

Putkonen hallitusohjelmaluonnoksen veronkorotuksista: ”Pieni- ja keskituloisten palkansaajien ilonaiheeksi jää lähinnä kääriä sätkiä ja keitellä pontikkaa”
Osalle hallitusneuvottelijoista tuli jo ilmastokrapula. Siksi tähän saakka visusti varjeltu hallitusohjelmaluonnos vuodettiin Iltalehdelle, arvelee perussuomalaisten työmies Matti Putkonen.
Työmies Matti Putkosen mielestä vuodolla haluttiin nähdä kansalaisten ensireaktiot.
– Tyrmistys on ollut käsinkosketeltavaa. Näin viheräärioikeistolaista hallitusohjelmaa ei maamme historiassa ole nähty.
– Luonnoksen 200 miljoonan euron tuloveron alennuslupaus on huijausyritys vailla vertaa. Todellisuudessa pieni- ja keskituloisten verorasitus nousee rajusti jokapäiväisiä elinkustannuksia nostavalla viherverotuksella, Putkonen painottaa.
Vihervasemmisto syventää luokkayhteiskuntaa
Pelkästään sähkön, lämmityspolttoöljyn ja kaukolämmön rajuilla korotuksilla viedään Putkosen mukaan kotitalouksilta puolet tuloveron alennuksen käteen jäävästä osuudesta.
– Loput viedään nostamalla bensan ja dieselin pumppuhintaa vähintään 30 senttiä litralta, Putkonen jyrähtää.
– Useille suomalaisille omistusasunto on ollut elämän täyttymys. Nyt Antti Rinne kumppaneineen on romuttamassa tämänkin suomalaisten unelman poistamalla asuntolainojen korkojen verovähennysoikeuden. Näin se viheräärioikeistolainen hallitus syventää luokkayhteiskuntaa.
Omistusasuntoihin varaa enää hyvätuloisilla
Putkonen pelkää, että ainoastaan hyväosaisimmilla on jatkossa varaa omistusasuntoihin.
– Pieni- ja keskituloisten palkansaajien ilonaiheeksi jää lähinnä kääriä sätkiä ja keitellä pontikkaa, mikäli Rinteen hallitusohjelma toteutuu, Putkonen sanoo.
– Nähtäväksi jää, saako Juha Sipilä enää hallitusohjelmavuodon jälkeen kepun satraappeja hyväksymään näin rajusti kehä kolmosen pohjoispuolella asuvia kohtelevaa hallitusohjelmaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- omistusasunto sähkön hinta lämmitys pieni- ja keskituloiset polttoainevero Hallitusohjelma Antti Rinne Juha Sipilä perussuomalaiset Matti Putkonen verotus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Antti Rinne ei vieläkään tiedä, montako miljardia sdp:n vaalilupausten toteuttaminen maksaisi – haluaa verottaa asumista, liikkumista ja ruokaa

Antikainen: Tuleva vihervasemmistohallitus ajaa talouslinjallaan maamme konkurssiin ja uusii Sipilän kutsun elintasopakolaisille

Perussuomalaiset hallitusneuvotteluista: Valtion omaisuuden jatkuva myyminen on hyvin vastuutonta politiikkaa – “Eikö Caruna-kauppa opettanut vihervasemmistolle mitään?”

Hakkarainen mahdollisista veronkiristyksistä: “Siinä otetaan ensiaskeleet, että Suomeen tulee kansallinen lama”

Halla-aho ennakoi erittäin yrittäjä- ja teollisuusvihamielistä hallitusta – luvassa veronkorotuksia, haittamaahanmuuttoa ja Suomen rapauttamista ilmastoposeeraamisella

Mäkelä: Punavihreiden epärealistiset vaalilupaukset maksatetaan rehellisten työtä tekevien suomalaisten selkänahasta

Perussuomalaisten ryhmäjohto: Hallitusohjelma enteilee Suomen konkurssia ja ulosliputusta

Luvassa haittamaahanmuuttoa ja ympäristöveroja – Suomen ulko-, sisä- ja ympäristöministerit ovat nyt vihreitä

Antikainen: Hallitus tuhlasi pelkkään ryhmäytymiseen perusduunarin vuosipalkan
Viikon suosituimmat

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”
Opiskelija käytti tenttivastauksensa yhdessä osassa sanaa ”islamisaatio.” Tentaattori ilmoitti, ettei tenttivastausta voi arvioida, koska siinä esiintyi termi, joka ei yliopiston mielestä ollut "akateemisesti vakiintunut". Tapaus osuu tieteenteon ytimeen. Opiskelija oli ehdottanut islamisaatiota jatkotutkimuksen aiheeksi. Jos jotakin väitettyä tai oletettua ilmiötä ei saa ehdottaa edes tutkimuskohteeksi siksi, että ilmiö ei ole ”akateemisesti vakiintunut”, putoaa tutkimukselta pohja. Yliopistojen tehtävä kun on juurikin tutkia sitä, mikä ei ole vielä tiedossa.

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista
SAK ja ay-liike laajemminkin on jyrkästi asettunut vastustamaan hallituksen kaavailemaa ansiotuloverotuksen keventämistä - siitäkin huolimatta, että matalampi verotus tarkoittaa enemmän käteen jäävää vastiketta työn tekemisestä. Kokonaisuudessa kannattaa huomata, että vaikka veronalennukset hyödyttävätkin työntekijää ja lisäävät ostovoimaa, liitot eivät veronalennuksista hyödy mitään.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Saksan kansallisen mediayhtiön ZDF:n uutisdokumentti paljastaa Hamasin soluttautumisen kansalaisjärjestöihin Euroopassa
Journalistit Carl Exner ja Ahmet Şenyurt selvittivät "Die Spur" -uutisdokumentissa, mitkä tahot ovat islamististen rakenteiden ja Hamasin propagandistien taustalla. Tutkivan journalismin dokumentti todentaa, kuinka Hamas-toimijat ovat merkittävissä rooleissa eurooppalaisissa yhdistyksissä ja kansalaisjärjestöissä.