

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Ruotsin kiistellyn koronalinjan oppi-isä: ”Jokainen saa tartunnan – Pohjoismaiden koronakuolemat kaikki samalla tasolla vuoden sisällä”
Ruotsin entinen valtion epidemiologi ja nykyinen Maailman terveysjärjestö WHO:n asiantuntija Johan Giesecke latelee Dagens Nyheterissä epämiellyttäviä asioita meneillään olevasta pandemiasta. – Kukaan ei pysty suojautumaan. Suomi, Norja sekä Tanska ovat tasoissa Ruotsin kanssa vuoden kuluttua, kun koronaan kuolleita lasketaan.
Tartuntatautien asiantuntija, professori emeritus sekä nykyisen valtion epidemiologi Anders Tegnellin oppi-isä Johan Giesecke puolustaa loppuun saakka Ruotsin linjaa pandemian vastaisessa taistelussa: Tautiin sairastuneiden määrää pyritään rajoittamaan suositusten avulla niin, että vaikeimmin sairastuneet kyetään vielä hoitamaan.
Keitä sitten tehohoitoon otetaan, onkin jo eri juttu. Huhtikuun loppuun mennessä koronaan Ruotsissa kuolleista 90 prosenttia oli yli 70-vuotiaita. Puolet kuolleista vanhuksista asui hoitolaitoksissa ja neljännes oli kotihoidossa. Anders Tegnellin mukaan monet tuoreimman tartunnan saaneista ovat nyt hoitohenkilökuntaa.
Rajoitukset siirtävät tartunnat tulevaisuuteen
Oppi-isä Giesecken mukaan yhteiskunnan sulkeminen voi parhaassa tapauksessa hidastaa tartuntoja, ei estää niitä. Tätä hän ei väsy toistamaan. Ruotsin koronaan kuolleiden korkeat luvut suhteessa asukasmäärään tasoittuvat hänen mukaansa ajan myötä. Kaikki maat tulevat saamaan siipeensä yhtä lailla.
– Jos yhteiskunta suljetaan. tartunnat vähenevät ja tämä näkyy myös Ruotsissa. Pandemia ei etene enää samalla vauhdilla, kuin muutama viikko sitten. Toimenpiteet ovat toki tehokkaita mutta ne vain siirtävät tartuntoja tulevaisuuteen. Rokote on ainoa keino vaikuttaa asioiden kulkuun, Giesecke toteaa.
Syyskuu on kuukausista julmin
Ruotsissa koronaan on kuollut huomattavasti enemmän ihmisiä kuin muissa Pohjoismaissa. Tilasto ei Giesecken mielestä ole vielä lopullinen. Kuolleet lasketaan vasta vuoden kuluttua. Terveiset lähtevät Suomeen:
– Suomi on onnistunut loistavasti yhteiskunnan sulkemisessa. Mutta keskustelin tässä päivänä muutamana valtion epidemiologi Mika Salmisen kanssa ja hän on todella huolissaan siitä, mitä tapahtuu syksyllä, kun väestöllä ei ole vastustuskykyä ja rajoituksia on höllennetty. Ihmisiä kuolee silloin. Suomi tulee tasoihin Ruotsin kanssa, sama koskee Tanskaa ja Norjaa.
Giesecke kertoo Dagens Nyheterissä puhuneensa myös THL:n ennusteasiantuntija Arto Palmun kanssa ja myös tämä pitää pandemian toista aaltoa väistämättömänä.
Ruotsi on ”toppen”
Giesecken mielestä Ruotsin koronalinja on maailman paras. Hän ottaa esimerkiksi Uuden-Seelannin, josta koronavirus on pystytty lähes hävittämään.
– Mitä he sitten tekevät? Se tarkoittaa sitä, että kaikki Uutee-Seelantin matkustavat joutuvat jäämään kahdeksi viikoksi karanteeniin Aucklandin lentokentälle. Jos toimivaa rokotetta ei saada aikaiseksi, näin voi jatkua vuosikymmeniä.
– Kaikki saavat tartunnan, sairastumme jokainen, ennemmin tai myöhemmin.
”Hitaimmin juoksevat kärsivät eniten”
Giesecke laskee, että koronaan tulee Ruotsissa kuolemaan kaikkiaan noin 5 000 ihmistä. ”Hiukan enemmän kuin aikanaan aasialaiseen influenssaan”. Asialle ei ole tehtävissä mitään, kyseessä on luonnonkatastrofi. Pahiten kärsivät heikoimmat, jotka ”juoksevat hitaimmin”.
Giesecken laskelmat ovat hiukan erilaiset kuin toteuma Yhdysvalloissa. USA:ssa on jo parissa kuukaudessa kuollut koronaan
– Tartuntatautikeskus CDC:n luvuista päätellen – enemmän ihmisiä, kuin kausi-influenssaan vuodessa. Koronaan kuolleita on nyt 80 000 ja kausi-influenssa 2018-2019 vei 34 200 amerikkalaisen hengen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- aasialainen influenssa valtion epidemiologi yhteiskunnan sulkeminen koronaan kuolleet Arto Palmu Johan Giesecke koronarokote Anders Tegnell rajoitukset Covid-19 pandemia karanteeni koronavirus THL
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tavio: Jos tartunnat saataisiin painettua mahdollisimman alas, yhteiskuntaa voitaisiin avata nopeammin – ”Strateginen valinta tulisi olla tukahduttaminen, eikä taudin leviämisen jatkuva hidastaminen”

Perussuomalaiset: Hallitus ei pyri tukahduttamaan virusta, kuten monessa maassa on tehty – ”Nitkuttaa eteenpäin uskottujen asiantuntijoidensa viitoittamalla tiellä”

Pandemia sai jopa puolet Ruotsin koululaisista jäämään kotiin – oppivelvollisuudesta huolimatta

Ruotsin viranomaiset vahvistavat: Somalit, turkkilaiset ja irakilaiset sairastuvat muita useammin koronaan – myös suomalaiset mainittu

Korona näkyy Ruotsin mediassa – sunnuntain sanomalehdessä yhdeksän sivua kuolinilmoituksia

Ruotsissa koronastrategiasta sentään keskustellaan: ”Virkamiehet kyvyttömiä, numerot pyörittävät tutkijoita, maassa valitsee massapsykoosi”

Valtion epidemiologi Tegnell: ”En ole lainkaan vakuuttunut siitä, että Ruotsi on toiminut oikein”

Ruotsissa nyt 4 000 koronaan kuollutta – tästäkin selvitään selittämällä

Vanhusten kuolemat kaksinkertaistuneet paikoin Ruotsissa – sosiaalihallitus kiistää ja hallituksen suosio romahtaa
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut verkkosivuillaan laajan identiteettipoliittisen sanaston, jossa esiintyy mm. termit "valkoinen etuoikeus", "antirasistinen pedagogiikka" ja "suomalaisuusmyytti". Woke-henkinen sanasto herättää hämmennystä, sillä se kyseenalaistaa suomalaisen kansallisuuskäsityksen "myyttinä". Jopa maahanmuuttajien kotouttamista tarkastellaan ongelmallisena "pakkoassimilaationa". Sosiaalisessa mediassa monet keskustelijat ihmettelevät, miten tällainen ideologinen terminologia liittyy ylipäätään kansanterveyteen. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun THL:n nähdään wokettavan. Jo vuosien ajan THL on leikannut tieteellisestä asiantuntijatyöstään pitämällä kiinni poliittisesta aktivismista.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi
Vaikka muualla länsimaissa puhutaan DEIn olevan mennyttä tai vähintään uudelleenmäärittelyn tarpeessa, Väestöliitto asettuu siilipuolustukseen DEIn puolesta ja syyttää globaaleja jättejä takinkääntäjiksi. Kampanja leimaa DEI-toimintojen karsimisen yksioikoisesti tasa-arvon vastaiseksi. Se sivuuttaa DEI:n ristiriitaisuudet ja perustellun kritiikin. Kampanja ei näytä pyrkivän rakentavaan keskusteluun haastavasta aiheesta. Vielä enemmän suomalaiset saattavat ihmetellä, kuuluuko polarisoiva DEI-aktivismi juuri Väestöliiton ydintehtäviin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää