Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Sisäministerin tehtävässä aloittava Lulu Ranne: Suomen turvallisuudesta huolehditaan kaikissa tilanteissa

30.08.2024 |14:13

Vuoden loppuun saakka sisäministerin asiat siirtyvät Lulu Ranteelle, joka saa hoidettavakseen tuplasalkun. Tasavallan presidentti määräsi liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranteen toimimaan myös sisäministerin tehtävässä ja käyttämään nimikettä liikenne-, viestintä- ja sisäministeri. Ranne kuvaa kokonaisuutta isoksi, mutta lupaa, että hallitusohjelman kirjauksia edistetään syksyn aikana. - Maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä viedään eteenpäin, ja samalla varmistetaan sujuvat prosessit kaikissa ministeriöissä.

Tasavallan presidentti Alexander Stubb vapautti tänään pyynnöstä Mari Rantasen valtioneuvoston jäsenyydestä ja sisäministerin tehtävästä. Samassa yhteydessä tasavallan presidentti määräsi liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranteen toimimaan myös sisäministerin tehtävässä ja käyttämään nimikettä liikenne-, viestintä- ja sisäministeri.

Rantanen jää väliaikaisesti vuoden loppuun saakka sivuun sisäministerin tehtävästä perhesyiden vuoksi. Rantanen kertoi asiasta aiemmin tiedotustilaisuudessa.

Ranne kuvaa tilannetta vaativaksi ja myös haastavaksi, mutta vakuuttaa, että sisäturvallisuudesta ja rajaturvallisuudesta huolehditaan kaikissa tilanteissa kuten tähänkin saakka.

– Suomen turvallisuudesta ei jousteta eikä turvallisuutta vaaranneta missään tilanteessa. Tulen myös delegoimaan ja priorisoimaan tehtäviä, ja luotan täysin kaikkien ministeriöiden, virkamiesten ja Suomen viranomaisten toimintaan. Tiivistä yhteistyötä tehdään myös hallintovaliokunnan kanssa.

Itäraja pysyy kiinni

Ranne lupaa, että hallitusohjelman kirjauksia viedään läpi syksyn aikana. Jo kevään kehysriihessä on varmistettu, että poliisin ja rajan henkilöresurssit turvataan.

– Maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä viedään eteenpäin, ja tietenkin varmistetaan sujuvat prosessit kaikissa ministeriöissä. Kokonaisuus on iso, mutta se hoidetaan hyvällä yhteistyöllä. Sisäministeriön arvoihin kuuluu ”yhdessä vahva”, ja tästä myös tässä on kyse.

Suomen itärajan tilanne ei ole muuttumassa.

– Vahvistan sen, mitä tasavallan presidentti ja pääministeri Petteri Orpo ovat todenneet, eli rajaa ei olla avaamassa. Toki turvallisuusviranomaiset seuraavat ja tarkkailevat tilannetta.

Ranne korostaa, että toistaiseksi ei ole aihetta tehdä rajan avaamiseen liittyviä uusia päätöksiä.

– Viranomaisarvioiden mukaan tilanne ei ole muuttunut, joten rajan avaamiselle ei ole edellytyksiä.

Muutoksia ministerien työnjakoon

Presidentin esittelyn jälkeen pidetyssä ylimääräisessä valtioneuvoston yleisistunnossa päätettiin muutoksista ministerien työnjakoon ja sijaisuuksiin sekä ministerivaliokuntien ja -työryhmien kokoonpanoihin.

Lisäksi valtioneuvosto nimitti Antti Salmisen ministeri Ranteen valtiosihteeriksi ja määräsi tämän toimimaan sisäministeriössä. Valtioneuvosto nimitti Marjo Lindgrenin ministeri Ranteen sekä sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuson valtiosihteeriksi ja määräsi tämän toimimaan sosiaali- ja terveysministeriössä sekä liikenne- ja viestintäministeriössä.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään

08.09.2025 |19:09
5.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
6.
Suomen uutiset logo

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa

08.09.2025 |10:29
7.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää