

LEHTIKUVA
Startup Refugees -miehet taas kerjuulla – pyytävät yhdistykselleen 180 404 € avustusta
Tv-persoonat Riku Rantala ja Tuomas Milonoff hakevat yhdistyksensä Phoenix ry:n nimissä STEA-avustusta, jonka käyttötarkoitukseksi on ilmoitettu ”turvapaikanhakijoiden työelämäosallisuuden lisääminen osaajaprofiilien kartoituksilla”.
Startup Refugees –hankkeen perustaneiden tv-persoonien Riku Rantalan ja Tuomas Milonoffin nimissä toimiva Phoenix ry hakee Sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuskeskukselta (STEA) 180 404 euron avustusta toiminnalleen vuosille 2018-2020.
Sinisten ministeri rahanjakajana
Summa on ilmoitettu käytettäväksi turvapaikanhakijoiden työelämäosallisuuden lisäämiseen tukemalla heidän työllistymisen edellytyksiä ja kouluttautumista yksilöllisillä osaajaprofiilien kartoituksilla, työ- ja koulutusmahdollisuuksia koordinoimalla sekä koulutuksilla, verkostoitumisilla ja vapaaehtoistyöllä (Startup Refugees 2018-2020).
STEA on jo alustavasti hyväksynyt avustushakemuksen, joskin summa on pyöristetty 180 000 euroon. Summa on siten korvamerkitty osaksi STEAn ensi vuoden avustusehdotusta, josta tulee lopullinen sosiaali- ja terveysministeriön päätöksellä.
Käytännössä päätöksen tekee sosiaali- ja terveysministeri Pirkko Mattila (sin). Avustuksen tavoitealue on sijoitettu maahanmuuttajajärjestöjen työelämäosallisuuden tukemiseen.
Avustusvaroista suurin osa palkkoihin
Rantalan ja Milonoffin tarkoituksena näyttää siten olevan jatkaa Phoenix ry:n kautta Startup Refugees -hanketta. Startup Refugeesin kerrotaan olevan yrityksistä, yhdistyksistä, säätiöistä, oppilaitoksista, julkisen sektorin toimijoista ja yksityishenkilöistä muodostuva verkosto, joka pyrkii eri tavoilla auttamaan Suomessa olevia turvapaikanhakijoita työllistymään tarjoamalla esimerkiksi koulutusta, työpaikkoja ja mahdollisuuksia kokeilla omia yritysideoitaan.
Startup Refugees saa toiminnalleen suuria summia erilaisina avustuksina.
Suomen Uutiset kirjoitti Startup Refugeesista elokuussa. Tällä hetkellä hanketta tukevat ainakin Suomi 100 -hanke 150 000 eurolla sekä yksityinen ME-säätiö, joka tukee 137 842 eurolla. Avustukset on kohdistettu vuodelle 2017.
Kesällä Startup Refugees toimitti Suomi 100 -hankkeelle väliraportin sekä siihen liittyvän kirjanpitoraportin, josta ilmenee, miten avustusvaroja on käytetty. Raporttien tarkastelujaksona oli tuolloin puolivuotisjakso.
Asiakirjoista ilmeni, että toiminnan kuluista suurin osa, yhteensä 122 375 euroa oli käytetty henkilöstökuluihin eli hankkeen työntekijöiden palkkoihin ja palkkojen sivukuluihin.
Työllistävästä vaikutuksesta ei juuri tietoa
Startup Refugeesin tosiasiallisista tuloksista on hyvin hankalaa saada tietoa. Hankkeen verkkosivulla kyllä kerrotaan runsassanaisesti toiminnan tavoitteista, mutta konkreettisia esimerkkejä ei juuri ole.
Kesällä julkaistusta väliraportista ilmenee, että Startup Refugees on muun muassa jatkanut toimijoiden yhteen kokoamista. Hankkeen aikana kerrotaan olevan pystytty laajasti hyödyntämään Startup Refugeesin alkuvaiheen kokemuksia turvapaikanhakijoiden työllistymisen ja yrittäjyyden tukemisesta, vastamaan osaamiskartoituksista nousseisiin tarpeisiin ja viemään käytäntöön nopean kotoutumisen sekä osallistavan vastaanottokeskuksen malleja.
Väliraportista ei kuitenkaan ilmene, kuinka moni turvapaikanhakija on suoraan työllistynyt palkkatyöhön Startup Refugees -hankkeen tuella eikä yksilöityjä tietoja ole ilmoitettu myöhemminkään.
Viime vuoden marraskuussa Rantala esitteli Ylen aamu-tv:ssä käsintehtyä design-kaarnavenettä esimerkkinä Startup Refugeesin toiminnasta. Rantalan mukaan kaaranaveneiden myynnistä olisi tarkoitus tulla liiketoimintaa. Toistaiseksi Startup Refugees -hanke on kuitenkin poikinut myyntituottoa vain 1 570 euroa.
Rahankerjuu myötätuulessa
Rantalan ja Milonoffin nimissä toimiva Phoenix ry toimii Startup Refugees -hankkeen taustalla. Yhdistykselle kävi hyvä tuuri viime vuonna, kun se sattui saamaan rahoittajiksi ME-säätiön sekä Suomi 100 -hankkeen, joilta lohkesi yhteensä lähes 290 000 euroa toiminnan kulujen kattamiseen.
Phoenix haki myös viime vuonna STEA-avustusta 156 478 euroa, mutta kyseinen hakemus ei mennyt läpi. Avustus oli tuolloin ilmoitettu käytettäväksi reilun kaupan brändin perustamiseen turvapaikanhakijoiden valmistamille tuotteille ja verkkokaupan rakentamiseen.
Tällä kertaa hanke on myötätuulessa. Ellei sosiaali- ja terveysministeri jostain syystä torju hakemusta, Startup Refugeesin työntekijöiden palkat voidaan maksaa myös ainakin ensi vuonna.
Startup Refugeesin toiminnan jatkuvuus on paljolti julkisten avustusten varassa. Luulisi, että hankkeen verkostossa olevat sadat yhteistyökumppanit lähtisivät mukaan tukemaan toimintaa rahallisesti, mutta toistaiseksi sillä saralla näyttää olleen hiljaista. Tiedossa ei vielä ole, jatkuuko ME-säätiön tuki myös ensi vuoden puolella.
ILKKA JANHUNEN
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Julkisin varoin pyörivälle somaliliitolle RAY:n tukea yli 250 000 euroa vuodessa – hakee vielä 400 000 euroa lisää

Halla-aho: Somaliliiton tuet nousseet vuosi vuodelta – ”Tätä ei ole jostain syystä listattu hallitusyhteistyön saavutuksiin”

Näin RAY jakaa pelieurosi: Miljoonien avustukset maahanmuutolle ja monikulttuurille

Startup Refugees -miehet pummasivat ja saivat STEA-avustusta 180 000 euroa – ministeri Mattila jakaa miljoonia maahanmuutolle ja monikulttuurille

Näin Suomi 100 -rahoja husattiin: Palkkoja, matkakuluja, päivärahoja – suuria summia kohteisiin, joilla ei ole mitään tekemistä Suomen itsenäisyyden kanssa

Riku Rantala esitti tv-ohjelmassa onanoivaa Ulla Appelsinia – Timo Haapala perää anteeksipyyntöä MTV3:lta
Viikon suosituimmat

14-vuotias tyttö joutui joukkoraiskauksen uhriksi Porvoossa – poliisikansanedustaja Nieminen: Kyse on jälleen raa’asta grooming‑tapauksesta
Groomingin uhriksi joutunut lapsi nousi autoon ulkomaalaistaustaisten miesten houkuttelemana. Miehet veivät tytön syrjäiselle alueelle metsään, jossa he raiskasivat hänet.

Purra täräytti melkoisen uutisen eduskuntasalissa: EU-komissio ei vaadi Suomelta alijäämämenettelyn takia mitään lisäsäästötoimia, koska tämä hallitus on toimet jo tehnyt

Purra tyrmää Espoon koulusuunnitelman: ”Suomalaiset pannaan maksamaan epäonnistuneesta maahanmuutosta”
Espoossa on ryhdytty valmistelemaan toimia maahanmuuttajakoulujen ongelmien vähentämiseksi tasaamalla vieras- ja suomenkielisten määrää eri koulujen välillä. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa somekanavillaan niitä päättäjiä jotka nyt esittävät maahanmuuton ongelmien ratkaisuksi keinotekoista koulujen oppilaaksiottoalueiden muuttamista.

Ruotsalainen tutkimuslaitos: Nuoret vierastavat yhä enemmän homoseksuaaleja sekä transihmisiä – ulkomaalaistaustaiset kaikkein kielteisimpiä
Ruotsalainen tutkimuslaitos on havainnut selvän muutoksen koululaisten asenteissa HBT-väkeä kohtaan. Oppilaat sietävät vähemmistöryhmistä kaikkein vähiten juuri nyt homoja, biseksuaaleja sekä transihmisiä. Asenteiden jyrkkyys yllätti tutkijan.

Kylmää kyytiä suomalaishoitajille: SDP:n Razmyar täyttäisi hoitolaitokset ulkomaalaisella työvoimalla – yksi suomenkielinen hoitaja riittäisi tukemaan muita
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kertoo saaneensa runsaasti kiitospalautetta hoitajilta käynnistämästään keskustelusta hoitoalan kielitaitovaatimuksista. Rydman totesi viime viikolla, että keskeisissä tehtävissä toimivien hoitajien suomen ja ruotsin kielen taitovaatimuksia on syytä tiukentaa, sillä puutteellinen kielitaito voi vaarantaa potilasturvallisuuden.

Espanja laillistaa puoli miljoonaa laitonta maahanmuuttajaa, pyytää heti EU:lta apua taakanjakoon – Tynkkynen: ”Kuin suoraan sosialismin oppikirjasta”
Espanjan sosialistihallitus on juuri ilmoittanut laillistavansa massiivisen määrän laittomia maahanmuuttajia, ja heti perään Espanja pyytää EU:lta apua näiden maahanmuuttajien uudelleensijoittamiseen muihin EU-maihin. Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen lähettäisi tulijat veneillä takaisin Välimeren toiselle puolelle.

Yhdysvaltain yliopistot purkavat DEI‑käytäntöjä: ”Edes Trumpin vastustajat eivät kaipaa DEItä takaisin”
DEI‑ideologia on parhaat päivänsä nähnyt. Julkisuudessa monet ovat arvelleet näin käyneen ainakin Yhdysvalloissa, jossa useat tunnetut yritykset ovat lopettaneet julkisuushakuiset yhdenvertaisuuskampanjansa ja niihin liittyvät työtehtävät.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomen on uskallettava ottaa käyttöön Tanskan malli
Sisäministeri Mari Rantasen mukaan Suomen maahanmuutto- ja kotouttamispolitiikan suunnanmuutoksen on saatava jatkoa. Ulkomaalaisten heikko työllisyys, kasvava riippuvuus sosiaaliturvasta ja hallitsematon työperäinen maahanmuutto kuormittavat yhteiskuntaa. Ratkaisuksi Rantanen kannattaa perussuomalaisten puheenjohtajan Riikka Purran esittämää velvoittavampaa linjaa – Tanskan mallia.

Kolumni: Vihreä siirtymä meni pois muodista
Teollisuuden hätähuudot energian kalleudesta ovat saaneet Euroopan johtajat pakittelemaan aiemmasta ilmastoinnostaan, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Vinksahtaneessa Yle-artikkelissa hypetetään ulkomaalaisten työllisten määrän kasvua – Suomen Perustan tutkija oikoo nyt Ylen vääristelyjä
Yleisradio hehkuttaa vailla pidäkkeitä, kuinka työllisyyden kasvu on 2020-luvulla tullut lähes kokonaan ulkomaalaistaustaisilta jättäen samalla kätevästi kertomatta ei-työllisten ulkomaalaisten määrän paisumisesta. Ajatuspaja Suomen Perustan tutkija oikoo nyt Ylen harrastamaa osatotuuksien paisuttelua.
















