

Ruotsidemokraattien suurvoitto jäi ruotsalaisessa mediassa sivuraiteelle
Aftonbladetin mukaan sosiaalidemokraattien puheenjohtaja Stefan Löfven on kiistatta ykkösehdokas Ruotsin seuraavaksi pääministeriksi, mutta voitosta huolimatta hänelle povataan kivistä hallitustaivalta. Aftonbladetin haastattelemat asiantuntijat pitävät todennäköisimpänä heikkoa demarien ja Ympäristöpuolueen vähemmistöhallitusta.
– Jo pelkästään budjetin läpivienti tulee olemaan tuskaisaa, toteaa siihen valtiotieteen professori Jonas Hinnfors.
Aftonbladetin haastattelemat asiantuntijat näkevät – ehkä hieman yllättäen – Keskustapuolueen todennäköisemmäksi sosiaalidemokraattien hallituskumppaniksi kuin Vasemmistopuolueen.
”Kansa on päättänyt – Fredrik Reinfeldt lähtee”, otsikoi puolestaan Dagens Nyheter. Lehti kuvasi Reinfeldin tulospuhetta tunteikkaaksi ja muisti kertoa, että nykyinen pääministeri jättää myös paikkansa Maltillisen kokoomuksen puheenjohtajana.
– Saimme kurottua vasemmiston etumatkaa kiinni, taistelimme kovasti ja taistelimme urheasti, mutta se vain ei riittänyt, maalaili kokoomuksen puoluesihteeri Kent Persson Dagens Nyheterissä.
Gudrun Schymanin feministipuolue Feministiskt initiative jäi vaalipäivän lähestyessä mediassa jo selvästi vähemmälle mediahuomiolle. Svenska Dagbladet oli seuraamassa puolueen tulosvalvojaisia, jotka alkoivat riehakkaassa voitonhurmassa, mutta päättyivät katkeriin kyyneliin neljän prosentin äänikynnyksen karatessa ulottumattomiin.
– Meillä on yhteys tunteisiimme, se on meidän pääomamme, lohdutti Schyman omiaan.
– Kun surut on surtu, jatkamme eteenpäin. Meillä oli vaaleissa pienimmän puolueen pienimmät resurssit, mutta silti teimme parhaan kampanjan, hän kertoi Svenska Dagbaladetille.
Kun muut mediat enemmän tai vähemmän piilottelivat suurvoiton ottaneita ruotsidemokraatteja, oli Expressen ottanut puheenjohtaja Jimmy Åkessonin pääsivulleen heti pakollisen demarijutun alle.
– Tämä on fantastinen tulos, sai Åkesson sanotuksi, jotenkin tutunoloisesti.
Kiivaan ruotsidemokraattivastaisen kampanjan tehnyt Expressen jaksoi vielä maanantaina muistuttaa lukijoitaan, että muutamat puolueen uusista parlamentaarikoista muutamat olivat saaneet tuomion eriasteisista rikoksista.
Ruotsin parlamenttivaalien seuranta oli lukijan ja katsojan kannalta kovin erilaista kuin vuoden 2010 parlamenttivaaleissa. Kaikki kynnelle kykenevät mediat tekivät tällä kertaa suoraa tv-lähetystä verkkoon ja videojutuilla oli muutenkin erittäin keskeinen rooli kaikessa mediaseurannassa. Vaalien voittajakorokkeelle voidaankin nostaa myös nettitelevisio.
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsin vaalit takana – Minkä ruotsidemokraatit voitti, sen kokoomus hävisi

Ruotsin punavihreä hallitus kaatui

Miksi ruotsidemokraatit rynnistävät – tässä syy
Viikon suosituimmat

Ovatko suomalaiset masokisteja vai tyhmiä? – Vahtera: ”Suomalaiset ovat tyhmiä potenssiin ääretön”
Blogikirjoittaja Eeva Helena Oehlandt ja taloushallinnon asiantuntija, KHT Pauli Vahtera nostavat esiin Suomen absurdit energiakierteet: Suomi vie rekkatolkulla kotimaista turvetta Ruotsiin tuotettavaksi sähköksi, jonka se sitten ostaa takaisin Ruotsista. Samaan aikaan Suomi rahtaa Italiasta haisevaa jätettä poltettavaksi suomalaisissa voimalaitoksissa. Kumpikaan kirjoittaja ei löydä koko touhusta mitään järkeä eikä logiikkaa.

Vigelius ihmettelee hyvinvointialueiden tukia: 500 euroa romanihameisiin – muut tuensaajat eivät saa vastaavaa vaatetustukea
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on ihmeissään hyvinvointialueiden käytännöstä maksaa erillistä tukea romanihameisiin. - Hyvinvointialueilla säästetään, mutta romanihameen ostoa tuetaan yhä 500 eurolla kahden vuoden välein. Vastaavaa vaatetustukea ei ole muille toimeentulotuen saajille, Vigelius kertoo.

Ministeri Wille Rydman tylytti vihreiden Sofia Virtaa kyselytunnilla: Peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta esitti eduskunnan kyselytunnilla tunteikkaan puheenvuoron veronmaksajan rahojen varassa toimivien kansalaisjärjestöjen puolesta. Virta jopa vaati sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmania pyytämään anteeksi aiempia puheitaan. Rydman kuitenkin heitti Virralle vastakysymyksenä, leikkaisiko vihreät mieluummin peruspalveluista kuin entisten politrukkien työllistämisestä erinäköisistä edunvalvonta- ja lobbausjärjestöistä.

Tuhannet muslimit rukoilivat Lontoon keskustassa – Farage: ”Britit eivät aio sietää tätä enää”
Tuhannet muslimit kokoontuivat ramadanin loppumisen kunniaksi pidettyyn yhteisrukoukseen Trafalgarin aukiolle Lontoon keskustassa. Yhä useampi brittipoliitikko uskaltaa sanoa, että julkisella paikalla pidetyissä joukkorukouksissa ei ole kyse uskonnon harjoittamisesta vaan joukkovoiman näyttämisestä. Vasemmistolainen pääministeri Keir Starmer kiiruhti heti puolustamaan muslimeja. Lontoon muslimipormestari Sadiq Khan puolestaan oli itsekin mukana torilla rukoilemassa.

SDP:n entinen puoluesihteeri jakaa tunnustusta Purralle: ”Kovat ajat tuottavat joskus hyviä valtiovarainministereitä”
Huhtikuun kehysriihi ja valtiontalouden ajan myötä vaatimat oikaisutoimet puhuttavat päättäjiä ja kansaa. Valtionvarainministeri Riikka Purran tinkimätön ja maan kokonaisetua painottava linja kerää nyt tunnustusta yli puoluerajojen.

Suomen Akatemia heitti tieteelliset perustelut roskiin ja torppasi rahoituksen wokeperustein – maahanmuuttajanuorten tutkiminen voisi olla ”stigmatisoivaa”
Suomen Akatemia epäsi maahanmuuttoon liittyvän tutkimusrahoituksen kyseenalaisin perustein. Torppaamisen syy ei ollut tieteellinen vaan taas kerran pikemminkin ideologinen: tutkimuksen pelättiin leimaavan maahanmuuttajataustaisia nuoria.

Ruotsin maaperä sitoo kolme kertaa enemmän hiiltä kuin Suomen – tutkijat ihmettelevät eroa
Haaparannan ja Tornion rajalla metsä näyttää samanlaiselta molemmin puolin valtioiden rajaa. Sama maasto, samat puut, sama ilmasto. Silti Suomen ja Ruotsin YK:lle toimittamat ilmastoraportit kertovat täysin erilaisia lukuja siitä, kuinka paljon hiiltä maaperä sitoo. Suomessa on painetta muuttaa laskentamallia, arvelee Aftonbladet.

Antikainen: Tanskan malli Suomeen – rikolliset ulkomaalaiset automaattisesti ulos
Tanskan hallitus on päättänyt kiristää lainsäädäntöään siten, että vakavista rikoksista vähintään vuoden ehdottomaan vankeusrangaistukseen tuomitut ulkomaalaiset määrätään automaattisesti karkotettaviksi riippumatta siitä, kuinka kauan he ovat asuneet maassa.

Ensimmäiset Helsingin perussuomalaiset eduskuntavaaliehdokkaat julki – ehdolla kaksi ministeriä
Molemmat perussuomalaisten helsinkiläiset ministerit Wille Rydman ja Mari Rantanen ovat ehdolla ensi kevään eduskuntavaaleissa.

Sheikki Laakso: Kokoomuksen Laiho on väärässä dieselverosta – totuus on toinen
Kokoomuksen kansanedustaja Mia Laiho on esittänyt mielipiteitään dieselveron perusteista, jotka ovat perussuomalaisten kansanedustaja Sheikki Laakson mukaan kaukana todellisuudesta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää













