

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Poliisi haluaa vaihtaa rotunsa kun kerran sukupuolenkin voi vaihtaa – haastoi Chicagon kaupungin oikeuteen
Poliisimies haluaa vaihtaa henkilöstötietoihin merkityn virallisen rotunsa, koska kokee joutuneensa syrjityksi ylennyksiä jaettaessa. Hän on poliisilaitoksen kirjoissa valkoinen, vaikka kokee itsensä nyt afrikkalaistaustaiseksi. Valkoisia syrjitään myös Microsoftilla ja yliopistojen pääsykokeissa.
Yhdysvalloissa on meneillään oikeusjuttu, jossa poliisimies on haastanut Chicagon kaupungin oikeuteen, koska poliisilaitos ei antanut hänen vaihtaa henkilöstötietoihin merkittyä rotuaan. Mohammad Yusuf -niminen poliisimies on merkitty laitoksen papereihin valkoiseksi, mutta hän kokee olevansa ”egyptiläinen ja afrikkalais-amerikkalainen”.
Konstaapeli Yusuf, 43, kokee joutuneensa valkoisen rotunsa takia toistuvasti syrjityksi ylennyksiä jaettaessa. Ylennyksissä on suosittu etnisiin vähemmistöihin kuuluvia hakijoita, vaikka he eivät olisi menestyneet kokeissa.
Yusuf vetoaa siihen, että nykyään poliisilaitos antaa henkilökunnan ”korjata virallisen sukupuolensa vastaamaan heidän koettua sukupuoltaan”. Siksi hänen mielestään myös papereihin merkityn rodun vaihtamisen tulisi olla mahdollista.
Ylennykset ovat menneet sivu suun
Konstaapeli Yusuf kertoo suorittaneensa kersantin tutkinnon jo vuonna 2019, mutta häntä ei ole ylennetty kersantin virkaan. Sen jälkeen kersantin virkaan on hänen mukaansa ylennetty 75 vähemmistön edustajaa ja vain viisi valkoista. Ylennetyistä monet ovat olleet mustia.
Mohammad Yusuf kertoo tulleensa Chicagon poliisilaitoksen palvelukseen vuonna 2004. Tuolloin virallisissa papereissa oli vain kolme rotuvaihtoehtoa: kaukaasialainen (eli valkoinen), musta ja latino. Hän ruksasi valkoisen.
Nyt rotuvaihtoehtoja on tarjolla jo yhdeksän, mutta rodun vaihtaminen on kielletty, vaikka Yusuf on toimittanut laitokselle jopa geenitestituloksen, joka todistaa hänen egyptiläiset ja afrikkalaiset juurensa.
Microsoft maksaa valkoisille vähemmän
Rotujen eriarvoinen kohtelu ei ole Yhdysvalloissa harvinaista. Microsoft suorastaan kehuskelee vuoden 2023 monimuotoisuusraportissaan, että yhtiön palveluksessa Yhdysvalloissa olevat rodullisten vähemmistöjen edustajat tienaavat enemmän kuin valkoiset työntekijät, joilla on sama tehtävänimike ja työkokemus, kertoo Dallas Express -lehti.
Microsoftin palveluksessa työskentelevät etnisten vähemmistöjen edustajat tienaavat keskimäärin 1,007 dollaria siinä missä valkoiset saavat vain dollarin. Myös naiset tienaavat 1,007 dollaria miehen dollaria kohti samalla tehtävänimikkeellä.
Rodun tummentaminen auttaa pääsemään yliopistoon
Suomen Uutiset raportoi pari vuotta sitten, että tutkimuksen mukaan yli kolmannes valkoisista valehteli rotunsa päästäkseen helpommin yliopistoon. Korkeakouluihin haluavat valkoiset merkitsivät hakemukseensa edustavansa jotakin rodullista vähemmistöä päästäkseen helpommin sisään tai saadakseen vähemmistöille tarkoitettua taloudellista tukea.
Omasta rotuidentiteetistään valehteleminen kannatti, sillä kolme neljäsosaa hakemuksessaan rotutaustastaan valehdelleista valkoisista hyväksyttiin opiskelemaan.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- koettu sukupuoli sukupuolenvaihdos sukupuoli-identiteetti Chicago rotu monimuotoisuus etniset vähemmistöt Syrjintä Yhdenvertaisuus Microsoft
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Floridassa halutaan lailla estää lasten osallistuttaminen drag-esityksiin – paikallinen sateenkaariväki pahoitti mielensä: Pride-marssi peruttiin

Tavio: Yritys typistää sukupuolet ilmoitusasiaksi on askel kohti järjettömyyttä – ”Tämä woketus ja sekoilu on mennyt liian pitkälle”
Pikkupojan sulkapäähineestä ja kasvomaaleista nousi valtava haloo Yhdysvalloissa

Koponen: Woke-hullu ideologia ajaa tyttöjen turvallisuuden edelle

Espanjassa poliisit ja sotilaat korjaavat sukupuolensa saadakseen naisille varattuja etuja
Viikon suosituimmat

Työpaikkalähteet: Tytti Tuppurainen huutaa ja nöyryyttää – eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho: ”Tilanne on karmea”
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtajaa Tytti Tuppuraista syytellään toistuvasta epäasiallisesta käytöksestä, joka kohdistuu hänen avustajiinsa ja muihin kansanedustajiin. Väitteiden mukaan Tuppuraisen käytös on huutamista, nöyryyttämistä, nolaamista julkisesti sekä tylyä ja käskyttävää johtamistyyliä.

Vasemmistosirkus Vantaan valtuustossa – Antikainen tyrmää ulosmarssin: ”Kun faktat eivät riitä, alkaa kyynelshow ja marttyyrileikki”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen puolustaa Vantaan valtuutettu Juha Järää ja ihmettelee, miksi kokoomuksen puheenjohtaja antoi vasemmistoliiton muuttaa valtuustosalin poliittiseksi teatteriksi.

Ilmari Nurmisen huoleton rahankäyttö puhututtaa tamperelaisia: Pormestarimenot paisuvat – samaan aikaan kaupunki leikkaa ankarasti
Uuden edustusauton käyttöönsä juuri saanut Tampereen pormestari Ilmari Nurminen teetti äskettäin itsestään uudet edustuskuvat, joiden hintalappu nousee selkeästi tavanomaista korkeammalle. Nuoren pormestarin rahankäyttö herättää keskustelua, kun samaan aikaan Tampere kärvistelee talousahdingossa.

Vantaalla ei haluta puhua maahanmuuton haittavaikutuksista: Valtuuston kokous meni hulinaksi – joukko valtuutettuja marssi ulos
Vantaan kaupunginvaltuustossa nähtiin maanantaina vihervasemmistolainen episodi, kun kokouksessa puhuttiin maahanmuutosta. Perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu Juha Järän puheenvuoroa häirittiin välihuutelulla, kun hän puhui maahanmuuton haitoista. Lopulta joukko vasemmistosiipeen kuuluvia valtuutettuja käveli ulos kokouksesta, joka jouduttiin keskeyttämään.

Eerola ihmettelee somaliperheiden ristiriitaista toimintaa: Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan
Perussuomalaisten kansanedustaja Juho Eerola kommentoi Facebookissa Ylen MOT-dokumenttia, joka paljastaa somalialaisten perheiden lähettävän lapsiaan ankariin kurinpitolaitoksiin Somaliaan. Eerola kysyy, miksi turvaa hakeneet vanhemmat altistavat jälkeläisensä samalle vaaralle, josta itse pakenivat.

Ylen faktantarkistus maahanmuuton talousvaikutuksista on hataralla pohjalla – Suomen Perustan tutkija kertoo nyt, mitä Yle jätti kertomatta
Useita maahanmuuton talousvaikutuksiin keskittyviä tutkimuksia toteuttanut Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen ei ole vakuuttunut Ylen faktantarkistuksen laadusta. Salminen avaa X-tilillään Ylen faktantarkistuksen puutteet.

Antikainen syyttää Tuppuraista huomion ohjaamisesta pois SDP:n kiusaamiskulttuurista – myös Lindtman saa täystyrmäyksen johtajuuden puutteestaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee Tytti Tuppuraista siitä, että tämä hänen mukaansa yritti laajentaa demariryhmän kiusaamiskulttuurin koko eduskuntaa koskevaksi. Antikainen moittii myös SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmania tämän hiljaisuudesta ja katsoo, että tapaus paljastaa vakavia johtamisongelmia oppositiopuolueen sisällä.

Trump antaa tonnin ”pesämunan” jokaiselle lapselle – osakesäästötilin tuoton saa haltuunsa 18-vuotiaana
Presidentti Trump on luonut lapsille uuden osakesäästötilin, johon valtio lahjoittaa tuhat dollaria pesämunaksi jokaiselle Trumpin toisen kauden aikana syntyneelle Yhdysvaltain kansalaiselle. Monet sijoittajat ja suuryritykset ovat lähteneet mukaan tukemaan Amerikan lasten tulevaisuutta. Myös rap-artisti Nicki Minaj aikoo lahjoittaa rahaa faniensa lasten Trump-tileille.

Sebastian Tynkkynen: X-tilini jäädytettiin Irania koskeneen julkaisun jälkeen
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen kertoo viestipalvelu X:n jäädyttäneen hänen tilinsä väliaikaisesti sen jälkeen, kun Tynkkynen arvosteli Euroopan parlamentin vasemmiston linjaa Irania koskevassa päätöslauselmassa.

Valtiovarainministeri Purralta kova vastaus Lindtmanille, joka vastusti säästöjä vuosikausia, mutta nyt vaatii enemmän – ”Pupu mennyt pöksyyn”
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman myöntää viimein EU-paineen alla, että hallituksen pitää tehdä tarvittaessa lisää sopeutusta julkiseen talouteen. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa nyt SDP:ta ja oppositiota epäjohdonmukaisuudesta.
Uusimmat

KSML: Pitkäaikainen poliitikko Pekka Kataja on menehtynyt

Jopas nyt! WEF hylkäämässä massasiirtolaisuuden ihanteet

Nieminen Ylen aamussa: Toimeentulotuki ei voi olla elämäntapa
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää










