

LEHTIKUVA
Poliitikot tarjoamassa turvapaikkoja kutsuntoja pakeneville venäläismiehille – Halla-aho muistuttaa yksinkertaisesta matematiikasta: Itärajan takana on liki 20 miljoonaa armeijan käynyttä ihmistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Jussi Halla-aho ihmettelee muun muassa kokoomuksesta, SDP:stä ja vihreistä tulevia kommentteja, joiden mukaan armeijakomennusta pakoileville venäläisille voisi myöntää turvapaikan Suomesta.
Useiden arvioiden mukaan Venäjältä on viime päivinä lähtenyt naapurimaihin pakoon jopa 200 000 ihmistä. Presidentti Vladimir Putinin määrättyä osittaisen liikekannallepanon monet venäläismiehet pelkäävät nyt joutuvansa osallistumaan Ukrainan sotaan.
Perussuomalaisten kansanedustaja Jussi Halla-aho ihmettelee muun muassa kokoomuksesta, SDP:stä ja vihreistä tulevia kommentteja, joiden mukaan armeijakomennusta pakoileville venäläisille voisi myöntää turvapaikan Suomesta.
– Sen tiedon perusteella, joka minulla on, kansalaisten tuki hallintoa ja hyökkäyssotaa kohtaan ei ole sanottavasti vähentynyt konfliktin aikana. Ne, jotka Venäjältä nyt pakenevat eivät niinkään vastusta sotaa tai Ukrainan pommitusta, vaan vastustavat sitä, että he itse tai perheenjäsenensä joutuisivat sotimaan, Halla-aho sanoi eilen A-studiossa.
Venäjän keskiluokka ei ole kärsinyt toistaiseksi
Putin on käyttänyt hyökkäyssotaansa pitkälti Venäjän syrjäseuduilta tuotuja joukkoja, jotka edustavat etnisiä vähemmistöjä.
Niin sanotut ”tavalliset venäläiset”, etenkin Pietarin ja Moskovan keskiluokka, ei ole juurikaan joutunut henkilökohtaisesti tekemisiin sodan kanssa, mutta nyt tilanne on muuttunut.
– Sodan vaikutukset Venäjän keskiluokkaan ovat tähän mennessä olleet aika vähäiset, Halla-aho sanoo.
Sotilaskarkuruus ei turvapaikkaperuste
Perussuomalaiset on kesästä asti vaatinut turistiviisumien keskeyttämistä kokonaan. Rajan yli Suomeen on kuitenkin mahdollista pyrkiä myös hakemalla turvapaikkaa. Suurella todennäköisyydellä hakemusten määrä tuleekin kasvamaan sen jälkeen, kun turistiviisumilla ei enää pääse Suomeen.
Etenkin pääministeripuolue SDP:n riveistä on viime päivinä kuultu vetoomuksia sen puolesta, että Suomen tulisi aktiivisesti pyrkiä tarjoamaan suojaa Venäjältä pakeneville miehille.
Perussuomalaiset on useaan otteeseen muistuttanut, että sotilaskarkuruus ei kuitenkaan ole lain mukainen peruste tarjota suojelua Suomessa. Saman asian myönsi A-studiossa myös puolustusministeri Antti Kaikkonen (kesk), joskin hän huomautti, että turvapaikka-asioiden kommentointi ei kuulu puolustusministerille.
– Turvapaikan saamiseen Suomesta riittävä peruste ei ole se, että ei halua lähteä rintamalle Ukrainaan, Kaikkonen totesi.
Valtamedia hämmentää turvapaikkaspekulaatioita
Marinin hallitusta myötäilevä valtamedia, etenkin Helsingin Sanomat ja Yle, on viime päivinä osoittanut huomattavaa kekseliäisyyttä yrittäessään löytää perusteluja sille, miksi Suomen tulisi tarjota suojaa liikekannallepanoa pakeneville venäläismiehille.
Halla-ahon mukaan on kuitenkin vain hyvä, että Putinin sota osuu nyt myös ”tavalliseen venäläiseen”, joka tähän asti on voinut heiluttaa sotalippua kotisohvalta käsin.
Halla-aho myös toi turvapaikkaspekulaatioihin mukaan hivenen realismia muistuttaessaan, ettei Suomessa ole edellytyksiä tarjota suojaa kaikille sotimishaluttomille venäläismiehille.
– Mobilisaation piirissä teoriassa olevia ihmisiä on Venäjällä noin 20 miljoonaa. Tämä tosiasia ja yksinkertainen matematiikka on syytä ottaa huomioon, kun avosylin ollaan ottamassa vastaan kutsuntoja pakenevia venäläisiä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- turistiviisumit liikekannallepano hyökkäyssota sotilaskarkurit turvallisuusuhka kutsunnat valtamedia turvapaikka Ukraina Suomi Venäjä Antti Kaikkonen vihreät perussuomalaiset SDP hallitus Jussi Halla-aho Kokoomus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Demareiden Tuomioja tarjoamassa suojaa Venäjältä pakeneville miehille – perussuomalaiset haluaa pitää ihmismassat itärajan takana

Purra moittii hallituksen hidastelua venäläisten turistiviisumien estämisessä: ”Kun ongelmat kohdataan, niitä ei haluta tunnistaa, sinisilmäisyys ja hyväuskoisuus ovat syvällä”

Vihervasemmisto ja kokoomus väläyttävät turvapaikkojen myöntämistä venäläisille – perussuomalaisille ei käy: ”Itäraja voidaan ja se täytyy sulkea ensisijaisena toimenpiteenä, kun tilanne kärjistyy”

Purra ja Halla-aho: Enemmistö venäläisistä tukee edelleen hävityssotaa – kokoomuksesta väläytetään jopa turvapaikkaa venäläisille

Halla-aho: Suomi on vitkutellut venäläisten viisumiasiassa – ”Hallituksen jatkuva aloitekyvyn puute huolestuttaa”

PS: Hallituksen viisumitoimet pitävät edelleen itärajan auki – valmisteilla jopa uusi viisumi, jolla voi hakea turvapaikkaa Suomesta jo kotimaassa

Purra: Venäjän puolesta sotaan lähtemisen pitää olla maanpetos – perussuomalaisilta toimenpidealoite lainsäädännön muuttamiseksi

Junnila: Ei ukrainalaisia ja venäläisiä samoihin tiloihin vastaanottokeskuksissa

Halla-aho: Huonot sotauutiset ja sisäinen paine johtamassa Venäjällä sisäisiin mullistuksiin – ”Putinin hallinnon kaatuminen täysin mahdollista”
Viikon suosituimmat

Perussuomalaisten tappamisella uhkaillut ehdolla eduskuntavaaleissa – vasemmistolainen väkivaltaretoriikka yleistynyt ja normalisoitunut
Vasemmistoliiton eduskuntavaaliehdokas Esa Annala on uhkaillut perussuomalaisten tappamisella. Väkivaltaiset puheet vaikuttavat kuuluvan vasemmistolaisten vakiovarustukseen.

SDP:n Heinäluomalta kuppi nurin islam-kritiikistä – Vigelius: ”Kyse on tilastollisista tosiasioista”
Perussuomalaisten Joakim Vigeliuksen mukaan maahanmuuttopolitiikassa ei voida edetä sillä periaatteella, että tosiasioista tulee vaieta, jos joku kokee ne epämiellyttäviksi. Tämä ei miellytä SDP:n Eveliina Heinäluomaa.

SDP lupaa veronkiristyksiä ja aikoo palauttaa rahat järjestörälssille
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman kertoo Helsingin Sanomien haastattelussa olevansa valmis perumaan useita Orpon hallituksen talouspäätöksiä. Konkreettisia menoleikkauksia SDP ei ole edelleenkään löytänyt.

Toimittaja Anu Partanen kiistää Yle-työsuhteen – osallistuu silti Jälkiviisaiden sisällön suunnitteluun palkkiota vastaan
Yleisradio maksaa Jälkiviisaat-ohjelman vakiovieraalle Anu Partaselle toistuvaa korvausta esiintymisistä, joiden sisällön suunnitteluun hän myös osallistuu. Partanen kuitenkin kiistää olevansa Ylen palkkalistoilla. Journalistin ohjeiden näkökulmasta kokonaiskuvio näyttää sangen hämmentävältä.

Kuljettajien koti-ikävään vetoava vaalimainos suututti bussikuskit – jäivät joukolla saikulle
Göteborgin alueen julkista liikennettä operoiva Västtrafik on päättänyt poistaa ruotsidemokraattien vaalimainokset Skaraborgin alueen busseista. Yhtiön johto teki päätöksen sen jälkeen, kun useita bussinkuljettajia jäi sairauslomalle protestiksi hallituksen tukipuolueen vaaliviestille.

SDP aiheutti itse ongelmat, nyt esittää maahanmuuton kiristyksiä – ”Kun todellisuutta ja täysin tietoisten tekojen seurauksia ei enää pääse karkuun, alkaa tällainen veivaus”
Perussuomalainen diplomi-insinööri Mika Merano lataa Facebookissa täyslaidallisen punavihreän leirin ja SDP:n maahanmuuttolinjausten suuntaan. Meranon mukaan cancel-inkvisiittorit yrittivät vuosikausia hiljentää kaiken maahanmuuttokritiikin rasismisyytöksillä ja suojella monikulttuurisuuskuplaansa poliittisen vallankäytön varjolla. Karut tulokset katujengeistä ja PISA-tulosten laskusta ovat kuitenkin nyt kiistämätön tosiasia, eikä mikään puolue pääse enää pakoon todellisuutta eikä omia virheitään.

Päivän pointti: Valtamedia väittää Ceutan laittomien rajanylittäjien olevan siirtolaisia tai paperittomia

Piisinen nauraa demarien takinkäännölle: ”Toverit vetivät lennosta maiharit jalkaansa”
Perussuomalaisten kansanedustaja Jorma Piisinen on huvittunut SDP:n äkkikäännöksestä maahanmuutto- ja kriminaalipolitiikassa. Demarit vaativat nyt muun muassa kovia rangaistuksia katujengeille ja tukien leikkauksia kielenopiskelun laiminlyöjille, vaikka puolue vastusti pitkään vastaavia perussuomalaisten esityksiä. Piisinen toivottaa demarit tervetulleiksi todellisuuteen, mutta kyseenalaistaa samalla puolueen uuden linjan uskottavuuden.

Lehtinen: Vasemmistoliiton kansanedustaja vähättelee äärivasemmiston uhkaa – ”Vasemmisto tekee toiseksi eniten terrori-iskuja”
Europolin julkaiseman raportin mukaan EU-maissa tehtiin 45 terrori-iskua viime vuonna. Terrori-iskujen kärkisijalla olivat jihadistit, jonka jälkeen toisena tulivat vasemmistolaiset ja anarkistit.

Vigelius: Rikollisille ulkomaalaisille automaattinen karkotus ilman viranomaisten harkintaa
Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius esittää rikollisille ulkomaalaisille karkotusautomaattia esimerkkinä toimista, joilla maahanmuuttopolitiikkaa voitaisiin entisestään tiukentaa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













