

LEHTIKUVA
Simula huolissaan käteisen rahan saatavuudesta: ”Käteistä voitava nostaa helposti häiriötilanteissa”
Kansanedustaja Jenna Simula on jättänyt kirjallisen kysymyksen hallitukselle käteisen rahan huoltovarmuudesta ja sen saatavuudesta. Muuttunessa turvallisuustilanteessa Suomen on varauduttava entistä paremmin myös erilaisten kyber- ja hybridihyökkäysten lisääntymiseen, joiden kohteena esimerkiksi pankkipalvelut ovat.
Muun muassa Yle uutisoi maaliskuussa, että Ukrainan sodan vuoksi suomalaisten käteisnostot ovat tyhjentäneet pankkiautomaatteja ympäri Suomen. Suomen Pankki on myös kiinnittänyt asiaan huomiota ja suosittelee valtiovarainministeriöön maaliskuussa lähetetyssä lainsäädäntöesityksessään, että Suomi käynnistää käteistä rahaa koskevan sääntelyhankkeen ennen kuin palvelut supistuvat yhteiskunnan kannalta kohtuullisen tason alapuolelle.
– Jos nostotaso säilyy edelleen korkealla tasolla, voi se aiheuttaa ongelmia muun muassa logistiikan ja automaattien täyttöjen organisoinnissa. Käteisen saannin mahdollisuus on kuitenkin myös huoltovarmuuskysymys ja vaatii pitkän tähtäimen suunnitelmallisuutta, jotta kaikkialla Suomessa käteispalvelut, eli nosto- ja talletuspalvelut, saadaan turvattua, toteaa kansanedustaja Jenna Simula.
Häiriöitä esiintyy ajoittain
Kirjallisessa kysymyksessään Simula huomauttaa, että Suomessa on entistä enemmän varauduttava myös erilaisten kyber- ja hybridihyökkäysten lisääntymiseen, joiden kohteena esimerkiksi pankkipalvelut ovat. Vaikka suomalaisten verkkopankkien suojaustaso on vahva, aina aika ajoin esiintyy erilaisia häiriöitä, kuten että tietyn pankin kortilla eivät maksut menekään läpi tai verkkopankkipalvelu on kaatunut.
– Käteinen on ainut maksuväline, jonka käyttö on mahdollista kaikille; sen käyttö ei vaadi mobiililaitteita tai internet-yhteyttä. Kysyn kirjallisessa kysymyksessäni, millaisia lainsäädännöllisiä uudistuksia hallitus aikoo tehdä, että käteisen saannin ja käytön mahdollisuudet eivät vaarannu häiriötilanteissa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- verkkopankit talletuspalvelut nostopalvelut käteispalvelut käteisnostot Ukrainan sota pankkiautomaatit hybridihyökkäys turvallisuustilanne Käteinen lainsäädäntö kirjallinen kysymys pankkipalvelut Suomen Pankki Kyberhyökkäys Sääntely Yle Jenna Simula Huoltovarmuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Suomen Pankki haluaa turvata riittävät käteispalvelut – Mäenpää vaatii hallitukselta pikaisia toimia

Englantilaistutkimus: Miljoonat eivät pärjäisi ilman käteistä

Elomaa: Käteisen käytön alasajo on merkittävä uhka

Mäenpää huoltovarmuudesta ja turvallisuuspolitiikasta täysistunnossa: Käteismaksaminen ja ampumaharjoittelu turvattava jatkossakin

Mäenpää puhui käteisen rahan puolesta: Tärkeä maksutapa kriisivalmiuden ja huoltovarmuuden kannalta

Kansanedustaja vaatii ministeriltä selvityksen, miksei käteisellä voi maksaa tankkausta

Reijonen: Miten maksetaan polttoaineet, jos tietoliikenne yhteydet eivät toimi?
Viikon suosituimmat

Antikainen: Vasemmistoliiton kansanedustaja paasasi Venäjän valheita eduskunnassa – ”Nyt riittää”
Kansanedustajat keskustelivat hallituksen esityksestä vuoden 2026 talousarviosta. Vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiaho käytti puheenvuoron, jota perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi.

Päivän Pointti: Yle ja Helsingin Sanomat pyrkivät peittelemään Bondi Beachin terrori-iskun tekijöiden yhteyksiä ääri-islamismiin

Kansanedustaja Matias Mäkynen väittää hallituksen lisäävän köyhyyttä, mutta tilasto kertoo totuuden: Pienituloisuuden kasvu johtuu maahanmuutosta
Demarikansanedustaja Matias Mäkynen väittää Facebookissa pienituloisten määrän kasvun olevan hallituksen syytä, vaikka tuore tilastotieto osoittaa, että pienituloisuutta on lisännyt lähinnä maahanmuutto.

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä
Valtio lopettaa sosiaalisen lomatoiminnan rahoittamisen osana Petteri Orpon hallituksen päättämiä sote-järjestöjen leikkauksia vaikeassa taloustilanteessa. Suomalaiset mediat ovat tarttuneet uutiseen ja kirjoittavat paatoksella, kuinka "hallitus vie köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin" ja kuinka asia "koskettaa tuhansia lapsiperheitä". Sitä mediat eivät kerro, että ilman rahaa jäävät lomailuyhdistykset ovat poliittisten puolueiden jäsenjärjestöjä, huomauttaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila X-päivityksessään.

Tampere lähettää 50 000 euroa Gazaan – Vigelius kritisoi pormestari Nurmisen päätöstä: ”Rahoille olisi tarvetta kotimaassakin”
Tampereen kaupunginvaltuusto käsittelee tänään maanantaina valtuustoaloitetta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille. Kaupunginhallitus on hyväksynyt päätösehdotuksen, jonka mukaan 50 000 euron kertasuoritus maksetaan pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) harkinnanvaraisesta määrärahasta, josta pormestari on tehnyt päätöksen. Perussuomalaisten kansanedustaja ja kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius kertoo puolueen vastustavan rahan lähettämistä Gazaan.

Puolueilla kärkäs kiista 50 000 euron Gaza-avustuksesta Tampereen valtuustossa: ”Raukkamaista! Herätkää ihmisyyteen!”
Tampereen kaupunginvaltuusto kävi maanantai-iltana 1,5 tuntia kestäneen tulisen keskustelun valtuustoaloitteesta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille.

Joakim Vigelius missikohusta: Sairasta, takakireää, huumorintajutonta ja ennen kaikkea armotonta
Miss Suomi Sarah Dzafce venyttää silmänsä vinoon. Ystävä jakaa ilmeilystä kuvan someen saatteella: ''Kiinalaisenkaa syömäs.'' Tästä seuraa rasismikohu, iso kiukku ja anteeksipyytely. Missiltä menee kruunu kumoon ja ura päreiksi.

Nuorisojoukot kylvävät kauhua Helsingissä – uhreja hakattu, potkittu, ryöstetty ja nöyryytetty
Helsingin poliisi tutkii poikkeuksellisen laajaa rikossarjaa, jossa nuoria epäillään ryöstöistä ja pahoinpitelyistä eri puolilla pääkaupunkia. Tapaukset ovat sijoittuneet elokuun lopun ja marraskuun alun väliseen aikaan, ja rikosilmoituksia on kertynyt yhteensä 25. Epäiltyjä on noin 40, joista lähes puolet on ollut tekohetkellä alle 15-vuotiaita.

Krista Kiuru haukkui hallituksen edustajia ”muuleiksi” – Koponen: ”Välillä olisi hyvä katsoa itseään peiliin ja miettiä, miten käyttäytyy”
Eduskunta käsitteli torstain täysistunnossa työelämälainsäädäntöä, ja jo perjantain puolella SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru haukkui hallituksen työelämävaliokunnassa istuvia edustajia muuleiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää käytöstä sopimattomana eduskunnan täysistuntoon.

Demaripormestari Nurminen näyttää, miten kaiken voi tehdä reilummin – Koponen: ”Demarit tekevät arvovalinnan vähentää suomalaista henkilöstöä ja lähettää rahaa ulkomaille”
Tampereen valtuusto pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla lähetti eilen 50 000 euroa Gazaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää päätöstä irvokkaana, kun Tampere on juuri irtisanonut yli sata kaupungin työntekijää.















