

LEHTIKUVA
Saksalaiset toivovat kaikkea pahaa Putinin kaasuputkikonsultille
Kaasuputkikonsulttina toimineen ex-liittokanslerin suosio on pohjamudissa. Saksalaisten enemmistö toivoo hänelle kaikkea mahdollista pahaa, kuten potkuja demaripuolueesta ja eläkkeen leikkaamista. Jopa syyttäjäviranomaiset tutkivat hänen toimintaansa. Suomessa kaasuputkikonsultit saavat olla kaikessa rauhassa.
Venäjän presidentti Vladimir Putinin yhteistyökumppanina pitkään toimineen ex-liittokansleri Gerhard Schröderin toiminta on noussut Saksassa keskustelunaiheeksi. Bild-lehden äskettäin teettämän mielipidekyselyn mukaan 74 prosenttia kaikista saksalaisista ja peräti 82 prosenttia demarien äänestäjistä on sitä mieltä, että Schröder pitäisi potkia pois demaripuolueesta.
Potkut puolueesta eivät riitä, vaan kolme neljäsosaa saksalaisista on sitä mieltä, että ex-liittokanslerin eläkettä pitäisi leikata, jos hän ei luovu tehtävistään venäläisissä energiayhtiöissä. Schröder toimii tällä hetkellä hallituksen puheenjohtajana Nord Stream -yhtiöissä sekä Venäjän valtion öljy-yhtiö Rosneftissä. Lisäksi hänestä on tarkoitus tulla Venäjän kaasuyhtiö Gazpromin hallituksen jäsen.
Lukuisten Venäjään liittyvien luottamustehtäviensä lisäksi Schröder toimii hallintoneuvoston jäsenenä Kiinan valtion CIC-sijoitusrahastossa ja Rothschild & Sons -pankissa.
Venäjä-yhteyksistä jopa rikosepäilyjä
Sosialidemokraattinen puolue on samoilla linjoilla kansalaisten enemmistön kanssa. Nykyinen liittokansleri Olaf Scholz (SPD) on pyytänyt Schröderiä luopumaan tehtävistään venäläisissä energiayhtiöissä. Demarien Heidelbergin paikallisyhdistys on vaatinut Schröderin erottamista puolueesta.
Lisäksi liittovaltion syyttäjävirasto tutkii Schröderiin kohdistuvia rikosepäilyjä. Schröderiä epäillään osallisuudesta rikoksiin ihmisyyttä vastaan hänen Venäjä-yhteyksiensä takia.
Schröder ei kuitenkaan näytä haluavan luopua yhteyksistään Venäjälle. Hän kävi tapaamassa ystäväänsä Putinia Moskovassa viime perjantaina.
Lobbasi kaasuputkea ja sulki ydinvoimalat
Nyt 77-vuotias Schröder toimi Saksan liittokanslerina vuodesta 1998 vuoteen 2005. Demareiden yhdessä vihreiden kanssa muodostama Schröderin hallitus päätti vuonna 2000 sulkea kaikki Saksan ydinvoimalat vaiheittain vuoteen 2021 mennessä. Tuolloin Saksassa oli 19 ydinreaktoria, jotka tuottivat kolmanneksen maan sähköstä.
Liittokanslerina toimiessaan Schröder pyrki kaikin tavoin edistämään Nord Stream -kaasuputkea, joka tuo kaasua Saksaan suoraan Venäjältä Itämeren alitse. Juuri ennen eroaan liittokanslerin tehtävästä Schröder allekirjoitti Nord Stream -projektia koskevan sopimuksen. Vain muutamia viikkoja myöhemmin hän siirtyi Nord Stream -osakeyhtiön hallituksen puheenjohtajaksi valvomaan projektin toteuttamista.
Suomessa ollaan hissukseen
Suomessakin johtavat poliitikot ovat ylläpitäneet lämpimiä liikesuhteita Venäjän suuntaan. Merkittävin heistä on entinen pääministeri Paavo Lipponen (sd), joka Schröderin tavoin toimi Nord Streamin lobbarina. Hänen toiminnastaan ja sen merkityksestä Suomelle ei olla paljon puhuttu.
Myös demareiden puoluesihteeri Antton Rönnholm on tahkonnut rahaa kaasuputkikonsulttina. Hän laskutti konsulttifirmansa kautta lähes 200 000 euroa Gazpromin South Stream -kaasuputkihankkeessa.
Toinen entinen pääministeri Esko Aho (kesk) toimii Venäjän suurimman pankin Sberbankin hallituksen jäsenenä 10,8 miljoonan ruplan palkkiota vastaan. Venäjän hyökättyä Ukrainaan Aho ilmoitti, että hän ”pidättäytyy hallitustyöskentelystä” kautensa loppuun asti. Hänen kautensa pankin hallituksessa päättyy myöhemmin keväällä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Rosneft kaasuputkikonsultti South Stream Nord Stream Gazprom Esko Aho Antton Rönnholm demarit Olaf Scholz Gerhard Schröder Vladimir Putin Paavo Lipponen Saksa vihreät
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Venäjän rajaoperaatioiden riski kasvaa – Purra: Siirtolaismassalta suojautuminen vaatii välittömiä lainsäädäntömuutoksia

Venäjältä pyritään nyt länteen Suomen kautta, koska Suomi myöntää yhä viisumeita – rajan yli jopa 3 600 tulijaa päivässä

2019 kuvattu video leviää kiivasta vauhtia – Eero Heinäluoma puolusti kiihkeästi Venäjän kaasuputkihanketta, Halla-aho varoitti Kremlin pyrkimyksistä

Ex-pääministeri Paavo Lipponen ja demarien puoluesihteeri konsultoivat Venäjän kaasuputkihankkeita – palkkioksi satoja tuhansia euroja

Putinin pyhää sotaa lietsoo turvallisuuspalvelua palvova patriarkka – kirkonmiehellä miljardiomaisuus

Ex-liittokansleri menettää osan erioikeuksistaan Venäjä-kytkösten takia – demari-Schröder saattaa joutua jopa EU:n pakotelistalle
Viikon suosituimmat

Purra: Toimeentulotuki on pakko korjata – ”Ei kannusta töihin”
-Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä
Kuten aiempinakin vuosina, myös tämän vuoden itsenäisyyspäivänä Helsinki ilman natseja -mielenosoituksessa esiintyi väkivaltaisuuksia. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen katsoo, että tapaukset osoittavat äärivasemmistolaisten mielenosoitusten muodostavan vuosittaisen, ennakoitavissa olevan uhan viranomaisille ja muille mielenosoittajille.

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä
Valtio lopettaa sosiaalisen lomatoiminnan rahoittamisen osana Petteri Orpon hallituksen päättämiä sote-järjestöjen leikkauksia vaikeassa taloustilanteessa. Suomalaiset mediat ovat tarttuneet uutiseen ja kirjoittavat paatoksella, kuinka "hallitus vie köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin" ja kuinka asia "koskettaa tuhansia lapsiperheitä". Sitä mediat eivät kerro, että ilman rahaa jäävät lomailuyhdistykset ovat poliittisten puolueiden jäsenjärjestöjä, huomauttaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila X-päivityksessään.

PS-tunnelmia Linnan juhlista
Perussuomalaiset juhlistivat Suomen itsenäisyyttä Presidentinlinnassa.

Maa- ja metsätalousvaliokunta muuttaa metsästyslakia – susijahti alkaa ja suurpetopolitiikka kiristyy
Suden kannanhoidollinen metsästys on pian todellisuutta Suomessa. Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunta sai tiistaina 9. joulukuuta valmiiksi mietintönsä metsästyslain muuttamisesta. Valiokunta ehdottaa säännöstä suden ympärivuotisesta rauhoituksesta poistettavaksi metsästyslaista. Valiokunnan perussuomalaiset pitävät muutosta välttämättömänä.

Myös Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen haluaa nyt korjata ulkomaalaisia opiskelijoita koskevaa lakia
Sanna Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen myöntää nyt, että edellisen hallituksen laatima laki on korjauksen tarpeessa.

Krista Kiuru haukkui hallituksen edustajia ”muuleiksi” – Koponen: ”Välillä olisi hyvä katsoa itseään peiliin ja miettiä, miten käyttäytyy”
Eduskunta käsitteli torstain täysistunnossa työelämälainsäädäntöä, ja jo perjantain puolella SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru haukkui hallituksen työelämävaliokunnassa istuvia edustajia muuleiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää käytöstä sopimattomana eduskunnan täysistuntoon.

Joakim Vigelius missikohusta: Sairasta, takakireää, huumorintajutonta ja ennen kaikkea armotonta
Miss Suomi Sarah Dzafce venyttää silmänsä vinoon. Ystävä jakaa ilmeilystä kuvan someen saatteella: ''Kiinalaisenkaa syömäs.'' Tästä seuraa rasismikohu, iso kiukku ja anteeksipyytely. Missiltä menee kruunu kumoon ja ura päreiksi.

Koponen: Marinin hallitus loi maahanmuuttomonsterin, joka johti ulkomaalaisiin opiskelijoihin ruokajonoissa
Agenttitoimistot rekrytoivat osin valheellisin perustein Suomeen massamäärin ulkomaalaisia opiskelijoita. - Lopputuloksena suurten kaupunkien ruokajonot ovat täyttyneet näistä kansainvälisistä osaajista, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen.

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”
Tänään eduskunta hyväksyi äänin 131-42 lakiesityksen lukuvuosimaksuista toisen asteen ulkomaalaisille opiskelijoille. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta onnistuneena ja kohtuullisena, sillä suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle. Keskustan vastahakoisuus maahanmuuton järkevöittämiseen sen sijaan ihmetyttää Vigeliusta.
Uusimmat

Perussuomalaisten puoluevaltuuston kokous – katso suora lähetys

Elinkeinoministeri Puisto: Työ turpeen puolesta etenee

Milan Jaff karkotettiin Suomesta – ”Tervemenoa”
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää











