

MATTI MATIKAINEN
Ronkainen: Onko poliisi poliittisessa ohjauksessa?
Perussuomalaisten kansanedustaja Jari Ronkainen kertoo seuranneensa hämmennyksellä ja epäuskolla kansanedustajan Juha Mäenpään eduskunnassa pitämästä puheesta noussutta kohua.
Poliittiselta taustaltaan vihreä rikoskomisario Pekka Hätönen pitää kansanedustaja Juha Mäenpään ilmaisua vieraslajien torjunnasta ”perinteisenä vihapuheena” ja on aloittanut esitutkinnan epäilynä kiihottaminen kansanryhmää vastaan.
– Kuntapoliitikko Husu Hussein saa haukkua perussuomalaisia ja puolta miljoonaa äänestäjää rasisteiksi. Kansanedustaja Mikko Kärnä saa verrata perussuomalaista kansanedustajaa ja europarlamentaarikkoa Laura Huhtasaarta ”juutalaisia hutkivaan Dachaun keskitysleirin vartijaan”. Alan huomata toistuvan kaavan: perussuomalaisista saa sanoa mitä vaan, mutta kaikki perussuomalaisten sanomiset viedään oikeuteen, Jari Ronkainen kirjoittaa blogissaan.
– Miten ihmeessä tämä on kääntynyt niin, että poliisi, jota perinteisesti on pidetty Suomessa tasapuolisena, on alkanut tekemään tutkintaa poliittisessa ohjauksessa?
Turhaa voimavarojen tuhlaamista
Komisario Hätönen kertoo eronneensa vihreistä jääviyssyistä, mutta Espoon kaupungin mukaan mies nauttii edelleen puolueen mandaatilla hänelle suoduista luottamustehtävistä.
– Vihapuhepoliisilla näyttäisi riittävän voimavaroja Mäenpään sanomisten tutkimiseksi, vaikka lopputulos jo tiedetään. Syytteen saamiseksi tarvitaan lisäksi eduskunnan 5/6-enemmistö. Perussuomalaisten eduskuntaryhmä 39 jäsenellään pystyy sen jo torppaamaan, vaikka eduskunnan perustuslakiasiantuntijanakin käytetyn kommunistiprofessori Martin Scheininin mukaan ”persujen uskottavuus on nolla”, jos näin tehdään, Ronkainen toteaa.
– Luulisi poliisilla olevan enemmän työnsarkaa kansalaisia oikeasti koskettavissa asioissa, kuten jatkuvasti paljastuvissa lapsiin kohdistuneissa seksuaalirikoksissa.
Vihapuhe kiilannut tutkinnan kärkeen
Ronkaisen mielestä ”verkkaisuutta” on havaittavissa ainakin lapsia seksuaalisesti hyväksikäyttäneiden Laajasalon ”Enon” sekä turkkilaistaustainen ”espoolaismiehen” tapauksissa.
– Heidät vangittiin jo maaliskuussa, mutta tiedottaminen on tapahtunut nyt vasta kesällä eduskuntavaalien mentyä. Lisäksi Helsingin Sanomat uutisoi eilen, että poliisilla on tutkimatta 2 000 vihjeviestiä liittyen lasten seksuaalirikoksiin.
Ronkainen muistuttaa, että poliisi taistelee liian pienien resurssien kanssa ja asiat on laitettava tärkeysjärjestykseen.
– Poliisi keskeytti viime vuonna ällistyttävät 140 000 tutkintaa. Kuitenkin vaikuttaa siltä, että vihapuhe on kiilannut tutkittavien asioiden kärkeen, Ronkainen ihmettelee.
– Olisiko prioriteettilistaa aika hieman päivittää? Mielestäni henkeen ja terveyteen rikokset, erityisesti lapsiin kohdistuneet, ovat ensisijaisia!
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Husu Hussein Martin Scheinin Pekka Hätönen esitutkinta rikokset kansanedustaja Mikko Kärnä Juha Mäenpää Jari Ronkainen Vihapuhe Laura Huhtasaari vihreät perussuomalaiset Poliisi eduskunta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perustuslaki takaa kansanedustajille puheoikeuden – miksi vihertaustainen poliisi aloitti esitutkinnan Mäenpään eduskuntapuheesta?

Immonen: Sananvapautta uhataan monelta suunnalta

Halla-aho puolusti arvopuheessaan mökin mummon oikeutta puhua: ”Sananvapauden perusfunktio on suojella yksilöä vallanpitäjien mielivallalta”

Perussuomalainen kuntapoliitikko teki Husu Husseinista tutkintapyynnön – Demarivaltuutettu väitti kaikkia persuja rasisteiksi

Antikainen: Poliisin asetettava seksuaalirikosten tutkinta vihapuhejahdin edelle

Sensuuri kiihtyy, Ville Tavio nostaa esiin hätkähdyttävän luvun: “3,6 % opposition kansanedustajista poliisitutkinnassa”

Valtakunnansyyttäjä pyytää eduskunnan suostumusta asettaa kansanedustaja Juha Mäenpää syytteeseen
Viikon suosituimmat

EU haluaa terveydelle haitallisen puunpolton aisoihin – saunojen ja takkojen piippuihin sähköiset savukaasujen puhdistimet
Brysselin vallan kammareissa oli 12. helmikuuta tarkoitus esitellä lakiluonnos, joka asettaisi entistä selvästi tiukemmat rajat muun muassa puulämmitteisten tulisijojen haitallisille hiukkaspäästöille vuodesta 2027 alkaen. Sitten otettiin järki käteen - ainakin toistaiseksi.

Antikainen: Kaasuputkimies Heinäluoman irvailu sai nolon lopun – venäläissotilaita ryömi kaasuputkissa Ukrainassa
Tiedotusvälineissä on uutisoitu tänään, että Venäjän joukot olisivat yllättäneet ukrainalaiset kaasuputken kautta Kurskin alueella viime viikonloppuna. Venäläisjoukkojen arvellaan ryömineen kaasuputken läpi kaksi päivää ja odottaneen sen sisällä vielä neljä päivää ennen nousemistaan esiin.

Vance: Eurooppa on tekemässä itsemurhaa massamaahanmuuton kautta
Yhdysvaltain varapresidentti Vance on sitä mieltä, että Eurooppa on vaarassa ajautua yhteiskunnalliseen itsemurhaan, koska liian monet Euroopan maat ovat kyvyttömiä tai haluttomia kontrolloimaan rajojaan. Vance on huolissaan siitä, että rajojensa valvonnan sijasta monet EU-maat haluavat mieluummin rajoittaa omien kansalaistensa sananvapautta. Hän mainitsi Saksan esimerkkinä maasta, joka on ajautumassa tuhoon massamaahanmuuton takia. Vancen mielestä massamaahanmuutto vaarantaa myös tavallisten amerikkalaisten työläisten oikeuden "amerikkalaiseen unelmaan".

Pirkko Ruohonen-Lerneriltä kovaa kritiikkiä demarien Eero Heinäluomalle: “Kieroilun mestari, josta Putinkin on hänet palkinnut korkea-arvoisella mitalilla”
Demarimeppi, entinen SDP:n kansanedustaja Eero Heinäluoma on saanut Iltalehdessä osakseen kovaa kritiikkiä 16 vuotta sitten vuonna 2009 eduskunnan täysistunnossa pitämästään puheenvuorosta Nord Stream -keskustelussa samaan aikaan eduskunnassa toimineilta silloisilta kansanedustajilta. Kaasuputkea lobanneen Heinäluoman sarkastiset heitot ”suikkahattuisista, punatähtisistä ja harmaapukuisista” miehistä tämän päivän kontekstissa tuskin hymyilyttävät enää demareitakaan.

YK:n tuomari sai tuomion naisorjan pitämisestä
Yhdistyneiden kansakuntien tuomari on tuomittu Iso-Britanniassa nuoren naisen pakottamisesta orjatyöhön.

Vihreä kupla puhkesi – akkuvalmistaja Northvolt konkurssiin
Eräs Ruotsin taloushistorian suurimmista epäonnistumisista varmistui keskiviikkona, kun akkuvalmistaja Northvolt jätti konkurssihakemuksen Tukholman käräjäoikeudelle. Tuhannet menettävät työnsä ja vihreä siirtymä kokee pahan kolauksen. Konkurssin maksajiksi joutuvat käytännössä kaikki ruotsalaiset, sillä hankkeeseen sijoitetut eläke- ja verorahat katoavat kankkulan kaivoon.

Kristittyjä vainotaan ympäri maailmaa median vaietessa – Antikainen: Sisäministeri Mari Rantanen on toiminut oikein
Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen sai tänään eduskunnan luottamuksen äänin 94–53. Vihreät esitti viime viikolla Rantaselle epäluottamusta vasemmistoliiton kannattamana. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tyytyväinen, että Rantanen sai eduskunnan luottamuksen. Hän muistuttaa, että kristittyjä vainotaan tälläkin hetkellä useassa maassa samalla, kun media vaikenee asiasta.

Dosentti Ari Helo moittii lukion historiankirjaa: ”Halutaanko koululaisille antaa naiiviin utopistinen kuva Euroopan ulkopuolisten alueiden historiasta ennen kolonialismin kautta?”
Historioitsija ja dosentti Ari Helo antaa tanakkaa kritiikkiä lukion historian oppikirjalle Opus 6 HI6, jonka sisällössä Helo osoittaa olevan selkeitä historiallisen ajattelun puutteita. Kirjassa esimerkiksi länsimainen monikulttuurisuuskäsitys jää tunnistamatta ja historiaa kirjoitetaan eurosokeasti, eli eurooppalaisten näkökulmaa suljetaan pois.

Perussuomalaiset Opiskelijat: “Maahanmuuttajakiintiöt eivät kuulu korkeakoulujen yhteishakuun”
Jyväskylän yliopistosta kantautuu huolestuttavia uutisia. Hiljattain Ylen julkaiseman uutisen perusteella yliopistossa ollaan valmistelemassa tiettyihin koulutusohjelmiin omaa hakuväylää Suomea toisena kielenä opiskeleville. Perussuomalaisten opiskelijajärjestö pitää kannanotossaan suunniteltua positiivista syrjintää korkeakoulujen yhteishaussa älyvapaana toimintana.

Saksalta puuttuu sotilaita, aseita ja maanpuolustustahtoa – rämäkuntoinen armeija halutaan panna kuntoon satojen miljardien velkarahalla
Saksan tuleva kristillisdemokraattien ja demarien mustapunahallitus haluaa ottaa satoja miljardeja euroja uutta velkaa romukuntoisen armeijan kohentamiseen ja antaakseen oman panoksensa Euroopan puolustamiseen. Rahalla ei saa kuitenkaan kaikkea. Vaikka yhä useampi saksalainen pelkää Putinia, niin enemmistö ei ole valmis puolustamaan ase kädessä kotimaataan.
Uusimmat

Riikka Purra kiertää Itä-Suomea lauantaina

Vance: Eurooppa on tekemässä itsemurhaa massamaahanmuuton kautta

YK:n tuomari sai tuomion naisorjan pitämisestä
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää
PS Naiset 3/2024

Lue lisää