

LEHTIKUVA
Halla-aho: Huonot sotauutiset ja sisäinen paine johtamassa Venäjällä sisäisiin mullistuksiin – ”Putinin hallinnon kaatuminen täysin mahdollista”
Eduskunnan ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Jussi Halla-aho vertaa Twitterissä Venäjän presidentin Vladimir Putinin hallintoa Isis-terroristijärjestöön. Vertauksella Halla-aho viittaa siihen, että neuvottelutietä Venäjän johtoon maan aloittaman sodan lopettamiseksi ei ole käytössä.
Jussi Halla-aho toteaa, että koska länsi ei ole pyrkinyt kompromisseihin tai neuvotteluun Isis-järjestön kanssa, siihen ei kannata pyrkiä Venäjänkään kanssa.
5/5 We should cease to recognize Mr Putin and his regime as legitimate actors. We did not negotiate with ISIS, we should not negotiate with Mr Putin. This is both a moral and a practical (see 2, 3, 4) matter.
— Jussi Halla-aho (@Halla_aho) October 1, 2022
– Isisin tavoitteet ja toimintatavat eivät ole hyväksyttäviä. Mielestäni yhä enemmän sama pätee Venäjään ja sen johtoon. Venäjähän on omasta valinnastaan ryhtynyt terrorismia toteuttavaksi rikollisvatioksi. Tähän todellisuuteen on jo korkea aika herätä, tänään MTV Uutisaamussa vieraana ollut kansanedustaja sanoo.
Halla-aho katsoo, että liian pitkään on pidetty yllä toivoa siitä, että ”järkipuheella” olisi saavutettavissa ratkaisu Venäjän aloittamaan hyökkäyssotaan Ukrainassa.
– Ratkaisua tai neuvotteluraidetta ei ole, koska Putinin tavoite eli Ukrainan orjuuttaminen ei ole neuvoteltavissa. Toisaalta, Putinilla itselläänkään ei ole aikeita lopettaa sotaa omalla päätöksellään. On vain tehtävä kaikki sen eteen, että Venäjän asevoima tuhotaan Ukrainassa. On siksi hyvä, että kansainvälinen yhteisö on kiihdyttänyt Ukrainalle annettavaa aseapua.
Venäjän keskiluokkaan voi vaikuttaa viestinnällä
Halla-aho korostaa, että Putinin oma retoriikka ”neuvotteluista” lännen kanssa on vain keino luoda hämmennystä, jolla Putin pyrkii lähinnä luomaan itselleen tilaa toimia. Halla-ahon mukaan Venäjään voidaan silti vaikuttaa viestinnällisin keinoin.
– On tärkeää muistuttaa Putinia ympäröivälle eliitille ja tavallisille venäläisille, että Venäjän nykyinen toiminta ajaa koko maan ja sen kansan umpikujaan.
Putinin valta ja menestys on tähän saakka perustunut siihen, että keskiluokkaiset ihmiset ovat saaneet elää suhteellisen mukavasti.
– Sota Ukrainassa ei aluksi ole koskettanut Venäjän keskiluokan elämää. Siksi on mielestäni tärkeää, että Euroopan maat, myös Suomi, ovat rajoittaneet Venäläisten oikeutta matkustaa Halla-aho sanoo.
Hän muistuttaa, että epäonnistuneet sodat, kuten Afganistanin sota 1980-luvulla, ovat ennenkin johtaneet Venäjällä sisäisiin mullistuksiin.
– Sosiaalinen paine Venäjän sisällä kasvaa koko ajan. Liikekannallepanon ja huonojen sotauutisten myötä sota koskettaa yhä suurempaa osaa tavallisesta väestöstä.
Putin ei lopeta vapaaehtoisesti
Halla-aho huomauttaa, että kun muutokset käynnistyvät Venäjällä, vauhti voi olla hyvinkin nopeaa.
– Putinin hallinnon kaatuminen on täysin mahdollista, vaikka arvauksia on turha esittää. Aikoinaan Neuvostoliittokin romahti nopeasti, eikä sitä osattu ennustaa etukäteen.
Putinin lähipiiri ja Venäjän eliitti todennäköisesti ymmärtää, että nykyinen sotapolitiikka on ajamassa Venäjää umpikujaan.
– Siellä ymmärretään myös, että Putin ei vapaaehtoisesti lopeta sotaa. Palatsivallankumous on siis hyvin mahdollinen. Se voi tapahtua niinkin, että kuulemme, miten Putin on ensin terveyshuolien vuoksi siirretty syrjään, Halla-aho sanoo.
Viime päivinä Putinin retoriikkaan on kuulunut myös vihjaukset ydinaseen käyttämisestä. Halla-aho toteaa, että tavoitteena on luoda hämmennystä ja pelkoa.
– Putin on KGB-agentti, eli hän pyrkii siirtämään vastuuta muille ja selviytymään itse. Putin tietää, että ei selviytyisi ydinaseiden käytöstä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- palatsivallankumous sosiaalinen paine venäläiset ydinaseet hyökkäyssota neuvottelut valta KGB keskiluokka Viestintä Neuvostoliitto Vladimir Putin ISIS Ukraina Venäjä Terrorismi Jussi Halla-aho
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Poliitikot tarjoamassa turvapaikkoja kutsuntoja pakeneville venäläismiehille – Halla-aho muistuttaa yksinkertaisesta matematiikasta: Itärajan takana on liki 20 miljoonaa armeijan käynyttä ihmistä

PS: Hallituksen viisumitoimet pitävät edelleen itärajan auki – valmisteilla jopa uusi viisumi, jolla voi hakea turvapaikkaa Suomesta jo kotimaassa

Purra ja Halla-aho: Enemmistö venäläisistä tukee edelleen hävityssotaa – kokoomuksesta väläytetään jopa turvapaikkaa venäläisille

Halla-aho: Suomi on vitkutellut venäläisten viisumiasiassa – ”Hallituksen jatkuva aloitekyvyn puute huolestuttaa”

Halla-ahon uusimmat teesit: Putinin syrjäyttäminen ainoa ratkaisu umpikujaan Ukrainassa

Venäläissotilaita kuolee jo koulutusleireillä – fysiikka ja pää eivät kestä lähettämistä Ukrainan rintamalle

Luukkanen kehottaa Suomen politiikan eliittiä avoimuuteen aiemmasta toiminnasta itänaapurin hyväksi: ”Vanhoilta puolueilta Venäjän kana on kynimättä”
Viikon suosituimmat

AfD voitti Saksassa Saksi-Anhaltin osavaltiovaalit mutta jäi ovensuukyselyn mukaan paikan tai kahden päähän ehdottomasta enemmistöstä

Veronmaksajat ovat rahoittaneet muslimiyhteisöjä miljoonilla – yksi islamilainen järjestö meni ulosottoon lähes puolen miljoonan avustusten jälkeen
Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee vuosittain islamilaisia yhdyskuntia yleisavustuksilla, ja muslimijärjestöt saavat rahaa myös STEAn kautta. Osa tuesta on päätynyt ulosottoon. Yhteisöjen ulkomainen rahoitus jää suurelta osin pimentoon.

Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen
Vastaanottokeskuksia ylläpitävät yksityiset yritykset ovat raportoineet hyvistä taoloudellisista tuloksista viimevuosiin asti. Satojen miljoonien liikevaihtoa pyörittävät firmat toimivat pääosin veronmaksajien rahoilla. Yrittäjien hunajapurkki on nyt sulkeutumassa, sillä hallitus on suitsinut turvapaikkaturismia ja maahanmuuttajien oma vastuu kotoutumisestaan korostuu.

Woke ei kannata: Nike toisti edeltäjiensä virheet – yhtiö menetti 220 miljardia arvostaan
Urheilujätti Nike tippuu indeksistä osakekurssin sukellettua lähes 80 prosenttia vuoden 2021 huipusta. Epäonnistunut vasemmistohenkinen markkinointi on kiihdyttänyt yhtiön alamäkeä.

Muslimit joukkovoimalla ruotsidemokraatteja ja oikeistohallitusta vastaan – Ruotsin moskeijoissa veisataan vasemmiston virsiä
Ruotsin moskeijoissa kaikuu nyt sosialidemokraattinen kutsuhuuto. Samaan aikaan muslimien nokkamiehet kehottavat somessa äänestäjiä karttamaan ruotsidemokraatteja ja ylipäänsä oikeiston Tidö-puolueita. Näin uskonto on valjastettu vasemmiston vaalityöhön.

Tutkimus: Norjassa lapsiperheet välttelevät maahanmuuttajavaltaisia asuinalueita – varsinkin tyttölasten vanhemmat
Norjalaistutkimuksen mukaan lapsiperheet yrittävät välttää niitä Oslon asuinalueita, joilla asuu paljon ei-länsimaisia maahanmuuttajia. Erityisen tarkkoja asuinympäristöstään ovat sellaiset vanhemmat, joilla on tyttöjä.

Mielenosoittajat kahlasivat mereen vastustamaan laittomasti maahan tulevien saapumista Britannian Portsmouthiin: ”Nyt riittää!”
Ranskan rannikkovartiosto seurasi Normandiasta lähtenyttä kumivenettä kymmenen tunnin ajan puuttumatta sen matkaan. Poikkeuksellisen pitkän ylityksen jälkeen Britannian viranomaiset toivat Portsmouthiin 140 laittomasti maahan tullutta henkilöä.

Britannian sisäministeriön entinen virkamies: Vain yksi sadasta turvapaikkahakemuksesta on aito
Sadoilla irakilaisilla turvapaikanhakijoilla on ollut suhde samaan pääministerin tyttäreen. Monikuluiset bangladeshilaiset kertovat puolestaan kuuluneensa saman puolueen ylimpään johtoon. Turvapaikkajärjestelmä on siten ”valtava petos”, sanoo entinen Britannian sisäministeriön virkamies The Timesin julkaisemassa haastattelussa.

Vaihtoehtopuolueen suurmenestys Saksi-Anhaltin vaaleissa aiheutti Saksassa poliittisen maanjäristyksen
Saksalainen politiikka järisee Vaihtoehto Saksalle -puolue AfD:n voitettua Saksi-Anhaltin vaalit. Osavaltion tähänastinen valtapuolue ja koko Saksaa hallitseva Kristillisdemokraattinen Unioni CDU kärsi historiallisen tappion. Maahanmuutto, rajavalvonta, talous ja energiapolitiikka sekä koulutus nousivat tärkeimmiksi äänestyskriteereiksi. Erityisen innokkaasti AfD:lle antoivat ääniään nuoret ja ensikertalaiset.

Polttoaineiden hinnat kuohuttavat – PS:n Vigelius ja SDP:n Lindén sanasodassa
Viime viikkoina polttoaineiden hinnat ovat nousseet poikkeuksellisen korkealle. Tilastokeskuksen mukaan esimerkiksi eniten tankattu bensiini 95 maksoi elokuussa keskimäärin 2,1 euroa litralta ja dieselin keskihinta oli elokuussa peräti 2,3 euroa litralta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää












