

PS ARKISTO
Putkonen: Yritysten palkanmaksukyky kuntoon laskemalla viherverot minimiin
Jotta yrittäjien palkanmaksukyky paranee, on uskallettava puuttua kannattavuutta nakertaviin juurisyihin. Sähköveron alentaminen loisi palvelualoille myös palkankorotusvaraa, joka lisäisi työpaikkojen vetovoimaa ja poistaisi työvoimapulan, Matti Putkonen sanoo.
Perussuomalaisten työmies Matti Putkonen puhui tumaustunnilla työmarkkinoiden kohtaanto-ongelmasta. Työministeri Tuula Haatainen (sd.) kertoi äskettäin, että osaavan työvoiman saanti on vaikeutunut ja osalla työnantajista olisi pula työntekijöistä. Hallitus myös ilmoitti perustaneensa uuden työperäisen maahanmuuton yksikön.
Perussuomalaiset kannattaa työvoiman tarveharkinnan säilyttämistä ja työpaikkojen täyttämistä kotimaisin voimin.
– Kuka poimii Närpiön tomaatit ja mistä saadaan ravintolohin kokit, jos EU- ja ETA-maiden ulkopuolisen työvoiman tarveharkinta säilytetään? Tai harkintaa jopa kiristetään? Miksi suomalaisia ei saa näihin ja muihin niin sanottuihin matalapalkkatöihin, Putkonen kysyy ja vastaa itse:
– Siksi, koska palkalla ei tule toimeen, eikä pysty elättämään perhettään.
Energiaverot minimiin, palkanmaksukyky kohentuu
Perussuomalaisten ratkaisu työnantajien ja työntekijöiden kohtaamiseksi on yritysten palkanmaksukyvyn laittaminen kuntoon. Se tehdään laskemalla viherverot minimiin.
-Miksi näiden (matalapalkka) alojen palkkoja ei nosteta kilpailukykyisiksi? Yrittäjät vastaavat, että ei ole palkanmaksukykyä. Miksi ei ole? Kun tarkastellaan tomaattitarhojen kustannusrakennetta, niin huomataan, etteivät palkat ole merkittävin kustannuserä. Sähkö- ja lämmityskustannukset ovat huomattavasti suurempi erä kuin palkat.
– Jotta yrittäjien palkanmaksukyky paranee, on uskallettava puuttua kannattavuutta nakertaviin juurisyihin. Närpiön tomaattitarhojen kustannuksista energian osuus vaihtelee 40-50 prosentin ja työvoimakustannukset 20-30 prosentin välillä. Mikäli tomaattitarhojen energiaverot lasketaan EU:n minitasolle, palkanmaksuvara paranee merkittävästi. Silloin on varaa maksaa palkkoja, joilla saa suomalaiset poimimaan tomaatit, Putkonen sanoo.
Halutaanko poistaa halpatyövoiman tarve Suomesta?
Perussuomalaiset on esittänyt sekä yksityisten että julkisten palveluiden sähköveron laskemista veroluokan II tasolle.
– Yhdenvertaisuus toteutuisi. Sekä palvelu – että teollisuusyritysten vero sähkön käytöstä olisi yhdenmukainen. Sähköveron alentaminen loisi palvelualoille myös palkankorotusvaraa, joka lisäisi työpaikkojen vetovoimaa ja poistaisi työvoimapulan, Putkonen sanoo.
Hän korostaa, että Suomeen saapuva halpatyövoima tulee kalliiksi veronmaksajille.
– Halpatyövoima ei pysty elättämään itseään palkallaan. Puhumattakaan, että he osallistuisivat yhteiskunnan rahoittamiseen nettomaksajina. Kyse on poliittisesta tahdosta: halutaanko poistaa halpatyövoiman tarve Suomesta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- energiaverot matalapalkka-alat yrittäjät työntekijät palkka halpatyövoima perussuomalaiset Matti Putkonen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho: Jos ilmastonmuutos ei teekään Suomesta Välimeren maata, niin punavihreä talouspolitiikka tekee – ”Olemme hyvin vaarallisessa kierteessä”

Perussuomalaisista tuli suurin duunaripuolue – kannatus työväestön keskuudessa jo yli 41 prosenttia

Puoluesihteeri Grönroos: Turvapaikkamaahanmuuton ja halpatyövoiman tuomisen lopettaminen on välttämätöntä suomalaisen yhteiskunnan toimivuuden turvaamisen kannalta

Hallitus houkuttelee halpatyövoimaa ja jakaa työlupia jopa kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneille – Suomessa yli puoli miljonaa työnhakijaa

Perussuomalaisten vaihtoehtobudjetti karsii suomalaisten kannalta haitallisia menoja: ”Jokainen yli kohtuuden kerätty veroeuro on epäluottamuslause kansalaisiamme kohtaan”

Slunga-Poutsalo: Työvoimapulaa ei ratkaista ulkomaisella halpatyövoimalla – ”Ei se filippiiniläinen kokki pärjää meillä palkallaan sen paremmin kuin suomalainenkaan”

Wihonen kysyy toimista, joilla hallitus aikoo helpottaa yksinyrittäjien ensimmäisen työntekijän palkkausta
Viikon suosituimmat

Perussuomalaiset vaativat Turun jättimoskeijan tonttivarauksen eväämistä – Junnila varoittaa ulkomaisesta rahoituksesta ja poliittisesta islamista
Perussuomalainen kaupunginvaltuutettu Vilhelm Junnila vaatii Turkua perumaan suunnitellun islamilaisen kulttuurikeskuksen tonttivarauksen ja eväämään hankkeelta kaiken taloudellisen tuen. Junnila varoittaa jättimoskeijan luovan riskejä rinnakkaisyhteiskunnan syntymiselle ja poliittisen islamin vaikutusvallalle. Perussuomalaisten valtuustoryhmä muistuttaa Helsingin suurmoskeijahankkeen kariutumisesta ja vaatii hankkeen ulkomaisen rahoituksen sekä luokkahuoneiden opetussisältöjen perusteellista selvittämistä.

Taksiraiskaukset kasvussa: Helsingin Sanomat pyrkii peittelemään sitä, että tekijät ovat pääosin maahanmuuttajataustaisia
Helsingin Sanomat uutisoi taksikuskien seksuaalirikosten räjähdysmäisestä kasvusta Helsingissä. Otsikko ja juttu pyrkivät vierittämään vastuuta vuoden 2018 taksiuudistukselle, vaikka lehden läpi käymässä aineistossa jokainen tuomittu tekijä oli maahanmuuttajataustainen.

Ilhan Omar: ”En tietääkseni nainut veljeäni” – kansanedustajan epäillään esiintyneen väärällä nimellä koko uransa ajan
Somalitaustaiseen kansanedustajaan kohdistuu useita rikostutkintoja ja kohuväitteitä. Rikosepäilyjen todistaminen todeksi voi olla vaikeaa, koska Ilhan Omarin virallista syntymäaikaa ei tiedetä ja koska tutkintaan liittyvien henkilöiden mahdollisten sukulaisuussuhteiden todistaminen vaatisi DNA-testejä. Omasta mielestään Ilhan Oman on viaton eikä "tietääkseen" ole mennyt naimisiin oman veljensä kanssa.

Huumoria Yleisradion tapaan: luontotoimittaja ehdottaa persujen siirtoa Afrikkaan nauttimaan mieleisestään maisemasta
Ylen toimittaja leukailee verkostoitumispalvelu Linkedinissä, että jospa kaikki perussuomalaiset siirrettäisiin pysyvästi Afrikan köyhille alueille. Ehdotus saa somessa arvoisensa vastaanoton.

Työeläkkeet ovat lakisääteistä vakuutuspohjaista sosiaaliturvaa ja kuuluvat julkiseen talouteen – siksi ne kuuluvat myös perussuomalaiseen säästöpakettiin
Eläkkeet muodostavat noin neljänneksen julkisen talouden noin 160 miljardin euron kokonaismenoista eli noin 40 miljardia euroa. Valtion työntekijöiden eläkkeet maksetaan valtion talousarviosta. Julkisen talouden alijäämän vuoksi julkisia menoja on pakko karsia, siksi eläkejärjestelmänkin tulee osallistua talkoisiin, kirjoittaa tekniikan tohtori, kansantaloustieteilijä ja valtiovarainministerin talouspoliittinen erityisavustaja Jussi Lindgren.

Helsingin Sanomat punoi tarinan taksikuskeja häiritsevistä suomalaisista naisista
Helsingin Sanomat pysyy linjalleen uskollisena ja löytää jälleen suomalaiset mahdollisiksi syyllisiksi maahanmuuton lieveilmiöihin. Hesarin tarinankerronnassa häirinnän kohteina takseissa ovatkin itse asiassa maahanmuuttajataustaiset taksikuskit. Näkökulmaa vaihtamalla todellisuus todellakin näyttää toiselta.

Kolumni: Maahanmuuttajien sosiaaliturvaa on rajattava
Tulevan vaalikauden 8–10 miljardin euron sopeutustoimet ovat niin mittavia, että kaikkia julkisia kustannuksia on pakko tarkastella kriittisesti. Koska kansantalous nojaa vahvasti verotuloihin, maahanmuuton taloudellisella nettopositiivisuudella – eli maksettujen verojen ja aiheutettujen julkisten menojen erotuksella – on kriittinen merkitys taloudellisissa vaikeuksissa kamppailevalle Suomelle, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Asmo Maanselkä.

Ex-meppi lopetti Helsingin Sanomien tilauksen mielipidesensuurin vuoksi: ”En halua sentilläkään tukea punavihreää propagandaa”
Entinen europarlamentaarikko Pirkko Ruohonen-Lerner on saanut tarpeekseen Helsingin Sanomien mediasisällöistä. Tilaus on mennyt katkolle jo aikapäiviä sitten, koska lehden mielipidekäytävä on hämmästyttävän kapea. Hesaria Ruohonen-Lerner kutsuu suoraan punavihreäksi propagandaksi.

Poliisi keskeytti Ruotsissa epäillyn pikkutytön sukuelinten silpomisen – pääministeri vaatii tekijöille vankeutta ja karkotuksia
Aftonbladetin mukaan poliisi keskeytti viikonloppuna epäillyn sukuelinten silpomisen uppsalalaisessa kauneushoitolassa. Epäillyn teon kohteena oli alle viisivuotias tyttö. Yhdellä kiinniotetuista oli päällään lääkärin työasu ja käsissään kirurgisia instrumentteja. Kahdeksan kiinniotetun joukossa oli saman perheen jäseniä, ja viranomaiset ottivat paikalta lapsia huostaan.

SDP:n eduskuntavaaliehdokas heittää lokaa ministerin päälle syyllistävällä kuvamanipulaatiolla – vaatii samaan aikaan stoppia eriarvoistumiselle
SDP:n eduskuntavaaliehdokas ja somelääkäri Atte Virolainen on julkaissut Instagramissa kyseenalaisen kuvamanipulaation, jossa sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman esitetään samassa kuvassa kahden muun julkisuudessa kohua aiheuttaneen henkilön kanssa. Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen arvostelee Virolaisen toimintaa viestipalvelu X:ssä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää













