

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Saarikko vähätteli bensan hintaa, Suomela höpisi omiaan – Purra: On hölmöä väittää, ettei hallitus pysty vaikuttamaan – ”Te voitte laskea veroa”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra huomautti keskustan Annika Saarikolle ja vihreiden Iiris Suomelalle, että bensan hinta on Suomessa jo hälyttävän korkealla. – On kerta kaikkiaan hölmöä väittää, että hintatason kasvu ja ostovoiman heikkeneminen johtuisivat aina jostain sellaisesta, mihin hallitus ei voi vaikuttaa – kyllä te voitte vaikuttaa, Purra sanoi eilen Keskuskauppakamarin puheenjohtajatentissä.
Ennätyskallis polttoaine raastaa autoilevien työmatkalaisten hermoja. Monella pumpulla bensasta saa joutua pulittamaan jo yli kaksi euroa litralta. Paitsi että työssä käyminen on monelle entistä kalliimpaa, leikkaa ennätyskallis bensa kansalaisen ostovoimaa myös välillisesti kuljetuskustannuksien kautta, sillä bensan hinnat siirtyvät ruuan ja muiden tuotteiden hintoihin.
Hieman päivästä riippuen, bensa on Suomessa EU-alueen toiseksi tai kolmanneksi kalleinta.
Seuraava veronkorotus aluevaalien jälkeen?
Hallitus korotti polttoaineveroa viime vuonna, ja seuraava veronkorotus saattaa tulla jo aluevaalien jälkeen.
Keskuskauppakamarin järjestämässä puoluejohtajatentissä valtiovarainministeri Annika Saarikko (kesk) vähätteli ennätyskallista bensaa ja hallituksen politiikkatoimien vaikutusta pumppuhintoihin.
– Hallituksen toimien vaikutus veronkorotuksena on noin kuuden sentin luokkaa bensalitrassa, Saarikko selitti.
Polttoaineen hinnasta 60-70 prosenttia muodostuu veroista. Saarikko kuitenkin väitti, että polttonesteen hinta johtuisi markkinahintojen suhdanteista.
– Suurin vaikutus, miksi bensan hinta on niin korkealla, on öljyn maailmanmarkkinahinta ja se murros, jonka kanssa olemme tekemisissä riippumatta suomalaisista ratkaisuista. Energianhintakriisi muistuttaa siitä, että murros on käynnissä, Saarikko selitteli.
Kallis hinta vaikeuttaa jo työn tekemistä
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra huomautti Saarikolle, että bensan hinta on Suomessa jo hälyttävän korkealla.
– Se vaikeuttaa jo työn tekemistä, erityisesti harvaan asutuilla alueilla, joissa työmatkat ovat hyvin pitkiä. Monet ihmiset joutuvat miettimään, kannattaako töissä enää käydä kun bensa maksaa niin paljon, Purra sanoi.
Polttoainekuritukselle on vaihtoehtoja. Perussuomalaiset on usein aiemmin esittänyt ilmastotoimien maltillistamista. Tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan perussuomalaiset myös esittää polttoaineverojen keventämistä 254 miljoonalla.
Vihreiden Suomela selitteli umpisekavia
Vihreiden Iiris Suomela pyrki poisselittämään hallituksen ilmastotoimien vaikutusta bensan hintaan.
– Nyt pitää erottaa toisistaan ilmastotoimet ja indeksikorotukset. Indeksikorotus, mikä tehtiin tällä hallituskaudella, on tehty monta kerta aiemminkin, siinä ei ole kyse ilmastotoimesta, Suomela päästeli.
Suomelalta ei heru ymmärrystä bensapumpulla tuskaileville kansalaisille. Suomelan logiikan mukaan bensavero ei edes kurittaisi köyhiä.
https://twitter.com/iiris_suomela/status/1207220155614474241
Pumppuhinnat uhkaavat nousta lisää
Purralle Saarikon ja Suomelan selitykset eivät menneet läpi.
– Suomessa on jo EU:n lähes kalleinta bensaa. Kyllä saa olla melkoiset indeksikorotukset, kun täällä sellaiseen pystytään. Samaan aikaan hallitus on keväällä tekemässä uusia ilmastotoimia, vihreät haluaa myös kansallisen liikenteen päästökaupan, joka nostaisi pumppuhintoja vielä 70 senttiä litralta.
– On kerta kaikkiaan hölmöä väittää, että hintatason kasvu ja ostovoiman heikkeneminen johtuisivat aina jostain sellaisesta, mihin hallitus ei voi vaikuttaa – kyllä te voitte vaikuttaa. Te voitte vaikka laskea bensaveroa, Purra muistutti.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- hintataso kansallisen liikenteen päästökauppa ilmastotoimet työssäkäynti kurjistaminen Iiris Suomela ostovoima Keskuskauppakamari autoilijat puheenjohtajatentti vähävaraiset bensan hinta polttoainevero kustannukset Annika Saarikko Riikka Purra perussuomalaiset hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra: ”Mikäli koko hallituskausi olisi edistetty perussuomalaista politiikkaa, suomalaisella olisi omassa maassaan muutakin kuin maksajan rooli”

Hallitus husaa miljardeja maailmalle ja rakentelee puoluetovereille hillotolppia – Purra: ”Eduskunnassa enää alle 40 ihmistä, joiden ykkösasia on Suomi”

Perussuomalaiset: Suomen vaadittava EU:n hiilinielulaskelmahuijauksen korjaamista – ilmastokokouksestakin tuliaisina ainoastaan lisälaskuja suomalaiselle veronmaksajalle

Bensalitran hinta jo lähes kaksi euroa – Luukkanen: Punavihreä hallitus siirtää Suomea takaisin 1800-luvulle – ”Kurjistaminen näkyy joka paikassa”

Perussuomalaiset esittää sähkön ja polttoaineiden veron alentamista neljänneksellä: Keskivertoperheelle lähes 500 euroa enemmän käteen vuodessa – hallituksen vaihtoehdosta tulossa 1 200 euron lisälasku

Suomessa on nyt EU-alueen kolmanneksi kallein bensa – Tavio: ”Autoilijoilta kerätään rahaa, joka menee kehitysapuna Afrikkaan”

Puola poistaa polttoaineveron ja bensiinin arvonlisäveron väliaikaisesti

Ranne: Uusi himmeli ja vanhat kujeet eivät sotea pelasta – ”Ongelmia ei ratkaista lisäämällä loputtomasti hallintoa ja rahaa, vaan muuttamalla tekemistä”

Polttoaineiden hinnat pilvissä – kasvavat ilmastotoimet ajavat suomalaisia energiaköyhyyteen: ”Kyllähän tämä hirvittää”
Viikon suosituimmat

Ylen selvitys: Turvapaikanhakijaperheen ateriakustannukset jopa 36 000 euroa vuodessa – Lehtinen: Miten joku voi pitää tätä reiluna?
Yle julkaisi 12.11. uutisen, jonka mukaan Helsingin Punavuoren vastaanottokeskuksessa nelihenkisen perheen ateriat voivat olla jopa 36 000 euroa vuodessa. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen kritisoi verovarojen tarpeetonta tuhlaamista.

Päivän Pointti: Vasemmistonuorilta putosi antisemitistinen somepommi, josta Helsingin Sanomat ja Yle eivät suostu kertomaan mitään

JSN:lta langettava päätös Kalevalle jutussa, jossa lehti väitti PS-kansanedustajien olevan läheisessä suhteessa
Julkisen sanan neuvoston tuoreen päätöksen mukaan Kaleva ei avannut riittävästi nimettömien lähteiden käyttöä jutussa, joka käsitteli kahden kansanedustajan väitettyä suhdetta.

Yhdysvallat luokitteli Li Anderssonin tukeman Antifa-ryhmän terroristijärjestöksi
Yhdysvaltain ulkoministeriö on luokitellut neljä eurooppalaista Antifa-ryhmää terroristijärjestöiksi. Yksi näistä ryhmistä on sellainen, jota vasemmiston meppi Li Andersson on näkyvästi tukenut. Vasemmiston antama tuki äärivasemmistolaiselle väkivallalle ei kuitenkaan Suomen valtamediaa kiinnosta.

Antikainen: Vasemmistonuoret radikalisoituvat – Minja Koskelan hiljaisuus on jo kannanotto
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela ei ole vieläkään suostunut kommentoimaan Vasemmistonuorten ympärillä paisuvia kohuja.

Yle vieraili Al Jazeeran mediainstituutissa – matka toteutettiin Ylen hakemalla apurahalla
Ylen arabian- ja somalinkielisten uutisten toimitus vieraili huhtikuussa Qatarissa Al Jazeeran mediainstituutissa koulutusrahasto Kouran apurahan turvin. Vierailun käytännön järjestelyistä vastasi Al Jazeera.

Dosentti Arto Selkälä: Feministiseen politiikkaan siirtyminen oli virhe Suomelle
Dosentti ja yliopistonlehtori Arto Selkälä väittää, että feministisen yhteiskuntapolitiikan vakiintuminen on Suomen suurin yhteiskuntapoliittinen virhe. Tämä näkyy Selkälän mukaan muun muassa siinä, että nuorten miesten syrjäytyminen on kasvanut tyttöjen ja naisten aseman parantamisen kustannuksella.

Suomi säästää yli sata miljoonaa euroa Afrikkaan suuntautuvasta kehitysavusta – Tavio: Yhteensä kehitysapu pienenee tällä vaalikaudella 1 305 miljoonaa euroa
Suomen hallitus hyväksyi esityksen, joka pienentää Afrikan kehitysrahaston lahjaosuuden 45 miljoonaan euroon ja lopettaa lainarahoituksen kokonaan. Perussuomalainen ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio painottaa, että ratkaisu tuo Suomelle 112 miljoonan euron säästön ja linjaa kehitysavun uudelleen hallituksen strategisten painopisteiden mukaisesti. Afrikan kehitysrahaston rahoittamisen pienentäminen on osa laajaa kokonaisuutta, jossa Suomi säästää kehitysavusta tällä vaalikaudella yhteensä 1 305 miljoonaa euroa.

Kokenut opettaja pohtii: Kaunistelevatko koulut maahanmuuttajatietojaan?
Mistä on kyse, kun koulun luokkahuoneissa näyttää olevan yli puolet maahanmuuttajia, mutta koulun tietojen mukaan heitä on vain kolmannes oppilaista?

SAK:n pääekonomistilla napit vastakkain kansanedustaja Vigeliuksen kanssa: ”Paljonko ehdottaisit veroja vielä korotettavaksi?”
SAK:n pääekonomisti Patrizio Lainàn mielestä korkea verotus ei vaikuta työmotivaatioon ollenkaan. Perussuomalaisten kansanedustaja ja puolueen 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on asiasta eri mieltä.
















