

Perussuomalaisten vaihtoehtobudjetti jakaa yhteisiä varoja omalle kansalle: Säästöjä haittamaahanmuutosta, ei suomalaisilta
Eduskunnassa käsiteltiin tänään puolueiden vaihtoehtobudjetteja. Perussuomalaisten budjetti perustuu oman maan ja kansan hyvinvoinnin varmistamiseen ja oikeudenmukaisuuteen.
– Kansallinen etu on aina perussuomalaisen politiikan lähtökohtana. Tarjoamme työtä, turvaa ja oikeudenmukaisuutta. Ketään ei jätetä yksin, perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Leena Meri painottaa.
Haittamaahanmuutto kitkettävä
Perussuomalaisten keskeisiä linjauksia ovat valtion velkaantumisen lopettaminen ja talouskasvun edistäminen, kansallisomaisuuden suojeleminen ja säilyttäminen jälkipolville sekä julkisen rahanjaon oikeudenmukaistaminen.
– Me perussuomalaiset panostaisimme turvallisuuteen, keventäisimme verotusta ja tekisimme asumisesta ja liikkumisesta halvempaa. Tekisimme myös Suomesta vähiten houkuttelevan Pohjoismaan haittamaahanmuutolle.
Vähemmän velkaa, enemmän oikeudenmukaisuutta
Suomessa talouskasvu on ollut kiitettävää ja työllisyys on noussut. Kasvusta huolimatta hallitus ottaa uutta velkaa 1,4 miljardia euroa.
– Se on muuten saman verran kuin Suomelta menee rahaa pelkästään turvapaikka-ja kotoutuskuluihin muutamassa vuodessa. Ajatelkaa koko valtion ensi vuoden velan määrän verran!
Perussuomalaiset haluaa lopettaa valtion velkaantumisen: lähtökohtana tulee olla, että vain sitä jaetaan, mitä on, eikä syömävelkaa oteta tulevien sukupolvien maksettavaksi.
– Samalla, kun jaetaan sitä, mitä on, on pyrittävä myös kasvattamaan sitä säkkiä, josta jaetaan, jotta jaettavaa olisi enemmän. Tämä tarkoittaa tuottavan suomalaisen työn ja yrittämisen edistämistä.
– Perussuomalaiset ottaisivat jo ensi vuonna noin 173 miljoonaa euroa vähemmän velkaa kuin hallitus ja samalla antaisimme suomalaisille enemmän, Meri kertoi.
Tuulivoimatuet pois, kehitysapu vapaaehtoiseksi
Perussuomalaisella politiikalla säästettäisiin satoja miljoonia muun muassa haittamaahanmuuton kuluista ja tuulivoimatuista. Lisäksi valtion kassasta maksettaisiin satoja miljoonia vähemmän kehitysapua jo ensi vuonna, kun siirryttäisiin perussuomalaisten laatimaan kehitysapumalliin, joka perustuu vapaaehtoisuuteen ja ruohonjuuritason auttamiseen.
– Perussuomalaiset käyttäisivät huomattavasti vähemmän rahaa kuin hallitus, mutta suomalaiselle jäisi silti paljon enemmän. Vaihtoehtomme sisältää yhteensä noin 1,4 miljardin euron säästöt, mutta nämä säästöt eivät ole tavallisen suomalaisen duunarin, yrittäjän, eläkeläisen, koululaisen, perheen tai työttömän taskuista.
PS ei kiristäisi yhtäkään veroa
Perussuomalaiset eivät kiristäisi verosta, vaan laittaisivat lisää panoksia mm. duunareille, yrittäjille, eläkeläisille ja perheille.
– Perussuomalainen politiikka on oikeudenmukaisuutta! Me otamme sieltä, mihin ei oikeudenmukaisella ajattelulla rahaa tarvita. Perussuomalaiset eivät kiristäisi yhtäkään veroa. Siis ei yhtäkään. Päinvastoin, vaihtoehtomme sisältää lukuisia veronkevennyksiä.
– Suomalaisella kuluu kohtuuton siivu tuloista tällä hetkellä asumiseen, jonka hintaa alentaisimme muun muassa keventämällä lämmityspolttoaineiden verotusta, puuttumalla sähkön siirtohintojen riistovoittoihin, laskemalla kiinteistöverojen raja-arvoja sekä laajentamalla muuttoavustusta. Laskisimme polttoaineiden verotusta ja tekisimme liikkumisesta näin halvempaa. Elämiseen jäisi enemmän rahaa.
Eläkkeiden verotusta alas, omaishoito verovapaaksi
Eläkeläisten asemaa perussuomalaiset helpottaisivat poistamalla taitetun indeksin pienituloisimmilta.
– Lisäksi keventäisimme eläkkeiden verotusta, määräisimme omaishoidontuen verovapaaksi ja poistaisimme lääkkeiden omavastuun pienituloisilta. Lapsiperheille palauttaisimme verovähennyksen.
– Panostaisimme huomattavasti turvallisuuteen esimerkiksi kouluttamalla lisää kenttäpoliiseja ja panostamalla hätäkeskuslaitoksen ja puolustusvoimien henkilöstöön. Emme tarvitse poliiseja Facebook-kyttäämiseen, vaan arjen turvaajia ihmisten pariin vakavien henkeen ja terveyteen kohdistuvien rikosten torjuntaan ja tutkintaan, Meri painotti.
Koulutusta ja kasvuedellytyksiä pienyrittäjille
Työllisyyteen perussuomalaiset panostaisivat nostamalla arvonlisäverovelvollisuuden alarajaa.
– Näin nimenomaan yksinyrittäjälle jää alkuun paremmat mahdollisuudet kasvaa. Loisimme myös oman yrityskannustimen. Mallissamme yritys, joka kasvaa ja palkkaa työvoimaa, mutta ei jaa osinkoja, on vapautettu yhteisöverosta.
– Koulutusta haluamme uudistaa tukemalla elinikäistä oppimista joka sektorilla ja muun muassa kehittämällä oppisopimuskoulutusta. Takaisimme myös laadukkaat lähi- ja kyläkoulut.
Perussuomalaiset aloittaisivat myös pidemmän aikavälin suuremman verouudistuksen, jossa ansiotuloverotusta lasketaan asteittain kohti Ruotsin tasoa. Tavallinen keskituloinen työssäkäyvä ihminen saa Ruotsissa noin 200 euroa kuukaudessa enemmän käteen. Tämä kannustaisi työntekoon ja lisäisi ostovoimaa.
Oikeudenmukaisuuspaketti korjaa räikeimpiä epäkohtia
Perussuomalaiset laativat myös oikeudenmukaisuuspaketin, jolla korjataan räikeimpiä epäkohtia ja varmistetaan kansalaisten oikeusturvan toteutuminen.
– Haluamme antaa epäterveestä sisäilmasta sairastuneille tarpeellisen hoidon ja auttaa ennaltaehkäisemään sairastumisia. Palauttaisimme ruoka-apuun takaisin sen tuen, minkä perussuomalaiset kovalla työllä saivat neuvoteltua, mutta jonka hallitus on nyt poistanut. Lisäksi panostaisimme nuorten mielenterveystyöhön ja eläinsuojeluun, Meri listasi.
– Tätä on siis perussuomalainen Suomi ja oikeudenmukaisuus. Me jaamme yhteisiä varoja takaisin ensisijaisesti omalle kansalle. Vaihtoehtomme on realistinen ja maanläheinen, emmekä edes vaalien alla sorru lupaamaan katteettomia höttölupauksia.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- oikeudenmukaisuus suomalaiset haittamaahanmuutto Vaihtoehtobudjetti Tuulivoimatuet Leena Meri Velkaantuminen perussuomalaiset työllisyys koulutus Asuminen kehitysapu verotus Yrittäjyys
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaisilta oma paketti lisätalousarvioon: Halvempaa asumista, osaamista ja kasvua sekä turvallisuutta

Perussuomalaisten vaihtoehtobudjetti panostaa yrittäjyyteen

PS:n oikeudenmukaisuuspaketti julki – sisäilmasairaille apua, vakuutuslääkärit vastuuseen, puoluetukea alas, ruoka-apuun ja eläinsuojeluun parannuksia

PS: Työtulo- ja eläkeverotusta kevennettävä – työnteon tulee olla taloudellisesti kannattavampaa kuin sosiaalietuuksien varassa eläminen

Haittamaahanmuuton hintalappu 3,2 miljardia euroa vuodessa – Pauli Vahtera: ”Katsokaa, mitä olette tehneet Suomelle”
Viikon suosituimmat

Rydmanilta lisää vettä Kiukaalle – ministeri kieltäytyy tapaamasta ”lobbaria, joka vuotaa kaiken medialle”
Perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman ei anna periksi kiistassa, joka on syntynyt STEA-avustusten uusista myöntämiskriteereistä. Kovinta arvostelua linjauksesta on esittänyt sote-järjestöjen kattojärjestön SOSTE:n demaritaustainen pääsihteeri Vertti Kiukas, joka yrittää saada leikkaukset leikkuriin julkisuuden kautta. Rydman ei huoju eikä horju, koska ”peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä”.

Halla-aho: Perussuomalaisten maahanmuuttokritiikki muuttunut valtavirraksi – ilman että kukaan myöntää sitä
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho arvioi Suomen Uutiset perusasiaa -ohjelman tuoreessa jaksossa länsimaiden tilannetta, maahanmuuton seurauksia ja sitä, miksi hänen vuosikymmeniä sitten esittämänsä huomiot ovat vasta nyt nousseet poliittiseen valtavirtaan.

Muslimipuolue uhkailee ruotsidemokraatteja: ”Älkää koetelko kärsivällisyyttämme”
Ruotsidemokraatit ilmoitti kesäkuun alussa haluavansa totaalisen huivikiellon maan julkisille paikoille. Burka ja niqab eli ”islamistiset vaatekappaleet” joutivat jo aiemmin puolueen kieltolistalle. Islam-puolue Nyansin puheenjohtaja repi viimeisimmästä kannanotoista pelihousunsa ja uhkailee jo avoimesti ruotsidemokraatteja.

Helsinki Pride vaatii työntekijöiltä vaikenemista kovemmin kuin moni turvallisuusviranomainen – Antikainen: Valtionavustukset jäädytettävä ja yhteistyö katkaistava
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että STEA keskeyttää Helsinki Pride ry:n valtionavustukset ja Kela katkaisee yhteistyönsä järjestön kanssa.

Turussa PS-valtuutetun Pride-aloite haluttiin poistaa – uhattiin rangaistuksella
Turun kaupunginvaltuutettu Riku-Mikael Leppänen jätti viime elokuussa aloitteen, jossa hän esitti kaupungin luopuvan kaikesta Pride-toiminnasta. Aloite haluttiin poistaa käsittelystä, ja Leppäselle vaadittiin asiasta rangaistusta.

Jopa 426 000 euroa koppikorvauksia saaneet irakilaiskaksoset jäävät ilman Suomen kansalaisuutta
Korkein hallinto-oikeus hylkäsi irakilaiskaksosten valituslupahakemuksen, joten Helsingin hallinto-oikeuden aiempi ratkaisu jäi voimaan. Viranomaisten mukaan Suomen kansalaisuuden myöntäminen veljeksille vaarantaisi valtion turvallisuutta.

Taiteilijat valtiolle kuukausipalkkaisiin töihin, ehdottaa vasemmistoliitto – veronmaksajien rahoilla tietysti
Vasemmistoliiton europarlamentaarikot ehdottivat viikonloppuna kuorossa perustuloa taiteilijoille. Tuki tälle punavihreiden perinteiselle äänestäjäkunnalle olisi esimerkiksi 1 300 euroa kuussa. Päälle omat tienestit. Taiteilijaksi saattaisi tällä kurin ilmoittautua moni ihan tavallinenkin taivaanrannan maalari.

SDP rakentaa arabiankielisestä väestöstä tulevaisuuden äänestäjäkuntaa – kampanjointi eduskuntavaaleissa alkoi jo
Helsingin SDP nimesi ensimmäiset ehdokkaansa kevään 2027 eduskuntavaaleihin ja kertoo valinnoistaan arabiaksi sosiaalisessa mediassa. Täysin uudesta peliliikkeestä ei ole kyse, sillä demarit kosiskelivat arabiankielisiä äänestäjiä jo kunta- ja aluevaaleissa 2025.

Vihreät syyttää hallitusta sateenkaari-ihmisiin ja maahanmuuttajiin kohdistuneista järjestöleikkauksista – Lehtinen: ”Kaksisuuntainen kotoutuminen” ei kuulu valtion ydintehtäviin
Vihreät julkaisi omalla somekanavallaan kuvan, jossa he syyttivät hallitusta järjestöavustusten leikkaamisesta vähemmistöiltä, sateenkaari-ihmisiltä, perheiltä ja maahanmuuttajilta.

STEA-avustusten saamisten ehdot kiristyvät – Rydman: Avustuksia ei myönnetä varakkaimmille järjestöille eikä rajattujen identiteettiryhmien tukemiseen
Sosiaali‑ ja terveysministeriö leikkaa STEA‑avustuksia rajusti vuodelle 2027, ja järjestöt joutuvat kilpailemaan noin kolmanneksen pienemmästä potista. Perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman linjaa, että avustuksia suunnataan jatkossa vain toimintaan, joka tuottaa todennettua hyötyä ja keskittyy aitoon kohtaavaan työhön. Järjestöt, jotka keskittyvät vaikuttamistyöhön, neuvontaan tai rajattuihin identiteettiryhmiin, jäävät ilman tukea.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää










