

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Ruotsin kiistellyn koronalinjan oppi-isä: ”Jokainen saa tartunnan – Pohjoismaiden koronakuolemat kaikki samalla tasolla vuoden sisällä”
Ruotsin entinen valtion epidemiologi ja nykyinen Maailman terveysjärjestö WHO:n asiantuntija Johan Giesecke latelee Dagens Nyheterissä epämiellyttäviä asioita meneillään olevasta pandemiasta. – Kukaan ei pysty suojautumaan. Suomi, Norja sekä Tanska ovat tasoissa Ruotsin kanssa vuoden kuluttua, kun koronaan kuolleita lasketaan.
Tartuntatautien asiantuntija, professori emeritus sekä nykyisen valtion epidemiologi Anders Tegnellin oppi-isä Johan Giesecke puolustaa loppuun saakka Ruotsin linjaa pandemian vastaisessa taistelussa: Tautiin sairastuneiden määrää pyritään rajoittamaan suositusten avulla niin, että vaikeimmin sairastuneet kyetään vielä hoitamaan.
Keitä sitten tehohoitoon otetaan, onkin jo eri juttu. Huhtikuun loppuun mennessä koronaan Ruotsissa kuolleista 90 prosenttia oli yli 70-vuotiaita. Puolet kuolleista vanhuksista asui hoitolaitoksissa ja neljännes oli kotihoidossa. Anders Tegnellin mukaan monet tuoreimman tartunnan saaneista ovat nyt hoitohenkilökuntaa.
Rajoitukset siirtävät tartunnat tulevaisuuteen
Oppi-isä Giesecken mukaan yhteiskunnan sulkeminen voi parhaassa tapauksessa hidastaa tartuntoja, ei estää niitä. Tätä hän ei väsy toistamaan. Ruotsin koronaan kuolleiden korkeat luvut suhteessa asukasmäärään tasoittuvat hänen mukaansa ajan myötä. Kaikki maat tulevat saamaan siipeensä yhtä lailla.
– Jos yhteiskunta suljetaan. tartunnat vähenevät ja tämä näkyy myös Ruotsissa. Pandemia ei etene enää samalla vauhdilla, kuin muutama viikko sitten. Toimenpiteet ovat toki tehokkaita mutta ne vain siirtävät tartuntoja tulevaisuuteen. Rokote on ainoa keino vaikuttaa asioiden kulkuun, Giesecke toteaa.
Syyskuu on kuukausista julmin
Ruotsissa koronaan on kuollut huomattavasti enemmän ihmisiä kuin muissa Pohjoismaissa. Tilasto ei Giesecken mielestä ole vielä lopullinen. Kuolleet lasketaan vasta vuoden kuluttua. Terveiset lähtevät Suomeen:
– Suomi on onnistunut loistavasti yhteiskunnan sulkemisessa. Mutta keskustelin tässä päivänä muutamana valtion epidemiologi Mika Salmisen kanssa ja hän on todella huolissaan siitä, mitä tapahtuu syksyllä, kun väestöllä ei ole vastustuskykyä ja rajoituksia on höllennetty. Ihmisiä kuolee silloin. Suomi tulee tasoihin Ruotsin kanssa, sama koskee Tanskaa ja Norjaa.
Giesecke kertoo Dagens Nyheterissä puhuneensa myös THL:n ennusteasiantuntija Arto Palmun kanssa ja myös tämä pitää pandemian toista aaltoa väistämättömänä.
Ruotsi on ”toppen”
Giesecken mielestä Ruotsin koronalinja on maailman paras. Hän ottaa esimerkiksi Uuden-Seelannin, josta koronavirus on pystytty lähes hävittämään.
– Mitä he sitten tekevät? Se tarkoittaa sitä, että kaikki Uutee-Seelantin matkustavat joutuvat jäämään kahdeksi viikoksi karanteeniin Aucklandin lentokentälle. Jos toimivaa rokotetta ei saada aikaiseksi, näin voi jatkua vuosikymmeniä.
– Kaikki saavat tartunnan, sairastumme jokainen, ennemmin tai myöhemmin.
”Hitaimmin juoksevat kärsivät eniten”
Giesecke laskee, että koronaan tulee Ruotsissa kuolemaan kaikkiaan noin 5 000 ihmistä. ”Hiukan enemmän kuin aikanaan aasialaiseen influenssaan”. Asialle ei ole tehtävissä mitään, kyseessä on luonnonkatastrofi. Pahiten kärsivät heikoimmat, jotka ”juoksevat hitaimmin”.
Giesecken laskelmat ovat hiukan erilaiset kuin toteuma Yhdysvalloissa. USA:ssa on jo parissa kuukaudessa kuollut koronaan
– Tartuntatautikeskus CDC:n luvuista päätellen – enemmän ihmisiä, kuin kausi-influenssaan vuodessa. Koronaan kuolleita on nyt 80 000 ja kausi-influenssa 2018-2019 vei 34 200 amerikkalaisen hengen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- aasialainen influenssa valtion epidemiologi yhteiskunnan sulkeminen koronaan kuolleet Arto Palmu Johan Giesecke koronarokote Anders Tegnell rajoitukset Covid-19 pandemia karanteeni koronavirus THL
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tavio: Jos tartunnat saataisiin painettua mahdollisimman alas, yhteiskuntaa voitaisiin avata nopeammin – ”Strateginen valinta tulisi olla tukahduttaminen, eikä taudin leviämisen jatkuva hidastaminen”

Perussuomalaiset: Hallitus ei pyri tukahduttamaan virusta, kuten monessa maassa on tehty – ”Nitkuttaa eteenpäin uskottujen asiantuntijoidensa viitoittamalla tiellä”

Pandemia sai jopa puolet Ruotsin koululaisista jäämään kotiin – oppivelvollisuudesta huolimatta

Ruotsin viranomaiset vahvistavat: Somalit, turkkilaiset ja irakilaiset sairastuvat muita useammin koronaan – myös suomalaiset mainittu

Korona näkyy Ruotsin mediassa – sunnuntain sanomalehdessä yhdeksän sivua kuolinilmoituksia

Ruotsissa koronastrategiasta sentään keskustellaan: ”Virkamiehet kyvyttömiä, numerot pyörittävät tutkijoita, maassa valitsee massapsykoosi”

Valtion epidemiologi Tegnell: ”En ole lainkaan vakuuttunut siitä, että Ruotsi on toiminut oikein”

Ruotsissa nyt 4 000 koronaan kuollutta – tästäkin selvitään selittämällä

Vanhusten kuolemat kaksinkertaistuneet paikoin Ruotsissa – sosiaalihallitus kiistää ja hallituksen suosio romahtaa
Viikon suosituimmat

Ylen työntekijöiden käytös työterveysvastaanotoilla kuohuttaa
Ylen työntekijöiden epäasiallinen käytös työterveysvastaanotoilla on herättänyt huolta palveluntarjoajassa. Asiasta kertoo Ylen ohjelmatyöntekijöiden ammattijärjestö YOT jäsenviestissään. Järjestön mukaan tilanne voi pahimmillaan vaikuttaa työterveyslääkäreiden saatavuuteen.

Reijonen: Elokapinan uusin tempaus on älyttömyydessään tuomittava

Tekoäly etsi tukihuijareita – lopputulos ei miellyttänyt ja projektit lopetetaan
Ruotsin Försäksingskassanin ja Suomen Kelan käsissä paljon puhutusta tekoälystä (AI) tuli kuuma peruna. Algoritmi ohjasi epäilyt tukien väärinkäytöstä potentiaalisimpiin ihmisryhmiin. Tuloksissa olikin sitten kyse, kuinka ollakaan, syrjinnästä sukupuolen, etnisyyden, tulotason ja koulutustason perusteella.

Saksan liittokansleri haluaa eroon 80 prosentista Saksassa asuvista syyrialaisista – paha mieli purkautui välittömästi punavihreässä kuplassa
Saksan kristillisdemokraattinen liittokansleri Friedrich Merz ilmoitti maanantaina pyrkivänsä siihen, että noin 80 prosenttia Saksassa oleskelevista yli 900 000 syyrialaisista voisi palata kotimaahansa kolmen vuoden kuluessa. Merz teki ilmoituksen yhteisessä lehdistötilaisuudessa Syyrian siirtymävaiheen presidentin kanssa Berliinissä.

Koponen: Miksi Opetushallitus valkopesee islamia?
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ihmettelee Facebook-kirjoituksessaan Opetushallituksen harjoittamaa islamin valkopesua. Koposen mukaan Opetushallituksen tavoitteet islamin osalta sisältävät jopa suoranaisia valheita.

Nämä mepit äänestivät EU-parlamentissa turvapaikkaturismin kiristämistä vastaan
EU-parlamentti äänesti viime viikolla paluuasetuksesta, joka mahdollistaa kielteisen päätöksen saaneiden turvapaikanhakijoiden palauttamisen lähtö- tai kauttakulkumaan sijasta kolmanteen maahan, jonka kanssa on tehty kahdenvälinen tai EU-tason sopimus palautuskeskuksesta.

Nyt tuli reaktio työterveyskohuun – Ylen hyvinvoinnin päällikkö kommentoi tilannetta
Ylen osaamisen, uudistumisen ja hyvinvoinnin päällikkö Elisa Venäläinen kommentoi nyt Suomen Uutisten esille nostamaa kohua, joka kytkeytyy Ylen työntekijöiden epäasialliseen käytökseen työterveyshuollossa.

Kokoomus puolustaa järjestörälssiä – syy löytyy vallasta ja palkintoviroista
Kokoomusnaiset tyrmistyivät sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin esityksestä säätää järjestöpomoille palkkakatto. Se uhkaa horjuttaa maan tapaa, jossa poliittinen eliitti on hallinnut veronmaksajien rahoilla pyöriviä järjestöjä.

Jopa 1,57 miljardia Suomesta ulkomaille: Maahanmuuttajien rahalähetykset kasvussa, epäviralliset siirrot jäävät piiloon
Maahanmuuttajien rahalähetykset kotimaihinsa ovat kasvaneet merkittävästi viimeisen vuosikymmenen aikana. Tilastot kertovat tosin vain osan totuudesta, sillä epävirallisia kanavia pitkin kulkeva valuutta jää virallisten lukujen ulkopuolelle. Romahtaneessa valtiossa siirtorahalla voi olla ratkaiseva merkitys arjen selviämistaistelussa.

Kansanedustaja Eveliina Heinäluoma omistaa useita Hitas-asuntoja – samaan aikaan SDP vaatii omistuksille rajoituksia
Sosialidemokraattien kansanedustaja ja Helsingin kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Eveliina Heinäluoma omistaa kolme hintasäänneltyä Hitas-asuntoa Helsingissä. Samaan aikaan SDP ajaa usean Hitas-asunnon omistusrajoituksia.
Uusimmat

Ylen työntekijöiden käytös työterveysvastaanotoilla kuohuttaa

Koponen: Miksi Opetushallitus valkopesee islamia?
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää









