

PS ARKISTO
Putkonen: Yritysten palkanmaksukyky kuntoon laskemalla viherverot minimiin
Jotta yrittäjien palkanmaksukyky paranee, on uskallettava puuttua kannattavuutta nakertaviin juurisyihin. Sähköveron alentaminen loisi palvelualoille myös palkankorotusvaraa, joka lisäisi työpaikkojen vetovoimaa ja poistaisi työvoimapulan, Matti Putkonen sanoo.
Perussuomalaisten työmies Matti Putkonen puhui tumaustunnilla työmarkkinoiden kohtaanto-ongelmasta. Työministeri Tuula Haatainen (sd.) kertoi äskettäin, että osaavan työvoiman saanti on vaikeutunut ja osalla työnantajista olisi pula työntekijöistä. Hallitus myös ilmoitti perustaneensa uuden työperäisen maahanmuuton yksikön.
Perussuomalaiset kannattaa työvoiman tarveharkinnan säilyttämistä ja työpaikkojen täyttämistä kotimaisin voimin.
– Kuka poimii Närpiön tomaatit ja mistä saadaan ravintolohin kokit, jos EU- ja ETA-maiden ulkopuolisen työvoiman tarveharkinta säilytetään? Tai harkintaa jopa kiristetään? Miksi suomalaisia ei saa näihin ja muihin niin sanottuihin matalapalkkatöihin, Putkonen kysyy ja vastaa itse:
– Siksi, koska palkalla ei tule toimeen, eikä pysty elättämään perhettään.
Energiaverot minimiin, palkanmaksukyky kohentuu
Perussuomalaisten ratkaisu työnantajien ja työntekijöiden kohtaamiseksi on yritysten palkanmaksukyvyn laittaminen kuntoon. Se tehdään laskemalla viherverot minimiin.
-Miksi näiden (matalapalkka) alojen palkkoja ei nosteta kilpailukykyisiksi? Yrittäjät vastaavat, että ei ole palkanmaksukykyä. Miksi ei ole? Kun tarkastellaan tomaattitarhojen kustannusrakennetta, niin huomataan, etteivät palkat ole merkittävin kustannuserä. Sähkö- ja lämmityskustannukset ovat huomattavasti suurempi erä kuin palkat.
– Jotta yrittäjien palkanmaksukyky paranee, on uskallettava puuttua kannattavuutta nakertaviin juurisyihin. Närpiön tomaattitarhojen kustannuksista energian osuus vaihtelee 40-50 prosentin ja työvoimakustannukset 20-30 prosentin välillä. Mikäli tomaattitarhojen energiaverot lasketaan EU:n minitasolle, palkanmaksuvara paranee merkittävästi. Silloin on varaa maksaa palkkoja, joilla saa suomalaiset poimimaan tomaatit, Putkonen sanoo.
Halutaanko poistaa halpatyövoiman tarve Suomesta?
Perussuomalaiset on esittänyt sekä yksityisten että julkisten palveluiden sähköveron laskemista veroluokan II tasolle.
– Yhdenvertaisuus toteutuisi. Sekä palvelu – että teollisuusyritysten vero sähkön käytöstä olisi yhdenmukainen. Sähköveron alentaminen loisi palvelualoille myös palkankorotusvaraa, joka lisäisi työpaikkojen vetovoimaa ja poistaisi työvoimapulan, Putkonen sanoo.
Hän korostaa, että Suomeen saapuva halpatyövoima tulee kalliiksi veronmaksajille.
– Halpatyövoima ei pysty elättämään itseään palkallaan. Puhumattakaan, että he osallistuisivat yhteiskunnan rahoittamiseen nettomaksajina. Kyse on poliittisesta tahdosta: halutaanko poistaa halpatyövoiman tarve Suomesta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- energiaverot matalapalkka-alat yrittäjät työntekijät palkka halpatyövoima perussuomalaiset Matti Putkonen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho: Jos ilmastonmuutos ei teekään Suomesta Välimeren maata, niin punavihreä talouspolitiikka tekee – “Olemme hyvin vaarallisessa kierteessä”

Perussuomalaisista tuli suurin duunaripuolue – kannatus työväestön keskuudessa jo yli 41 prosenttia

Puoluesihteeri Grönroos: Turvapaikkamaahanmuuton ja halpatyövoiman tuomisen lopettaminen on välttämätöntä suomalaisen yhteiskunnan toimivuuden turvaamisen kannalta

Hallitus houkuttelee halpatyövoimaa ja jakaa työlupia jopa kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneille – Suomessa yli puoli miljonaa työnhakijaa

Perussuomalaisten vaihtoehtobudjetti karsii suomalaisten kannalta haitallisia menoja: “Jokainen yli kohtuuden kerätty veroeuro on epäluottamuslause kansalaisiamme kohtaan”

Slunga-Poutsalo: Työvoimapulaa ei ratkaista ulkomaisella halpatyövoimalla – “Ei se filippiiniläinen kokki pärjää meillä palkallaan sen paremmin kuin suomalainenkaan”

Wihonen kysyy toimista, joilla hallitus aikoo helpottaa yksinyrittäjien ensimmäisen työntekijän palkkausta
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Saksan kansallisen mediayhtiön ZDF:n uutisdokumentti paljastaa Hamasin soluttautumisen kansalaisjärjestöihin Euroopassa
Journalistit Carl Exner ja Ahmet Şenyurt selvittivät "Die Spur" -uutisdokumentissa, mitkä tahot ovat islamististen rakenteiden ja Hamasin propagandistien taustalla. Tutkivan journalismin dokumentti todentaa, kuinka Hamas-toimijat ovat merkittävissä rooleissa eurooppalaisissa yhdistyksissä ja kansalaisjärjestöissä.

Kun mitta tulee täyteen: Rikollisjengien terrorille pantiin kertakaikkinen piste – El Salvadorin kansalaisten turvallisuudentunne oli aiemmin pohjamudissa, tänään parempi kuin sveitsiläisillä
El Salvadorin itsevaltainen presidentti lopetti kovalla kädellä maata terrorisoivien rikollisjengien mielivallan. Kansa ja yrityselämä kiittävät mutta arvostelijoitakin riittää. Yhtä kaikki El Slavador on tänään kansalaisten mielestä yksi maailman turvalllisimmista maista.