

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Rikollisjengi houkutteli 16-vuotiaan torpedoksi – matkasi toiseen kaupunkiin murhaamaan
Rikollisjengit palkkaavat Ruotsissa lapsia ja nuoria tekemään puolestaan rikoksia, koska nuoriin rikoksentekijöihin sovelletaan lievempää rangaistusasteikkoa. Jengiläiset värväävät tappavia torpedoita usein nuorisokodeista, koska siellä olevilla lapsilla on elämä usein jo valmiiksi hukassa.
Boråsista kotoisin oleva nuorukainen istuu Uppsalassa vangittuna todennäköisin syin epäiltynä ainakin törkeästä ampuma-aserikoksesta ja törkeästä palovaarallisia aineita sekä räjähteitä koskevan lainsäädännön rikkomisesta.
Poika pidätettiin nuorisokodista, jossa hän myös säilytti asetta. 16-vuotiaan vanhemmat olivat useaan kertaan ilman tulosta varoittaneet pojan liikkumisesta rikollisissa jengipiireissä, ja hän on poliisin tuttu entuudestaan.
Jengisodan torpedo
Borås Tidning -lehden mukaan rikollisjengi oli palkannut pojan torpedoksi eli tekemään henkirikoksia toiseen kaupunkiin vanhempien jengiläisten sijasta.
Iskut ja niitä seuranneet kostoiskut ovat leimanneet Uppsalan kesää, kun rikollisverkosto Foxtrot ja kyseisen jengin entistä johtajaa Rawa Majidia (Kurdikettu) puolustavat rikolliset ovat ottaneet yhteen jengisodassa.
– Poika kiistää rikokset. Teemme vielä lisää teknisiä tutkimuksia emmekä sulje pois sitä, että tapaus liittyy aiempiin ampumisiin, kertoo syyttäjä Elin Blank SVT:n uutisissa.
Boråsilaista epäillään tiettävästi myös 60-vuotiaan naisen murhasta Uppsalassa kesällä jengisodan alkumetreillä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Elin Blank torpedo törkeä ampuma-aserikos Rawa Majid Foxtrot Kurdikettu palkkamurhaaja räjäytykset Borås nuorisokoti Uppsala räjähteet nuoret rikoksentekijät ampumiset rikollisjengit Henkirikos Jengirikollisuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Sisäministeri Mari Rantaselta tyly viesti katujengiuraa suunnitteleville nuorille: ”Kadut eivät kuulu jengeille, joten tänne on turha tulla hillumaan – Suomessa on tehokas poliisi”

Jengirikollisuus tulee kalliiksi Ruotsin kansantaloudelle – maakuva ruvella, investoinnit kutistuvat ja työvoiman saanti vaikeutuu

Jengirikollisuus jatkaa kasvuaan, koska todellisuudessa ryöstöistä ja väkivallasta ei koidu nuorille seuraamuksia – Halla-aho: ”Päästävät räkänaurun ehdollisille tuomioille”

Rikollisryhmät etsivät kuumeisesti uusia jäseniä – jengeihin hamutaan jopa 6-vuotiaita ja yläasteen koululaiset saavat rahakkaita tarjouksia palkkamurhasta

Neuropsykiatrinen kehityshäiriö on ruotsalaislasten uusi kansantauti – nuorisorikollisten enemmistöllä on ADHD

Ruotsin keskuspankin johtaja varoittaa: jengirikollisuus ja yhteiskunnan pirstaloituminen ovat jo uhka kansantaloudelle

Euroopan poliisiviranomaiset: Rikollisjengit hyödyntävät lapsia operaatioissaan kautta mantereen – kokonaiset perheet saattavat elää lapsen rikoksista hankkimilla tuloilla

Oikeusministeriö ehdottaa kiristyksiä aserikosten rangaistuksiin – tavoitteena ennaltaehkäisy sekä kansalaisten hengen ja terveyden suojelu
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Vasemmistonuorilta putosi antisemitistinen somepommi, josta Helsingin Sanomat ja Yle eivät suostu kertomaan mitään

JSN:lta langettava päätös Kalevalle jutussa, jossa lehti väitti PS-kansanedustajien olevan läheisessä suhteessa
Julkisen sanan neuvoston tuoreen päätöksen mukaan Kaleva ei avannut riittävästi nimettömien lähteiden käyttöä jutussa, joka käsitteli kahden kansanedustajan väitettyä suhdetta.

Yhdysvallat luokitteli Li Anderssonin tukeman Antifa-ryhmän terroristijärjestöksi
Yhdysvaltain ulkoministeriö on luokitellut neljä eurooppalaista Antifa-ryhmää terroristijärjestöiksi. Yksi näistä ryhmistä on sellainen, jota vasemmiston meppi Li Andersson on näkyvästi tukenut. Vasemmiston antama tuki äärivasemmistolaiselle väkivallalle ei kuitenkaan Suomen valtamediaa kiinnosta.

Kolumni: Mikä hävettää, demarit?
Valtiontalouden tarkastusvirasto vahvistaa: Marinin hallitus suhtautui rahankäyttöön löperösti ja purki sääntöpohjaiset esteet rahankäytölleen. Laskua tästä maksetaan vielä pitkään. - Kun Marinin hallitus luopui finanssipoliittisista säännöistä, se kehitti itselleen uuden säännön: kaikki saavat aina jotain. Lopputuloksena oli menojen valtava paisuminen, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Antikainen: Vasemmistonuoret radikalisoituvat – Minja Koskelan hiljaisuus on jo kannanotto
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela ei ole vieläkään suostunut kommentoimaan Vasemmistonuorten ympärillä paisuvia kohuja.

Yle vieraili Al Jazeeran mediainstituutissa – matka toteutettiin Ylen hakemalla apurahalla
Ylen arabian- ja somalinkielisten uutisten toimitus vieraili huhtikuussa Qatarissa Al Jazeeran mediainstituutissa koulutusrahasto Kouran apurahan turvin. Vierailun käytännön järjestelyistä vastasi Al Jazeera.

Dosentti Arto Selkälä: Feministiseen politiikkaan siirtyminen oli virhe Suomelle
Dosentti ja yliopistonlehtori Arto Selkälä väittää, että feministisen yhteiskuntapolitiikan vakiintuminen on Suomen suurin yhteiskuntapoliittinen virhe. Tämä näkyy Selkälän mukaan muun muassa siinä, että nuorten miesten syrjäytyminen on kasvanut tyttöjen ja naisten aseman parantamisen kustannuksella.

Vihreiden kunta- ja aluevaaliehdokas maahanmuuttotutkimuksen takana – Lehtinen ja valtiovarainministeriön finanssineuvos lyttäävät tutkimuksen
Viime viikolla valtamedioissa uutisoitiin laajasti tutkimuksesta, jonka johtopäätöksenä maahanmuuttajien vaikutus Suomen talouteen olisi positiivinen. Helsingin Sanomat kysyi valtiovarainministeriöltä tutkimuksesta. Valtiovarainministeriön finanssineuvos Jukka Mattilan mukaan tutkimus on heikkolaatuinen ja siitä on tehty liiallisia johtopäätöksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen pitää ihmeellisenä, että missään mediassa ei ole puhuttu tekijöiden taustoista.

Bensan hinta laskee taas – eduskunta hyväksyi polttoaineiden verotuksen keventämisen
Eduskunta päätti tänään liikennepolttoaineiden valmisteveron alentamisesta. Eduskunta hyväksyi hallituksen esityksen selvin äänin, sillä vain SDP, vihreät ja vasemmistoliitto äänestivät vastaan.

Antikainen: Marinin hallitus toi ISIS-äidit Suomeen – perussuomalaiset laittaa heidät vastuuseen
Eduskunta käsitteli eilen hallituksen esitystä terrorismilainsäädännön tiukentamiseksi. Hallitus aikoo tukkia terrorismilainsäädännön porsaanreiät, puuttua harmaalla alueella tehtäviin rikoksiin ja koventaa rangaistuksia. Laki on laaja kokonaisuudistus. Jatkossa esimerkiksi ISIS-äidit eivät pääse enää kuin koira veräjästä.
Uusimmat

Garedew tyrmää Diakin raportin: Propagandaa tutkimuksen kaavussa

Onni Rostilan kolumni: Feministi toivotti miestenpäivää
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää












