisöhuomautuksen harhaanjohtavasta uutisoinnista Ranskan mellakoista. Syy piilee Ylen jutussa ja X-somenostossa, joissa toimittajat kutsuvat mellakoitsijoita laajalti "nuoriksi". Tämä sanavalinta häivyttää tehokkaasti väkivallan ja ryöstelyn taustalla olevat vasemmistolaiset ryhmät.

Antikainen Ranskan kaaoksesta: Tässä näkyy, miten käy, kun kutsut kehitysmaan kylään
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen nostaa esiin Ranskan väkivaltaisten mellakoiden taustalla toimivia järjestöjä. Yhdysvaltalaismedian selvityksen mukaan protesteihin ja niiden tukiverkostoon on kytkeytynyt 54 järjestöä ja liikettä, joukossa äärivasemmistolaisia, kommunistisia ja antirasistisia toimijoita.

Kymmenen vuotta Suomessa ja edelleen tulkki mukana – onko tämä onnistunutta kotoutumista?
Kotoutumiskoulutuksessa työskentelevän opettajan mukaan osa kotoutuksen opiskelijoista jää kiertämään koulutuksesta toiseen ilman, että kielitaito tai valmiudet työelämään kehittyvät riittävästi. Jos sama ihminen palaa vuodesta toiseen kotoutumisjärjestelmän lähtöruutuun, opettajan mielestä on kysyttävä, miksi järjestelmä ei toimi.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää














