

PS ARKISTO
Purra kulttuurialan rahoituskohusta: ”Hallitus ei kykene tekemään edes tämän mittakaavan päätöksiä”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra pitää hallituksen toimintaa absurdina kulttuurialan rahoituskohussa.
Hallituspuolueiden SDP:n ja keskustan välillä kiisteltiin viime viikolla taide- ja kulttuurialan 18,4 miljoonan euron rahoitusleikkauksista.
Tiede- ja kulttuuriministeri Antti Kurvinen (kesk) julkisti leikkauslistan liian aikaisin, vaikka pääministeri Sanna Marin (sd) oli ohjeistanut toisin. Kurvinen väitti SDP:n olleen leikkauslistan kannalla.
Listalla myös leikattavaa
Marin ilmoitti viime perjantaina, että hallitus on sopinut leikkauksien perumisesta. Päätös koskee myös sosiaali- ja terveysalan järjestöjä, joille on jaettu rahoitusta Veikkauksen tuotoista.
– Kyllä se on ollut aivan absurdia seurata tätä. Kyse oli tietenkin osin hyvin tärkeistä asioista. Siellä Veikkauksen edunsaajien joukossa on muun muassa tärkeitä sosiaali- ja terveysalan järjestöjä, mutta siellä on myös kaikkea sellaista, jota perussuomalaiset ei kannata ja josta voisi leikata, Purra katsoo.
Ministerit nokittelevat toisiaan
Rahoitusasian hoitaminen oli hallituksessa soutamista ja huopaamista.
– Hallitus ei kykene tekemään edes tämän mittakaavan päätöksiä tai pysymään jo päätetyssä. Kertoohan se ikävää tarinaa siitä, millainen kyky olisi yhtään hankalampien asioiden osalta, Purra arvostelee.
Marin, Kurvinen sekä keskustan puheenjohtaja Annika Saarikko kommentoivat kukin tahollaan rahoituskohua Twitterissä. Esimerkiksi Marin twiittasi torstaina, että demarit haluaa perua leikkaukset.
– Ministerit ja hallituspuolueiden edustajat nokittelevat toisiaan sosiaalisessa mediassa. Politiikkaa tehdään instagramissa, ja negatiivista julkisuutta pelätään kuin ruttoa, Purra sanoo.
Rahoituskohteita riittää
Aikaisemmin hallituksen sisällä oli vääntöä muun muassa poliisien rahapulan korjaamisesta.
– Onneksi siihen lopulta liikeni 30 miljoonaa, ettei suoraan tarvitse mennä henkilöstövähennyksiin. Silti edelleenkin poliisin lisäksi Tulli, hätäkeskuslaitos ja pelastustoimi kärsivät merkittävistä alijäämistä. Uskoisin, että siellä olisi tarvetta näillekin miljoonille, joita nyt annetaan muun muassa poliittisille lehdille, Purra toteaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kulttuuriala sosiaali- ja terveysala Antti Kurvinen rahanjako Veikkaus Annika Saarikko Riikka Purra Sanna Marin leikkaukset perussuomalaiset SDP Keskusta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


”Suomen velkaantuminen on yksinkertaisesti mahdottomalla uralla”

Ministerit Marin ja Saarikko intoilivat ilmastotoimista ja työperäisestä maahanmuutosta – Purra: ”Hallitus on vihreän varauman vanki”

Suomi seitsemän muun EU-maan kanssa torjumassa unionin velkahumalaa – silti hallitus velkaannuttaa kansaa miljardikaupalla keskellä noususuhdannetta

Ranne: Vihervasemmiston yletön julkisen talouden paisuttaminen on suurin uhka Suomen elinvoimaisuudelle – ”Tilanne on jakomielinen”
Viikon suosituimmat

Järjestörahoitus on rikki: Somalijärjestön toiminnanjohtaja maksatti veronmaksajilla jopa peruuttamattoman hammaslääkärikäyntinsä
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin uudet avustuskriteerit herättivät poliittisen myrskyn. Verorahahanojen sulkeminen uhkaa saavutettuja etuja sekä kyseenalaista hyväveliverkostoa.

Antikainen: Irakilaiselle perheelle henkivartijat 2,5 miljoonalla – ”Ei voi olla hyväksyttävää missään”
Irakilaiselle perheelle ostettiin kilpailuttamatta 2,5 miljoonalla turvallisuuspalveluita avohuollon tukitoimenpiteenä ja täydentävänä toimeentulotukena, kertoi Yle. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää päätöstä käsittämättömänä.

Helsingin Sanomat julistaa Wille Rydmanin epäonnistujaksi, kommentoijat eri mieltä: ”Äänestäjät aivan erityisen tyytyväisiä”
Valtamedian kuplan ja sosiaalisen median keskenään erilaiset todellisuudet ajautuvat törmäyskurssille Helsingin Sanomien juttukokonaisuudessa, jossa Hesari julistaa ministeri Wille Rydmanin epäonnistujaksi. Jutun kommenttiketjun perusteella tällainen kehystys ei lukijoille maistu.

Loppu ilmaisille lounaille Britanniassa: Turvapaikanhakijat joutuvat pulittamaan takaisin ”kansan osoittaman anteliaisuuden”
Britannian sisäministeriö suunnittelee uudistusta, jonka mukaan tilapäisen turvapaikan saaneet joutuisivat maksamaan takaisin majoitus- ja elinkustannuksensa, jahka ovat päässeet työn syrjään kiinni. Muutoin pysyvä oleskelulupa jää maahantulijalta haaveeksi.

Espoon alakoululaisille tyrkytetään antirasismikoulutusta – THL:ltä haetaan 600 000 euroa ”terveyden edistämiseen”
Yksityinen säätiö haluaa opettaa espoolaisille ala-asteella opiskeleville koululaisille, mitä on tiedostamaton syrjintä. Rahaa haetaan Terveyden ja hyvinvoinnin laitokselta, jonka ydintehtävä on seurata suomalaisten terveyttä, eikä suinkaan rahoittaa yhteiskunnallista kasvatusta.

Ruotsalaispoliisi pahoinpideltiin hengiltä MM-kisakatsomossa – Tanskan ulkoministeri ”täynnä surua ja raivoa”
Ruotsalaispoliisi oli kaikessa rauhassa seuraamassa jalkapallo-ottelua televisiosta MM-kisakatsomossa Kööpenhaminassa, kunnes hänet hakattiin ja potkittiin hengiltä. Poliisi on pidättänyt rankan rikoshistorian omaavan päätekijäksi epäillyn. Somessa ihmetellään jälleen, miten tämä oli mahdollista.

Pääministeri Sipilälle ikänsä valehdellut turvapaikanhakija tuomittiin halvaantuneen naisen raiskauksesta
Helsingin hovioikeus tuomitsi kolmen vuoden ja kuuden kuukauden vankeuteen miehen, joka nousi julkisuuteen syyskuussa 2015 valehdeltuaan ikänsä silloiselle keskustan pääministerille Juha Sipilälle. Nyt hänet tuomittiin osittain halvaantuneen naisen raiskaamisesta.

Uutuuskirja rusikoi wokea vasemmalta – Sahra Wagenknecht puolustaa työtätekeviä ihmisiä ja perinteisiä arvoja
Saksalainen kohupoliitikko Sahra Wagenknecht rusikoi uutuuskirjassaan maahanmuuttoa, wokea ja cancel-kulttuuria. Wagenknechtin mukaan uuden maailmanjärjestyksen mukanaan tuoma "avoimuus" ja "edistys" ovat merkinneet suurelle enemmistölle lähinnä turvattomuutta ja rappiota. Paluu parempaan vaatisi kansallismielisyyden kunnianpalautusta.

UKK-instituutti tuohtui Rydmanille: haastaa valtion oikeuteen – tietysti veronmaksajien rahoilla
UKK-instituutti on saanut saman valtionavustuksen automaattisesti 16 vuoden ajan. Kun summa pieneni alle kymmenellä prosentilla, se päätti viedä asian tuomioistuimeen – veronmaksajan rahoilla.

Ruotsalaistoimittaja kävi läpi sata oikeustapausta – hijabin käyttöä valvottiin pahoinpitelyillä, kuristamisilla ja tappouhkauksilla
Ruotsalaisen toimittajan kokoama sadan oikeustapauksen selvitys kuvaa, kuinka poliittisen islamin pukeutumissääntöjä uhmanneita tyttöjä on Ruotsissa pahoinpidelty, kuristettu ja uhattu tappamisella.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää










