

Puheenjohtajat Jussi Halla-aho ja Miko Bergbom maanantain Tuumaustunnilla
Puheenjohtaja Jussi Halla-aho (ps.) ja nuorisojärjestön uusi puheenjohtaja Miko Bergbom (ps.) ottavat kantaa syksyn kuumiin poliittisiin kysymyksiin. Katso Tuumaustunti maanantaina 5.10 klo 11.30 alkaen. Tilaisuus lähetetään suorana verkkolähetyksenä.
Työmiehen tuumaustuntia isännöivä Matti Putkonen avaa tilaisuuden sisältöä:
”EU:n elvytyspaketti ajaa Suomen nuoret vuosikymmeniksi velkavankeuteen. Tulevaisuudessa kenties jaettavat tukieurot eivät taida edes päätyä sinne missä niitä kipeimmin kaivattaisiin. Karua, mutta totta, että Suomen nuoret lyhentävät vielä eläkkeistään Sanna Marinin hallituksen elvytysvelkoja EU:lle. Tätäkö keskusta ja Annika Saarikko tarkoittavat ”ylisukupolvisella otteella suhteessa talouteen”?
Marinin/Saarikon hallituksen syvää itsepetosta ja nöyryyden puutetta suhteessa suomalaisiin veronmaksajiin kuvastaa se, että hallituksen budjettiraameihin on jo upotettu EU:n elvytyspaketista noin 3 miljardia. Summa on varattu yltiökunnianhimoiseen hiilineutraalisuustavoitteeseen, vaikka sillä ei ole mitään tekemistä koronaelvytyksen kanssa ja toiseksi vaikka EU-paketin avustusten jaosta on määrä sopia vasta 2022. Kenelläkään ei ole varmaa tietoa EU-paketin palautusprosentista Suomen osalta. Toisin sanoen hämärän peitossa on yhä kuinka suuren osuuden Suomi saa takaisin itselleen tulevaisuuden maksettavasti lankeavista miljardeistaan ja mihin käyttöön?”
Näistä ja alkaneen syksyn muista poliittisista kysymyksistä puhuvat puheenjohtaja Jussi Halla-aho ja Perussuomalainen Nuoriso ry:n uusi puheenjohtaja Miko Bergbom.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”
Ylen aamussa vierailleelta kansanedustaja Teemu Keskisarjalta tivattiin kantaa hallitukselta odotettavaan ilmastostrategiaan. Keskisarja totesi asian olevan hänelle yhdentekevä. - Perussuomalaisille luonnonsuojelu on luonnollinen, pyhä asia. Ilmakehäkiihkoilu sen sijaan on paholaisen keksintö. Se on EU:n anekauppaa, lähiluonnon raiskaamista ja hiilinielujen nieleskelyä. Ilmakehäkiihkon sfääreistä olisikin tehtävä paluu aidosti vihreälle metsäpolulle.

Jussi Halla-aho: ”Onko minkään median toimituksessa yhtä paljon rikollisia kuin Hesarissa?”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho jakaa X-tilillään kurinpalautusta Helsingin Sanomille. Halla-aho osallistuu näin keskusteluun tuoreesta hovioikeuden tuomiosta kahdelle Helsingin Sanomien toimittajalle niin kutsutussa Viestikoekeskus-jutussa. Hovioikeus kovensi käräjäoikeuden aiempaa tuomiota.

Nyt tuli perussuomalaisten vastaus SDP:n Razmyarin leikkauslistoihin: ”Tätäkö tarkoittaa kaiken voi tehdä reilummin?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää sosialidemokraattien varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin esitykset maataloustukien leikkauksista sekä veronkorotukset listaamattomille yhtiöille.

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä
Kahdeksan alaikäistä tyttöä on joutunut seksuaalisen ahdistelun kohteeksi Saksan Gelnhausenin ulkouimalassa. Epäiltyinä on neljä syyrialaista miestä. Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua Saksan uimahallien turvallisuudesta. Samalla Kölnin kaupungin uimahalleihin asennetut seksuaalisesta väkivallasta varoittavat julisteet ovat joutuneet arvostelun kohteeksi, sillä niiden katsotaan esittävän ahdistelijoina sellaisia ryhmiä, jotka tilastojen mukaan syyllistyvät näihin tekoihin kaikkein harvimmin.

PS-ministeriryhmän tiedotustilaisuus klo 15.30 alkaen (suora lähetys)

Pieni- ja keskituloisille tulossa merkittävät veronalennukset, ostovoima paranee – Purra: ”Tällaisia veronalennuksia ei ole nähty vähään aikaan”
Perussuomalaisten ministeriryhmän kesäkokouksessa tänään puhunut valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi jo lausunnoilla olevista verotoimista. Tavan palkansaajalle on jäämässä kukkaroon selvästi enemmän käyttövaraa veronalennusten myötä.

Teemu Keskisarja: Seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta pitää ohjata riippumattomille ja puolueettomille medioille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja esittää Yleisradion kutistamista siten, että seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta ohjattaisiinkin riippumattomille ja puolueettomille medioille. - Yle-veron maksajat jatkossa valitkoot itse rahoituskohteita omissa veroilmoituksissaan, Keskisarja linjaa.

Purra: Väestönmuutos ei ole salaliittoteoriaa tai äärioikeistolaista – ”Tilastot kertovat armottomasti, kuinka ulkomaalaisväestö lisääntyy ja kasvaa, suomalaisväestö ei”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra listaa X:ssä, miksi puolue puhuu niin paljon Suomen demografisista muutoksista.

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa
Aikaisemmin optikot eivät ole voineet määrätä silmälaseja henkilöille, joille on tehty silmäleikkaus, vaan asiakas on jouduttu ohjaamaan silmälääkärin vastaanotolle. - Muutos lyhentää jonoja silmälääkäreille ja on tervetullut tilanteessa, jossa silmälääkäreistä on pula valtakunnallisesti, kertoo sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää