

LEHTIKUVA
Shakin suurmestari ja Putin-kriitikko Kasparov hehkuttaa somessa Suomen uutta linjaa: Kehitysapu leikkuriin Venäjää myötäileviltä mailta
Suomen uusi linjaus siirtää kehitysyhteistyön painopistettä pois niiltä mailta, jotka tukevat Venäjän sotaa Ukrainassa, kerää kiitosta maailmalla. Suomen uuden kehitysyhteistyöpolitiikan suunnan on ilahtuneena pannut merkille myös venäläinen shakin maailmanmestari ja poliittinen aktivisti Garri Kasparov, joka kutsuu Suomen uutta linjaa ”todelliseksi solidaarisuudeksi”.
Maanantaina suurlähettiläskokouksessa puhunut ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio kertoi, että jatkossa Suomen valtiontalous asettaa reunaehdot hallituksen kaikelle toiminnalle, mikä tulee näkymään myös kehitysyhteistyön leikkauksina.
Tavion mukaan Suomen kehitysyhteistyössä siirrytään kahdenvälisistä maaohjelmista kohti kansalaisjärjestöjen toteuttamaa yhteistyötä. Maaohjelmissa ja pidemmän aikavälin kehitysyhteistyössä puolestaan keskitytään niihin valtioihin, jotka ottavat vastaan omia kansalaisiaan ja noudattavat kansainvälisiä sääntöjä eivätkä siten tue Venäjän sotaa Ukrainassa. Jatkossa Suomi ei siis halua tukea kehitysyhteistyöllä maita, jotka tukevat Venäjää.
Moraalisestikin tärkeä linjaus
Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Tavio korostaa, että taloudellisten seikkojen ohella uusi linjaus on samalla myös moraalisesti tärkeä, koska Suomen hallitus haluaa jatkossakin osoittaa olevansa vahvasti Ukrainan tukijoukoissa.
Suomen uusi kehitysyhteistyöpolitiikan suunta on huomattu maailmalla. Asian on ilahtuneena pannut merkille esimerkiksi venäläinen shakin maailmanmestari ja poliittinen aktivisti Garri Kasparov, joka kutsuu Suomen suunnanmuutosta ”todelliseksi solidaarisuudeksi”.
– Tämä on juuri sitä, miltä todellinen solidaarisuus näyttää, kun kansanmurhahyökkäyksen kohteena olevaa liittolaista ei käsitellä pelkkänä siruna geopoliittisella pöydällä. Maailmassa on olemassa hyvää ja on myös pahaa, Gasparov kirjoittaa.
Correct.
— Sami von Carlowitz (@SavonCarlowitz) August 24, 2023
Kasparov tunnetaan pitkäaikaisena Putinin hallinnon kriitikkona. Viime vuonna vieraillessaan Helsingissä Gasparov kuvasi Venäjän toimien olevan jo ajautumassa pisteeseen, jossa monet Putinin hallinnon rakenteet alkavat hajoilla.
Suomen maakuva rakentuu todellisista teoista
Elinkeinoministeri Wille Rydman muistuttaa somekanavillaan, että loppupeleissä Suomen maakuva ja maine rakentuukin konkreettisten toimien perustalle, huolimatta siitä, että kuluneen kesän aikana monet kotimaiset tahot ovat pyrkineet sottaamaan Suomen kansainvälistä mainetta pitkälti tekaistujen kohujen avulla.
Kollega @VilleTavio linjaus kehitysavusta saa osakseen suitsutusta johtavalta Putin-kriitikolta. Monella kotimaisella taholla on ollut kova yritys mustata Suomen mainetta kansainvälisesti, mutta teot puhuvat puolestaan. Tämä on erinomaisen hyvä hallitus. https://t.co/PB5qbZuhfl
— Wille Rydman (@willerydman) August 24, 2023
Suomen avustuspolitiikan linja on totisesti muuttumassa, monien mielestä realistisempaan suuntaan, sillä edellinen Sanna Marinin (sd.) johtama hallitus pyrki vahvasti jatkamaan ja jopa lisäämään Suomesta ulkomaille suuntautuvia rahavirtoja, milloin milläkin verukkeella. Toukokuussa vihreiden silloisen puheenjohtajan Maria Ohisalon mukaan Suomen käyttämät rahat kehitysyhteistyöhön olisivat ”turvallisuuskysymys”.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- maakuva Garri Kasparov Venäjän hyökkäystä tukevat maat Sanna Marinin hallitus Geopolitiikka Maria Ohisalo Kehitysyhteistyö Wille Rydman Vladimir Putin Ville Tavio leikkaukset Ukraina kehitysapu
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho ja Rydman: Hallitus panee julkisia menoja tärkeysjärjestykseen – nykyiseen kehitysapuun merkittävä leikkaus, painopiste Ukrainaan

Ei kehitysapua Venäjää tukeville maille – hallitusohjelman linjaukset noudattavat kansan tahtoa

Suomi valmistautuu Ukrainan jälleenrakentamiseen – Tavio: ”Vahva tukemme Venäjän hyökkäyssodan kohteena olevalle Ukrainalle jatkuu”

Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio piti linjapuheen suurlähettiläskokoukselle: ”Suomen Nato-jäsenyyden myötä Yhdysvaltain ja Suomen kahdenväliset suhteet syvenevät entisestään”

Venäjä varustaa yskivää sotakonettaan länsimaisella tekniikalla arktisessa hämärässä – apuja saatu mahdollisesti myös Suomesta
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut verkkosivuillaan laajan identiteettipoliittisen sanaston, jossa esiintyy mm. termit "valkoinen etuoikeus", "antirasistinen pedagogiikka" ja "suomalaisuusmyytti". Woke-henkinen sanasto herättää hämmennystä, sillä se kyseenalaistaa suomalaisen kansallisuuskäsityksen "myyttinä". Jopa maahanmuuttajien kotouttamista tarkastellaan ongelmallisena "pakkoassimilaationa". Sosiaalisessa mediassa monet keskustelijat ihmettelevät, miten tällainen ideologinen terminologia liittyy ylipäätään kansanterveyteen. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun THL:n nähdään wokettavan. Jo vuosien ajan THL on leikannut tieteellisestä asiantuntijatyöstään pitämällä kiinni poliittisesta aktivismista.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Perussuomalaisten puoluekokousviikko käynnissä – seuraa tapahtumia suorana lähetyksenä

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi
Vaikka muualla länsimaissa puhutaan DEIn olevan mennyttä tai vähintään uudelleenmäärittelyn tarpeessa, Väestöliitto asettuu siilipuolustukseen DEIn puolesta ja syyttää globaaleja jättejä takinkääntäjiksi. Kampanja leimaa DEI-toimintojen karsimisen yksioikoisesti tasa-arvon vastaiseksi. Se sivuuttaa DEI:n ristiriitaisuudet ja perustellun kritiikin. Kampanja ei näytä pyrkivän rakentavaan keskusteluun haastavasta aiheesta. Vielä enemmän suomalaiset saattavat ihmetellä, kuuluuko polarisoiva DEI-aktivismi juuri Väestöliiton ydintehtäviin.