Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Purra: Hallitus ei peruuta senttiäkään ilmastotoimista – jakeluvelvoitteen nosto ja liikenteen päästökauppa edelleen listalla

18.03.2022 |17:20

Ympäristö- ja ilmastoministeri Emma Kari (vihr.) kertoi tänään hallituksen uusista ilmastotoimista. Ne koskevat muun muassa maataloutta, julkista rakentamista ja liikennettä. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra pitää käsittämättömänä, että hallitus ei tingi pätkääkään kalliista tavoitteistaan, vaikka Euroopassa on sota ja energianhintakriisi heikentää jo huoltovarmuutta.

– Uskomatonta mutta totta. Edes näissä epävarmoissa oloissa hallitus ei peruuta senttiäkään maailman kunnianhimoisimmista ilmastotoimista. Päinvastoin niitä ja päästövähennystavoitteita kiristetään, Riikka Purra hämmästelee.

Kaikki jää ilmastokunnianhimon taakse

Kaikki aiemmin sovitut ilmastotoimet ovat edelleen mukana hallituksen listalla, mukaan lukien kiistelty polttoaineiden jakeluvelvoitteen nosto, joka nostaisi pumppuhintoja entisestään tuntuvasti.

– Hyökkäyssota Ukrainaan ja sen moninaiset seuraukset ja epävarmuudet eivät ole saaneet hallitusta muuttamaan politiikan tärkeysjärjestystä. Turvallisuus, huoltovarmuus, ruoantuotanto ja muut elintärkeät asiat jäävät ilmastokunnianhimon taakse.

Liikenteeseen halutaan kyttäysvero

Hallitus valmistelee lisäksi edelleen kansallista liikenteen päästökauppaa.

– Liikenteeseen halutaan kyttäysvero palvelemaan keskustalaisia intressejä ja intohimoja, Purra lataa.

– Kaupan päälle hallitus antaa tulevien viikkojen aikana eduskunnalle uuden ilmastoselonteon. Eivätkö hallitus ja eduskunta oikeasti voisi keskittyä nyt vain siihen kaikkien odottamaan turvallisuuden ajankohtaisselontekoon?

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää

16.09.2025 |19:25
5.
Suomen uutiset logo

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa

16.09.2025 |09:20
6.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
7.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
8.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää