

KUVAKAAPPAUS/YLE
Perussuomalaiset varoittaa kalliista ilmastointoilusta: Öljylämmittäjille luvassa kylmää kyytiä – edessä jopa kymmenien tuhansien eurojen lämmitysremontti
Perussuomalaisia lukuun ottamatta lähes kaikki puolueet haluavat eri tavoilla luopua öljylämmittämisestä, mikä käytännössä tarkoittaisi kalliita, jopa kymmenien tuhansien eurojen kustannuksia omakotitaloasujille.
Ylen ilmastotentissä torstai-iltana yhdeksän puolueen eduskuntavaaliehdokkaat olivat lähes yksimielisiä siitä, että seuraavalla vaalikaudella on tarkoitus ryhtyä kurittamaan öljylämmitteisessä omakotitalossa asuvia ihmisiä.
Kuritus- ja keppilinjaa esitettiin tv-keskustelussa mutkikkailla sanankäänteillä sekä puheilla aikataulujen laatimisesta sen suhteen, milloin ryhdytään toimenpiteisiin.
Käytännössä kysymys olisi lähinnä omakotitaloasujien pakottamisesta kalliisiin lisäinvestointeihin ja remontteihin.
Marin kierteli puhumalla ohjaamisesta
Kansanedustajaehdokas Sanna Marinin (sd.) mukaan seuraavalla hallituskaudella on tehtävä suunnitelma, miten siirrytään kautta linjan kaikilla yhteiskunnan sektoreilla fossiilivapaaseen ja hiilineutraaliin yhteiskuntaan.
– Tämä pitää toteuttaa myös asumisen puolella sekä pientaloissa että kerrostaloissa energiaremonteilla, Marin sanoi.
Sdp:n tavoitteena on öljylämmityksen kieltäminen 2030-luvulla. Marin kuitenkin yritti pehmentää puolueensa tavoitteita.
– Vuosilukua ei ole lyöty lukkoon. Mielestämme seuraavalla hallituskaudella on tehtävä suunnitelma. Tässä katsotaan talouden keinovalikoimat ja sitten toisaalta myös lainsäädännön puoli, eli miten voidaan ohjata siirtymää oikeaan suuntaan.
Kari esitteli vihreiden jyrkkää linjaa
Kokoomuksen Harri Jaskari puhui ratkaisujen löytämisestä, että ihmiset näkisivät niiden olevan mahdollisuuksia.
Vasemmistoliiton Hanna Sarkkinen sentään muisti ottaa esille kalliiden energiaremonttien tukemisen.
Vihreiden Emma Kari oli tuttuun tapaan jyrkällä linjalla, eikä hän ehtinyt kertoa, millaisia seurauksia vihreiden ilmastopolitiikalla on tavallisen kansalaisen elämään.
– Jos otamme ilmastonmuutoksen tosissaan, niin se tarkoittaa että meidän pitää luopua kaikista fossiilisista polttoaineista. Ruotsissa asia ei ole enää ongelma, koska heillä on käytössä investointituki. Itse lähden siitä, että öljylämmitteisiä taloja ei pidä rakentaa enää ollenkaan, Kari sanoi.
Putkonen varoitti intoilun seurauksista
Perussuomalaisten työmies Matti Putkonen toppuutteli muita eduskuntavaaliehdokkaita. Putkonen muistutti, että ilmastoasioissa Suomi on jo tehnyt enemmän ja nopeammin kuin yksikään EU-maa.
– Ilmastopoliittisesti olemme johtajia päästöjen vähentämisessä. Siksi meillä ei ole kiirettä ajaa öljylämmitystaloja alas, Putkonen sanoi.
Putkosen mukaan öljylämmityksen kustannuksia ei pidä keinotekoisesti nostaa eikä pyrkiä ajamaan köyhyysloukkuun öljylämmitteisten pientalojen omistajia. Putkonen myös muistutti kansanedustajaehdokaskollegoitaan heidän kunnianhimoisten ilmastotavoitteidensa seurauksista kansantaloudelle.
– Kannattaa muistaa, että raha on rajallinen suure. Samaan aikaan teidän kahdeksan puolueen ilmastotoimet vievät Suomesta perusvientiteollisuuden pois, joka on ainoa keino ylläpitää tätä maata. Sitähän nämä puheet fossiilisten polttoaineiden käytön lopettamisesta ja haittaveroista käytännössä merkitsevät, Putkonen ihmetteli.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- öljylämmitys ilmastotentti EU-maat Hanna Sarkkinen Asumisen kustannukset Emma Kari Harri Jaskari Fossiiliset polttoaineet Sanna Marin ilmastopolitiikka Suomi Yle Vasemmistoliitto vihreät perussuomalaiset SDP Matti Putkonen Kokoomus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset on ainoa puolue, joka ei halua kurittaa suomalaisia ilmastohysterialla

Perussuomalaisilta paketti asumiskustannusten alentamiseen – sähkön siirtohinnat kuriin, kiinteistöveron alarajoja alas, lämmityspolttoaineiden veronkorotukselle stoppi

Vihreät kieltäisivät hiilen, turpeen, öljyn ja maakaasun käytön

Kankaanniemi: Ilmastohysteria ryöstää perheiden rahat

Hallitus kiristää verotusta – autoileva öljylämmittäjä on tuplakärsijä
Viikon suosituimmat

Kolumni: Maahanmuuttajien sosiaaliturvaa on rajattava
Tulevan vaalikauden 8–10 miljardin euron sopeutustoimet ovat niin mittavia, että kaikkia julkisia kustannuksia on pakko tarkastella kriittisesti. Koska kansantalous nojaa vahvasti verotuloihin, maahanmuuton taloudellisella nettopositiivisuudella – eli maksettujen verojen ja aiheutettujen julkisten menojen erotuksella – on kriittinen merkitys taloudellisissa vaikeuksissa kamppailevalle Suomelle, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Asmo Maanselkä.

Psykologi selittää woken sekä maahanmuuttosokeuden – narsismi mädätti kulttuurin ja some nuorten aivot
Uutuuskirjassaan Liisa Keltikangas-Järvinen pohtii, miksi voimme huonommin kuin koskaan, vaikka elämme monella mittarilla parasta aikaa. Legendaarisen psykologin näkemykset valaisevat myös woke-hysteriaa sekä narsistisen eliitin maahanmuuttosokeutta.

Ex-meppi lopetti Helsingin Sanomien tilauksen mielipidesensuurin vuoksi: ”En halua sentilläkään tukea punavihreää propagandaa”
Entinen europarlamentaarikko Pirkko Ruohonen-Lerner on saanut tarpeekseen Helsingin Sanomien mediasisällöistä. Tilaus on mennyt katkolle jo aikapäiviä sitten, koska lehden mielipidekäytävä on hämmästyttävän kapea. Hesaria Ruohonen-Lerner kutsuu suoraan punavihreäksi propagandaksi.

Tynkkynen jyrähtää kokoomuksen Sirpa Pietikäisen vihervasemmistolaisesta äänestyslinjasta EU:ssa
AssistEU-palvelun kautta meppien toimintaa seuraavalla perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysellä on jo pitkään ollut tuntuma kokoomuksen Sirpa Pietikäisen toimien vihervasemmistolaisuudesta. Enää se ei ole vain tuntuma, todistaa AssistEU:n uusi ominaisuus, joka yhdistää kaikkien meppien toimintadatan ja antaa valmiit graafit siitä, mikä mepin todellinen suuntautuminen on.

Pitkän linjan keskustavaikuttaja perussuomalaisiin – aloittaa Purran erityisavustajana
Valtiovarainministeri Riikka Purra on kutsunut erityisavustajakseen valtiotieteiden maisteri Janne Laineen. Hän aloittaa tehtävässään tänään. Laine on tehnyt pitkän uran kuntajohtajana ja keskustan luottamustehtävissä.

Poliisi otti useita huumerikoksista epäiltyjä kiinni Helsingin Puhoksen ostoskeskuksessa – Tynkkynen: ”Puhos on oikeasti menetetty”
Helsingin poliisi otti perjantai-iltana useita henkilöitä kiinni huumausainerikoksista epäiltyinä Puhoksen ostoskeskuksen alueella. Poliisi epäilee, että rikolliset pyörittävät alueella järjestäytynyttä huumausainekauppaa.

Ay-liikkeen Israel-boikotti jakaa jäsenistöä – kritiikki kohdistuu politikointiin
SAK, STTK, Tehy ja Erto julistivat tiistaina kuluttajaboikotin Israelin tuotteille. Päätös on herättänyt vastalauseita jäsenistössä, jonka mukaan edunvalvontajärjestön tehtävä ei ole ajaa ulkopolitiikkaa.

Sitran aika on ohi – miljardi kuuluu Suomen tulevaisuuteen, ei pysyvälle ajatusklubille
Perussuomalaiset lakkauttaisi Sitran ja käyttäisi vapautuvan noin miljardin euron omaisuuden kasvuun, perusopetukseen tai velan lyhentämiseen.

Fingo vääristelee kehitysavun tuloksia – faktantarkistus sangen valikoivaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo vastasi perussuomalaisten vaatimukseen lopettaa kehitysyhteistyö ”faktantarkistuksella”. Järjestö vaikenee täysin Suomen kehitysavun epäonnistumisista.

Oikeusministeri Meri: Islannin malli Suomeen – perussuomalaisten on oltava seuraavassa hallituksessa viemässä asia maaliin
Oikeusministeri Leena Meri haluaa Suomeen kesällä Islannissa käyttöön otetun mallin, jossa karkotettava ulkomaalainen vanki voisi päästä ehdonalaiseen vapauteen suoritettuaan kolmanneksen rangaistuksestaan ja poistuisi sen jälkeen maasta. Hänelle määrättäisiin maahantulokielto, joka voisi koskea koko Schengen-aluetta
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää














