

LEHTIKUVA
Simula: ”Puolueet tukekoon itse nuorisojärjestöjään”
Hallitus on saanut budjettiriihensä päätökseen ja tulos on karmea. Valtion vastuuttomasta rahanjaosta olisi voitu karsia pahimmat ylilyönnit pois, mutta nyt näyttää siltä, ettei mitään priorisointia kuluissa ole tehty, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Jenna Simula.
Jenna Simula nostaa esille koronan vuoksi romahtaneet Veikkaus-tulot, joilla on rahoitettu muun muassa poliittisten nuoriso- ja opiskelijajärjestöjen toimintaa. Budjettiriihen lopputulos oli, että valtio kompensoi kaikki järjestötuet.
– Olisi hyvä hetki tarkastella esimerkiksi poliittisten tai poliittisesti sitoutuneiden järjestöjen avustuksia, joihin on myönnetty 4,1 miljoonaa euroa tänä vuonna. Jotkut poliittiset nuorisojärjestöt saavat tukia vielä kunnilta ja kaupungeilta valtiontuen lisäksi.
– Nämä ovat juuri niitä pieniä puroja, joita pitäisi tosissaan tarkastella kriittisin silmin. Tukekoot puolueet itse nuorisojärjestöjään esimerkiksi hiljattain korotetuilla puoluetuilla, Simula puuskahtaa.
Puoluetuesta riittää nuorillekin
Simula kysyy nyt hallitukselta jättämässään kirjallisessa kysymyksessä, mihin toimiin se aikoo ryhtyä, jotta poliittisten nuorisojärjestöjen tukea ei maksettaisi enää opetus- ja kulttuuriministeriön kautta, vaan puolueet tukisivat omia nuorisojärjestöjään itse esimerkiksi saamillaan puoluetuilla.
Hän kysyy lisäksi, katsooko hallitus sopivaksi, että kunnat tukevat erikseen sellaisia poliittisia nuorisojärjestöjä, jotka saavat jo valtiontukea.
– Avoimuuden nimissä olisi järkevää, että poliittiset nuorisojärjestöt saisivat tukensa suoraan puolueilta, eikä niitä tukisi sen lisäksi paremmin kunnat kuin ministeriökään. Järjestelmä hämärtää ymmärrystä puolueiden kokonaisrahoituksesta, sillä nuorisojärjestöt ovat yhtä lailla puoluepoliittisia toimijoita kuin puolueet itse, Simula huomauttaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- poliittinen toiminta veikkausvoittovarat nuorisojärjestöt avustukset valtio julkinen raha STEA Puoluetuki Kunnat Jenna Simula perussuomalaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


STEA-avustuksia nauttiville järjestöille iski ahdistus – ministeri Saarikko riensi apuun: Järjestöjen kassavajetta paikataan vaikka velkarahalla

STEA-avustuksia vastaanottava järjestö opastaa Facebookissa nuoria huumeiden käyttöön: ”Hyvä mielentila ja rauhallinen ympäristö edesauttaa sitä, että sä et lähde pahalle tripille”

Helppoa rahaa: Maahanmuutto- ja monikulttuuriyhdistyksille jaettiin veikkausvoittovaroista 5,5 miljoonaa euroa

STEA jakoi yli puoli miljoonaa euroa somalien yhdistystoimintaan

Kaarnavenemiehille taas jättipotti – hautomotoimintaan lapioitu jo yli miljoona euroa STEA-avustuksia

Hurstin leipäjonoille ei heru STEA-avustuksia: Turha hakea, kun aina tulee kieltävä vastaus – ”Yhden kommentin mukaan meillä on jo liikaa rahaa”

Seksuaalijärjestöille muhkea avustuspotti veikkausvoittovaroista: Setalle vajaa miljoona, Sexpolle melkein 400 000 euroa

Huumeidenkäytön vapauttamista lobbaaville järjestöille jaettiin yli kymmenen miljoonaa veikkausvoittovaroja

Kansanedustaja Simula palaa äitiyslomalta ja lähtee ehdolle kuntavaaleihin: ”Edessä entistä vaikeammat taloudelliset ajat”
Viikon suosituimmat

Rydmanilta lisää vettä Kiukaalle – ministeri kieltäytyy tapaamasta ”lobbaria, joka vuotaa kaiken medialle”
Perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman ei anna periksi kiistassa, joka on syntynyt STEA-avustusten uusista myöntämiskriteereistä. Kovinta arvostelua linjauksesta on esittänyt sote-järjestöjen kattojärjestön SOSTE:n demaritaustainen pääsihteeri Vertti Kiukas, joka yrittää saada leikkaukset leikkuriin julkisuuden kautta. Rydman ei huoju eikä horju, koska ”peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä”.

Turussa PS-valtuutetun Pride-aloite haluttiin poistaa – uhattiin rangaistuksella
Turun kaupunginvaltuutettu Riku-Mikael Leppänen jätti viime elokuussa aloitteen, jossa hän esitti kaupungin luopuvan kaikesta Pride-toiminnasta. Aloite haluttiin poistaa käsittelystä, ja Leppäselle vaadittiin asiasta rangaistusta.

Muslimipuolue uhkailee ruotsidemokraatteja: ”Älkää koetelko kärsivällisyyttämme”
Ruotsidemokraatit ilmoitti kesäkuun alussa haluavansa totaalisen huivikiellon maan julkisille paikoille. Burka ja niqab eli ”islamistiset vaatekappaleet” joutivat jo aiemmin puolueen kieltolistalle. Islam-puolue Nyansin puheenjohtaja repi viimeisimmästä kannanotoista pelihousunsa ja uhkailee jo avoimesti ruotsidemokraatteja.

SDP rakentaa arabiankielisestä väestöstä tulevaisuuden äänestäjäkuntaa – kampanjointi eduskuntavaaleissa alkoi jo
Helsingin SDP nimesi ensimmäiset ehdokkaansa kevään 2027 eduskuntavaaleihin ja kertoo valinnoistaan arabiaksi sosiaalisessa mediassa. Täysin uudesta peliliikkeestä ei ole kyse, sillä demarit kosiskelivat arabiankielisiä äänestäjiä jo kunta- ja aluevaaleissa 2025.

Britanniassa velloo maahanmuuttajataustaisten tekijöiden raiskausepidemia – Purra moittii päättäjien anteeksiantamatonta hyssyttelyä
Valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi Britannian laajaa tyttöjen järjestelmällistä hyväksikäyttöskandaalia. Purran mukaan viranomaisten pitkään jatkunut hiljaisuus johtui tekijöiden maahanmuuttajataustasta - ja samanlainen pelko leimaa myös suomalaista keskustelua.

Helsinki Pride vaatii työntekijöiltä vaikenemista kovemmin kuin moni turvallisuusviranomainen – Antikainen: Valtionavustukset jäädytettävä ja yhteistyö katkaistava
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että STEA keskeyttää Helsinki Pride ry:n valtionavustukset ja Kela katkaisee yhteistyönsä järjestön kanssa.

Perustuslakivaliokunta: Yhdenvertaisuusvaltuutettu ylittää toimivaltansa – PS-kansanedustajat vaativat pysymistä omalla tontilla
Perustuslakivaliokunta on antanut poikkeuksellisen tiukan lausunnon yhdenvertaisuusvaltuutetun toiminnasta. Valiokunnan mukaan valtuutettu on asettunut käytännössä eduskunnan valvojaksi ja kyseenalaistanut perustuslakivaliokunnan itsensä tekemiä perustuslaillisia ratkaisuja. Perussuomalaiset kansanedustajat vaativat valtuutetun pitäytymistä toimivaltansa rajoissa.

Jopa 426 000 euroa koppikorvauksia saaneet irakilaiskaksoset jäävät ilman Suomen kansalaisuutta
Korkein hallinto-oikeus hylkäsi irakilaiskaksosten valituslupahakemuksen, joten Helsingin hallinto-oikeuden aiempi ratkaisu jäi voimaan. Viranomaisten mukaan Suomen kansalaisuuden myöntäminen veljeksille vaarantaisi valtion turvallisuutta.

Taiteilijat valtiolle kuukausipalkkaisiin töihin, ehdottaa vasemmistoliitto – veronmaksajien rahoilla tietysti
Vasemmistoliiton europarlamentaarikot ehdottivat viikonloppuna kuorossa perustuloa taiteilijoille. Tuki tälle punavihreiden perinteiselle äänestäjäkunnalle olisi esimerkiksi 1 300 euroa kuussa. Päälle omat tienestit. Taiteilijaksi saattaisi tällä kurin ilmoittautua moni ihan tavallinenkin taivaanrannan maalari.

Purra paljastaa keskustan kaksinaismoralismin: Lisää maahanmuuttajia, suomalaisnuoria syrjäytetään
Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa keskustan maahanmuuttopolitiikan linjaa. Purran mukaan puolue kyllä puhuu paljon suomalaisnuorten työttömyydestä, mutta samalla kepu ajaa poliittisesti lisää maahanmuuttoa ja asettaa ulkomaalaiset etusijalle suomalaisnuorten kustannuksella.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää








