

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Perussuomalaiset sosiaali- ja terveysvaliokunnassa: Uhrasiko keskusta Lapin matkailuyrityksiltä toisenkin joulusesongin?
Eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunta äänesti eilen matkailun rajoituksia ja koronapassin käyttöönottoa koskevan hallituksen esityksen sisällöstä. – Keskusta todennäköisesti vei tyhjää äänestämällä Lapin matkailuyrittäjiltä nyt toisenkin joulusesongin, valiokunnan perussuomalaiset jäsenet toteavat.
Perussuomalaiset kansanedustajat Arja Juvonen, Kaisa Juuso ja Minna Reijonen moittivat tapaa, jolla hallituspuolueet muuttivat mietintöä valiokuntakäsittelyssä.
– Virkamiestyönä tehty mietintöluonnos olisi ollut varsin hyvä. Virkamiehet ottivat huomioon THL:n ja perustuslakivaliokunnan kannat, ja mietintöluonnoksessa olisi poistettu Suomeen saapuvilta matkustajilta edellytetty toinen koronatesti. Tämä ei kuitenkaan hallituspuolueille käynyt, vaan ne palauttivat asiantuntija-arvioiden vastaisesti toisen testin vaatimuksen mietintöön.
Keskusta äänesti tyhjää
Toisen testin käyttöä vastustivat oppositiopuolueet ja kannattivat muut hallituspuolueet paitsi keskusta, joka kuitenkin äänesti tyhjää.
– Toisen testin vaatimus maahan saapumisen jälkeen ei THL:n mukaan rokotuskattavuuden noustua ole enää perusteltu. Jos keskusta olisi kuunnellut asiantuntijoita ja äänestänyt mietintöluonnoksen puolesta, matkailuelinkeino voisi elpyä joulusesonkiin mennessä. Nyt keskusta kuitenkin tyhjää äänestämällä aiheutti tilanteen, jossa toinen testi vaaditaan vuoden loppuun asti ja joulusesongin matkailijat valitsevat todennäköisesti kohteekseen Ruotsin tai Norjan.
– Kuinka keskusta ja erityisesti valiokunnan keskustalainen puheenjohtaja Markus Lohi aikovat selittää tämän Lapin matkailuyrittäjille ja omille äänestäjilleen, Juvonen, Juuso ja Reijonen ihmettelevät.
Koronapassi tässä vaiheessa jo tarpeeton
Perussuomalaiset vastustivat myös koronapassin käyttöönottoa tarpeettomana rokotustavoitteen ollessa jo lähes saavutettu.
– Koronapassi on auttamattomasti myöhässä, eikä sitä käytetä enää mahdollistajana, vaan sulkemaan rokottamattomat yhteiskunnallisen toiminnan ulkopuolelle. Kaikki kuitenkaan eivät voi ottaa rokotetta terveydellisistä syistä, eikä ulkomailla saatua rokotusta edelleenkään saa Omakantaan.
– Esitykseen jäi vakavia epäkohtia, jotka uhkaavat asettaa nämä henkilöt terveydentilansa perusteella eriarvoiseen asemaan. Tässä tilanteessa koronapassia ei olisi pitänyt ottaa lainkaan käyttöön, koska rokotustilanne ei sitä enää edellytä, Juvonen, Juuso ja Reijonen huomauttavat.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- matkailuyrittäjät rokotuskattavuus koronapassi koronarajoitukset koronapandemia koronatestit matkailu Markus Lohi hallituspuolueet Omakanta sosiaali- ja terveysvaliokunta THL Kaisa Juuso Minna Reijonen perussuomalaiset Arja Juvonen Keskusta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Rantanen hallituksen kyvyttömyydestä purkaa koronarajoituksia: ”Onko kyse enää taudinehkäisystä vai alkoholipolitiikasta?”

Wihonen toivoo selkeämpää ohjeistusta tapahtuma-alan koronarajoituksiin ja -suosituksiin: ”Tapahtumanjärjestäjät ja kansalaiset kaipaavat ja ansaitsevat selkeää ohjeistusta”

Junnila vaatii koronarajoitusten purkamista Tanskan esimerkin mukaisesti

Veikko Vallin tapahtuma-alan puolesta: Koronarajoitusten purkaminen on lähtenyt käyntiin epäreilulla tavalla

Antikainen: Missä on koronan sairastaneiden oikeusturva, jos tehosterokotetta ei saa?

Perussuomalaiset äänestivät koronapassin hylkäämisen puolesta – hallitus tyrmäsi epäkohtien korjaamisen
Viikon suosituimmat

Ex-ministeri Liisa Hyssälä järjestöleikkauksista: Mahdollisuus, ei uhka – varakkaat järjestöt käyttäkööt omia rahojaan
Aiemmin Kelan pääjohtajanakin toiminut, entinen sosiaali- ja terveysministeri Liisa Hyssälä (kesk) pitää hallituksen päättämiä järjestöleikkauksia mahdollisuutena, ei uhkana. Hänen mukaansa päällekkäistä järjestökenttää on karsittava, ja järjestöjen on yritysten tavoin kannettava vastuunsa taloudellisesti vaikeina aikoina.

AfD voitti Saksassa Saksi-Anhaltin osavaltiovaalit mutta jäi ovensuukyselyn mukaan paikan tai kahden päähän ehdottomasta enemmistöstä

Kelan hurjat luvut julki: Jo yli 40 % perustoimeentulotuista vieraskielisille – Vigelius: ”Täysin kestämätöntä’’
Kelan maksamat keskeisimmät toimeentuloa turvaavat etuudet vieraskielisille ovat viime vuonna kasvaneet noin 1,8 miljardiin euroon. Osuus on viidenneksen koko väestöstä. Luvut käyvät ilmi Kelan tuoreesta julkaisusta.

Ceutan kriisi sai jo koko Espanjan kaduille – Sánchezia vaadittiin eroamaan, poliisi vastasi kyynelkaasulla
Ceutan hallitsemattoman maahantulon aiheuttama kriisi on muuttumassa yhä vakavammaksi sisäpoliittiseksi ongelmaksi Espanjassa. Sadat tuhannet espanjalaiset osoittivat keskiviikkona mieltään eri puolilla maata vaatien ratkaisua Ceutan tilanteeseen ja pääministeri Pedro Sánchezin vasemmistohallituksen eroa. Madridissa poliisi vastasi mielenosoittajille kyynelkaasulla ja kumiluodeilla.

Kela julkaisi hämmentävän tiedotteen, joka johtaa harhaan – edelleen yli 40 prosenttia toimeentulotuesta menee vieraskielisille
Kelan tuore tiedote kehuu, että aiempaa harvempi vieraskielinen saa toimeentulotukea. Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen tyrmää uutisoinnin puolitotuutena – samaan aikaan jo 41 prosenttia kaikesta toimeentulotuesta menee vieraskielisille.

Kommunisti kääntyi nuivaksi ja sai potkut vasemmistopuolueesta – haluaa lopettaa turvapaikkarallin ja keskittyä palautuksiin
Vaikka eliitti ja valtamedia muuta väittävät, maahanmuuttokriittisyys on tänään politiikan vuolainta valtavirtaa Euroopassa. Sen todistaa osaltaan entinen ruotsalainen kommunisti, joka oli liian kriittinen vasemmistopuolueelle. Nyt omassa puolueessaan näyttäisivät valtiopäivien ovet olevan apposen auki. Perusajatus on se, että kansalaisia on kahta lajia: “tuottavia ja loisivia”.

85-vuotiaan naisen pyykkituvassa raiskannut ulkomaalaistaustainen mies jo kolmatta kertaa raiskaussyytteessä – Purra: ”Yhteen suuntaan: ulos”
Oulussa 85-vuotiaan naisen törkeästä raiskauksesta tuomittu Nahom Hagos on jälleen syytettynä raiskauksesta. Kyseessä on jo kolmas raiskaussyyte, jota käsitellään oikeudessa.

Tuore tutkimus: Vasemmisto on liikkunut 11-kertaisesti enemmän vasemmalle kuin oikeisto oikealle
Yhdysvaltain poliittisen polarisaation on usein liberaalissa mediassa selitetty johtuvan ennen kaikkea oikeiston radikalisoitumisesta. Nyt tuore vertaisarvioitu tutkimus haastaa tämän yleisen käsityksen. Yli 35 000 vastaajan pitkittäistutkimuksessa selvisi, että vuosina 1988–2024 vasemmistolaiset liikkuivat 11-kertaisesti enemmän vasemmalle kuin mitä oikeistolaiset oikealle.

Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen
Vastaanottokeskuksia ylläpitävät yksityiset yritykset ovat raportoineet hyvistä taoloudellisista tuloksista viimevuosiin asti. Satojen miljoonien liikevaihtoa pyörittävät firmat toimivat pääosin veronmaksajien rahoilla. Yrittäjien hunajapurkki on nyt sulkeutumassa, sillä hallitus on suitsinut turvapaikkaturismia ja maahanmuuttajien oma vastuu kotoutumisestaan korostuu.

Kaikki laittomasti maahan tunkeutuneet eivät palanneet Marokkoon – Ceutan naiset elävät ainaisessa väkivallan pelossa: ”Tilanne on hirvittävä”
Asukkaiden protestit laittomia siirtolaisia vastaan ovat voimistuneet entisestään Espanjan Ceutassa. Naiset elävät jatkuvassa väkivallan pelossa, koska enklaaviin oleskelemaan jääneet ovat pääosin nuoria miehiä. Samalla kiista maahan tunkeutuneiden todellisesti määrästä käy kaiken aikaa kuumempana.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää













