

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Perussuomalaiset sosiaali- ja terveysvaliokunnassa: Uhrasiko keskusta Lapin matkailuyrityksiltä toisenkin joulusesongin?
Eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunta äänesti eilen matkailun rajoituksia ja koronapassin käyttöönottoa koskevan hallituksen esityksen sisällöstä. – Keskusta todennäköisesti vei tyhjää äänestämällä Lapin matkailuyrittäjiltä nyt toisenkin joulusesongin, valiokunnan perussuomalaiset jäsenet toteavat.
Perussuomalaiset kansanedustajat Arja Juvonen, Kaisa Juuso ja Minna Reijonen moittivat tapaa, jolla hallituspuolueet muuttivat mietintöä valiokuntakäsittelyssä.
– Virkamiestyönä tehty mietintöluonnos olisi ollut varsin hyvä. Virkamiehet ottivat huomioon THL:n ja perustuslakivaliokunnan kannat, ja mietintöluonnoksessa olisi poistettu Suomeen saapuvilta matkustajilta edellytetty toinen koronatesti. Tämä ei kuitenkaan hallituspuolueille käynyt, vaan ne palauttivat asiantuntija-arvioiden vastaisesti toisen testin vaatimuksen mietintöön.
Keskusta äänesti tyhjää
Toisen testin käyttöä vastustivat oppositiopuolueet ja kannattivat muut hallituspuolueet paitsi keskusta, joka kuitenkin äänesti tyhjää.
– Toisen testin vaatimus maahan saapumisen jälkeen ei THL:n mukaan rokotuskattavuuden noustua ole enää perusteltu. Jos keskusta olisi kuunnellut asiantuntijoita ja äänestänyt mietintöluonnoksen puolesta, matkailuelinkeino voisi elpyä joulusesonkiin mennessä. Nyt keskusta kuitenkin tyhjää äänestämällä aiheutti tilanteen, jossa toinen testi vaaditaan vuoden loppuun asti ja joulusesongin matkailijat valitsevat todennäköisesti kohteekseen Ruotsin tai Norjan.
– Kuinka keskusta ja erityisesti valiokunnan keskustalainen puheenjohtaja Markus Lohi aikovat selittää tämän Lapin matkailuyrittäjille ja omille äänestäjilleen, Juvonen, Juuso ja Reijonen ihmettelevät.
Koronapassi tässä vaiheessa jo tarpeeton
Perussuomalaiset vastustivat myös koronapassin käyttöönottoa tarpeettomana rokotustavoitteen ollessa jo lähes saavutettu.
– Koronapassi on auttamattomasti myöhässä, eikä sitä käytetä enää mahdollistajana, vaan sulkemaan rokottamattomat yhteiskunnallisen toiminnan ulkopuolelle. Kaikki kuitenkaan eivät voi ottaa rokotetta terveydellisistä syistä, eikä ulkomailla saatua rokotusta edelleenkään saa Omakantaan.
– Esitykseen jäi vakavia epäkohtia, jotka uhkaavat asettaa nämä henkilöt terveydentilansa perusteella eriarvoiseen asemaan. Tässä tilanteessa koronapassia ei olisi pitänyt ottaa lainkaan käyttöön, koska rokotustilanne ei sitä enää edellytä, Juvonen, Juuso ja Reijonen huomauttavat.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- matkailuyrittäjät rokotuskattavuus koronapassi koronarajoitukset koronapandemia koronatestit matkailu Markus Lohi hallituspuolueet Omakanta sosiaali- ja terveysvaliokunta THL Kaisa Juuso Minna Reijonen perussuomalaiset Arja Juvonen Keskusta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Rantanen hallituksen kyvyttömyydestä purkaa koronarajoituksia: ”Onko kyse enää taudinehkäisystä vai alkoholipolitiikasta?”

Wihonen toivoo selkeämpää ohjeistusta tapahtuma-alan koronarajoituksiin ja -suosituksiin: ”Tapahtumanjärjestäjät ja kansalaiset kaipaavat ja ansaitsevat selkeää ohjeistusta”

Junnila vaatii koronarajoitusten purkamista Tanskan esimerkin mukaisesti

Veikko Vallin tapahtuma-alan puolesta: Koronarajoitusten purkaminen on lähtenyt käyntiin epäreilulla tavalla

Antikainen: Missä on koronan sairastaneiden oikeusturva, jos tehosterokotetta ei saa?

Perussuomalaiset äänestivät koronapassin hylkäämisen puolesta – hallitus tyrmäsi epäkohtien korjaamisen
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään
Jo vuosikausien ajan Yleisradio on pitänyt linjanaan, että ”väestönvaihto”-sanan käyttäminen on varma merkki äärioikeistolaisesta salaliittoteoriasta. Tämä näkemys on itsessään kiistanalainen, mutta Ylen uuden tulkinnan mukaan nyt myös ”väestön vaihtuminen”-sanojen käyttäminen tarkoittaa tukea äärioikeistolaiselle salaliittoteorialle. Termiä on aiemmin pidetty neutraalina ja Yle käyttää sitä itsekin. Valtiovarainministeri Riikka Purra syyttää nyt Yleä valehtelusta. Sosiaalisessa mediassa Ylen uutistoimituksen uusi linjaus herättää suurta kummastusta. Erityisavustaja Matias Turkkila kirjoittaa.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Vieraskielisten Kela-tukiin hupenee jo yli miljardi euroa vuodessa – Perussuomalaiset: ”Sietämätöntä”
Monet poliitikot oikealta vasemmalle - ja myös mediassa esiintyvät tutkijat hokevat viikosta toiseen, kuinka maahanmuuton lisääminen muka olisi välttämätöntä julkisen talouden rahoittamiseksi. Kelan tuoreet luvut vieraskielisten osuudesta tukien saajina kuitenkin paljastavat karun todellisuuden maahanmuuttolobbarien puheiden takana.