

LEHTIKUVA
Rikollisklaaneja tulee lisää ja niiden vaikutusvalta kasvaa – ”Pelko ja huoli luikertelevat ruotsalaiseen yhteiskuntaan”
Rinnakkaisyhteiskunnat voivat Ruotsissa hyvin ja muut eivät niinkään. Näin voisi tiivistää kaupunginhallituksen tuottaman raportin, jossa selvitetään Göteborgiin pesiytyneen klaanipohjaisen rikollisuuden tilaa. Klaaneja tulee lisää ja ne taistelevat jo nyt keskenään vaikutusvallasta, kertoo Expressen.
”Kaupungin viranhaltijat valittavat siitä, että sukulaisuuteen perustuvien rikollisverkostojen vaikutusvalta estää heitä aika ajoin suorittamasta työtehtäviään”.
Lainaus on Göteborgin johdon teettämästä raportista, jossa selvitetään kaupungissa vaikuttavia rikollisklaaneja ja niiden toimintatapoja. Selvityksestä käy ilmi, että tilanne erityisesti kaupungin koillisosissa on pahentunut ja klaanien aktiivisuus lisääntynyt viimeisen vuoden aikana.
– Mitä tulee perhepohjaisiin rikollisverkostoihin, kehitys ei välttämättä mene oikeaan suuntaan. Tuntuukin siltä, että pelko ja huoli luikertelevat ruotsalaiseen yhteiskuntaan ja jäävät pysyviksi. Hyvä että tilanne huomataan, se on iso osa ratkaisua, sanoo Göteborgin poliisipäällikkö Erik Nord.
Klaanit hallitsevat ongelmalähiöitä
Aiemmissa selvityksissä vuokrakiinteistöjen omistajatahot ovat kuvailleet, kuinka alueen klaanit ovat jopa karkottaneet ”hallitsemiltaan” asuinalueilta laillista liiketoimintaa harjoittavia yrityksiä. Erityisesti, jos yritykset eivät suostu rikollisen toiminnan välikappaleiksi.
Viidesosa haastatelluista vuokrataloyhtiöiden edustajista pitää perhe- ja sukuperustaisia verkostoja ”vähintäänkin ongelmallisina” läntisessä Ruotsissa.
Kirjailija Anna Ekström on selvityksessään kuvannut, kuinka kaupungin työntekijöistä ”tulee pakosta tai vapaaehtoisesti vaikenemalla rikollisten työkaluja”. Jo pelkkä asiakkaan sukunimi saattaa herättää pelkoa muuallakin kuin sosiaalitoimen ammattilaisten piirissä.
Tarkoitushakuista informaatiota somessa
Tilanteen paheneminen Göteborgin koillisosissa – johon kaupunginhallituksen raporttikin viittaa – johtuu ruotsalaisista sosiaalijärjestelmää vastaan suunnatusta disinformaatiokampanjasta.
Väärän ja tarkoitushakuisen informaation levittäminen oli arabiankielisissä somekanavissa erityisen vilkasta vuoden 2022 alussa.
Samaan aikaan osuivat rikollisklaanien aggressiivisten rekrytointikampanjoiden huippu sekä useat koillisten lähiöiden asukkaiden väliset yhteenotot.
Syyrialaiset vahvistavat asemiaan
Poliisi on havainnut Göteborgin ulkopuolella uusia klaanirakenteita, jotka pyrkivät ottamaan osansa rikollisesta markkinasta. Nämä suvut ovat pääosin lähtöisin Syyriasta, ja poliisi uskoo niiden vahvistavan asemaansa Etelä-Ruotsissa.
Poliisi pitää mahdollisena, että eri rikollisklaanit ajautuvat yhteenottoihin, kun uudet tulokkaat pyrkivät ottamaan osansa erityisesti huumekaupasta.
Toisaalta sellainenkin kuvio on mahdollinen, että syyrialaisverkostot aloittavat yhteistyön Göteborgin aluetta pitkään hallinneiden turkkilaislibanonilaisten klaanien kanssa
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- syyrialaiset klaanit turkkilaislibanonilaiset klaanit arabiankielinen some väärän tiedon levittäminen järjestäytynyt rikolllisuus rikollisten rekrytointi rikollisverkostot vuokrataloyhtiöt Vaikenemisen kulttuuri Erik Nord uhkailu hybridivaikuttaminen disinformaatio rikollisklaanit sosiaalitoimi Klaanit ongelmalähiöt Göteborg Ruotsi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Suomalaisten määrä vähenee Uudellamaalla – ”Väestönkasvu perustuu yksinomaan maahanmuutolle”

Poliisi Ruotsin mellakoista: ”En ole kokenut näin äärimmäistä väkivaltaa koko poliisiurani aikana”

Immonen: Suomella ei ole tulevaisuutta, jos maahanmuuton laatuun ja määrään ei puututa nopeasti tehokkailla toimilla

”Oh Yeah, mehän ollaan kuin Ruotsissa” – tapon yrityksestä syytetty gangstaräppäri kehuskelee poliisin tallenteella

Haitallisesta maahanmuutosta ollaan hiljaa – Purra: ”Kun väkivaltaa ihannoiva rap-artisti sai syytteen törkeästä lapsenraiskauksesta, media ei edes tohtinut kertoa henkilön nimeä tai taustaa”

Sisäinen raportti: Ruotsin poliisin uskottavuus joutui koetukselle, kun mellakoitsijat varastivat virkavallan varusteita
Viikon suosituimmat

Veronmaksajat ovat rahoittaneet muslimiyhteisöjä miljoonilla – yksi islamilainen järjestö meni ulosottoon lähes puolen miljoonan avustusten jälkeen
Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee vuosittain islamilaisia yhdyskuntia yleisavustuksilla, ja muslimijärjestöt saavat rahaa myös STEAn kautta. Osa tuesta on päätynyt ulosottoon. Yhteisöjen ulkomainen rahoitus jää suurelta osin pimentoon.

Woke ei kannata: Nike toisti edeltäjiensä virheet – yhtiö menetti 220 miljardia arvostaan
Urheilujätti Nike tippuu indeksistä osakekurssin sukellettua lähes 80 prosenttia vuoden 2021 huipusta. Epäonnistunut vasemmistohenkinen markkinointi on kiihdyttänyt yhtiön alamäkeä.

Muslimit joukkovoimalla ruotsidemokraatteja ja oikeistohallitusta vastaan – Ruotsin moskeijoissa veisataan vasemmiston virsiä
Ruotsin moskeijoissa kaikuu nyt sosialidemokraattinen kutsuhuuto. Samaan aikaan muslimien nokkamiehet kehottavat somessa äänestäjiä karttamaan ruotsidemokraatteja ja ylipäänsä oikeiston Tidö-puolueita. Näin uskonto on valjastettu vasemmiston vaalityöhön.

Vasemmisto käy jo kuntoilunkin kimppuun – Aittakumpu: ”Kaikki ei tule valmiina yhteiskunnalta – sosialismi, se vain ei toimi”
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu arvostelee vihervasemmiston näkemyksiä, joissa liikkumista ja itsestä huolehtimista pidetään merkkinä haitallisesta oikeistolaistumisesta. Aittakummun mukaan liikuntaharrastukset opettavat ihmiselle kärsivällisyyttä sekä tavoitteellisuutta, ja hän kannustaa suomalaisia ottamaan itse vastuuta omasta hyvinvoinnistaan valtion jatkuvan holhouksen sijaan.

Koposelta ehdotus: ”Jokainen voisi itse päättää, haluaako maksaa tuloistaan kehitysapua”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ehdottaa, että suomalaiset veronmaksajat voisivat itse valita veroilmoituksessaan, maksavatko he osuutensa kehitysavusta tuloistaan vai eivät.

Mielenosoittajat kahlasivat mereen vastustamaan laittomasti maahan tulevien saapumista Britannian Portsmouthiin: ”Nyt riittää!”
Ranskan rannikkovartiosto seurasi Normandiasta lähtenyttä kumivenettä kymmenen tunnin ajan puuttumatta sen matkaan. Poikkeuksellisen pitkän ylityksen jälkeen Britannian viranomaiset toivat Portsmouthiin 140 laittomasti maahan tullutta henkilöä.

Ruotsin vaaleista tulossa sittenkin jännitysnäytelmä – oikeistohallituksella vimmattu loppukiri
Ruotsissa käydään valtiopäivävaalit sunnuntaina. Asetelmat ovat kutkuttavat. Monet pitivät sosiaalidemokraattien vaalivoittoa vielä kesällä itsestäänselvyytenä, mutta oikeistoblokki on tehnyt veret seisauttavan loppukirin.

Ruotsin vaaleissa yllätyskäänne: vihervasemmisto ja oikeisto tasoissa SVT:n ennusteessa
Demareilla valtiopäivävaalit menivät historiallisen huonosti ja myös ruotsidemokraatit ottavat takapakkia. Näin siis SVT:n ennusteen mukaan. Vasemmisto- ja oikeistoblokit ovat käytännössä tasoissa, kun lasketaan puolueiden mahdollinen paikkaluku valtiopäivillä.

Maailman paras peruskoulu mureni – Rasinkangas: ”Kunpa meitä olisi kuunneltu aiemmin”
Eduskunnan eilisellä kyselytunnilla edustajat keskustelivat muun muassa koulujen tilanteesta, jota äskettäin ilmestyneet PISA-tutkimuksen tulokset kuvaavat. Perussuomalaisten kansanedustaja Merja Rasinkangas totesi puheenvuorossaan, että perussuomalaisena kokee usein saman tunteen maailman menoa katsoessa.

Purra: Ruotsin vasemmiston voitto nojasi maahanmuuttajaääniin, antisemitismiin ja terrorismin tukemiseen
Valtiovarainministeri Riikka Purra kritisoi voimakkaasti Ruotsin vasemmistopuolueen vaalimenestystä ja europarlamentaarikko Li Anderssonin suhtautumista siihen. Purra kuvaa, että vasemmiston vaalimenestys nojasi maahanmuuttajaääniin, moskeijoiden kannustukseen sekä ehdokkaiden antisemitismiin ja Hamas-myönteisyyteen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää













