

Kuvakaappaus Oulun kaupungin sivuilta.
Viikon 10/2020 luetuin
Squirttaamista, pippelityöpajoja ja suuseksisuojia – Oulun alaikäisille suunnatut materiaalit herättävät syvää hämmennystä
Grooming-ilmiötä torjuvaan projektiin on satsattu miljoonia euroja. Jostain käsittämättömästä syystä Turvallinen Oulu -hanke, jonka pitäisi suojella lapsia seksuaaliselta ahdistelulta, tuputtaa nyt alaikäisille seksuaalisävytteistä kuvastoa. Monet asiaa kommentoineet ovat sitä mieltä, että materiaaleissa keskitytään enemmän lasten seksualisoimiseen kuin seksuaalisen hyväksikäytön torjuntaan. Samaan aikaan maahanmuuton mukanaan tuomat ongelmat on projektissa pitkälti unohdettu.
Viraalina levinnyt TikTok-video on tuonut Oulun turvallisuushankkeelle maailmanlaajuista julkisuutta. Turvallinen Oulu -projektin TikTok-video singahti maailmanmaineeseen viikonloppuna. Sitä on nyt katsottu yli kaksi miljoonaa kertaa. Videota jakoi muun muassa veteraaninäyttelijä James Woods, joka luonnehtii videota ”demokraatti-imbesillien” touhuksi.
Video ei kuitenkaan ole hankkeen ainoa hämmennystä herättävä osa. Projektiin liittyvät materiaalit herättävät kysymyksiä lasten yliseksualisoimisesta. Projektin nettisivuilta löytyvät hankkeen järjestämien koulutusten materiaalit sekä erilaisia materiaaleja päiväkodeille, kouluille ja huoltajille. Mukana on koulujen seksuaalikasvatusmateriaaleja ja eri järjestöjen oppaita lasten ja nuorten seksuaalisuuteen liittyen.
Videon saaman julkisuuden myötä ihmiset ovat innostuneet tutkimaan hankkeen materiaaleja tarkemmin. Monet somessa asiaa kommentoineet ovat sitä mieltä, että materiaaleissa keskitytään enemmän lasten seksualisoimiseen kuin seksuaalisen hyväksikäytön torjuntaan.
BDSM, squirttaaminen ja cis-ihmiset
Materiaaleista löytyy muun muassa 13-16-vuotiaille tarkoitettu sanaselityspeli, jossa teinien pitäisi selittää erilaisten seksiin liittyvien sanojen merkityksiä. Voi vain kuvitella, miltä ujosta 13-vuotiaasta tuntuu, kun hän selittää luokkatovereilleen, mitä kostuminen, squirttaaminen, BDSM tai anaaliyhdyntä tarkoittavat. Monien somekommentoijien mielestä tällaisen opetusmateriaalin käyttö on seksuaalista häirintää lapsia kohtaan.
Ala-asteen 3-4-luokkalaisille tarkoitetussa seksuaalikasvatuskirjasessa kerrotaan intersukupuolisuudesta, transsukupuolisuudesta ja cis-ihmisistä. Kirjan mukaan ”cis-ihminen on henkilö, jonka sukupuoli-identiteetti vastaa hänelle syntymässä määriteltyä sukupuolta. Cis-mies on syntymässä määritelty pojaksi ja cis-nainen tytöksi.”
Vartaloleikissä lapset taputtavat rytmikkäästi eri ruumiinosiaan ja kehuvat samalla mahaansa, pyllyään, pippeliään tai pimppiään. ”Tässä on mun pimppi! Se on huippu pimppi!” Näin käydään läpi koko huippuvartalo.
Kuvaamataidon työpaja pimpeistä ja pippeleistä
Kuvaamataidon tunnilla käytettäväksi materiaaleista löytyy ”Työpaja pimpeistä ja pippeleistä”. Harjoituksen kesto on 45 minuuttia. Tarkoituksena on lähestyä sukupuolielimiä taiteen kautta askartelemalla pimppejä ja pippeleitä käyttäen paperia, tusseja, sormivärejä, glitteriä, naruja ja muita tarvikkeita. Tämän on tarkoitus tukea ”lapsen kasvua kokonaiseksi ihmiseksi, joka kokee oman kehonsa ja kaikki sen osat arvokkaina ja tärkeinä”.
Toisessa taidepajassa katsellaan ensin porukalla piirroskuvia mitä monimuotoisimmista sukupuolielimistä. Kuvien inspiroimana teini pääsee sitten tekemään niistä omat taiteelliset tulkintansa. Lopuksi ryhmän piirrokset katsotaan läpi ja niistä keskustellaan.
Suuseksisuoja anaalialueen päälle
Turvallinen Oulu -hankkeen materiaalipankkiin on linkitetty myös kondomeja markkinoivan RFSU:n materiaaleja, joissa opetetaan kondomin käyttöä. Ohjeissa kerrotaan myös, miten kondomista voi valmistaa suuseksisuojan, jota voi käyttää esimerkiksi anaalialueen päällä suuseksiä annettaessa. Eräs Twitter-kommentoija kysyy Oulun kaupunginvaltuutettu Pekka Aittakummulta, miksi Oulussa 13-vuotiaita opetetaan nuolemaan peräaukkoa.
– Toivottavasti yhdellekään lapselle ei ole tällaista opetettu, vastaa pappi ja keskustan kansanedustaja Aittakumpu.
– On totta, että materiaali herättää kysymyksiä, joista on tarpeen keskustella asiallisesti. Minusta voisi olla paikallaan että valtuusto saisi tarkempaa infoa hankkeen käytännön toteutuksesta, Aittakumpu jatkaa.
Tämä todistaa vain sen, miten heikosti Oulun kaupunginvaltuutetut ovat perehtyneet miljoonahankkeen käytännön toteutukseen. Hankkeen materiaalit ovat olleet avoimesti kaikkien katsottavissa.
”Ääriliberaalit tuputtavat LGBT-agendaa”
Oululainen varavaltuutettu Tiina Wiik (asyl.) on sitä mieltä, että arvoliberaalit ihmiset kannattavat Turvallinen Oulu -hanketta, koska se tarjoaa heille muhkean budjetin ääriliberaalin seksuaalisuuden esittelemiseen lapsille.
– Miksi liberaalit puolustavat Turvallinen Oulu -hanketta, vaikka he itse eivät kelpuuttaisi sitä koskaan vastatoimiksi vaikkapa jossain metoo-skandaalissa, Wiik kysyy Twitterissä.
– Koska hanke tarjoaa heille 2,4 miljoonaa, joilla tuputtaa LGBT-agendaa ja ääriliberaalia seksuaalisuutta lapsille.
Hankkeen alkusyy näyttää unohtuneen
Tässä vaiheessa on hyvä muistuttaa, että koko hanke sai alkunsa siitä, että Oulussa tuli joulukuussa 2018 ilmi laaja, alaikäisiin tyttöihin kohdistuneiden seksuaalirikosten sarja, jossa tekijät olivat turvapaikanhakijoita tai jo oleskeluluvan saaneita maahanmuuttajia. Uhrit olivat suomalaistyttöjä.
Tämä ei näytä tulevan esille hankkeen käytännön toteutuksessa. Hankkeen materiaaleissa ei juurikaan tavalla käsitellä eri kulttuurien tai uskontojen eroja suhteessa naisten asemaan ja kohteluun. Projektiin ei näytä juurikaan sisältyvän maahanmuuttajamiehille annettavaa koulutusta tai tiedotusta esimerkiksi seksin suojaikärajoista Suomessa.
Maahanmuuttajat mainitaan hankkeessa vain siinä yhteydessä, että heistä on tarkoitus kouluttaa ”seksuaaliterveyden mentoreita”.
– Koulutamme maahanmuuttajayhteisöistä ihmisiä, jotka ovat kiinnostuneita viemään seksuaaliterveyden asioita eteenpäin yhteisössään ja kouluttamaan niissä jäseniä meidän rinnallamme, kertoo hankepäällikkö Paula Mällinen Kaleva-lehdelle.
Oulussa asuva brittiläinen antropologi Edward Dutton on kirjoittanut kirjan Oulun raiskausepidemiasta. Suomen Uutisten viime syksynä haastattelema Dutton on sitä mieltä, että suomalaiset ovat Euroopan älykkäin kansa, mutta älykkyys tekee meistä liian kilttejä vastustamaan haitallisia aatteita, kuten monikultturismi-ideologiaa. Oulun turvallisuushanke lienee malliesimerkki tästä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Edward Dutton Oulun Zonta-kerho Paula Mällinen Pekka Aittakumpu Kati Kaarlejärvi Turvallinen Oulu -projekti James Woods TikTok Tiina Wiik Oulu
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kaksi tuomittiin törkeästä lapsenraiskauksesta – Turvallinen Oulu -hanke ei näytä auttaneen

PS-Nuoriso vaatii paluuta perusasioihin peruskoulujen seksuaaliopetuksessa: Sukupuolia on kaksi
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Niin mikä salaliittoteoria, ministeri Adlercreutz?

Antikainen: Demarikansanedustajan satuilema arkipyhäväite täysin tuulesta temmattu
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ihmettelee SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen väitettä, jonka mukaan perussuomalaiset haluaisivat poistaa arkipyhät yrittäjäjärjestön ehdotuksen mukaisesti.

Vigelius SDP:n Nurmisen yt-aikeista: Tätäkö tarkoitti, että kaiken voi tehdä reilummin?
Tampereen kaupunginhallitukselle esitetään yt-neuvottelujen aloittamista vähintään 10 miljoonan euron säästöjen saavuttamiseksi. Säästöjä tehdään kaikilla palvelualueilla. Perussuomalaisten kansanedustajan, Tampereen kaupunginvaltuutettu Joakim Vigeliuksen mielestä päätökset osoittavat, mitä SDP:n vaalilupaus "kaiken voi tehdä reilummin" todella tarkoittaa.

Perussuomalaisten varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja SuomiAreenassa: SDP jakaisi äänestäjille ja someseuraajille ei-kenenkään velkamiljardeja, joita ei ole olemassakaan
MTV:n ja Porin kaupungin SuomiAreenan Raatihuoneenpuiston lavalla kohtasivat keskiviikkoiltana puolueiden puheenjohtajiston vaikuttajat, ja melko ennalta-arvattavasti puoluepomoilta kysyttiin kantoja talouden sopeutuksiin ja lisäsäästöihin lähitulevaisuudessa.

PS-ministeriryhmän tiedotustilaisuus klo 15.30 alkaen (suora lähetys)

Jussi Halla-aho: Kehitysavun tehtävä on ollut ostaa itsellemme hyvää omaatuntoa
Länsimainen ja suomalainen ihminen kantaa ilmeisen ikuista syyllisyyden taakkaa. Ainakin wokeväen mielestä. Olemme syyllisiä siihen, mitä samanväriset ihmiset ovat tehneet missä päin maailmaa hyvänsä aikakauteen katsomatta. Jussi Halla-ahon mielestä tämä on ”vähän kummallista ajattelua”.

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta
Aikoinaan Libanonista Saksaan turvapaikanhakijoina saapuneet arabitaustaiset klaanit tekevät huomattavan osan Saksan rikoksista. Saalista kerätään etenkin huumekaupalla, ryöstöillä, suojelurahalla ja kiristyksellä. Klaanin jäseniä yhdistävät ehdoton lojaalisuus omia perheenjäseniä ja sukulaisia kohtaan, perinteiset arvokoodit ja oma oikeuskäsitys. Tutkijat muistuttavat, että kaikki perheklaanien jäsenet eivät ole rikollisia.

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle
Nato teki Haagin huippukokouksessaan päätöksen, että rajaturvallisuuteen liittyvät kulut voidaan jatkossa laskea mukaan jäsenmaiden viiden prosentin puolustusmenotavoitteeseen. Tämä on suuri helpotus niille Nato-maille, joilla on yhteistä rajaa Venäjän kanssa tai joihin muuten kohdistuu paljon laitonta maahantuloa. Myös kumivenepakolaisten kanssa ongelmissa oleva Britannia iloitsee uudesta linjauksesta.

Suomen Akatemia teki sen taas! 750 000 euron jättipotin kuittasi tällä kertaa kynsisalonkitutkimus: feminismin ja rodullistamisen manikyyritutkimusta
Suomen Akatemian myöntämä yli 750 000 euron rahoitus Helsingin yliopiston tutkimukselle "Intiimi manikyyri: femininisoitu työ, (itse-)hoiva ja rodullistetut kohtaamiset kynsistudioissa" on hämmentänyt sosiaalisessa mediassa. Keskustelijat ovat ilmaisseet epäuskoaan julkista rahankäyttöä ja tiedepolitiikkaa kohtaan. Päivystävät kriitikoiden kriitikot kuten ekonomisti Heikki Pursiainen puolestaan piikittelivät muita keskustelijoita kuten Wille Rydmania jopa henkilökohtaisuuksiin asti. Pursiainen puhui kohututkimuksesta ylistävämpään sävyyn. Suomen Akatemian erikoiset rahoituspäätökset hämmentävät ihmisiä vuodesta toiseen. Ilmiö liittyy laajempaan keskusteluun tieteen politisoitumisesta ja tiederahoituksen kanavoitumisesta ideologisesti värittyneisiin hankkeisiin.

SU-Show #16: Suomessa on sananvapaus, mutta islamin arvostelija joutuu usein yhä vaientamisyritysten kohteeksi – onko suomalaisista tullut kulttuurisesti alistettu kansa?
Suomen Uutiset Show'n studiossa on tarjolla tällä kertaa suoraa puhetta sananvapauden todellisesta tilasta, kulttuurisesta alistamisesta sekä syistä ilmiön taustalla. Ajankohtaista aihetta pöyhivät Yhdysvaltojen historian ja kirkkohistorian dosentti, professori ja tutkija Markku Ruotsila sekä kansanedustaja Kaisa Garedew.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää