

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Perussuomalaiset: Hallituksen ”pohjoismainen työnhakumalli” on Sipilän hallituksen aktiivimalli 2 valepuvussa
Perussuomalaiset vaativat kyselytunnilla hallitukselta vastauksia sen asiantuntija-arvioista huolimatta läpi junttaamaan työttömyysturvan uudistukseen liittyen.
– Lähempi tarkastelu osoittaa, että kyseessä on viime hallituskaudella SAK:kin vastustama, Sipilän hallituksen aktiivimalli kakkonen uudella nimellä ja minimaalisin muutoksin. Mallin keskeinen sisältö on se, että työttömän on haettava tiettyä määrää ja tiettyjä yksilöityjä työpaikkoja työttömyysetuuden jatkumisen edellytyksenä. Työnhaun epäonnistuessa sanktiot voivat olla jopa ensimmäistä aktiivimallia kovemmat, ja kovemmat kuin länsinaapuri Ruotsissa. Vaikeasti työllistyvä työtön tarvitsee ensisijaisesti yksilöllistä tukea, johon hallitus ei nyt varaa resursseja. Malli ei paranna työttömien asemaa, vaan se ainoastaan lisää byrokratiaa. Hyvä hallitus, aiotteko korjata esityksen? perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehto kysyi.
Aktivoidaanko oikeita tahoja?
Työministeri Tuula Haataisen (sd.) vastauksen perusteella kävi selväksi, ettei korjauksia ole luvassa.
– Jos tuore ylioppilas ei ole saanut kesätöitä eikä hänen jatko-opiskelupaikkansa ole vielä varmistunut, hän joutuu ilmoittautumaan työttömäksi työnhakijaksi. Hänen ensisijainen tavoitteensa ei kuitenkaan ole työllistyä kokopäiväisesti, vaan päästä opiskelemaan. Tämä työnhakumalli ei kuitenkaan tunnista tilannetta, vaan pakottaa jatko-opintoihin hakeneen opiskelijan haastatteluihin joka toinen viikko ja hakemaan neljää työpaikkaa kuukaudessa, kunnes opiskelupaikka varmistuu. Aktivoidaanko tässä nyt oikeita tahoja? ihmetteli edustaja Riikka Slunga-Poutsalo.
Kysymykseen vastannut työministeri Haatainen piti luonnollisena, että opiskelija lähtee opiskelemaan, kun saa opiskelupaikan. Sen sijaan vastausta siihen, onko järkevää resurssien käyttöä järjestää työvoimapoliittisia haastatteluja opiskelupaikan varmistumista odotellessa, ei kuulunut.
”Työttömät polvilleen ja niskalaukaus”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio nosti esiin nykyisten hallituspuolueiden puheiden ristiriidan verrattuna aikaisemmin oppositiossa esitettyihin julistuksiin.
– Opposition kansanedustajana Sanna Marin (sd.) ilmoitti ennen viime eduskuntavaaleja, että on valmis perumaan aktiivimallin. Oppositiossa ryhmänjohtaja Antti Lindtman (sd.) julisti täysistunnossa vuonna 2018, että luovumme byrokraattisesta aktiivimallista ja työvoimapoliittisista karensseista. Oppositiossa vasemmistoliitto lupasi kirjallisella vetoomuksella, että se ei hyväksy aktiivimalli kakkosta. Nyt he ajavat itse aktiivimalli kakkosen läpi. Kuinka te kehtaatte? Tavio tivasi.
Hallituspuolueiden vastauksista opposition esittämiin kysymyksiin paistoi läpi viesti, että vastaavat toimenpiteet ovat täysin hyväksyttäviä, kun ne esitetään vasemmistosta ja pohjoismaisen työnhakumallin nimissä, vaikka keskustaoikeiston esittäminä kyse oli Antti Rinteen (sd.) mukaan siitä, että halutaan laittaa työttömät polvilleen ja antaa heille niskalaukaus.
Katso videokooste kyselytunnilta:
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- työnhakijat aktiivimalli 2 Tuula Haatainen Antti Lindtman Sanna Marin Ville Tavio Rami Lehto Antti Rinne opiskelijat Riikka Slunga-Poutsalo perussuomalaiset SDP hallitus työttömyys
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ministeri Anderssonilta kysyttiin työllisyystoimista, alkoikin puhua tavoitteista – Halla-aho huomautti, ettei tavoite ole toimenpide – ”Ei kenellekään mitään iloa”

Vasemmistoliiton ex-ministeri Saramo vertasi Suomeen pyrkiviä humanitaarisia maahanmuuttajia Nobel-voittajiin – Tavio tyrmäsi: ”En usko, että on montaa nettoveronmaksajaa”

Halpatyövoiman maahanmuutto maksaa maltaita ja laskee duunarien palkkoja, silti kokoomuksen mielestä Suomi ei pärjää ilman ”työperäisiä”

Perussuomalaiset: Hallituksen työllisyyspolitiikka ei vastaa edes keskeisimpiin haasteisiin – ”Mikromanagerointi pahentaa tilannetta entisestään”

Ari Koponen tyytyväinen opintotuen tulorajojen nostosta: ”Kannustinloukkuja on pyrittävä purkamaan”

Perussuomalaiset: Hallituksen viimeisin vappulahja kansalle – vappusatasen sijasta aktiivimalli kakkonen ja eläkeputken poistaminen
Viikon suosituimmat

Turvapaikanhakijaa epäillään murhasta ja raiskauksista Hollannissa – Amsterdamin valtasi pelko ja kauhu
17-vuotiaan tytön murha ja useat raiskaukset ovat saaneet Amsterdamin pelon valtaan. Naiset eivät vieläkään näytä olevan oikeutettuja tasa-arvoon, vapauteen ja elämän ilman pelkoa väkivallasta edes Euroopan ytimessä. Rikoksista epäillään turvapaikanhakijaa ja moni muukin naisiin kohdistuva väkivallanteko on ratkeamassa pidätyksen myötä.

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Suomi-media saa tylytystä uutuuskirjassa – Halla-ahon mukaan toimittajia vaivaa vallasta humaltuminen ja yliherkkyys
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.

Antikainen selvitti Elokapinan kesäkuun kolmipäiväisen mielenosoituksen kustannukset: Hintalappu veronmaksajille lähes 260 000 euroa
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja
Saksassa tehdään tiliä Merkelin kymmenen vuotta sitten aloittamasta maahantulopolitiikasta. Elämään on tullut väriä, mutta voimavarat alkavat loppua. Koska sosiaali- ja terveyspalvelujen käyttäjien määrä on maahantulijoiden paljouden myötä kasvanut, mutta maksajien määrä ei ole vastaavasti lisääntynyt, niin palveluja ehdotetaan karsittavaksi. Hyvältä ei näytä myöskään rikostilastojen valossa.

Päivän pointti: Härskiä peliä keskustalta – valittelee työpaikkojen puutetta, samaan aikaan vaatii Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi

Vasemmistomedia Kansan Uutiset kytkee burkan tasa-arvoon – Purra: ”Poliittista ja kielellistä manipulaatiota”
Kansan Uutisten tuoreessa kirjoituksessa rinnastetaan muslimien kaapuasujen käyttö feminismiin ja tasa-arvoon. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa vertauksen ”sattuvan sieluun”.

Pikaruokaravintoloissa saa yhä harvemmin palvelua suomen kielellä – Purra pohtii yrityksien motiivia palkata töihin kielitaidottomia henkilöitä suomalaisnuorten ohi
Monet suomalaisnuoret etsivät matalan kynnyksen töitä, etenkin pikaruokaketjujen palvelutehtävistä. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa alan epäkohdasta, sillä yhä useammin työpaikat menevät ulkomaalaisille, joilla ei juuri ole kotimaisten kielten taitoa.

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”
Mielenosoittajat kerääntyvät saarivaltakunnassa kerta toisensa jälkeen laittomille maahanmuuttajille varattujen hotellien edustoille vastustamaan hallituksen politiikkaa. Mielenilmaisut kärjistyvät usein yhteenotoiksi poliisin ja vastamielenosoittajien kanssa. Protestit leviävät yhä uusille paikkakunnille eikä vastakkainasettelulle näy loppua.

Uutuuskirja: Jussi Halla-aho kertoo nyt ne syyt, miksi hän luopui perussuomalaisten puheenjohtajuudesta vuonna 2021
Juhannuksen alla vuonna 2021 Jussi Halla-aho pudotti uutispommin ilmoittaessaan, että hän ei enää pyri jatkokaudelle puolueen puheenjohtajana. Perustelut ratkaisulleen Halla-aho lupasi tuolloin kertoa vasta kymmenen vuotta myöhemmin eli vuonna 2031. Tuoreessa Markku Heikkilän kirjoittamassa elämäkertakirjassa Halla-aho kuitenkin aikaistaa perustelujaan ja avaa nyt syynsä puheenjohtajuudesta luopumiselle.