

PS ARKISTO
Pääkirjoitus: Satunnaisia lokikirjamerkintöjä vasemmiston häröteatterista – päät poikki, rahat tänne, tunkekaa leikkaukset per*eeseenne
Vihervasemmisto pisti koko viime hallituskauden täysin lekkeriksi. Se keskittyi identiteettisotiin ja unohti hoitaa varsinaisen tehtävänsä. Vähemmän yllättäen politiikan vasen laita sai eduskuntavaaleissa kaikkien aikojen rökityksen. Nyt se tekee sirkustemppuja ja huutaa kaikesta mahdollisesta. Päätoimittaja Matias Turkkila kirjoittaa.
Lyhyt aikajana siitä, miten tähän päivään on tultu:
Vuosina 2019–2023: Hallitus, SDP:n johdolla, elää rajusti yli varojensa. Nollakorkojen aikaansaamassa harhassa eri sortin punaiset ja vihreät ministerit syytävät velkavivulla rahaa poliittisiin suosikkihankkeisiinsa. Sisäministeri Maria Ohisalo hymyillen poseeraa Mannerheimintien tukkineen Elokapinan rinnalla. Vasemmistokomeetta Paavo Arhinmäki julistaa, ettei valtion tarvitse maksaa koskaan lainojaan takaisin, aina voi ottaa uutta vanhan tilalle.
Hallitus keskittyy rahan jakamiseen ja käsitteiden uudelleenmäärittelyyn. ”Mies” ja ”nainen” -sanoja pyyhitään pois lainsäädännöstä ja liikennemerkeistä. Valtakunnan tärkeimpien asioiden joukkoon nostetaan Pride-liputus, viherhysteria ja transhysteria. Asioita tarkastellaan Helsingin ydinkeskustan humanistien kokeman syvän henkisen epätasapainon linssin läpi. Samaan aikaan tavallisten suomalaisten elinkustannukset nousevat pilviin ”maailmanparannustoimien” seurauksena. Suomessa sinnittelee kasvava joukko ihmisiä, joiden työstään ansaitsemat rahat eivät enää millään riitä.
Tästä huolimatta tehdään tietoista politiikkaa, joka lataa yhä enemmän maksutaakkaa tavallisille ihmisille. Punavihreän kuplan alueella asuvat, tavalliselle arjelle sokeat, päättäjät hokevat kunnianhimoista ilmastopolitiikkaa kuin maailmassa ei mitään muuta enää olisikaan. Energian ja liikkumisen hinnat nousevat taivaisiin. Näiden pilviin nousseet hinnat siirtyvät elintarvikkeiden ja asumisen hintaan.
Punavihreän eliitin ajattelu ajautuu maata kiertävälle radalle. Se alkaa nähdä kaikkea mahdollista ensisijaisesti hiilisaasteena. Se näkee maamme vaurauden kannalta elintärkeän teollisuuden saasteena. Se näkee ihmisten liikkumisen saasteena. Jopa syntyvät vauvat se näkee hiilisaasteena.
Kevät 2023: Eduskuntavaalit käydään. Vihreät ja vasemmistoliitto saavat kaikkien aikojen rökityksen. Pääministeriyttä tavoitellut minäminä-instaaja Sanna Marin putoaa kolmanneksi. Uusi hallitus aloittaa Purran ja Orpon johdolla, punavihreä sirkus sulkee ovensa. Se on kuitenkin neljän vuoden aikana ehtinyt asentaa Suomeen lainsäädännöllisen käyttöjärjestelmän, jonka muuttaminen vie kauan.
Kesä 2023: Vaalitappiostaan järkyttynyt vihervasemmisto kokee saaneensa uuden mahdollisuuden. Se löytää netin muinaisista poimuista tekstejä, joista kukaan ei ole koskaan ennen loukkaantunut, ja aloittaa ammattimaisen tekopyhyysteatterin. Näytelmää jatketaan syyskuulle saakka.
3.9.2023: Eheästä todellisuuskäsityksestään ja rakentavista ratkaisuistaan tunnettu vihervasemmisto kyhää hallitusta ja vihapuhetta vastustavan kovaäänisen mielenosoituksen. Mielenosoituksessa hortoilee Helsingin yliopistossa opiskeleva tulipunakommunistiryhmä, joka vaatii ministereiden päiden katkaisemista.
8.9.2023: Hallitus voittaa luottamusäänestyksen yllätyksettömästi numeroin 106–65.
Syksy 2023: Vihervasemmisto on syvästi tyrmistynyt, kun hallitus ei sen valtavasta ponnistelusta huolimatta kaatunutkaan. Se plärää temppukirjaansa ja löytää tempun ”Vanhan valtaus”.
Tiistai 20.9.2023, aamupäivä. Yliopiston tulipunakommunisteista koottu tempputeatteri ottaa kohteeksi yliopiston päärakennuksen – siis oman opinahjonsa eteisen. Se kyhää aulaan pari telttaa, julistaa iskulauseitaan, ripustaa maamme sivistyksen kehtoon kyltin ”Tunkekaa leikkaukset perseeseenne” ja vaatii hallitukselta rahaa. Siis samoilta päättäjiltä, joiden päät räyhääjät haluavat katkoa.
Tiistai 20.9.2023, iltapäivä. Hallitus kokoontuu budjettiriiheen. Se hoidetaan pois päiväjärjestyksestä joutuisasti ja ammattimaisesti. Varoja kohdennetaan niille urille, joilla Suomen menestystarinaa on aiemminkin kirjoitettu – tutkimukseen ja tuotekehitykseen, työn verotuksen alentamiseen, ostovoiman turvaamiseen, infrahankkeisiin, arjen turvallisuuteen, julkisen talouden tasapainottamiseen. Budjettiriihi ei sisällä hysteriaa, ei pelon lietsontaa, ei sukupuolikysymyksiä, ei identiteettisotia, ei maahanmuuttofantasiointia, ei maailmanlopun skenaariota. Se sisältää paljon tavanomaista, jalat maassa tehtävää reaalipolitiikkaa, joka perustuu perinteisille suomalaisille hyveille: kaikki osallistuvat, kaikki tekevät ja kukaan ei lintsaa. Suu on pistettävä säkkiä myöten.
Käsittämättömän sotkun jälkeensä jättäneen, ulkomaille livistäneen, Marinin sotkujen siivoaminen kestää vielä pitkään. Mutta aikakauden lehti on kääntynyt.
Loppuun vielä rujoa ajankuvaa. Helsingin yliopiston virallinen kanava julkaisee kuvan, jossa yliopiston rehtori puhuu Vanhan ylioppilastalon aulassa rötköttäville mielenosoittajille:
Joukko opiskelijoita on vallannut päärakennuksemme. "Tuemme opiskelijoita heidän vaatimuksissaan hallituksen säästötoimia vastaan. Opiskelijoiden pitää pystyä keskittymään opintoihinsa, se mahdollistaa sujuvan valmistumisen", rehtori @SariLindblom totesi tavatessaan valtaajia. 1/ pic.twitter.com/wGMGvtIpYX
— University of Helsinki (@helsinkiuni) September 19, 2023
Matias Turkkila
Artikkeliin liittyvät aiheet
- identiteettisodat hiilisaaste punavihervasemmisto kommunistit ylikunnianhimoinen ilmastopolitiikka Maailmanloppu ideologiset hankkeet Elokapina maailmanparantaminen Pride Maria Ohisalo Ylivelkaantuminen Riikka Purra Sanna Marin Punavihreä kupla Petteri Orpo budjettiriihi Paavo Arhinmäki SDP Matias Turkkila maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tarina pesukarhusta, joka ei halunnut muuttua natsisymboliksi – näin Yle-koomikko, Ylen luottotutkija ja HS-toimittaja veivauksensa tekivät

Päätoimittajalta: Elokapina julistaa turvallisen tilan periaatteita, mutta sen aktivistit huutavat kiihkoissaan karkeita törkeyksiä kansanedustaja Sebastian Tynkkyselle: ”Sää oot yksi pas*a homoseksuaali”

Pääkirjoitus: Keskustan kannatus romahti, koska se itse halusi niin

Kommentti: Tapaus Junnila

Opiskelijoilta on vaadittava vastuuta myös itsestään – ”Kaikki ei tule kuin Manulle illallinen”

Elokapinan aktiivi oli paikalla Hamasin teloituksia tukeneessa mielenosoituksessa Helsingissä – Koneen Säätiö ei kommentoi

Garedewilta toimenpidealoite liputussääntöjen tarkentamiseksi: Julkisen vallan ei tule lähteä mukaan mihinkään ideologiseen ja mielipiteitä jakavaan toimintaan
Viikon suosituimmat

Mitä ihmettä? Ilta-Sanomat söhelsi arkivapaita koskevan uutisensa, ja pian ministerille toivotettiin kuolemaa

Teemu Keskisarjan kolumni: Niin mikä salaliittoteoria, ministeri Adlercreutz?

Antikainen: Demarikansanedustajan satuilema arkipyhäväite täysin tuulesta temmattu
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ihmettelee SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen väitettä, jonka mukaan perussuomalaiset haluaisivat poistaa arkipyhät yrittäjäjärjestön ehdotuksen mukaisesti.

Yleisradio starttasi pride-aktivismin – ja samalla politikoi murrosikää lykkäävien, kyseenalaisten hormonihoitojen aloittamista lapsille ja nuorille
Yleisradion Pride-myötäily näyttäytyy ongelmallisena, koska Yle on julkinen organisaatio, jonka toiminnan kulujen maksamiseen osallistuvat myös ne kansalaiset, jotka eivät koe omakseen Pride-liikkeen poliittisia hankkeita esimerkiksi alaikäisten hormonihoidoista tai ”kolmannesta sukupuolesta”.

Vigelius SDP:n Nurmisen yt-aikeista: Tätäkö tarkoitti, että kaiken voi tehdä reilummin?
Tampereen kaupunginhallitukselle esitetään yt-neuvottelujen aloittamista vähintään 10 miljoonan euron säästöjen saavuttamiseksi. Säästöjä tehdään kaikilla palvelualueilla. Perussuomalaisten kansanedustajan, Tampereen kaupunginvaltuutettu Joakim Vigeliuksen mielestä päätökset osoittavat, mitä SDP:n vaalilupaus "kaiken voi tehdä reilummin" todella tarkoittaa.

Professori: Jaettu inho länttä kohtaan yhdistää woke-liikkeen ja islamistit
Professori Gad Saad analysoi Bulletin-julkaisulle antamassaan haastattelussa pian julkaistavan kirjansa "Suicidal Empathy" aiheita sekä yhteiskunnan irrationaalisia eli loogisen ajattelun vastaisia uskomuksia niin sanottujen ”loisideoiden” kautta. Hän kritisoi voimakkaasti woke-ideologiaa, Greta Thunbergin asemaa länsimaisessa yhteiskunnassa sekä vasemmistolaisten ja islamistien liittoutumista.

Perussuomalaisten varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja SuomiAreenassa: SDP jakaisi äänestäjille ja someseuraajille ei-kenenkään velkamiljardeja, joita ei ole olemassakaan
MTV:n ja Porin kaupungin SuomiAreenan Raatihuoneenpuiston lavalla kohtasivat keskiviikkoiltana puolueiden puheenjohtajiston vaikuttajat, ja melko ennalta-arvattavasti puoluepomoilta kysyttiin kantoja talouden sopeutuksiin ja lisäsäästöihin lähitulevaisuudessa.

Jussi Halla-aho: Kehitysavun tehtävä on ollut ostaa itsellemme hyvää omaatuntoa
Länsimainen ja suomalainen ihminen kantaa ilmeisen ikuista syyllisyyden taakkaa. Ainakin wokeväen mielestä. Olemme syyllisiä siihen, mitä samanväriset ihmiset ovat tehneet missä päin maailmaa hyvänsä aikakauteen katsomatta. Jussi Halla-ahon mielestä tämä on ”vähän kummallista ajattelua”.

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta
Aikoinaan Libanonista Saksaan turvapaikanhakijoina saapuneet arabitaustaiset klaanit tekevät huomattavan osan Saksan rikoksista. Saalista kerätään etenkin huumekaupalla, ryöstöillä, suojelurahalla ja kiristyksellä. Klaanin jäseniä yhdistävät ehdoton lojaalisuus omia perheenjäseniä ja sukulaisia kohtaan, perinteiset arvokoodit ja oma oikeuskäsitys. Tutkijat muistuttavat, että kaikki perheklaanien jäsenet eivät ole rikollisia.

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle
Nato teki Haagin huippukokouksessaan päätöksen, että rajaturvallisuuteen liittyvät kulut voidaan jatkossa laskea mukaan jäsenmaiden viiden prosentin puolustusmenotavoitteeseen. Tämä on suuri helpotus niille Nato-maille, joilla on yhteistä rajaa Venäjän kanssa tai joihin muuten kohdistuu paljon laitonta maahantuloa. Myös kumivenepakolaisten kanssa ongelmissa oleva Britannia iloitsee uudesta linjauksesta.