Artikkeli kuva

LEHTIKUV A

Perussuomalaiset: Sähkön siirtohinnat kuriin – maakaapelointi ei riitä kohtuuttoman hinnoittelun perusteeksi

23.11.2018 |09:39

Perussuomalaiset vaati kyselytunnilla toimenpiteitä sähkön siirtohintojen kohtuullistamiseksi. Kansanedustaja Teuvo Hakkarainen muistutti hallitusta siitä, että suomalaiset kotitaloudet ovat suorastaan vihaisia sähkölaskutuksesta ja erityisesti kohtuuttomista sähkön siirtohinnoista.

– Multialainen Matti Ronkainen kirjoitti Keskisuomalaisessa, että hän sai kolmen kuukauden sähkölaskun, jonka kokonaissumma oli 95 euroa. Tästä vajaa kolme euroa oli varsinaista sähkölaskua. Siis kolme prosenttia oli energiasta. Loput 97 % oli veroja ja siirtomaksua.

Carunan myynti oli suuri virhe

Asumiskustannusten laskeminen on eräs perussuomalaisten vaihtoehtobudjetin keskeisiä tavoitteita. Yksi keino tähän on sähkön siirtohintojen alentaminen, jota puolueen eduskuntaryhmä on esittänyt jo viime syksynä.

– Edellinen hallitus teki kepposen ja myi sähköyhtiö Carunan paikatakseen huonoa taloudenhoitoa. Se oli suuri virhe. Sitä tuskin voi perua, mutta hallitus voi puuttua Energiaviraston tuottopäätöksiin, Hakkarainen kertoi.

Hakkarainen huomautti myös, ettei maakaapelointi ole peruste kohtuuttomille siirtomaksuille ja kysyi, aikooko hallitus puuttua Energiaviraston hinnoitteluun ja alentaa yhtiöiden tuottoprosenttia.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”

03.07.2025 |12:36
7.
Suomen uutiset logo

SU-Show #16: Suomessa on sananvapaus, mutta islamin arvostelija joutuu usein yhä vaientamisyritysten kohteeksi – onko suomalaisista tullut kulttuurisesti alistettu kansa?

27.06.2025 |14:55
8.
Suomen uutiset logo

Suomen Akatemia teki sen taas! 750 000 euron jättipotin kuittasi tällä kertaa kynsisalonkitutkimus: feminismin ja rodullistamisen manikyyritutkimusta

27.06.2025 |18:17
9.
Suomen uutiset logo

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle

28.06.2025 |09:10

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää