

LEHTIKUVA
Putkonen: Rinne yrittää lietsoa yleislakkoa
Perussuomalaisten työmies Matti Putkonen syyttää SDP:n puheenjohtaja Antti Rinnettä postilakon politisoinnista.
– Rinne väittää, että posti on jonkinnäköinen laboratorio hallituksen pakkolakitavoitteiden eteenpäin viemiseksi. Postinlakolla ja hallituksen pakkolailla ei ole mitään tekemistä keskenään, Putkonen jyrähtää.
“Valheellista propagandaa”
Putkonen muistuttaa, että kun työmarkkinakeskusjärjestöt saavat sopimuksen aikaiseksi, niin ”pakkolait voidaan vetää vessanpöntöstä alas”.
– Tätäkin vasten Rinteen edesottamukset ja puheet ovat edesvastuuttomia. Valheellisella propagandalla hän yrittää lietsoa vain yleislakkoa hallitusta vastaan.
– Ay-liikkeessä vähemmistönä olevat syndikalistiset ja sosiaalidemokraatit ovat valitettavasti lyöttäytyneet yhteen. En olisi halunnut nähdä tätä päivää, että demarit lähtevät syndikalismin esiairueksi. Samalla SDP:n johto käänsi selkänsä SAK:n nykyjohdolle tilaamalla pakkolait. Hälytyskellot eivät näytä soivan ollenkaan Rinteen päässä. Ei edes, että velkakello pärähti eilen soimaan 100 miljardin rajan ylityksen merkiksi. Hallituksen on pakko tehdä nopeasti vaikeatkin päätökset, Putkonen painottaa.
“Eivätkö viime vaalikauden vahingot riitä?”
Putkonen kysyy Rinteeltä, eivätkö jo viime vaalikauden hallitusriidoilla aikaansaadut vahingot riitä.
– Poliittisella sabotoinnillaan SDP yrittää estää työehtosopimusten syntymiseen. Seuraukset voivat olla dramaattiset, jos esimerkiksi postilakon vuoksi verilähetykset eivät saavu ajoissa perille – puhumattakaan vientiteollisuudelle aiheutuvista tappioista.
– Myös maamme poliittinen maariski kasvaa jälleen. Nyt opposition provokaation ansiosta. Vuosina 2012-2014 poliittinen maariski laski 23 % muihin EU-maihin verrattuna. Ketkä olivat silloin hallituksessa ja kuka valtionvarainministerinä?
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Soini SDP:n vaihtoehtobudjetista: “Lipareesta ei paljon iloa ollut”

Mäntylän vastahyökkäys: Asumistukien miljoonat valuvat verottomina osinkoina ay-liikkeelle

“Viime kaudella sdp:n valtiovarainministerit eivät saaneet muuta aikaiseksi kuin 25 miljardia lisää velkaa”

Postin johdon palkat aiheuttavat pahennusta: “Yritetään leikata duunarin selkänahasta”
Viikon suosituimmat

Ay-liikkeelle rahaa tahkoava Kojamo hehkuttaa: Maahanmuutto mahdollistaa vuokrien korotukset
Maahanmuuton aiheuttamasta asuntojen kysynnän kasvusta hyötyvät ay-liikkeen rahantekokoneena tunnettu asuntoyhtiö Kojamo sekä vasemmistopuolueet, jotka saavat Kojamolta vaalirahaa. Tavallinen veronmaksaja kuittaa laskun.

Useita kuollut ja loukkaantunut kouluampumisessa Ruotsin Örebrossa

Yritys rajoittaa maahanmuuttoa ajautui Saksassa historialliseen kaaokseen – Antifa miehitti kristillisdemokraattien toimiston, demarit varoittavat oikeistoa “helvetin porttien avaamisesta”
Saksan kristillisdemokraattien CDU:n ja CSU:n yritys rajoittaa hallitsematonta siirtolaisuutta ja raiteiltaan syöksynyttä turvapaikkapolitiikkaa onnistui vain puoliksi. Radikaaleja linjauksia sisältävä päätöslauselma meni läpi, mutta itse lakiesitys kaatui punavihreä rajuun vastarintaan ja omien rivien pettämiseen. Demarit varoittivat oikeistoa helvetin porttien avaamisesta. Entinen CDU-liittokansleri Angela Merkel puuttui peliin antamalla tukensa punavihreille. Täyden kannatuksen kristillisdemokraatit saivat vain vihaamaltaan AfD-puolueelta.

Örebron kouluampumisessa ainakin 10 kuollutta – ampujalla ei rikostaustaa
Poliisi vahvisti tiistai-illan tiedotustilaisuudessaan, että kymmenkunta ihmistä on saanut surmansa kouluampumisessa Campus Risberskan koulussa Örebrossa. Kuolleita on löytynyt aikuisoppilaitoksen sisältä. Poliisi ei kommentoi, löytyikö kuolleita myös ulkoa.

Riihimäen vankilan paistinpannukohu on vain pieni osa ongelmaa – Purra: Kohta eduskunnassa halutaan muslimiystävällistä lainsäädäntöä – ”Kyse on islamisaatiosta”
Perussuomalaiset ovat varoittaneet väestöpohjan muuttumisen vaikutuksista jo vuosia.

Trump palautti laittomasti maassa oleskelevia Yhdysvalloista Kolumbiaan – Yle uutisoi kostoksi ja puhui siirtolaisista
Vanha valtamedia Yleisradiosta Ilta-Sanomiin on jatkanut kipuiluaan heti Yhdysvaltojen uuden presidentin Donald Trumpin virkakauden alusta asti, mikä näkyy mediasisältöjen oudoissa sanavalinnoissa.

Antikainen: Kuolema on hinta sananvapaudelle – Koraanin polttajan murha on varoitus koko Euroopalle
Koraanin polttamisesta tunnetuksi tullut Salwan Momika on ammuttu hengiltä Södertäljessä Ruotsissa. Momikalla oli ollut edellisenä päivänä käynnissä livestriimi Tiktokissa, kun hänet ammuttiin kesken lähetyksen. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen varoittaa ääri-islamilaisen ajattelun ja haitallisen maahanmuuton tuhoisista seurauksista Euroopalle.

Sanna Marinin rekrynnyt Tony Blair möhli maahanmuutolla Britannian sekaisin, vaatii nyt lisää digitaalista kyttäämistä ja kasvojentunnistuskameroita ratkaisuna vasemmiston itse luomaan kaaokseen
Ison-Britannian entinen pääministeri Tony Blair ehdottaa digitaalista henkilöllisyysjärjestelmää ja valvontateknologian laajentamista vastavetona oikeiston ja kansalaisten huolille lisääntyneestä turvattomuudesta ja hallitsemattomasta massamaahanmuutosta. Blairin mukaan tässä olisi konkreettinen ratkaisu ongelmiin, joista populistit puhuvat. Hän visioi, että tekoäly ja valvontateknologia voisivat myös tehostaa julkista sektoria. Entinen pääministeri korostaa, että yksityisyyden ja tehokkuuden välillä on tehtävä valinta ja uskoo kansalaisten olevan siihen valmiita. Kriitikot ovat puolestaan huomauttaneet, että valvontayhteiskuntaa ollaan nyt ajamassa ratkaisuksi vasemmiston itsensä aiheuttamiin ongelmiin.

Väkivalta kiihtyy Ruotsissa – Koraanin polttaja ammuttiin suorassa lähetyksessä
Koraanin polttamisista julkisuutta saanut Salwan Momika ammuttiin myöhään keskiviikkoiltana Södertäljessä. Poliisi ei ole vahvistanut uhrin henkilöllisyyttä. Turvallisuuspoliisi Säpo osallistuu SVT:n mukaan murhan tutkintaan.

Oikeusministeri Leena Meri: Huumeiden piikityshuoneet täysin älyvapaa idea – ”En haluaisi sellaista yhteiskuntaa, jossa huumausaineisiin suhtaudutaan välinpitämättömästi”
Oikeusministeri Leena Meri ei tue huumausaineaktivistien esityksiä, koska se olisi väärä signaali yhteiskunnalle.
Uusimmat

Suomi rakentaa perusinfraa – Ranne: Siltarumpujen aika on ohi

Kymen piiri valitsi lisää aluevaaliehdokkaita
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää
PS Naiset 3/2024

Lue lisää