Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Perussuomalaisten jäsenistö on tyrmistynyt eduskuntaryhmän hajoamisesta – loikkareille ei heru ymmärrystä

15.06.2017 |10:34

Olen huolissani jäsenistöstä, sen kriisin hoitaminen on ensisijainen tehtävä, perussuomalaisten puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo sanoi Huomenta Suomessa.

– Alkuviikko on aiheuttanut tyrmistymisen ja suuren pettymyksen, Slunga-Poutsalo sanoi.

Puoluesihteerin mukaan jäsenistö on ollut tyrmistynyt nimenomaan loikkareista, ei niinkään viikonlopun valinnoista. Puolueessa käy nyt ovi molempiin suuntiin, ja yhteydenottoja on tullut myös vanhoilta jäseniltä, jotka ovat aiemmin repineet jäsenmaksulaskunsa, mutta jotka nyt haluavat laskun uudestaan.

”Jokaisen pitäisi nyt malttaa”

Alkuviikon sekasorron ja kaaoksen jälkeen asetelma on kuitenkin vakiintumassa uuteen järjestykseen, puoluesihteeri vakuuttaa. Lähtijöillä ei ole enemmistöä puoluehallituksessa, eivätkä he sitä kautta pysty kaappaamaan puoluetta, sen päätöksentekokoneistoa tai rahoja itselleen. Slunga-Poutsalon mukaan myös perussuomalaisten tukisäätiö on sääntöjensä mukaan vahvasti kytköksissä puolueeseen.

– Jokaisen osapuolen pitäisi nyt malttaa, Slunga-Poutsalo kommentoi spekulointeja siitä, miten perussuomalaisten ja sen tukisäätiön varoja jaetaan.

Marko Hamilo


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Somalian kansanedustaja vastustaa rikollisten pakkopalautuksia: ”Emme halua raiskaajia, pedofiileja tai jengipomoja Ruotsista Mogadishun kaduille”

06.10.2025 |09:14
2.
Suomen uutiset logo

Tynkkynen äimän käkenä: Vasemmistomeppi hakkasi miehen päätä vasaralla ja pidätettiin – sai rankan linnatuomion sijaan Li Anderssonin tukemana syytesuojan ja lämpimät halaukset

07.10.2025 |17:42
10.
Suomen uutiset logo

Greta Thunberg ja Hamas-epäilyt: Israelin asiakirjat yhdistävät Global Sumud -laivueen terroristijärjestöön

07.10.2025 |09:57

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää