

PS ARKISTO
Pääkirjoitus: Satunnaisia lokikirjamerkintöjä vasemmiston häröteatterista – päät poikki, rahat tänne, tunkekaa leikkaukset per*eeseenne
Vihervasemmisto pisti koko viime hallituskauden täysin lekkeriksi. Se keskittyi identiteettisotiin ja unohti hoitaa varsinaisen tehtävänsä. Vähemmän yllättäen politiikan vasen laita sai eduskuntavaaleissa kaikkien aikojen rökityksen. Nyt se tekee sirkustemppuja ja huutaa kaikesta mahdollisesta. Päätoimittaja Matias Turkkila kirjoittaa.
Lyhyt aikajana siitä, miten tähän päivään on tultu:
Vuosina 2019–2023: Hallitus, SDP:n johdolla, elää rajusti yli varojensa. Nollakorkojen aikaansaamassa harhassa eri sortin punaiset ja vihreät ministerit syytävät velkavivulla rahaa poliittisiin suosikkihankkeisiinsa. Sisäministeri Maria Ohisalo hymyillen poseeraa Mannerheimintien tukkineen Elokapinan rinnalla. Vasemmistokomeetta Paavo Arhinmäki julistaa, ettei valtion tarvitse maksaa koskaan lainojaan takaisin, aina voi ottaa uutta vanhan tilalle.
Hallitus keskittyy rahan jakamiseen ja käsitteiden uudelleenmäärittelyyn. ”Mies” ja ”nainen” -sanoja pyyhitään pois lainsäädännöstä ja liikennemerkeistä. Valtakunnan tärkeimpien asioiden joukkoon nostetaan Pride-liputus, viherhysteria ja transhysteria. Asioita tarkastellaan Helsingin ydinkeskustan humanistien kokeman syvän henkisen epätasapainon linssin läpi. Samaan aikaan tavallisten suomalaisten elinkustannukset nousevat pilviin ”maailmanparannustoimien” seurauksena. Suomessa sinnittelee kasvava joukko ihmisiä, joiden työstään ansaitsemat rahat eivät enää millään riitä.
Tästä huolimatta tehdään tietoista politiikkaa, joka lataa yhä enemmän maksutaakkaa tavallisille ihmisille. Punavihreän kuplan alueella asuvat, tavalliselle arjelle sokeat, päättäjät hokevat kunnianhimoista ilmastopolitiikkaa kuin maailmassa ei mitään muuta enää olisikaan. Energian ja liikkumisen hinnat nousevat taivaisiin. Näiden pilviin nousseet hinnat siirtyvät elintarvikkeiden ja asumisen hintaan.
Punavihreän eliitin ajattelu ajautuu maata kiertävälle radalle. Se alkaa nähdä kaikkea mahdollista ensisijaisesti hiilisaasteena. Se näkee maamme vaurauden kannalta elintärkeän teollisuuden saasteena. Se näkee ihmisten liikkumisen saasteena. Jopa syntyvät vauvat se näkee hiilisaasteena.
Kevät 2023: Eduskuntavaalit käydään. Vihreät ja vasemmistoliitto saavat kaikkien aikojen rökityksen. Pääministeriyttä tavoitellut minäminä-instaaja Sanna Marin putoaa kolmanneksi. Uusi hallitus aloittaa Purran ja Orpon johdolla, punavihreä sirkus sulkee ovensa. Se on kuitenkin neljän vuoden aikana ehtinyt asentaa Suomeen lainsäädännöllisen käyttöjärjestelmän, jonka muuttaminen vie kauan.
Kesä 2023: Vaalitappiostaan järkyttynyt vihervasemmisto kokee saaneensa uuden mahdollisuuden. Se löytää netin muinaisista poimuista tekstejä, joista kukaan ei ole koskaan ennen loukkaantunut, ja aloittaa ammattimaisen tekopyhyysteatterin. Näytelmää jatketaan syyskuulle saakka.
3.9.2023: Eheästä todellisuuskäsityksestään ja rakentavista ratkaisuistaan tunnettu vihervasemmisto kyhää hallitusta ja vihapuhetta vastustavan kovaäänisen mielenosoituksen. Mielenosoituksessa hortoilee Helsingin yliopistossa opiskeleva tulipunakommunistiryhmä, joka vaatii ministereiden päiden katkaisemista.
8.9.2023: Hallitus voittaa luottamusäänestyksen yllätyksettömästi numeroin 106–65.
Syksy 2023: Vihervasemmisto on syvästi tyrmistynyt, kun hallitus ei sen valtavasta ponnistelusta huolimatta kaatunutkaan. Se plärää temppukirjaansa ja löytää tempun ”Vanhan valtaus”.
Tiistai 20.9.2023, aamupäivä. Yliopiston tulipunakommunisteista koottu tempputeatteri ottaa kohteeksi yliopiston päärakennuksen – siis oman opinahjonsa eteisen. Se kyhää aulaan pari telttaa, julistaa iskulauseitaan, ripustaa maamme sivistyksen kehtoon kyltin ”Tunkekaa leikkaukset perseeseenne” ja vaatii hallitukselta rahaa. Siis samoilta päättäjiltä, joiden päät räyhääjät haluavat katkoa.
Tiistai 20.9.2023, iltapäivä. Hallitus kokoontuu budjettiriiheen. Se hoidetaan pois päiväjärjestyksestä joutuisasti ja ammattimaisesti. Varoja kohdennetaan niille urille, joilla Suomen menestystarinaa on aiemminkin kirjoitettu – tutkimukseen ja tuotekehitykseen, työn verotuksen alentamiseen, ostovoiman turvaamiseen, infrahankkeisiin, arjen turvallisuuteen, julkisen talouden tasapainottamiseen. Budjettiriihi ei sisällä hysteriaa, ei pelon lietsontaa, ei sukupuolikysymyksiä, ei identiteettisotia, ei maahanmuuttofantasiointia, ei maailmanlopun skenaariota. Se sisältää paljon tavanomaista, jalat maassa tehtävää reaalipolitiikkaa, joka perustuu perinteisille suomalaisille hyveille: kaikki osallistuvat, kaikki tekevät ja kukaan ei lintsaa. Suu on pistettävä säkkiä myöten.
Käsittämättömän sotkun jälkeensä jättäneen, ulkomaille livistäneen, Marinin sotkujen siivoaminen kestää vielä pitkään. Mutta aikakauden lehti on kääntynyt.
Loppuun vielä rujoa ajankuvaa. Helsingin yliopiston virallinen kanava julkaisee kuvan, jossa yliopiston rehtori puhuu Vanhan ylioppilastalon aulassa rötköttäville mielenosoittajille:
Joukko opiskelijoita on vallannut päärakennuksemme. "Tuemme opiskelijoita heidän vaatimuksissaan hallituksen säästötoimia vastaan. Opiskelijoiden pitää pystyä keskittymään opintoihinsa, se mahdollistaa sujuvan valmistumisen", rehtori @SariLindblom totesi tavatessaan valtaajia. 1/ pic.twitter.com/wGMGvtIpYX
— University of Helsinki (@helsinkiuni) September 19, 2023
Matias Turkkila
Artikkeliin liittyvät aiheet
- identiteettisodat hiilisaaste punavihervasemmisto kommunistit ylikunnianhimoinen ilmastopolitiikka Maailmanloppu ideologiset hankkeet Elokapina maailmanparantaminen Pride Maria Ohisalo Ylivelkaantuminen Riikka Purra Sanna Marin Punavihreä kupla Petteri Orpo budjettiriihi Paavo Arhinmäki SDP Matias Turkkila maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tarina pesukarhusta, joka ei halunnut muuttua natsisymboliksi – näin Yle-koomikko, Ylen luottotutkija ja HS-toimittaja veivauksensa tekivät

Päätoimittajalta: Elokapina julistaa turvallisen tilan periaatteita, mutta sen aktivistit huutavat kiihkoissaan karkeita törkeyksiä kansanedustaja Sebastian Tynkkyselle: ”Sää oot yksi pas*a homoseksuaali”

Pääkirjoitus: Keskustan kannatus romahti, koska se itse halusi niin

Kommentti: Tapaus Junnila

Opiskelijoilta on vaadittava vastuuta myös itsestään – ”Kaikki ei tule kuin Manulle illallinen”

Elokapinan aktiivi oli paikalla Hamasin teloituksia tukeneessa mielenosoituksessa Helsingissä – Koneen Säätiö ei kommentoi

Garedewilta toimenpidealoite liputussääntöjen tarkentamiseksi: Julkisen vallan ei tule lähteä mukaan mihinkään ideologiseen ja mielipiteitä jakavaan toimintaan
Viikon suosituimmat

Kantaväestö muuttaa pois Itä-Helsingistä – uudet koulurajat pakottavat perheet liikkeelle
Helsingin kaupunki piirtää itäisen Helsingin koulujen oppilaaksiottoalueiden rajoja uusiksi segregaation torjumiseksi. Satojen lasten koulupolku vaihtuu tänä vuonna. Muutos herättää vanhemmissa vastustusta, ja koulushoppailu kiihtyy.

Eerola: Media ja Pride eivät suostu myöntämään tosiasioita
Berliinin terrori-iskun vinoutunutta uutisointia seurannut Juho Eerola kysyy, miten media suhtautuisi asiaan, jos äärioikeisto iskisi kuolettavasti Pride-juhlaan. - Kerrottaisiinko samassa yhteydessä, kuinka myös ääri-islamistit uhkaavat seksuaalivähemmistöjä? Ei kerrottaisi.

Elon Musk piti normaalien ihmisten puolta talouslehden haastattelussa: ”Teitä toimittajia vihataan paljon enemmän kuin te tajuatte”
Arvostetun talouslehden päätoimittaja kävi haastattelemassa Elon Muskia. Keskustelun lomassa toimittaja ei malttanut olla kritisoimatta Muskin mielipiteitä maailman menosta, mutta joutui nolatuksi kerran jos toisenkin.

Kymmenet tuhannet afrikkalaiset tunkeutuivat väkisin Eurooppaan – Espanjan Ceutassa ”täysi kaaos”
Espanjan vasemmistohallituksen myötäsukainen maahanmuuttopolitiikka kärjistyy parhaillaan Ceutassa. Valtava määrä lähinnä nuoria miehiä on tunkeutunut väkisin EU:n alueelle. Espanjan hallitus on päättänyt lähettää armeijan selvittämään totaalista kaaosta ja ryöstelyä. Euroopan tulevaisuus on Ceutassa käsillä jo tänään.

Iranin vallankumouskaarti uhoaa: Näin tapamme Melanie Trumpin
Iranin pappisjohto on vannonut kostoa Yhdysvalloille siitä lähtien, kun amerikkalaisesta droonista ammuttu ohjus tappoi islamilaisen tasavallan vallankumouskaartin komentajan. Nyt vallankumouskaartia lähellä oleva uutistoimisto on julkaissut videon, jossa uhataan seikkaperäisesti Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin perhettä.

Veitsihyökkäys Pariisissa, yksi uhreista raskaana oleva nainen – hyökkääjä huusi Allahia
Pariisissa tapahtui maanantaina vakava veitsihyökkäys, jossa kolme naista joutui puukotetuksi. Yksi uhreista on raskaana. Iskun uhrit ovat nyt sairaalahoidossa vakavien vammojen takia, mutta heidän henkensä eivät ole vaarassa. Teosta epäilty mies on poliisin hallussa.

Kielimuuri suojaa: Maahanmuuttajalapset eivät kelpaa ruotsinkielisiin kouluihin
Vieraskielisten oppilaiden osuus on suomenkielisissä kouluissa liki kymmenkertainen ruotsinkielisiin verrattuna. Samaan aikaan kun koulushoppailu ja oppilasalueiden pakkomuutokset mullistavat satojen suomenkielisten koulujen arkea, ruotsinkielinen koulujärjestelmä on säästynyt ilmiöltä lähes kokonaan.

Antikainen: Espanjan raja murtui – tätäkö Lindtman haluaa Suomelle?
Torstaina laittomien maahantulijoiden massa vyöryi Espanjan Ceutaan Marokosta. Ceutan aluehallinnon johtaja Juan Jesús Vivas julisti alueelle hätätilan ja pyysi Madridilta armeijaa rajalle. Espanjan sisäministeriö kieltäytyi julistamasta kansallista hätätilaa.

Berliinin Pride-juhlan iskusta epäilty on tunnettu islamisti – poliisi jahtaa libanonilaissyntyistä terroristia junatunneleissa ja rautatieasemilla
Berliinissä Pride-juhlaan tehdystä islamistisesta terrori-iskusta etsitään libanonilaistaustaista Saksan kansalaista 21-vuotiasta Abdoul Balloutia. Hänet tunnetaan yhteyksistään radikaaliuskonnollisiin islamistisiin piireihin. Kaikki Pride-tilaisuudet on Berliinissä peruttu. Asemien, lentokenttien ja rajojen valvontaa on tehostettu. Ministeri pelkää uusia iskuja.

Kolumni: Sokea suvaitsevaisuus islamismille tappaa
Islamistien massamittainen päästäminen Eurooppaan koituu vielä Euroopan tuhoksi. Tämä tapahtuu, kun avoimet länsimaat avaavat ovensa islamistiselle ideologialle, joka valtaan päästessään hylkää avoimuuden periaatteet ensimmäisenä, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












