

LEHTIKUVA
Reijonen vaatii rehellisiä laskelmia turvapaikanhakijoiden oikeusturvan kustannuksista: ”Mitä suomalaisten palveluita hallitus aikoo vähentää kulujen kattamiseksi?”
Kansanedustaja ja talousvaliokunnan jäsen Minna Reijonen on jättänyt eduskunnassa kirjallisen kysymyksen turvapaikan hakijoiden oikeusturvan kuluista Suomelle.
Turvapaikanhakijoiden oikeusturvaa aiotaan parantaa. Hallitus ei ole huomioinnut laskelmissaan mahdollista turvapaikanhakijoiden määrän lisääntymistä. Lainsäädännön arviointineuvosto on kiinnittänyt tähän huomiota.
Ylimalkaiset laskemat kuluista
On arvioitu, että vuosittain tulisi noin 4 000 turvapaikanhakijaa Suomeen. Nyt näyttää siltä, että tämä määrä voi moninkertaistua.
– Kymmeniätuhansia, joidenkin arvioiden mukaan jopa miljoonia, ihmisiä on liikkeellä. Jos systeemiä ollaan muuttamassa, pitäisi olla rehelliset laskelmat aiheutuvista kuluista. Nyt sellaisia ei ole, toteaa Minna Reijonen.
Kulut voivat kasvaa huomattavasti
Jos turvapaikanhakijoiden määrä kasvaa Suomessa, on selvää, että oikeusturvaan käytettäviä rahamäärä tulee kasvamaan.
– On arvioitu, että tänä vuonna lisämääräraha olisi 0,8 miljoonaa euroa. Riittääkö tämäkään arvio? Oikeusturvan parantaminen aiheuttaisi kulujen kasvua, kuten myös mahdollinen suureneva turvapaikanhakijoiden määrä.
Suomen rahat eivät riitä
Reijonen kysyy kirjallisessa kysymyksessään, mitä suomalaisten palveluita hallitus aikoo vähentää, mikäli turvapaikanhakijoiden parannettuun oikeusturvaan käytettävä rahamäärä tulee roimasti ylittymään. Reijonen haluaa myös vastauksen, mihin arvio 4 000 turvapaikanhakijasta perustuu.
Reijosen mielestä suunnitelmat turvapaikanhakijoiden oikeusturvan parantamiseen tällaisessa maailman ja Suomen tilanteessa tulisi perua.
– Ei Suomen rahat riitä kaikkeen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho: Kreikka ja Bulgaria vetävät piikkilankaa Turkin-rajalleen – ”Suomi valmistautuu parantamalla tulijoiden oikeusturvaa ja ihmisoikeusjuristit hierovat käsiään”

Antikainen: Onko hallituksella tahtotilaa korjata vanhuspalveluiden puutteet? Afrikkaan ja turvapaikkaturisteille rahaa näyttää riittävän

Lakivaliokunnan perussuomalaiset jäsenet: Ulkomaalaisasioiden tulvaan tuomioistuimissa puututtava – ”Resurssit ovat aina pois muiden asioiden käsittelystä”

Hallinto-oikeudet ruuhkautuneet ulkomaalaisasioista – Perussuomalaiset: ”Loputon rahan kippaaminen on lopetettava”

Reijonen: Kenelle suomalaisten kustantama sosiaaliturva on oikein tarkoitettu?

Meri patistaa hallitusta keskittymään olennaiseen korona-aikana: Ei-kiireelliset lakihankkeet, kuten turvapaikanhakijoiden oikeusturvan parantaminen, on syytä jättää tekemättä
Viikon suosituimmat

Antikainen: Kulttuurieliitin tekopyhyys – väärä kuva kaataa Miss Suomen, nyrkit eivät kaada räppäriä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan Suomessa eletään outoja aikoja. Miss Suomi menettää kruununsa ystävänsä ottaman ja jakaman kuvan vuoksi, mutta useista vakavista väkivaltarikoksista tuomittu rap-artisti palkitaan Emma-ehdokkuuksilla.

Päivän Pointti: Häirintäkohu myllertää SDP:ssa – valtamedia kehysti häirinnän kaikkien puolueiden ongelmaksi

Empatiataululle kävi huonosti Tampereen valtuustossa: Demaripormestari pakitteli ja siirsi ihmisiä lokeroivan DEI-häkkyrän pois käsittelystä
Tampereen kaupunginvaltuuston kokouksessa maanantaina 19. tammikuuta käsiteltiin kaupungin uutta hyvinvointisuunnitelmaa 2026–2029, mutta siihen alun perin sisältynyt, kummallinen empatiataulu poistettiin ennen kokouksen alkua. Taulu siirrettiin jatkovalmisteluun, eikä sitä käsitelty valtuustossa.

Nuoret näyttävät Suomen suunnan – alle 16-vuotiaat ulkomaalaistaustaiset enemmistönä jo 15 alueella pääkaupunkiseudulla
Tilastokeskuksen rekisteriaineisto kertoo vääjäämättömästä muutoksesta pääkaupunkiseudulla. Nuorista yhä suurempi osa on taustaltaan maahanmuuttajia ja vanhat kantasuomalaiset kuolevat pois. Jos segregaatio etenee nykyvauhtia ja kansalaisten yhteisyys katoaa, koko perinteistä yhteiskuntaamme uhkaa mureneminen ja sortuminen.

Tampere haluaa alkaa etnisen, mielipide- ja sukupuolierottelun – DEI saapuu kaupungin palveluihin
Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunnitelma jakaa ihmisiä eri lokeroihin yksilöllisten ominaisuuksien ja kriteerien perusteella. DEI-politiikkaan nojaavan suunnitelman mukaan enemmistöihin kuuluville ei tarvitsisi kohdistaa yhtä paljon palveluita, kun taas vähemmistöihin kuuluville annettaisiin enemmän.

Ulkomaalaistaustaisilla merkittävä yliedustus pääkaupunkiseudun vuokra-asunnoissa
Pääkaupunkiseudulle on kasaantunut selkeitä maahanmuuttajataustaisten ihmisten keskittymiä. Ajatuspaja Suomen Perustan tutkimus osoittaa, että pääkaupunkiseudulla on jo 16 asuinaluetta, joissa enemmistö ARA-asukkaista, eli kaupunkien vuokra-asuntojen asukkaista on ulkomaalaistaustaisia.

Renee Goodin ja hänen partnerinsa yhteyksiä äärivasemmistolaisiin aktivistiryhmiin tutkitaan
Viikko sitten Ylen pääuutislähetys uutisoi, että "maahanmuuttoviraston agentti ampui siviilin tämän omaan autoon" Minneapolisissa. Ampumavälikohtauksesta on sen jälkeen saatu uutta tietoa silminnäkijöiden kuvaamilta videoilta, jotka osoittavat, että asiat eivät menneet ihan niin suoraviivaisesti kuin valtamedia meille kertoi. Oikeusministeriö aikoo tutkia surmansa saaneen naisen partnerin yhteydet äärivasemmistolaisiin aktivistiryhmiin.

Brittihallitus aikoo korvata islamofobian uudella sanalla – edessä sanavapauden ongelma
Britannian työväenpuolue aikoo korvata virallisessa hallituksen määritelmässä ”islamofobian” termillä ”muslimeihin kohdistuva vihamielisyys”. Tämä saattaa arvostelijoiden mukaan sisältää riskin mielipidekontrollista. Islamin erityissuoja saattaisi estää uskonnon oikeutetun kritiikin ja loisi käytännössä uuden jumalanpilkkalain.

Kolumni: Kanariansaaret opettaa
Kanariansaarilla on verotus ja ilmasto kohdallaan, mutta silti talous ei oikein toimi. Suomessa ei ole kohdallaan verotus eikä ilmasto, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Ajatolla kelpaa enää tupakan sytykkeeksi – ”Me näemme teidät ja maailma näkee teidät, pysykää vahvoina!”
Iranin uusimman kansannousun symboliksi on noussut kuva, jossa nuori nainen sytyttää savukkeensa uskonnollista johtajaa esittävällä julisteella. Enää tupakan sytykkeeksi kelpaava, liekehtivä ajatolla Ali Khamenei on nyt ikoni, jota levitetään urakalla sosiaalisessa mediassa eri versioina.
Uusimmat

Kolumni: Kanariansaaret opettaa

Iran-asiantuntija: ”Perussuomalaiset tukeneet Iranin kansaa”
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää









