

LEHTIKUVA
Saksalaiset toivovat kaikkea pahaa Putinin kaasuputkikonsultille
Kaasuputkikonsulttina toimineen ex-liittokanslerin suosio on pohjamudissa. Saksalaisten enemmistö toivoo hänelle kaikkea mahdollista pahaa, kuten potkuja demaripuolueesta ja eläkkeen leikkaamista. Jopa syyttäjäviranomaiset tutkivat hänen toimintaansa. Suomessa kaasuputkikonsultit saavat olla kaikessa rauhassa.
Venäjän presidentti Vladimir Putinin yhteistyökumppanina pitkään toimineen ex-liittokansleri Gerhard Schröderin toiminta on noussut Saksassa keskustelunaiheeksi. Bild-lehden äskettäin teettämän mielipidekyselyn mukaan 74 prosenttia kaikista saksalaisista ja peräti 82 prosenttia demarien äänestäjistä on sitä mieltä, että Schröder pitäisi potkia pois demaripuolueesta.
Potkut puolueesta eivät riitä, vaan kolme neljäsosaa saksalaisista on sitä mieltä, että ex-liittokanslerin eläkettä pitäisi leikata, jos hän ei luovu tehtävistään venäläisissä energiayhtiöissä. Schröder toimii tällä hetkellä hallituksen puheenjohtajana Nord Stream -yhtiöissä sekä Venäjän valtion öljy-yhtiö Rosneftissä. Lisäksi hänestä on tarkoitus tulla Venäjän kaasuyhtiö Gazpromin hallituksen jäsen.
Lukuisten Venäjään liittyvien luottamustehtäviensä lisäksi Schröder toimii hallintoneuvoston jäsenenä Kiinan valtion CIC-sijoitusrahastossa ja Rothschild & Sons -pankissa.
Venäjä-yhteyksistä jopa rikosepäilyjä
Sosialidemokraattinen puolue on samoilla linjoilla kansalaisten enemmistön kanssa. Nykyinen liittokansleri Olaf Scholz (SPD) on pyytänyt Schröderiä luopumaan tehtävistään venäläisissä energiayhtiöissä. Demarien Heidelbergin paikallisyhdistys on vaatinut Schröderin erottamista puolueesta.
Lisäksi liittovaltion syyttäjävirasto tutkii Schröderiin kohdistuvia rikosepäilyjä. Schröderiä epäillään osallisuudesta rikoksiin ihmisyyttä vastaan hänen Venäjä-yhteyksiensä takia.
Schröder ei kuitenkaan näytä haluavan luopua yhteyksistään Venäjälle. Hän kävi tapaamassa ystäväänsä Putinia Moskovassa viime perjantaina.
Lobbasi kaasuputkea ja sulki ydinvoimalat
Nyt 77-vuotias Schröder toimi Saksan liittokanslerina vuodesta 1998 vuoteen 2005. Demareiden yhdessä vihreiden kanssa muodostama Schröderin hallitus päätti vuonna 2000 sulkea kaikki Saksan ydinvoimalat vaiheittain vuoteen 2021 mennessä. Tuolloin Saksassa oli 19 ydinreaktoria, jotka tuottivat kolmanneksen maan sähköstä.
Liittokanslerina toimiessaan Schröder pyrki kaikin tavoin edistämään Nord Stream -kaasuputkea, joka tuo kaasua Saksaan suoraan Venäjältä Itämeren alitse. Juuri ennen eroaan liittokanslerin tehtävästä Schröder allekirjoitti Nord Stream -projektia koskevan sopimuksen. Vain muutamia viikkoja myöhemmin hän siirtyi Nord Stream -osakeyhtiön hallituksen puheenjohtajaksi valvomaan projektin toteuttamista.
Suomessa ollaan hissukseen
Suomessakin johtavat poliitikot ovat ylläpitäneet lämpimiä liikesuhteita Venäjän suuntaan. Merkittävin heistä on entinen pääministeri Paavo Lipponen (sd), joka Schröderin tavoin toimi Nord Streamin lobbarina. Hänen toiminnastaan ja sen merkityksestä Suomelle ei olla paljon puhuttu.
Myös demareiden puoluesihteeri Antton Rönnholm on tahkonnut rahaa kaasuputkikonsulttina. Hän laskutti konsulttifirmansa kautta lähes 200 000 euroa Gazpromin South Stream -kaasuputkihankkeessa.
Toinen entinen pääministeri Esko Aho (kesk) toimii Venäjän suurimman pankin Sberbankin hallituksen jäsenenä 10,8 miljoonan ruplan palkkiota vastaan. Venäjän hyökättyä Ukrainaan Aho ilmoitti, että hän ”pidättäytyy hallitustyöskentelystä” kautensa loppuun asti. Hänen kautensa pankin hallituksessa päättyy myöhemmin keväällä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Rosneft kaasuputkikonsultti South Stream Nord Stream Gazprom Esko Aho Antton Rönnholm demarit Olaf Scholz Gerhard Schröder Vladimir Putin Paavo Lipponen Saksa vihreät
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Venäjän rajaoperaatioiden riski kasvaa – Purra: Siirtolaismassalta suojautuminen vaatii välittömiä lainsäädäntömuutoksia

Venäjältä pyritään nyt länteen Suomen kautta, koska Suomi myöntää yhä viisumeita – rajan yli jopa 3 600 tulijaa päivässä

2019 kuvattu video leviää kiivasta vauhtia – Eero Heinäluoma puolusti kiihkeästi Venäjän kaasuputkihanketta, Halla-aho varoitti Kremlin pyrkimyksistä

Ex-pääministeri Paavo Lipponen ja demarien puoluesihteeri konsultoivat Venäjän kaasuputkihankkeita – palkkioksi satoja tuhansia euroja

Putinin pyhää sotaa lietsoo turvallisuuspalvelua palvova patriarkka – kirkonmiehellä miljardiomaisuus

Ex-liittokansleri menettää osan erioikeuksistaan Venäjä-kytkösten takia – demari-Schröder saattaa joutua jopa EU:n pakotelistalle
Viikon suosituimmat

Arabiankielisessä somessa ja viestipalveluissa lietsotaan vihaa vuorokauden ympäri: ”Sytytämme Ruotsin tuleen!”
Somen vihapuhujat yllyttävät muslimeita vihaan ruotsalaisia kohtaan ja kuvaavat Ruotsin valtiona, jolta puuttuu legitimiteetti. Siksi väkivalta on sallittu oikeauskoisille. “Jos koko Ruotsi syttyy tuleen, niin palakoon”, tunnettu saarnaaja julistaa Fokus-uutismedian mukaan. “Kyseessä on sinun sotasi heitä vastaan.”

”Kela maksaa vuokran” – lupaus, joka johti vuokranantajan ansaan
Juha Telkkinen luotti siihen, että Kelan asumistuki takaisi vuokrien maksun - erityisesti, koska oli sovittu, että asumisen tuet maksetaan suoraan vuokranantajan tilille. Toisin kävi: vuokralainen siirsi tuen itselleen, jätti useita vuokria maksamatta, muutti pois salaa ja aiheutti tuhansien eurojen vahingot Kouvolassa sijaitsevaan asuntoon. Telkkisen mukaan tapaus paljastaa vuokramarkkinoilla kasvavan riskin, josta yksityisten vuokranantajien tulisi olla tietoisia.

Vasemmistoliitto tekee siirtymää kohti laiskuussosialismia, mutta pitäisikö työnvieroksujien myös sanoa ei yhteiskunnan tuille?
Vasemmistoliitto kannustaa jopa puoluejohtonsa suulla terveitä työikäisiä ihmisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa. Nykyvasemmisto väittää työnteon rajoittavan vapautta ja liittää tähän vapauteen työssäkäyvien velvollisuuden toimia rahoittajina.

Suomalaisten veronmaksajien ei tarvitse jatkossa enää rahoittaa kiinalaisten opiskelijoiden toisen asteen opintoja – keskusta närkästyi
Eduskunnassa kävi eilen selväksi, että keskustaa närästävät hallituksen aikeet ulottaa lukuvuosimaksut EU- ja Eta-alueiden ulkopuolisille opiskelijoille myös ammatilliseen koulutukseen ja lukioihin.

Hamasia ylistänyt palestiinalaismies menettää Saksan kansalaisuuden rikottuaan uskollisuusvalansa
Berliinissä asuva palestiinalaismies ylisti sosiaalisessa mediassa terroristijärjestö Hamasin taistelijoita sankareiksi sillä seurauksella, että viranomaiset päättivät perua hänelle vain päivää aikaisemmin myönnetyn Saksan kansalaisuuden.

Vihreistä kovaa kritiikkiä Ylelle – Vigelius: ”Nytkö Ylen politisoiminen sopiikin oppositiolle?”
Ylen päätös Suomen osallistumisesta Euroviisuihin on herättänyt kovaa kritiikkiä. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta sekä varapuheenjohtaja Jenni Pitko vaativat nyt Yleä perumaan päätöksen osallistumisesta. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius kummeksuu vihreiden ulostuloa.

Maahanmuuttovirasto toteuttaa operaation somalien asuttamilla alueilla – Trump haluaa valheellisilla perusteilla maahan tulleet ulos
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoi kabinettinsa kokouksessa, ettei halua somalisiirtolaisia Yhdysvaltoihin. Hänen mukaansa Itä-Afrikan maan asukkaat ”eivät tuo Yhdysvalloille mitään”, vaan elävät avustusten varassa.

Suomessa saa yhä sosiaaliturvaa pelkän asumisen perusteella – malli alkaa olla jo aikansa elänyt
Suomeen on ajan kuluessa vähitellen rakentunut sosiaalivaltio, jonka menot on mitoitettu Nokia-klusterin huumavuosien mukaisiksi. Budjettivaje on nyt luokkaa 13 miljardia euroa, eli valtion ja kuntien rahat eivät riitä kaikkiin saavutettujen etujen ja tukien kattamiseen. Korjausliike on nyt menossa ja päämäärä on kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva.

Antikainen: Savo-Karjalan demarikansanedustajat paljastivat todellisen linjansa – äänestivät sudenmetsästystä vastaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi demarien, vihreiden ja vasemmistoliiton yritystä estää sudenmetsästyksen käynnistyminen 1.1.2026 alkaen.

Eduskunta hyväksyi kevennykset perintöveroon – Vigelius: ”Yhä useampi suomalainen vapautuu verosta kokonaan”
Eduskunta äänesti tänään läpi lakimuutoksen perintö- ja lahjaveron alentamisesta. Perintöveron alaraja nousee 20 000 eurosta 30 000 euroon. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää muutosta oikeansuuntaisena.
Uusimmat

Strandman: Itsenäisyys rakentuu vahvasta ja yhtenäisestä kansasta

”Kela maksaa vuokran” – lupaus, joka johti vuokranantajan ansaan
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää











