

PS ARKISTO
Rajalakiuudistus on perussuomalaisille poliittinen työvoitto – Purra: ”Suomalaiset voivat nyt nukkua yönsä paremmin”
Eduskunnassa nähtiin eilen omituinen näytelmä, kun vihreät ja vasemmistoliitto yhdessä RKP:n kanssa pyrkivät jarruttamaan uutta tehokasta rajapykälää – siinä kuitenkaan onnistumatta. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra pitää vihervasemmiston temppuilua kansallisen turvallisuuden vastaisena politikointina.
Vihervasemmiston haaveilema rajavartiolain palauttaminen perustuslakivaliokuntaan kuitenkin kaatui eilen eduskunnan täysistunnossa, ja rajavartiolain uudistus saatetaan maaliin torstaina.
Perussuomalaiset sai lakiin läpi pitkäaikaisen vaatimuksensa siitä, että itäraja voidaan vihamielisen hybridivaikuttamisen tapahtuessa sulkea kokonaan – myös silloin, jos turvapaikanhakijoita käytetään välineellistettyyn massasiirtolaisuuteen.
Jatkossa laki mahdollistaa koko itärajan sulkemisen turvapaikanhakijoilta tilanteessa, jossa kansallinen turvallisuus on vakavasti uhattuna. Olennaista on, että jatkossa myös maastorajalla, virallisten rajanylityspisteiden välissä, voidaan olla ottamatta vastaan turvapaikkahakemuksia.
Hävytöntä kansallisen turvallisuuden vastaista politikointia
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa eilisestä episodista Facebookissa:
– Vasemmistoliitossa, vihreissä ja RKP:ssä oli eilen haluja ampua alas hallintovaliokunnan yksimielinen mietintö tehokkaista rajapykälistä. Eivät onnistuneet – jäivät alakynteen ja vähemmistöön äänestyksessä.
– Ajatelkaa, jos näillä temppua yrittäneillä yksilöillä olisi enemmän valtaa. He olisivat olleet valmiit kaatamaan sekä rajavartio- että valmiuslain! Näissä oloissa, tällaisten uhkien vallitessa. Rajat auki kaikille, kaikissa oloissa – koska utopia, sosialismi ja maailmanparantaminen.
– Huh huh. Hävytöntä kansallisen turvallisuuden vastaista politikointia. Onneksi ei onnistunut.Torstaina me viemme nämä lait maaliin, ja suomalaiset voivat nukkua yönsä paremmin.
Onnistunut lopputulos perussuomalaisten ansiota
Rajavartiolain uudistusta käsiteltiin yhdessä valmiuslain kanssa. Perussuomalaiset on toistuvasti pitänyt esillä sitä, että tehokas rajapykälä tulee saada nimenomaan normaaliajan lainsäädäntöön eli rajavartiolakiin, sillä valmiuslain kynnys on liian korkea.
Opposition, erityisesti perussuomalaisten pitkäjänteinen ja vahva argumentointi johti lopulta onnistuneeseen lopputulokseen.
– Perussuomalaiset saavutti pitkäaikaisen tavoitteen siitä, että rajoille kohdistuvia uhkia, kuten hybridioperaatioita ja muita laajamittaisen maahantulon tapauksia, voidaan nyt estää ennalta, Purra sanoo.
Rajalakiuudistus on perussuomalaisille poliittinen työvoitto ja samalla konkreettinen esimerkki siitä, että myös oppositiosta voi vaikuttaa. Purra pitää tilannetta kokonaisuudessaan kuitenkin hieman ihmeellisenä.
– On ihmeellistä, että suomalaisen kansanedustajan ja suomalaisen poliitikon pitää erikseen juhlia sitä, että Suomi kykenee suojaamaan rajojaan. Tämänhän pitäisi olla itsestään selvää. Valitettavasti nykyaikana asia ei aina ole näin, ja siksi voimme olla tyytyväisiä siihen, mitä olemme saaneet aikaan.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- turvapaikanhakioikeus vaemmisto rajavartiolaki kansallinen turvallisuus rajojen sulkeminen valmiuslaki hybridivaikuttaminen uhka vihervasemmisto ideologia Riikka Purra vihreät perussuomalaiset RKP
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaisilta vastalause valmiuslakiin: ”Emme voi hyväksyä pykäliä, joilla suomalaisten perusoikeuksia heikennettäisiin, koska rajaa ei ole pystytty sulkemaan massasiirtolaisuudelta”

Perussuomalaiset sai pitkäaikaiset vaatimuksensa läpi: Rajavartiolakia korjattiin hallintovaliokunnassa

Suomi voi sulkea rajansa, jos itärajalta isketään siirtolaisaseella: Ulkomaalaisen oikeus asettua Suomeen ei ole perus- tai ihmisoikeus

Perussuomalaiset saivat vaatimuksensa läpi valiokunnassa: Koko itäraja voitava sulkea poikkeustilanteessa

Antikainen: Vihervasemmiston yritys estää itärajan sulkeminen tarvittaessa pelaa Kremlin pussiin

Mäenpää: Rajavartiolain uudistus tärkeä kansalliselle turvallisuudelle

Myrkytettyjä piirakoita ja junapommeja – Ukrainan vastarintaliikkeeltä tappavat terveiset venäläismiehittäjille ja kollaboraattoreille

Purra: Rajojen vastustajilta unohtuu, että demokratiaa ei voi olla olemassa kuin suljetuissa yhteisöissä

Uzbekistan on Keski-Aasian leipäkori ja ulkovaltojen nälkä kasvaa maan rajoilla
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Totuus kansanedustajien laiskottelusta, josta media vaikenee

Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.

Päivän Pointti: Helsingin Sanomien pääkirjoitus pyrkii keventämään myymälävarkaiden syyllisyyttä – kauppiaiden huolet jäävät varjoon

Helsingin yliopiston suojissa toimiva anarkistiryhmä häiriköi valtiovarainministeri Purran kotia – erityisavustaja Matias Turkkila muistuttaa turvallisen tilan periaatteista
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan (HYY) piirissä toimiva anarkistinen A-ryhmä on äskettäin käynyt levittämässä valtiovarainministeri Riikka Purran kodin läheisyyteen banderollin, jossa ryhmä haistattelee Purralle. Banderolli on muutenkin sävyltään uhkaava.

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.

”Ovatko konservatiivit tyhmempiä?” – kysyi oppitunnilla oululaisen lukion yhteiskuntaopin opettaja
Perussuomalainen Nuoriso ja Perussuomalaiset Opiskelijat vaativat kriittistä keskustelua suomalaisen koulujärjestelmän vihervasemmistolaistumisesta.

Antikainen vaatii Helsingin yliopiston ylioppilaskuntaa katkaisemaan tuen anarkistiryhmälle: ”Tämä on suoraa väkivallalla vihjailua poliittisia päättäjiä kohtaan”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY) lopettaa välittömästi rahoituksen ja muun tuen anarkistiselle A-ryhmälle, joka on osallistunut hallituksen ministereihin kohdistuvaan uhkailuun.
Uusimmat

Ministeri Lulu Ranne MTV:n Uutisextrassa: Suomi uusii jäänmurtajansa

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa

Vieraskieliset luottavat Yleisradioon – ja tunne on molemminpuolinen
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää








