

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Saarikko vähätteli bensan hintaa, Suomela höpisi omiaan – Purra: On hölmöä väittää, ettei hallitus pysty vaikuttamaan – ”Te voitte laskea veroa”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra huomautti keskustan Annika Saarikolle ja vihreiden Iiris Suomelalle, että bensan hinta on Suomessa jo hälyttävän korkealla. – On kerta kaikkiaan hölmöä väittää, että hintatason kasvu ja ostovoiman heikkeneminen johtuisivat aina jostain sellaisesta, mihin hallitus ei voi vaikuttaa – kyllä te voitte vaikuttaa, Purra sanoi eilen Keskuskauppakamarin puheenjohtajatentissä.
Ennätyskallis polttoaine raastaa autoilevien työmatkalaisten hermoja. Monella pumpulla bensasta saa joutua pulittamaan jo yli kaksi euroa litralta. Paitsi että työssä käyminen on monelle entistä kalliimpaa, leikkaa ennätyskallis bensa kansalaisen ostovoimaa myös välillisesti kuljetuskustannuksien kautta, sillä bensan hinnat siirtyvät ruuan ja muiden tuotteiden hintoihin.
Hieman päivästä riippuen, bensa on Suomessa EU-alueen toiseksi tai kolmanneksi kalleinta.
Seuraava veronkorotus aluevaalien jälkeen?
Hallitus korotti polttoaineveroa viime vuonna, ja seuraava veronkorotus saattaa tulla jo aluevaalien jälkeen.
Keskuskauppakamarin järjestämässä puoluejohtajatentissä valtiovarainministeri Annika Saarikko (kesk) vähätteli ennätyskallista bensaa ja hallituksen politiikkatoimien vaikutusta pumppuhintoihin.
– Hallituksen toimien vaikutus veronkorotuksena on noin kuuden sentin luokkaa bensalitrassa, Saarikko selitti.
Polttoaineen hinnasta 60-70 prosenttia muodostuu veroista. Saarikko kuitenkin väitti, että polttonesteen hinta johtuisi markkinahintojen suhdanteista.
– Suurin vaikutus, miksi bensan hinta on niin korkealla, on öljyn maailmanmarkkinahinta ja se murros, jonka kanssa olemme tekemisissä riippumatta suomalaisista ratkaisuista. Energianhintakriisi muistuttaa siitä, että murros on käynnissä, Saarikko selitteli.
Kallis hinta vaikeuttaa jo työn tekemistä
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra huomautti Saarikolle, että bensan hinta on Suomessa jo hälyttävän korkealla.
– Se vaikeuttaa jo työn tekemistä, erityisesti harvaan asutuilla alueilla, joissa työmatkat ovat hyvin pitkiä. Monet ihmiset joutuvat miettimään, kannattaako töissä enää käydä kun bensa maksaa niin paljon, Purra sanoi.
Polttoainekuritukselle on vaihtoehtoja. Perussuomalaiset on usein aiemmin esittänyt ilmastotoimien maltillistamista. Tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan perussuomalaiset myös esittää polttoaineverojen keventämistä 254 miljoonalla.
Vihreiden Suomela selitteli umpisekavia
Vihreiden Iiris Suomela pyrki poisselittämään hallituksen ilmastotoimien vaikutusta bensan hintaan.
– Nyt pitää erottaa toisistaan ilmastotoimet ja indeksikorotukset. Indeksikorotus, mikä tehtiin tällä hallituskaudella, on tehty monta kerta aiemminkin, siinä ei ole kyse ilmastotoimesta, Suomela päästeli.
Suomelalta ei heru ymmärrystä bensapumpulla tuskaileville kansalaisille. Suomelan logiikan mukaan bensavero ei edes kurittaisi köyhiä.
https://twitter.com/iiris_suomela/status/1207220155614474241
Pumppuhinnat uhkaavat nousta lisää
Purralle Saarikon ja Suomelan selitykset eivät menneet läpi.
– Suomessa on jo EU:n lähes kalleinta bensaa. Kyllä saa olla melkoiset indeksikorotukset, kun täällä sellaiseen pystytään. Samaan aikaan hallitus on keväällä tekemässä uusia ilmastotoimia, vihreät haluaa myös kansallisen liikenteen päästökaupan, joka nostaisi pumppuhintoja vielä 70 senttiä litralta.
– On kerta kaikkiaan hölmöä väittää, että hintatason kasvu ja ostovoiman heikkeneminen johtuisivat aina jostain sellaisesta, mihin hallitus ei voi vaikuttaa – kyllä te voitte vaikuttaa. Te voitte vaikka laskea bensaveroa, Purra muistutti.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- hintataso kansallisen liikenteen päästökauppa ilmastotoimet työssäkäynti kurjistaminen Iiris Suomela ostovoima Keskuskauppakamari autoilijat puheenjohtajatentti vähävaraiset bensan hinta polttoainevero kustannukset Annika Saarikko Riikka Purra perussuomalaiset hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra: ”Mikäli koko hallituskausi olisi edistetty perussuomalaista politiikkaa, suomalaisella olisi omassa maassaan muutakin kuin maksajan rooli”

Hallitus husaa miljardeja maailmalle ja rakentelee puoluetovereille hillotolppia – Purra: ”Eduskunnassa enää alle 40 ihmistä, joiden ykkösasia on Suomi”

Perussuomalaiset: Suomen vaadittava EU:n hiilinielulaskelmahuijauksen korjaamista – ilmastokokouksestakin tuliaisina ainoastaan lisälaskuja suomalaiselle veronmaksajalle

Bensalitran hinta jo lähes kaksi euroa – Luukkanen: Punavihreä hallitus siirtää Suomea takaisin 1800-luvulle – ”Kurjistaminen näkyy joka paikassa”

Perussuomalaiset esittää sähkön ja polttoaineiden veron alentamista neljänneksellä: Keskivertoperheelle lähes 500 euroa enemmän käteen vuodessa – hallituksen vaihtoehdosta tulossa 1 200 euron lisälasku

Suomessa on nyt EU-alueen kolmanneksi kallein bensa – Tavio: ”Autoilijoilta kerätään rahaa, joka menee kehitysapuna Afrikkaan”

Puola poistaa polttoaineveron ja bensiinin arvonlisäveron väliaikaisesti

Ranne: Uusi himmeli ja vanhat kujeet eivät sotea pelasta – ”Ongelmia ei ratkaista lisäämällä loputtomasti hallintoa ja rahaa, vaan muuttamalla tekemistä”

Polttoaineiden hinnat pilvissä – kasvavat ilmastotoimet ajavat suomalaisia energiaköyhyyteen: ”Kyllähän tämä hirvittää”
Viikon suosituimmat

Ylen ex-toimittaja muistuttaa Nasima Razmyarin eturistiriidasta: Lobbaa poliitikkona maahanmuuton lisäämistä, samaan aikaan mukana vastaanottokeskusbisneksessä
SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyar on pitkään ajanut politiikassa maahanmuuton lisäämistä ja korostanut vastaanottokeskusten tarpeellisuutta. Samaan aikaan hän on itse toiminut hallitusjäsenenä yrityksessä, joka tuottaa näitä palveluita.

Kylmää kyytiä suomalaishoitajille: SDP:n Razmyar täyttäisi hoitolaitokset ulkomaalaisella työvoimalla – yksi suomenkielinen hoitaja riittäisi tukemaan muita
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kertoo saaneensa runsaasti kiitospalautetta hoitajilta käynnistämästään keskustelusta hoitoalan kielitaitovaatimuksista. Rydman totesi viime viikolla, että keskeisissä tehtävissä toimivien hoitajien suomen ja ruotsin kielen taitovaatimuksia on syytä tiukentaa, sillä puutteellinen kielitaito voi vaarantaa potilasturvallisuuden.

Vantaa on varoittava esimerkki pieleen menneestä maahanmuutosta – velkaantuneen kaupungin asukkaista kohta kolmannes vieraskielisiä
Vantaa on Suomen vieraskielisin kaupunki, jonka asukkaista lähes kolmannes puhuu äidinkielenään muuta kuin suomea, ruotsia tai saamea. Luvut puhuvat puolestaan kaupungista, jossa työttömyys ja riippuvaisuus sosiaalituista ovat huippuluokkaa koko maan tasolla. Vantaa voi näyttää suunnan, johon Suomi on maahanmuuton myötä menossa - jos sitä ei selvästi rajoiteta.

Iranin kansa juhlii diktaattorin kuolemaa: ”Khamenei meni helvettiin”
Iranin kansa ryntäsi riemuitsemaan kaduille heti kun tieto uskonnollisen diktaattori Ali Khamenein kuolemasta oli varmistunut. Pelon ja kauhun tilalle oli tullut toivo, joka näkyi ja kuului myös Iranin ulkopuolella.

Ei matkalippua, ei tarkastusmaksua, ei ongelmia – Tampereella pummimatkustaja voi nyt livahtaa omille teilleen lipuntarkastajalle kärähdettyään
Tampereen kaupunki on ryhtynyt tekemään pummilla matkustajien unelmista totta. Tampereen joukkoliikenteen uusi ohjeistus sallii, kuinka liputtomat matkustajat voivat kärähdettyään jatkossa vain poistua ratikasta tai bussista omille teilleen ilman maksua tai henkilötietojen antamista.

Kolumni: Yle puhuu polarisaatiosta mutta ruokkii sitä itse
Mailiin tupsahti uutiskirje, jossa MustReadin toimittaja Erkka Railo tenttaa Ylen uutta toimaria Marit af Björkestenia. Ylen mielestä yhtiön tehtävä on yhdistää suomalaisia, mutta toisaalta poliittinen polarisaatio vaikeuttaa yhteiskunnallista keskustelua, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila.

Yhdysvallat ja Israel hyökkäsivät Iraniin – pappishallinnon kaataminen on alkanut
Useat voimakkaat räjähdykset ravistelivat Iranin pääkaupunkia Teherania lauantaina aamulla. Israelin armeijan mukaan iskujen kohteena oli muun muassa Iranin johdon kokous, joka tiettävästi pidettiin ajatolla Ali Khamenein palatsissa. Ainakin osa Iranin uskonnollisesta ja sotilasjohdosta on saanut surmansa.

Päivän pointti: Sääntöpohjainen maailmanjärjestys on vasemmistolle kuin pyhä huoneentaulu – mutta kaupan kassalla ja joukkoliikenteessä säännöistä voi joustaa

New Yorkin poliiseja heiteltiiin jääkimpaleilla ja kivillä, kahdelle vakavia vammoja – muslimipormestari raivostutti poliisiliiton vähättelemällä väkijoukon hyökkäystä virkavaltaa vastaan
New Yorkissa riehui tuikea lumimyrsky, joka toi puoli metriä lunta kaupungin kaduille. Manhattanilla väkijoukko innostui lumisotaan, joka lähti lapasesta. Poliisi tuli rauhoittelemaan tilannetta ja joutui hyökkäyksen kohteeksi. Pormestari vähätteli välikohtausta - ja pian sukset olivat taas ristissä muslimipormestarin ja virkavallan välillä.

Näin keskusta on äänestänyt eduskunnassa maahanmuuton kiristyksistä – mitkään tiukennukset eivät kelpaa
Kansanedustaja Joakim Vigeliuksen keräämä lista kertoo korutonta kieltään siitä, miten kepu nykyisin pyrkii aktiivisesti peittelemään aiempia maahanmuuttolinjauksiaan. Äskettäinhän puolue oli vielä vaatimassa Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi tekemään töitä. Kepun maahanmuuttopolitiikka näyttääkin menevän minne tuuli milloinkin kuljettaa.
















