Artikkeli kuva

ECR-ryhmä toivottaa Twitterissä ruotsidemokraattien mepit tervetulleiksi.  / TWITTER

Ruotsidemokraatit samaan EU-parlamenttiryhmään perussuomalaisten kanssa – Halla-aho: ”kaikki pohjoismaiset kansallismieliset ovat nyt saman katon alla”

04.07.2018 |18:43

Ruotsidemokraatit (SD) on hyväksytty Euroopan parlamentin ECR-ryhmään, kertoo puheenjohtaja Jussi Halla-aho (ps.). Samassa ryhmässä toimivat nyt ruotsidemokraatit, perussuomalaiset ja Tanskan kansanpuolue. Halla-aho kertoi asiasta Facebook-päivityksessään.

ECR-ryhmään (Euroopan konservatiivit ja reformistit) liittyi nyt kaksi SD-meppiä, mutta Halla-aho arvelee määrän kasvavan seuraavien 2019 järjestettävien EU-vaalien yhteydessä.

– Ruotsidemokraateilla on tällä hetkellä kaksi meppiä, hyvät ystäväni Kristina Winberg ja Peter Lundgren. Puolue on nauttinut viimeisissä gallupeissa 20-28% kannatusta, joten ensi kevään eurovaalien jälkeen delegaatio on paljon suurempi.

https://www.facebook.com/jussi.hallaaho/posts/1796466320473554


Halla-aho totesi toukokuussa antamassaan haastattelussa, että kuluvalla kaudella tilanne ei kansainvälisen yhteistyön suhteen ole ollut tyydyttävä, koska puolueet jotka ovat olleet lähellä perussuomalaisia, ovat jakautuneet useampaan ryhmään. Hän kertoi tuolloin myös lähestysmisneuvotteluista, jotka nyt SD:n osalta saatiinkin maaliin.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään

08.09.2025 |19:09
6.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
7.
Suomen uutiset logo

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa

08.09.2025 |10:29

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää