

Eduskunnan pikkuparlamenttiin kokoontunut puoluevaltuusto kuunteli Soinin linjapuhetta. / SU
Soini: Maahanmuuttopolitiikka kireämpää kuin koskaan, ”Laittomia maahantulijoita ei tule enää idästä eikä lännestä”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini korosti puoluevaltuuston kokouksessa puolueen erästä suurinta saavutusta: Suomen maahanmuuttopolitiikka on nyt kireämpää kuin koskaan.
– Laittomia maahantulijoita ei tule enää idästä eikä lännestä. Pyrimme siihen, että tilanne säilyy tällaisena, Soini korosti.
Hän sanoi, että viime vuonna alkanut maahanmuuttajien tulva-aalto ei tullut suinkaan yllätyksenä perussuomalaiselle puolueelle toisin kuin monille muille.
– Moni täällä ennakoi tätä kehitystä ja sai ties minkälaisen leiman niskaansa. Mutta he olivat oikeassa! Ruotsikin noudattaa nyt meidän maahanmuuttolinjaamme. Koko Eurooppa on tullut perussuomalaisten maahanmuuttolinjalle. Näin kävi siksi, että vaihtoehtoja ei ole, Soini linjasi.
Ihmisten salakuljetus pitää saada loppumaan
Hän sanoi olevansa taas menossa neuvottelemaan keinoista, joilla Turkin ja Kreikan välinen laiton maahantulo saadaan loppumaan.
– Vaihtoehtoa ei ole tai Schengenin sopimus kaatuu, Soini totesi.
Hän suhtautui epäillen maahanmuuton taakanjakoon. Hän muistutti, että EU yrittää ratkaista pakolaisongelmaa vanhalla patenttiratkaisullaan, joka on aina: ”lisää integraatiota”. Soini vertasi tätä vanhaan neuvostomalliseen malliin, jossa jokaieen ongelmaan tyrkytettiin ratkaisuksi ”lisää sosialismia”.
Viimeksihän neuvoteltiin keinosta, että kun Kreikan laittomia syyrialaispakolaisia palautettaisiin Turkkiin, vastaava määrä Syyrian pakolaisia pitäisi ottaa leireiltä kiintiöpakolaisina ympäri Eurooppaa.
– Olemme jo päättäneet 160 000 pakolaisen jakamisesta. Siitä on 500 jaettu. Pelkään, että tulee samanlainen sopimus, Soini varoitti.
– Parempi on ottaa tuhat kiintiöpakolaista leiriltä laillisesti kuin 30 000 pakolaista laittomasti. Ihmisten salakuljetus pitää saada loppumaan, Soini korosti.
Soini puhe kokonaisuudessaan:
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Timo Soini: Kova vuosi, mutta me kestämme ja puolustamme puoluettamme sellaisena kun se on

Soini: Pakolaiskriisiä ei maksateta Suomen köyhillä

Soini vetosi sopimisen ja päätöksenteon puolesta: ”Pitää se tehdä, kun kaksi edellistä hallitusta eivät sitä tehneet”
Viikon suosituimmat

Emeritusprofessori Vesa Kanniainen: ”Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen väitteet maahanmuuton hyödyistä harhaanjohtavia”
Maahanmuutto rasittaa julkista taloutta, vaikka maahanmuuton hyödyt olisi huomioitu laskelmissa, toteaa kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen Leevi Leivon haastattelussa.

Vasemmiston verkkomedia huolestui naispoliitikkojen häirinnästä – samaan aikaan vasemmiston puolueaktiivi lietsoo häirintää naispoliitikkoa kohtaan
Vasemmistoliiton aktiivien toimittama Vasen kaista -verkkomedia julkaisi eilen laajan kirjoituksen naispoliitikkoihin kohdistuvasta häirinnästä. Tänään valtiovarainministeri Riikka Purra on kertonut häneen kohdistuneesta häirintäaktivismista, jonka taustalla on muun muassa vasemmistoliiton kuntavaaliehdokas.

Kansanedustaja Eemeli Peltonen menehtyi tänään eduskunnassa

Espanjalaiskaupunki julisti muslimien julkiset juhlat pannaan – ”Paikallisen kristillisen perinteen vastaista”
Maahanmuutto ja monikulttuurisuus nostattavat tunteita ja ovat kiihkeiden erimielisyyksien ja jopa väkivaltaisten yhteenottojen taustalla Espanjassa. Kuten enenevässä määrin koko Euroopassa. Vieraalle vyörytykselle halutaan panna piste ja kunnioittaa omia paikallisia arvoja sekä perinteitä.

Turvetuotannon alasajo sulkee tehtaita Suomessa – Keskisarja: Turve pitää nostaa pannasta
Jokainen valistunut ihminen tietää, että turve on uusiutuva luonnonvara ja että Suomen turvesoissa on lähes Pohjanmeren öljyn suuruinen energia hyödynnettävissä, toteaa perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Teemu Keskisarja. Keskisarja pitää suurena ongelmana sitä, että turveyrittäjät ovat jo lyömässä rukkasia naulaan. Neovasta (entinen Vapo) eläkkeelle jäävä johtaja Ahti Martikainen on puolestaan jo vuosia varoittanut päättäjiä turpeen liian nopeasta alasajosta.

Purra: ”Kyllä riittää tässä maassa hommia puolueella, joka ei halua kupata veronmaksajan selkänahasta etuoikeuksia eikä totella kaiken maailman intressitahoja”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra nostaa esille toimittaja Ari Korvolan kirjan Tuppeensahattu Nuorisosäätiö, joka kertoo keskustaa lähellä olevan Nuorisosäätiön rikosvyyhdistä. Kirjan tärkeimpänä ansiona Purra pitää kuvausta siitä, miten rakenteellinen, poliittinen korruptio Suomessa toimi.

Valtamedia tutki mutta unohti uutisen: Vieraskielisten suuri lukumäärä leimaa huono-osaisimpien asuma-alueita
Pääkaupunkiseudulla asuminen eriytyy yhä voimakkaammin asukkaiden äidinkielen ja sosiaalisen aseman mukaan. Nuorimmissa ikäluokissa jo puolet joidenkin alueiden asukkaista on vieraskielisiä. Vapaarahoitteisten asuntojen keskihinta kertoo puolestaan siitä, että uudistuotanto tai remontointi saattaa näillä alueilla olla haastavaa. Segregaatio sen sijaan on pomminvarmaa.

Suomi ajoi alas turvetuotantonsa viherhumpan tahtiin – Polvinen: ”Edellisen hallituksen päätökset johtivat siihen, että Italiassa mafia juhlii ja turvetuottajat Suomessa menettivät työpaikkansa”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen nostaa Italian myrkkyjäteongelman varoittavaksi esimerkiksi viherhumpan aiheuttaman päästövimman ennalta-arvaamattomista seurauksista. Ilmastoideologian aiheuttama turvetuotannon alasajo saattaa johtaa siihen, että Suomessakin joudutaan turvautumaan epätoivoisiin ratkaisuihin, jotta suomalaisten kodit eivät jäätyisi talvella.

Talousprofessori Matti Virén: On leikattava suomalaisten hyvinvoinnille toissijaisista menoista
Kansantaloustieteen emeritusprofessori Matti Virén kehottaa kaikkia pohtimaan valtiovarainministeriön esittämiä sopeutustoimia samanaikaisesti lakisääteisten peruspalvelujen, kuten terveydenhuollon rahoituspaineiden rinnalla. Toissijaisiin kohteisiin, kuten kotouttamiseen ja yritystukiin, ehdotettuja leikkauksia Virén pitää sopivina, ja muistuttaa, että leikkaamatta jättäminen ei ole nyt vaihtoehto.

Perussuomalaiset Naiset vaatii: Riikka Purraan kohdistuvan ajojahdin on päätyttävä nyt
Brutaaleja graffiteja julkisilla paikoilla, joissa veitsi on isketty Riikka Purran rintaan. Mielenosoituksessa banderolli, jonka kuvassa leikataan Purralta pää, tappouhkauksia sosiaalisessa mediassa ja kannustuksia tehdä perättömiä ilmiantoja ministeri Purrasta mielenterveyshuoltoon. Nyt riittää, vaatii perussuomalaisten naisjärjestö - ajojahdin on päätyttävä!
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää