

LEHTIKUVA
Republikaaneissa viriää Donald Trumpin vastainen oppositio – ”Äänestäisin mieluummin Stalinia”
Donald Trumpin voittokulun myötä pieni, mutta vaikutusvaltainen ryhmä republikaanipuolueen sisällä vaatii kolmannen puolueen ehdokkaan asettamista. Ryhmä ei halua äänestää Trumpia eikä demokraattien Hillary Clintonia.
Kaksi kärkirepublikaania, Nebraskan senaattori Ben Sasse ja Massaschusettsin kuvernööri Charlie Baker sanovat, etteivät he äänestä Donald Trumpia marraskuun presidentinvaaleissa.
Konservatiivisen Weekly Standard -lehden päätoimittaja William Kristol sanoo tukevansa ”itsenäisen republikaaniehdokkaan” asettamista, jos Trump on presidenttiehdokas. Amerikkalaismedia on aiemmin spekuloinut New Yorkin entisen pormestarin Michael Bloombergin ehdokkuudella, mutta Bloomberg ei ole lopulta lähtenyt mukaan kisaan.
Omat äänestävät vastaan
Trumpin vastaehdokkaan Marco Rubion ulkopoliittinen asiantuntija Max Boot sanoo äänestävänsä ensimmäistä kertaaa elämässään republikaaniehdokasta vastaan, jos Trump on presidenttiehdokas.
– Äänestäisin mieluummin Stalinia kuin Trumpia, Boot lataa.
Floridan esivaali pidetään 15. maaliskuuta. Kotiosavaltio on Rubiolle pakkovoitto. Trumpin vastaiset liikemiehet ovat rahoittaneet miljoonilla Trumpin vastaista mainoskampanjaa Floridassa.
”Luusereiden työtä”
CNN:n tällä viikolla teettämän tutkimuksen mukaan 48 prosenttia niistä republikaaneista, jotka eivät nyt kannata Trumpia, sanovat että eivät todennäköisesti tai missään tapauksessa äänestä häntä marraskuun presidentinvaaleissa.
Tiistai-iltana pitämässään lehdistötilaisuudessa Trump tyrmäsi ajatuksen kolmannesta ehdokkaasta.
– He vain häviäisivät kaiken, ja se olisi luuserin työtä, Trump totesi.
”Meidän on tuettava Trumpia”
Vuoden 2012 republikaanien presidenttiehdokas Mitt Romney pitää tänään puheen ”presidenttikisan tilanteesta” Utahin yliopistolla. Republikaanilähteen mukaan Romney näkee Trumpin vääränä ehdokkaana puolueelle. Romney ei asetu suoraan tukemaan yhtään ehdokasta, mutta tulee kehumaan Marco Rubiota, Ted Cruzia ja John Kasichia.
Vaikutusvaltainen republikaanien strategisti Alex Castellanos vaatii puoluetta asettumaan tukemaan ehdokastaan.
– Jos Trump on ehdokkaamme, kuten uskon että hän on, on meidän tehtävämme tukea Trumpia ja tehdä hänestä paras mahdollinen ehdokas ja presidentti, Castellanos vaatii.
Samaan aikaan neurokirurgi Ben Carson sanoo, ettei hän ”näe poliittisesti varteenotettavaa tietä eteenpäin”. Carson ei aio osallistua tänään Fox Newsin järjestämään televisioituun vaaliväittelyyn. Carsonin uskotaan jättäytyvän pois presidenttikisasta.
SIMON ELO
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Supertiistai lähestyy, sättiminen kiihtyy – ”Tiedättekö, mitä sanotaan miehistä, joilla on pienet kädet?”

Hillary Clinton: ”En halua maksaa Donald Trumpin lasten korkeakoulutusta”

John Kasich: Hyökkäys Suomea vastaan on hyökkäys Yhdysvaltoja vastaan

Yllättävä tutkimustulos – Trumpin kannattajat ovatkin varakkaita ja koulutettuja
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää
Sofia Virran ja Wille Rydmanin väittely Ukkola-ohjelmassa oli malliesimerkki siitä, miksi asiallinen keskustelu maahanmuuttopolitiikasta on niin vaikeaa. Rydman säilytti ihailtavasti rauhallisuutensa, kun Virta vyörytti vihervasemmiston pelikirjasta tuttuja temppuja keskustelun kampittamiseksi. Lopuksi Virta pyysi toimittajilta faktantarkistusta aiheesta. Nyt niitä Virran toivomia faktoja vieraskielisille maksetuista toimeentulotuista on tarjolla, mutta tulos tuskin miellyttää Sofia Virtaa.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa
Ylen uutisointi Lontoossa lauantaina järjestetystä sananvapausmielenosoituksesta noudattaa vasemmiston perinteistä pelikirjaa: mielenosoituksen todellisista syistä vaietaan tai niitä jopa vääristellään. Yle leimaa kaikki mielenosoituksen osallistujat "äärioikeistolaisiksi" ja vähättelee osallistujamäärää. Tilaisuuteen osallistuneista puhujista ja heidän puheidensa teemoista Yle ei kerro mitään.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Turistit ottivat oikeuden omiin käsiinsä ja työnsivät laittomat maahantulijat takaisin merelle – katso video!
Viime viikonloppuna turistit reagoivat omalla tavallaan Euroopan pakolaisongelmaan. He työnsivät Miloksen saarelle rantautumista yrittäneet laittomat maahanmuuttajat takaisin merelle. Kreikka on palauttanut kesän ja alkusyksyn aikana satoja turvapaikanhakijoita takaisin Pakistaniin, Bangladeshiin ja Egyptiin. Ihmisoikeusjärjestöt ovat arvostelleet Kreikan toimia.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.
Uusimmat

Lehtisen lakialoite lähetekeskustelussa: Ruotsin tie on vältettävä

Vigelius: Suomella ei ole varaa hyväntekeväisyysmaahanmuuttoon
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää