

LEHTIKUVA
Ruotsi on nyt tutkitustikin Pohjolan pahin järjestäytyneen rikollisuuden pesä – poliisipäällikön mukaan tilanne on ennen näkemätön
Ruotsi on tuoreen raportin mukaan Pohjois-Euroopan rikollisin maa. Järjestäytynyttä rikollisuutta ruokkivat erityisesti huume, – ihmis, – ja asekauppa sekä hyvinvointijärjestelmän kuppaaminen. Rahat pestään ja sijoitetaan laillisiin yrityksiin. Näin hyvinvointivaltiot korruptoituvat pala palalta ja aikanaan romahtavat.
Järjestäytynyt rikollisuus, jengit ja klaanit ovat Ruotsin poliisin mukaan parhaillaan ”syömässä itseään sisään lailliseen yhteiskuntaan”. Itse asiassa koko demokraattinen yhteiskuntajärjestys on Euroopassa ajan myötä uhattuna. Ongelma koskee juuri nyt erityisen rankasti Ruotsia, Pohjois-Euroopan rikollisinta maata.
Ruotsin sijoitus roistoluokituksessa perustuu järjestäytynyttä rikollisuutta vastaan taistelevan, riippumattoman Global Iniativen (GI) raporttiin. Viimeisimmässä indeksissään GI laittaa kaikki maailman valtiot järjestykseen asteikolla 1–10.
Ykköstasolla rikollisuudesta ei ole hajuakaan ja tasolla 10 kaikki laillinen on jo kanttuvei.
Ruotsi Pohjolan rikollisin maa
Ruotsin indeksiluku on 4,7, jolla maa sijoittuu kyseenalaiseksi ykköseksi Pohjois-Euroopan maiden porukassa. Mukana laskuissa ovat myös Baltian maat. Tanskan luku on 4.02, Norjan 3,75 ja lintukoto Suomen vielä toistaiseksi 2,98.
Järjestäytyneellä rikollisuudella vaikuttaisi GI:n indeksin mukaan olevan jo melkoisen vankka asema Euroopassa ja maailmalla yleensäkin. Euroopan rikollisin maa on GI:n mukaan Venäjä (6,87). Kakkosena on Ukraina (6,48) ja jaetulla kolmossijalla ovat Italia sekä Serbia (6,22)
Surkein tilanne globaalisti on Myanmarissa eli Burmassa, jonka indeksiluku on 8,15. Perässä tulevat Kolumbia (7,75), Meksiko (7,57) sekä Paraguay (7,52) sekä Kongon demokraattinen tasavalta (7,35).
”Tilanne on ennen näkemätön”
– Olen ollut poliisina 40 vuotta, enkä koskaan ole ollut sellaisessa tilanteessa kuin nyt, tämä on täysin ennen näkemätöntä, kommentoi poliisiylijohtaja Anders Thornberg jengirikollisuuden ja järjestäytyneen rikollisuuden tilannetta Ruotsissa – ja erityisesti Tukholmassa.
Järjestäytynyt rikollisuus perustaa ansaintansa huumekaupan lisäksi sosiaali- ja terveysjärjestelmän kuppaamiseen, ase- ja ihmiskauppaan, uhkailuun ja kiristykseen, rahanpesuun sekä lopulta lailliseksi valkaistun rahan sijoittamiseen lainkuuliaisiin yrityksiin. Koko maailma on verkon kautta rikollisten näppien ulottuvilla.
Rikollisen talouden arvoksi Ruotsissa Thornberg laskee jotakin 100 miljardin ja 150 miljardin kruunun väliltä vuosittain. Tarkat luvut eri rikollisuuden lajien liikevaihdosta perustuvat tietysti vain sivistyneeseen arvioon.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- uhka hyvinvointiyhteiskunnalle hyvinvointi- ja sosiaalipetokset bulvaanit soluttautuminen laillisiin yrityksiin Ruotsin poliisiylijohtaja GI Global Iniative Anders Thornberg rikollisverkostot asekauppa Mafia Klaanit järjestäytynyt rikollisuus rikollisjengit huumekauppa Jengirikollisuus Rahanpesu Ihmiskauppa korruptio
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsin vasemmistopuolue on rahoittanut terrorismiin liitettyä palestiinalaisryhmää

Miten vältetään Ruotsin tie, Yle kysyi presidenttiehdokkailta – paitsi siltä yhdeltä, jonka nimen varmaan arvaatkin

Presidenttiehdokas Halla-aho: Jos me Suomessa teemme kaiken samoin kuin Ruotsissa, myös lopputulos tulee olemaan samanlainen

Sisäministeri Mari Rantaselta tyly viesti katujengiuraa suunnitteleville nuorille: ”Kadut eivät kuulu jengeille, joten tänne on turha tulla hillumaan – Suomessa on tehokas poliisi”

Jengirikollisuus tulee kalliiksi Ruotsin kansantaloudelle – maakuva ruvella, investoinnit kutistuvat ja työvoiman saanti vaikeutuu

Joka kolmas jengirikollinen omistaa Ruotsissa yrityksen tai istuu sen hallituksessa
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Maahanmuuttaja joutuu jatkossa itse maksamaan opiskelustaan lukiossa ja ammattikoulussa
Kolmansista maista tuleville ammattikoulussa tai lukiossa opiskeleville henkilöille on tulossa lukuvuosimaksut. Jatkossa oleskeluluvan myöntäminen opiskelua varten edellyttää myös koulutuksen järjestäjän määräämien maksujen suorittamista.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Antikainen: Äänioikeus vain Suomen kansalaisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tehnyt eduskunnassa lakialoitteen, jossa hän esittää äänioikeuden rajaamista kunta- ja aluevaaleissa vain Suomen ja muiden Euroopan unionin jäsenvaltioiden sekä Islannin ja Norjan kansalaisille.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Purra syyttää keskustaa törkeästä maalittamisesta ja tappouhkauksista: ”Hävetkää”
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra syyttää keskustaa kansanedustajien maalittamisesta ja kertoo, että raju häirintä ulottuu myös perheenjäseniin. Hän painottaa, että tappouhkaukset ja pelottelukuvasto vaarantavat demokratian, ja vaatii keskustan paikallistoimijoita lopettamaan ylilyönnit.

Totuus on tekijän silmissä – Yle tulkitsee maailmaa sellaisena kuin toimittaja haluaisi sen olevan
Uutisia tuottavat ja välittävät (ainakin toistaiseksi) ihmiset ja maailman tapahtumat ovat siten aina tavalla tai toisella suodattuneita. Luontevaa kuitenkin olisi, jos verorahoilla jyvitetty uutistoiminta pyrkisi ponnekkaan aidosti monipuoliseen, eri näkökantoja esiin tuovaan raportointiin. Maailma muuttuu ja toivottavasti Yle sen mukana.

Pala Espanjan kulttuurihistoriaa tuhoutui ilmastoaktivistien iskussa
Ilmastoaktivismin nimissä on jälleen sotkettu arvokas kulttuuriteos. Tällä kertaa espanjalaisessa museossa, jossa töhrittiin kuuluisa Kristoffer Kolumbuksen kunniaksi tehty maalaus.
Uusimmat

Perussuomalaiset: Keskusta ei luota suomalaisiin työntekijöihin

Koskela: Ilman velkajarrua hyvinvointivaltiolta putoaa pohja

Pala Espanjan kulttuurihistoriaa tuhoutui ilmastoaktivistien iskussa

Junnila: Maahanmuuttajilla tehdylle koulubisnekselle kurmutusta
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää