Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Reijonen huolissaan EU:n aluekehitysrahojen jakautumisesta: Miten käy Itä- ja Pohjois-Suomen?

04.09.2021 |09:10

Kansanedustaja Minna Reijonen on huolissaan suunnitelmista EU:n aluekehitysrahojen jakoperusteiden mahdollisesta muuttumisesta. Asiasta kirjallisen kysymyksen tehnyt Reijonen haluaa tietää, ovatko Itä- ja Pohjois-Suomen rahoitusosuudet pienenemässä, jos suunnitelmat toteutuvat.

– Suomi saa EU:n rakennerahastoista (EAKR) noin 1,5 miljardia euroa. EU:n aluekehitysrahoja on jaettu perustuen alueiden erilaisuuteen. Pitkien välimatkojen Suomessa on suuria alueellisia eroja. Keski-Euroopan valtioihin verrattuna Suomen olosuhteet vaihtelevat hyvin paljon eri maakunnissa, sanoo Minna Reijonen.

Itä-Suomi huolissaan rahoituksen määrästä

Erityisesti Itä- ja Pohjois-Suomi ovat alueellisesti harvaan asuttuja pitkien etäisyyksien alueita, joissa on myös muita haasteita. Nämä haasteet ovat olleet perusteena jaettaessa EU:n rahoitusta Itä- ja Pohjois-Suomeen.

– Itä-Suomessa ollaan hyvin huolissaan suunnitelmista, joiden mukaan nämä rahat saatetaan jakaa toisin. Jos jakoperuste Suomessa muuttuu, on mahdollisesti pelättävissä, että EU ei enää jatkossa jaa rahoja näillä erityisperusteilla, ja se voi vaarantaa vastaavien rahoitusten määrää tulevaisuudessa, sanoo Reijonen.

Reijonen teki vastuuministerille kirjallisen kysymyksen, milloin EU:n aluekehitysrahojen päätökset tehdään ja onko mahdollista, että Itä-Suomen rahoitusosuus jatkossa pienenee.

 

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta

08.06.2025 |15:46
3.
Suomen uutiset logo

Tutkimus: Oikeistolaiset osoittavat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan – epäsymmetriaa selittävät ankarat moraaliset tulkinnat

06.06.2025 |09:55
4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”

08.06.2025 |17:19
5.
Suomen uutiset logo

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia

09.06.2025 |14:30
8.
Suomen uutiset logo

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi

08.06.2025 |16:09
9.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa – ”Ole mies, älä henkilö”

06.06.2025 |11:28
10.
Suomen uutiset logo

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”

11.06.2025 |09:19

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää