Artikkeli kuva

Laura Huhtasaari halaa Riikka Slunga-Poutsaloa. / MATTI MATIKAINEN

Slunga-Poutsalo: Presidentinvaalin tulos on myrskyvarotus muille puolueille

29.01.2018 |11:06

Perussuomalaisten puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo on erittäin tyytyväinen Laura Huhtasaaren menestykseen presidentinvaalissa.

– Tulos on loistava vaikeista lähtökohdista huolimatta. Perussuomalaisilla on ollut raskas vuosi, kesällä puolueen eduskuntaryhmä repesi ja puolueesta lähteneet ministerit heittelivät kasapanoksia päällemme.

– Kaikki luulivat, että perussuomalaiset lakkaavat olemasta, mutta niin ei ole käynyt vaan päinvastoin: Puolueen kannatus on vakiintunut ja nyt se on nousussa, Slunga-Poutsalo sanoo.

Hän lisää, että Laura Huhtasaaren tulos presidentinvaalissa on myrskyvaroitus muille puolueille seuraavia vaaleja ajatellen.

– Vanhojen puolueiden ei kannattaisi ”nuolaista ennen kuin tipahtaa” eikä hallituspaikkoja kannata jakaa etukäteen.

Slunga-Poutsalo näkee, että Huhtasaaren loistava menestys on erityisesti seurausta Huhtasaaren kyvystä puhutella ihmisiä sekä siitä, että hänen esille nostamansa asiat ovat kansalaisille tärkeitä.

– Laura osoitti kykenevänsä olemaan lähellä tavallista ihmistä ja heidän huoliaan. Kannatus kumpuaa sieltä, Slunga-Poutsalo sanoo.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

6.
Suomen uutiset logo

Matias Turkkila: SDP:n jäsenistö vanhenee ja puolue tarvitsee uusia kannattajia – ”Avaa rajat Kela-tuella eläville äänestysperäisille maahanmuuttajille”

17.10.2025 |12:11

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää