

Oula Silvennoinen tekee törkeän rinnastuksen veteraanitoimittajasta, Satu Hassi peukuttaa – tietenkin samana päivänä, jona Hassi äänestää Mäenpäätä oikeuteen vääränlaisen rinnastuksen takia
Veteraanitoimittaja Timo Haapala kommentoi päivän uutistapahtumia. Äärivasemmistosta hyökätään toimittajan kimppuun rinnastamalla tämän Breivikiin ja Hitleriin. Suuren valiokunnan puheenjohtaja, eduskunnan puhemiesneuvoston jäsen Satu Hassi (vihr.) osoittaa hyökkäykselle julkista hyväksyntäänsä peukuttamalla. Toiminta vaikuttaa lievästi sanottuna epäloogiselta. Vai käykö järkeen, että Satu Hassi äänestää ensin eduskunnassa Juha Mäenpään (ps.) syytesuojan purkamisesta, koska tämä on tehnyt epämääräisen rinnastuksen vieraslajieista. Ja heti perään Hassi innostuu peukuttamaan äärimmäisen törkeää twiittiä, jossa rinnastetaan työtään tekevä toimittaja lähihistorian pahimpiin joukkomurhaajiin?
Päivän puheenaihe on politiikassa ollut kansanedustaja Juha Mäenpään vieraslajirinnastus. Asiaa on vatvottu jo vuoden ajan, ja tänään sille saatiin päätepiste. Eduskunta äänesti selvin luvuin, ettei Mäenpään syytesuojaa pureta. Asia näyttää olevan tuskallinen monelle äärivasemmiston kannattajalle, ja puheenvuorot somessa ovat sen mukaisia.
Poliittisia opponenttejaan oikeuteen marssittanut valtakunnansyyttäjä Raija Toiviainen on antanut päivän aikana eriskummallisia, syyttömyysolettaman ohittavia lausuntoja. Hän on Ylen ja MTV:n haastatteluissa purkanut pettymystään sen edessä, että perustuslaki kieltää kansanedustajien asettamisen syytteeseen. Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-ahon mielestä valtakunnansyyttäjä näyttää Ylen haastattelussa väittävän, että Mäenpää olisi tehnyt politiikkaa laittomin keinoin, ts. syyllistyneen rikokseen.
– Suomessa on syyttömyysolettama, jonka mukaan henkilö on syytön, ellei tuomioistuin ole katsonut häntä syylliseksi. Se, että tuomioistuin ei prosessuaalisen esteen vuoksi kykene arviointia tekemään, ei muuta syyttömyysolettamaa, Halla-aho toteaa ja jatkaa:
– Toiviainen väittää haastattelussa totuuden vastaisesti, että perustuslakivaliokunnan kuulemat oikeusoppineet olisivat vaatineet syytesuojan purkamista. Ainoastaan kaksi kuultavaa teki näin. Muut eivät ottaneet kantaa siihen, mitä pitäisi tehdä, vaan totesivat, että argumentteja kummankin kannan puolesta on olemassa.
Myäös Ilta-Sanomien veteraanitoimittaja Timo Haapala oudoksuu Toiviaisen toimintaa. Hän kirjoittaa:
Ja oltakoon Mäenpään tapauksesta mitä mieltä tahansa, ja Räsäsen, niin joka tapauksessa myös valtakunnansyyttäjän syytelinja esimerkkeineen tulee käydä läpi, kun hän nostaa itsensä eduskunnan yläpuoliseksi moraalivartijaksi. Kuka valvoo syyttäjää?
— TH (@TimoHaapala) June 26, 2020
Haapala pui syytesuojan purkamisasiaa Risto Volasen kanssa. Keskustataustainen Volanen on julkishallinnon dosentti ja entinen pääministerin valtiosihteeri. Volanen ottaa vahvasti kantaa syytesuojan säilyttämisen puolesta kirjoituksessaan ”Vaaran vuodet Arkadian mäellä”:
”Kansalaisena torjun esityksen murtaa parlamentaarisen demokratian perustana oleva vallan kolmijako ulottamalla oikeushallinnon valta eduskunnan sisälle sekä murtaa sen mukainen kansanedustajan puheoikeus eduskunnassa sekä siihen liittyvä eduskunnan itsehallinto, joka on tässä tapauksessa jo toteutunut. Kyseessä on nyt yritys murtaa vuodelta 1906 peräisin oleva yksi maailman vanhimmista voimassa olevista demokraattisen perustuslain säädöksistä, jotka on tähän asti kestänyt mm. vuosien 1918-1919 vallankumous- ja -kaappausyritykset. ” .. ”Jos tämä nykyinen hanke toteutuisi, se olisi historiallinen ennakkotapaus ja pään avaus samanlaisiin hankkeisiin myös tulevaisuudessa. Kansalaisena olen huolissani, että pelkkä perustuslakivaliokunnan kantakin avaa tietä samaan suuntaan pitemmälle kuin mihin lapualaisetkaan koskaan pääsivät.”
Juuri näin! Herra Volanen on jälleen kirjoittanut täyttä asiaa! Muutama mutka oikaistuna nykyinen valtakunnansyyttäjä ja eduskunta tuo mieleen Stalinin näennäisoikeudenkäynnit 1936-38.
— TH (@TimoHaapala) June 26, 2020
Neuvostoliitossa syyttäjä ja oikeuslaitos olivat diktaattorin tahdottomia käypäläisiä, kuten koko poliittinen kone. Onneksi Suomessa on vapaa eduskunta toistaiseksi, tosin vähemmistö, joka ei juokse syyttäjän tai ajan muotivirtausten mukana, vrt 30-luku ja vasemmiston kohtelu.
— TH (@TimoHaapala) June 26, 2020
Asia ei minulle kuulu, mutta alan yhtyä mielipiteeseen, että joku alkaisi tutkia valtakunnansyyttäjän toimintaa.
— TH (@TimoHaapala) June 26, 2020
Andrei Januarjevitš Vyšinski harjoitti oikeutta tilaustyönä ja toimi syyttäjänä 1936-38. Silloinkin rikos tiedettiin etukäteen. Kukaan ei puhunut edustajan oikeuksista. Maa ei ollut Suomi vaan Neuvostoliitto. Raamattua siteeraaneelle Räsäselle olisi tullut nappituomio tuolloin.
— TH (@TimoHaapala) June 26, 2020
Räyhävasemmistoon kuuluva ”rasismitutkija” Oula Silvennoinen aktivoituu Haapalan kirjoituksista. Silvennoinen kirjoittaa:
”Jos politiikan erikoistoimittaja on näin tietämätön historiasta, herää tietysti kysymys, mitä hän mahtaa politiikastakaan ymmärtää?”
Silvennoinen jatkaa:
”Vain muutama mutka oikaistuna Haapalan twiitit tuovat mieleen Mein Kampfin ja Breivikin manifestin.”
Sadat tykkäävät Silvennoisen törkeästä rinnastuksesta. Heidän joukkossaan ovat kansanedustaja Satu Hassi sekä äskettäin potkut saanut, tappamiskehoituksia nettiin kylvänyt vasemmistoliiton toiminnanjohtaja Miska Dellinger.
Satu Hassi on suuren valiokunnan puheenjohtaja ja eduskunnan puhemiesneuvoston jäsen.
Olemme erikoisen äärellä.
Vain hetkeä aikaisemmin Satu Hassi äänesti koko muun punavihreän hallituskoalition ohella siitä, että kansanedustaja Juha Mäenpään syytesuoja pitää purkaa. Mäenpään rinnastus oli hyvin epämääräinen, eikä se edes kohdistunut mihinkään ihmisryhmään.
Heti perään kommunistitaustainen Hassi innostuu äärimmäisen törkeästä twiitistä, jossa rinnastetaan työtään tekevä toimittaja lähihistorian pahimpiin joukkomurhaajiin. Rinnastus on paljon vakavampi kuin Mäenpään tekemä.
Timo Haapala on tuttu kasvo eduskunnassa. Miltä mahtaa Haapalasta tuntua, kun Eduskuntatalon työrauhasta osaltaan vastaava Satu Hassi pitää häntä Hitlerinä? Sen vuoksi, että Haapala kommentoi valtakunnansyyttäjän vähintäänkin arveluttavaa toimintaa?
Punavihreät ovat monista asioista huolissaan. Erityisen huolissaan he näyttävät olevan erilaisten kollektiivien asioista, yksilöiden asioista eivät niinkään. Ehkä tämä selittää Timo Haapalankin raa’an kohtelun. Abstrakti uhriryhmä on punavihreille kelpoisa suojelun kohde, valkoinen heteromies ei. Juha Mäenpää ei tällaisen ajattelun perusteella ole selvästikään suojelun kohde, eikä ansaitse perustuslain suomaa kansanedustajan immuniteettia. Vaikka immuniteettia ei ole purettu sataan vuoteen minkään asian takia, se olisi nyt pitänyt purkaa kökön vitsin takia.
Timo Haapala ei Satu Hassin ja Oula Silvennoisen ”uudessa ajattelussa” myöskään ansaitse suojaa. Vaikka Haapala on toimittaja, joiden maalittamisen pitäisi olla koko yhteiskunnan asia, hänen syntymäpiirteensä (siis valkoisuus ja miessukupuoli) määrittelevät, minkälainen on hänen asemansa lain edessä.
Hallitus muuten ilmoitti juuri äsken muuttavansa tasa-arvokäsitetteen merkitystä. Uuden ajattelun mukaan tasa-arvosta saavat ensisijaisesti nauttia ne, jotka kuuluvat mahdollisimman monen uhrikategoriaan. Ja toissijaisesti ne, jotka eivät uhriryhmiin kuulu.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää
Sofia Virran ja Wille Rydmanin väittely Ukkola-ohjelmassa oli malliesimerkki siitä, miksi asiallinen keskustelu maahanmuuttopolitiikasta on niin vaikeaa. Rydman säilytti ihailtavasti rauhallisuutensa, kun Virta vyörytti vihervasemmiston pelikirjasta tuttuja temppuja keskustelun kampittamiseksi. Lopuksi Virta pyysi toimittajilta faktantarkistusta aiheesta. Nyt niitä Virran toivomia faktoja vieraskielisille maksetuista toimeentulotuista on tarjolla, mutta tulos tuskin miellyttää Sofia Virtaa.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa
Ylen uutisointi Lontoossa lauantaina järjestetystä sananvapausmielenosoituksesta noudattaa vasemmiston perinteistä pelikirjaa: mielenosoituksen todellisista syistä vaietaan tai niitä jopa vääristellään. Yle leimaa kaikki mielenosoituksen osallistujat "äärioikeistolaisiksi" ja vähättelee osallistujamäärää. Tilaisuuteen osallistuneista puhujista ja heidän puheidensa teemoista Yle ei kerro mitään.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Turistit ottivat oikeuden omiin käsiinsä ja työnsivät laittomat maahantulijat takaisin merelle – katso video!
Viime viikonloppuna turistit reagoivat omalla tavallaan Euroopan pakolaisongelmaan. He työnsivät Miloksen saarelle rantautumista yrittäneet laittomat maahanmuuttajat takaisin merelle. Kreikka on palauttanut kesän ja alkusyksyn aikana satoja turvapaikanhakijoita takaisin Pakistaniin, Bangladeshiin ja Egyptiin. Ihmisoikeusjärjestöt ovat arvostelleet Kreikan toimia.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.
Uusimmat

Lehtisen lakialoite lähetekeskustelussa: Ruotsin tie on vältettävä

Vigelius: Suomella ei ole varaa hyväntekeväisyysmaahanmuuttoon

Reijonen kritisoi SDP:n monikielisiä vaaliohjelmia: ”Ei yllättänyt”

Riikka Purra: Eurojäsenyys on maamme suurimpia virheitä
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää