

MATTI MATIKAINEN
Presidenttiehdokas Huhtasaari teollisuuden ulosliputtamisesta: ”Kyllä tulee hintaa päättäjiemme moraaliselle ylemmyydentunnolle”
Presidenttiehdokkaat – perussuomalaisten Laura Huhtasaarta lukuun ottamatta – ovat hehkuttaneet EU:n ratkaisevaa roolia Pariisin ilmastosopimuksen synnyttämisessä – ja jättäneet tietoisesti kertomatta, ketkä ovat sopimuksen maksumiehiä ja ketkä sillä rahastavat.
– Päätös korottaa jokaisen suomalaisen asumisen ja liikkumisen hintaa tuntuvasti. Uusilla sähköautoilla ajaville päätöksentekijöille tarjotaan avokätisiä verohelpotuksia. Hybridi-Porsche kuuluu tukineen käytännössä nollaveron piiriin, perheenäidin diesel-Toyotaa rangaistaan ankarimman mukaan. Ei tämä näin voi mennä, sanoo Huhtasaari, joka vierailee tänään Aineen Taidemuseossa Torniossa.
– Valtaenemmistö suomalaisista on jo ajettu pisteeseen, ettei ole enää mitään, mistä ottaa. Ylen torstaisessa vaalitentissä ei ollut mahdollisuutta käydä kriittistä asiaa läpi kattavasti, joten avaan sitä tänään.
Sisäisestä taakanjaosta irvokas näytelmä
EU otti Pariisin ilmastokokouksessa kunnianhimoiset päästötavoitteet. Sisäisestä taakanjaosta tuli Huhtasaaren mielestä ”irvokas näytelmä”.
– Eniten saastuttavat jäsenmaat Puola, Romania ja Bulgaria ilmoittivat välittömästi, etteivät hyväksy sopimusta, joka romuttaisi maiden teollisuuden toimintaedellytykset. Jotta EU pystyi allekirjoittamaan sopimuksen, niin suurimpien saastuttajien osuus siirrettiin vähiten saastuttavien maiden kuten Suomen hoidettaviksi. Samalla jätettiin kokonaan huomioimatta, että suomalaiset energia- ja teollisuuslaitokset ovat jo aikaisemmin minimoineet päästönsä.
– Lopputulos oli rujo ja epäreilu. Niissä maissa, joissa päästöjä vähentävät investoinnit olisivat olleet suhteessa edullisimpia, pyritään minimaalisiin päästövähennyksiin. Niissä maissa, joissa investoinnit ovat suhteessa kaikkein kalleimpia, pyritään maksimaalisiin päästövähennyksiin. Nyt EU:ssa sovitulla ilmastopolitiikalla hiilidioksidipäästöt vain lisääntyvät, Huhtasaari huomauttaa.
Teollisuus häädetään huonoilla päätöksillä
Huhtasaari muistuttaa, ettei Suomi voi kilpailla palkoilla, sijainnilla tai raaka-aineilla.
– Jos teollinen valmistus katoaa ulkomaille, romahtaa hyvinvointimme rahoituspohja. Jos otamme liian suurten päästövähennystaakan harteillemme, Suomesta lähtee teollisuus. Pahimmassa tapauksessa teollisuuttamme siirtyy maihin, jossa ilmastovelvoitteista ei piitata tuon taivaallista.
– Haluankin kysyä: jos itsensä pettää, niin mitä jää jäljelle? Mitä me saamme vastineeksi vaihtokaupassa, jos kansallisilla päätöksillä häädämme teollisuutemme maastamme? Kyllä tulee hintaa päättäjiemme moraaliselle ylemmyydentunnolle, Huhtasaari lataa.
Tehtaan siirtäminen Suomeen on ympäristöteko
Huhtasaaren mielestä suomalaiset päättäjät yrittävät peitellä suurta itsepetosta haukkumalla Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpia ilmastosopimuksen petturuudesta. Presidentti Sauli Niinistö joutui Ylen presidentinvaalipaneelissa tunnustamaan, että Trump tekeekin oikeita ilmastopoliittisia tekoja leikkaamalla päästöjä turvaten kuitenkin kansallisen teollisuuden toimintaedellytykset.
– Haluan turvata teollisuuden kilpailukyvyn ja toimintaedellytykset Suomessa. Tehtaan siirtäminen Kiinasta Suomeen on ympäristöteko. Tulen presidenttinä vaatimaan EU:n taakanjaon avaamista. Ilmastosopimus on muutettava maallemme oikeudenmukaisemmaksi. Sottaajien on siivottava itse jälkensä, Huhtasaari painottaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Slunga-Poutsalo ja Huhtasaari antoivat Sauli Niinistön kuulla kunniansa: ”Hetkinen!”

Huhtasaari: Haluan normaalin Suomen takaisin, jossa tytöt ovat tyttöjä ja pojat poikia

Huhtasaari tylyttää unionia: Trollaa EU-kriittisiä yhteisillä verovaroillamme, ettei kukaan äänestäisi väärin

Perussuomalaisten presidenttiehdokas Huhtasaari: ”Suomeen ei kaivata terveysturismia”

Hyväntuulinen Huhtasaari tykitti vaalitentissä oikein sydämensä kyllyydestä: ”Jos haluatte vastustaa moskeijaa, niin äänestäkää Lauraa”

Perussuomalaiset: Sähkövero puolitettava – ”Tuet pois tuulivoimalta ja haittamaahanmuutosta”
Viikon suosituimmat

Turvapaikanhakijaa epäillään murhasta ja raiskauksista Hollannissa – Amsterdamin valtasi pelko ja kauhu
17-vuotiaan tytön murha ja useat raiskaukset ovat saaneet Amsterdamin pelon valtaan. Naiset eivät vieläkään näytä olevan oikeutettuja tasa-arvoon, vapauteen ja elämän ilman pelkoa väkivallasta edes Euroopan ytimessä. Rikoksista epäillään turvapaikanhakijaa ja moni muukin naisiin kohdistuva väkivallanteko on ratkeamassa pidätyksen myötä.

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Antikainen selvitti Elokapinan kesäkuun kolmipäiväisen mielenosoituksen kustannukset: Hintalappu veronmaksajille lähes 260 000 euroa
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.

Reijonen: Apteekit juoksuttavat asiakkaita turhaan – ”Tähän on tultava loppu”
Onko sellainen tilanne tuttu, ettet saanutkaan kerralla apteekista mukaasi kaikkia Kela-korvattavia lääkkeitäsi? Suomessa on voimassa älytön systeemi, josta puhutaan liian vähän. Perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen vaatii loppua apteekeissa asioivien turhalle edestakaisin juoksuttamiselle.

Pridetys kuumentaa tunteita Tampereella – PS-valtuutettu Marika Puolimatka: ”Tällainen ei ole Tampereen kaupunginvaltuuston eettisten ohjeidenkaan mukaista toimintaa”
Tampereen kaupunginvaltuuston ensimmäisessä syyskokouksessa käytiin eilen vilkas keskustelu pride-liputuksesta luopumisesta, josta perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu Marika Puolimatka ja joukko perussuomalaisten, kristillisdemokraattien sekä kokoomuksen valtuutettuja oli jättänyt aloitteen viime kaudella.

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja
Saksassa tehdään tiliä Merkelin kymmenen vuotta sitten aloittamasta maahantulopolitiikasta. Elämään on tullut väriä, mutta voimavarat alkavat loppua. Koska sosiaali- ja terveyspalvelujen käyttäjien määrä on maahantulijoiden paljouden myötä kasvanut, mutta maksajien määrä ei ole vastaavasti lisääntynyt, niin palveluja ehdotetaan karsittavaksi. Hyvältä ei näytä myöskään rikostilastojen valossa.

Päivän pointti: Härskiä peliä keskustalta – valittelee työpaikkojen puutetta, samaan aikaan vaatii Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi

Pikaruokaravintoloissa saa yhä harvemmin palvelua suomen kielellä – Purra pohtii yrityksien motiivia palkata töihin kielitaidottomia henkilöitä suomalaisnuorten ohi
Monet suomalaisnuoret etsivät matalan kynnyksen töitä, etenkin pikaruokaketjujen palvelutehtävistä. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa alan epäkohdasta, sillä yhä useammin työpaikat menevät ulkomaalaisille, joilla ei juuri ole kotimaisten kielten taitoa.

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”
Mielenosoittajat kerääntyvät saarivaltakunnassa kerta toisensa jälkeen laittomille maahanmuuttajille varattujen hotellien edustoille vastustamaan hallituksen politiikkaa. Mielenilmaisut kärjistyvät usein yhteenotoiksi poliisin ja vastamielenosoittajien kanssa. Protestit leviävät yhä uusille paikkakunnille eikä vastakkainasettelulle näy loppua.

Ei yhtään murhaa Washingtonissa yli viikkoon – Trumpin tehotoimet tuottavat tulosta
Presidentti Trump määräsi pääkaupunki Washingtonin poliisitoimen otettavaksi liittovaltion hallintaan kaksi viikkoa sitten. Samalla hän lähetti pääkaupungin kaduille kansalliskaartin sotilaita auttamaan järjestyksenpidossa. Tehotoimet ovat johtaneet rikollisuuden selvään vähenemiseen. Pääkaupungissa on ollut pitkä jakso ilman ainuttakaan murhaa.