

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
PS-kansanedustajat laajamittaisen maahanmuuton lakiluonnoksesta: ”Jatkaa hallituksen kehnosti valmistelemien lakihankkeiden sarjaa”
Lainsäädännön arviointineuvosto on tänään arvostellut hallituksen lakiluonnosta koskien laajamittaiseen maahanmuuttoon varautumista. Neuvosto katsoo, että lain valmistelussa tulisi hyödyntää tietoja vuoden 2015 pakolaiskriisin vaikutuksista. Perussuomalaiset kansanedustajat Mari Rantanen ja Jari Ronkainen näkevät lainvalmistelussa puutteita.
– Viime kyselytunnilla sisäministeri Maria Ohisalo vakuutti, että olemme varautuneet massamaahanmuuttoon paremmin kuin vuonna 2015. Lainvalmistelun tasosta tämä ei kuitenkaan käy ilmi. Laajamittaiseen maahantuloon tulisi varautua pikemminkin hätätilapykälillä ja pysäyttää virta jo rajalle, sanoo Mari Rantanen.
Kynnystä madalletaan jatkuvasti
Lainsäädännön arviointineuvoston mukaan uudistuksen hyödyt ja kustannukset tulisi punnita, kun laajamittaiseen maahanmuuttoon varautumisen tehtävien siirtämistä esitetään ELY-keskuksilta Maahanmuuttovirastolle.
Lisäksi neuvoston mukaan uudistuksen vaikutuksista rikoksentorjuntaan ja turvallisuuteen tulisi tehdä arvio.
– Hallitus ja erityisesti sen vihreät ministerit ovat jatkuvasti madaltamassa Suomeen suuntautuvan sosiaaliseen maahanmuuttoon kynnystä. On rehellistä kansalaisia kohtaan kertoa, mitä se maksaa rahassa ja mitä se tarkoittaa sisäiselle turvallisuudelle kasvavana rikollisuutena, Jari Ronkainen perustelee.
Avustajakaartin paisuttaminen ei auttanut
Hallituksen lainvalmistelun laatu on keskusteluttanut aiemmin mm. koronapandemiaa koskevissa lakiesityksissä, joita on jouduttu jopa vetämään takaisin.
– Hallituksen avustajakaartin valtavaa paisuttamista perusteltiin alun perin lainsäädäntötyön parantamisella. Vaikutus näyttää olevan kuitenkin päinvastainen, ja laajamittaisen maahanmuuton lakiesitys jatkaa hallituksen kehnosti valmistelemien lakihankkeiden sarjaa, kansanedustajakaksikko toteaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- sosiaalinen maahanmuutto laajamittaisen maahanmuuton lakiluonnos pakolaiskriisi 2015 lakihankkeet maahanmuttajataustainen rikollisuus Ely-keskukset koronapandemia massamaahanmuutto Maahanmuuttovirasto Mari Rantanen Jari Ronkainen maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Suuret EU-maat siirtyivät nopeasti perussuomalaisten linjalle – Purra: ”Jäsenmaissa ymmärretään, ettei uusi siirtolaisvyöry ole enää mahdollinen”

Kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen: ”Humanitaarinen maahanmuutto tulee yllättävän kalliiksi”

Perussuomalaiset kyselytunnilla: Hallitus houkuttelee toimillaan siirtolaisvyöryä – kokonaiskustannukset vuodessa ovat miljardeja

Perussuomalaiset haluavat vastuun kotoutumisesta maahanmuuttajalle sanktioiden uhalla: ”Emme halua Suomen luisuvan Ruotsin tielle”

Koponen: Hallituksen salailu osoittaa jälleen, minkälainen tabu maahanmuutto on

Juvonen: Laittomasti maassa oleskelevien määrä ja kustannukset selvitettävä
Viikon suosituimmat

Tabu murtuu: J.K. Rowling jakoi suomalaistutkimuksen transhoitojen haitoista – miljoonat näkivät
Harry Potter -kirjoista ja transideologian vastustamisesta tunnettu J.K. Rowling jakaa sosiaalisessa mediassa suomalaistutkimusta, jonka mukaan transhoidot heikentävät potilaiden mielenterveyttä. Tabu transhoitojen haittojen ympärillä murenee vähitellen.

Vaalikatastrofi järisyttää jo koko Ruotsia: Jengirikollisten lähipiiri vaalitoimitsijoina Tukholmassa – ääniä ostettu Luulajassa ja Piitimessä
Ruotsin valtiopäivävaaleihin liittyvät epäselvyydet uhkaavat haudata alleen koko valtakunnallisen vaalituloksen. Epäiltyjä väärinkäytöksiä tulee kaiken aikaa lisää ja usko pohjoismaiseen demokratiaankin horjuu. Pian on johtopäätösten aika.

Tilintarkastaja ei pysty vahvistamaan kahden islamilaisen säätiön rahaliikennettä — Samat puutteet kahtena vuotena peräkkäin
Kahden tunnetun islamilaisen säätiön tilintarkastaja on kahtena peräkkäisenä vuotena antanut varauman sisältävän lausunnon: hän ei ole pystynyt varmentumaan säätiöiden pankki- ja käteisvarojen olemassaolosta. Säätiöt ovat myöntäneet kymmenien tuhansien eurojen korottomia lainoja ilman sääntöjensä mukaista valtuutusta tai dokumentoitua hallituksen päätöstä.

Elinkeinoelämä ja vasemmisto ajattelevat lompakoillaan – eliitin ihmisvihamielinen katastrofilogiikka esillä Ylen äärioikeistokeskustelussa
Yleisradion A-Talk-ohjelma käsitteli eurooppalaisen ”laitaoikeiston” kiihtyvää nousukiitoa. Studiossa sosialisti ja elinkeinoelämän edustaja löysivät yhteisen sävelen yksiulotteisesta talousajattelusta. Keskustelijat vaikenivat visusti maahanmuuton ongelmista.

Maahanmuuttajien työttömyys paisuu Helsingissä – silti vihreiden Soininvaara ja elinkeinoelämä vaativat lisää väkeä ulkomailta
Helsingin työttömyyden kasvusta lähes kaksi kolmasosaa tuli elokuussa vieraskielisistä. Silti lähes kaikki Helsingin valtapuolueet hokevat, että työperäinen maahanmuutto on Suomelle välttämättömyys. Valtamedia tuskin koskaan kysyy, mihin tehtäviin uudet tulijat työllistyisivät, kun edellisetkään eivät ole kiinni työn syrjässä.

Maahanmuuttajaryhmien välillä valtavia eroja maanpuolustustahdossa
Monikulttuurisuus muokkaa yhteiskuntaa monella tavalla. Keskeinen kysymys on, miten se vaikuttaa maanpuolustustahtoon tosipaikan tullen? Maahanmuuttajaryhmät ovat keskenään erilaisia siinä, miten kutsuntoihin ja varusmiespalvelukseen – eli maanpuolutukseen – suhtaudutaan.

Rikosilmoitus vasemmistopuolueen mahdollisesta vaalivilpistä Tukholmassa: ”Pahinta mitä olen nähnyt”
Ruotsin valtiopäivävaaleihin liittyvät vilppiepäilyt laajenevat Borlängestä Tukholmaan. Svenska Dagbladetin pääkirjoituksessa useat Järvan ongelmalähiöiden alueella työskennelleet vaalivirkailijat kertovat tilanteista, joissa äänestäjiä olisi päättäväisesti johdateltu kannattamaan vasemmistopuoluetta. Nyt poliisi selvittää äänestystapahtumia.

Marinin hallituksen luoma opiskelijamaahanmuuttomonsteri näkyy vielä Rauman leipäjonoissa – järjestelmän purku jo hyvässä vauhdissa
Marinin hallitus loi opiskelijamaahanmuuton ympärille punoutuvan hyväksikäyttäjien verkoston. Kärsimään joutuvat sekä ulkomaiset opiskelijat että suomalaiset veronmaksajat. Perussuomalaisten johdolla valmisteltuja korjaustoimenpiteitä vastustavat keskusta, vasemmisto ja kaikki toiminnalla tienaavat.

Sosialidemokraatit heittivät pyyhkeen kehään – Ruotsin hallituskuviot menossa uusiksi
Sosialidemokraattien puheenjohtaja Magdalena Andersson luopuu ainakin toistaiseksi yrityksestään muodostaa Ruotsiin uusi hallitus.

Paavo Arhinmäki vähättelee graffitirikostaan: ”Mieluummin en olisi jäänyt kiinni”
Vasemmistoliiton ex-puheenjohtaja Paavo Arhinmäki ei tuoreessa haastattelussa juurikaan kadu vuoden 2023 graffitirikostaan. Hän lähinnä harmittelee sitä, että jäi teosta kiinni.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää














