
Naantalin lakkautetun jalostamon uudelleenjärjestäminen etenee, kehitysyhtiö perusteilla
Nesteen Naantalin jalostamon lakkauttaminen ja toimintojen uudelleenjärjestäminen siirtyy seuraavaan vaiheeseen. Selvitysmies Panu Routila jätti tänään loppuraportin Naantalin seudun teollisen tulevaisuuden selvityksestä, ja nyt on tavoitteena saada työpaikkoja bio- ja kiertotalouden investoinneilla. Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila kirjoittaa aiheesta verkkosivuillaan.
Naantali, Turku ja Raisio tulevat perustamaan tätä varten oman kehitysyhtiön, joka ei kuitenkaan ole niin sanottu teollisuuspuistoyhtiö, vaan valtion, kuntien ja yritysten yhteisrahoituksella on tarkoitus saada alueesta bio- ja kiertotalouden alue.
– Jo tiedossa olevat hanke-aihiot keskittyvät elektrolyysilaitoksen (vety), biojalostamon ja kuivanmaan kalankasvatuksen ympärille. Neste ja Fortum osallistuvat rahoitukseen merkittävästi. Nyt esiin tulleet asiat täyttävät vasta neljänneksen alueesta, joten muitakin mahdollisuuksia varmasti löytyy. Erityisesti Naantalin satamatoiminnoissa aukeavat aivan uudet mahdollisuudet, kirjoittaa kansanedustaja Vilhelm Junnila.
Ensimmäisiä investointeja odotetaan jo syksyllä
Nimensä tässä vaiheessa julkisuuteen ovat uusiutuvilla energianlähteillä tuotettavan vedyn osalta antaneet Fortum Oyj ja P2X Solutions Oy ja biojalostamon osalta Chempolis Oy, Wega Group Oy ja Munax Oy sekä kalankasvatukseen liittyen Fifax Ab. Junnila pitää tässä vaiheessa potentiaalisimpana elektrolyysiin perustuvaa vetylaitosta ja biomassaan perustuvaa jalostamoa, mutta taustalla on muitakin tekijöitä.
– Nyt edetään nopeasti ja kehitysyhtiön perustaminen on meillä käsiteltävänä Naantalin kaupunginhallituksessa jo tulevana maanantaina. Pitää kuitenkin huomioida, että aivan hetkessä eivät valtavat teolliset toiminnat synny, joten puhutaan kuitenkin useiden vuosien aikajänteestä, vaikka ensimmäisiä investointeja odotetaan jo syksyllä. Työ siis jatkuu, Junnila kertoo.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Junnila haluaa liukkaan kelin ajorataharjoittelun takaisin kuljettajatutkintoon: ”Simulaattori ei vastaa oikeaa kokemusta liukkaalla kelillä ajamisesta”

Antikainen: Korkea polttoaineen hinta ajaa teollisuuden investoinnit pois Suomesta – jo toinen miljardiluokan investointi päätyi ulkomaille lyhyen ajan sisällä
Viikon suosituimmat

Ideologinen pakkoruokinta alkaa vuonna 2026 – Antikainen: Helsinki kieltää lihan lapsilta
Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen toimialan viisivuotissuunnitelman mukaan kouluissa ja päiväkodeissa ei enää tarjota kinkkuleikkeitä vuodesta 2026 alkaen. Vuoteen 2030 mennessä lihaa olisi tarjolla vain kahdesti viikossa ja joka toinen viikko ainoastaan kerran.

Teemu Keskisarja: Totuus kansanedustajien laiskottelusta, josta media vaikenee

Professori Vesa Kanniainen julkaisee maahanmuuttolukunsa kirjana: Lähi-idästä ja Afrikasta saapuvat aiheuttavat eniten kustannuksia julkiselle taloudelle
Professori emeritus Vesa Kanniaisen analyysi maahanmuuton nettokustannuksista Euroopassa herätti huomiota alkusyksystä. Analyysia esittelevää YouTube-videota ja Kanniaisen haastattelua on ladattu tähän mennessä 130 000 kertaa.

Varsinais-Suomen hyvinvointialue päätti: Laittomasti maassa oleville laajemmat terveyspalvelut – perussuomalaiset vastusti
Varsinais-Suomen hyvinvointialueen aluevaltuusto päätti eilen pitää laajemmat terveyspalvelut laittomasti maassa oleville. Suomen hallitus kuitenkin esittää, että viranomaiset rajaavat palveluita hieman. Varha oli jo ottamassa tulevan lakimuutoksen täysimääräisesti huomioon, mutta nyt alue aikoo kuitenkin tarjota laajempia palveluita.

10-vuotias tyttö raiskattiin – protestit vastaanottokeskuksella Dublinissa jatkuvat jo toista iltaa
Dublinissa on ollut väkivaltaisia mellakoita kahtena peräkkäisenä iltana, koska karkotettavaksi määrätyn turvapaikanhakijan epäillään raiskanneen 10-vuotiaan tytön vastaanottokeskuksessa. Poliitikot tuomitsevat mellakoinnin, mutta eivät ole valmiita antamaan kansalaisille mahdollisuutta vaikuttaa maahanmuuttopolitiikkaan väkivallattomin ja demokraattisin keinoin.

Keskusta ja SDP lakkauttamassa Ivalon yöpäivystyksen – vastoin lakia ja alueellista tasa-arvoa
Keskusta synnytti hyvinvointialueet lakeineen, keskittämisasetuksineen ja rahoitusmalleineen. Nyt sama puolue johtaa Lapin hyvinvointialuetta – ja haluaa lakkauttaa Ivalon yöpäivystyksen. Päätös on räikeässä ristiriidassa sen kanssa, mitä keskusta on julkisuudessa väittänyt puolustavansa.

Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin vandalisoimalla kokouskeskusta Brightonissa
Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin rikkomalla kokouskeskuksen ikkunoita, koska tapahtuma oli heidän mielestään "transfobinen". Paikallinen vihreiden kansanedustaja kommentoi vandalismia sanoen, että Brightonin valitseminen kokouspaikaksi oli provokaatio ja että kaupungin ei pitäisi vuokrata tilojaan tapahtumille, jotka "luovat jännitteitä".

Saksalainen AfD-puolue kasvattaa suosiotaan liittokanslerin ja muiden puolueiden palomuureista huolimatta
Mitä korkeammalle Vaihtoehto Saksalle -puolueen (AfD) suosio kasvaa, sitä kovaäänisemmin vaaditaan sen kieltämistä. Liittokanslerin ja muiden puolueiden boikotoima puolue syyttää hallitusta yrityksestä hiljentää oppositio.

Riikka Purra: ”Rakastan tavallisten ihmisten halua paljastaa järjettömiä kohteita, joihin veronmaksajan rahaa tungetaan”
Valtiovarainministeri Riikka Purra suitsuttaa tavan kansalaisia, jotka haluavat somessa tuoda esille havaitsemiaan mahdollisia kohteita, joihin verovarojen tärvääminen ei ole ainakaan maksajan etu: "Ongelmat pitää paljastaa kaikkien silmille, mahdollisimman raadollisesti", valtiovarainministeri vaatii.

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.












