

PS ARKISTO
Suomi irtautuu miinat kieltävästä Ottawan sopimuksesta – Mikko Polvinen: ”On palattu perusasioiden ääreen”
Juhannuksen alla vuonna 2025 eduskunta äänesti Suomen irtautumisesta Ottawan sopimuksesta. Äänestyksen tulos oli selkeä: Suomi ottaa uudelleen käyttöön jalkaväkimiinat äänin 157-18.Miinapäätöstä vastustivat kaikki paikalla olleet vasemmistoliiton kansanedustajat, seitsemän vihreiden edustajaa ja yksi RKP:n kansanedustaja.
Jalkaväkimiinoista ja niiden uudesta tulemisesta Suomen Uutisten studiossa keskustelivat perussuomalaisten kansanedustajat Petri Huru, Mikko Polvinen ja perussuomalaisten uusi 2. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Joakim Vigelius.
Eduskunta hyväksyi aikoinaan Ottawan sopimukseen liittymisen marraskuussa 2011. Äänestyksessä sopimusta vastaan tuolloin äänestivät kaikki paikalla olleet perussuomalaiset. Suomi liittyi sopimukseen virallisesti vuonna 2012.
Kansanedustaja Huru toteaa nyt, että Ottawan sopimukseen ei koskaan olisi pitänytkään mennä mukaan.
– Miina on hyvä köyhän miehen puolustusase, ei siis hyökkäysase vaan puolustusase.
Vasemmiston argumentit outoja
Miinakiellosta irtautumista vastaan etukäteen esitetyt argumentit ovat olleet monien mielestä outoja.
Vasemmistopuolueista esimerkiksi vihreiden riveistä on esitetty näkemys, että ”Miinat eivät erota marjanpoimijaa sotilaasta. Siksi on epärealistista väittää, että Suomessa miinojen käyttö olisi muita vastuullisempaa”.
Perusasiaa-ohjelman juontaja, kansanedustaja Vigelius huomauttaa, että on erikoista argumentoida miinakiellon puolesta sillä, että ikään kuin me suomalaiset samaistaisimme itsemme kehitysmaihin ja niiden tapaan käyttää miinoja aseina.
Myös Polvinen toteaa, että Suomea ei pitäisikään verrata suoraan muihin maihin.
– Että jos joku maa tekee huonosti, niin Suomi ei (muka) voisi tehdä mitään itse hyvin. Kyllä siinä ajattelussa maan itseluottamus tekemiseen on jo aika heikolla kantimilla.
– Kyllä perussuomalaiset luottaa suomalaiseen koulutettuun varusmieheen ja suomalaiseen sotilaaseen, joka suunnittelee miinoituksen. Me ollaan tässä varmasti maailman parhaita, ja meitä ei pitäisi edes verrata, saati sitten, että meitä vastaan ei pitäisi edes argumentoida sillä, että jossain suomalaiset eivät osaisi.
Suomea miinoitettaisiin joka tapauksessa
Vigelius huomauttaa, että pahimmassa mahdollisessa tilanteessa Suomea miinoitettaisiin joka tapauksessa.
– Siinä kohtaa miinoittaja ei välttämättä enää olisikaan suomalainen sotilas, ja silloin ei tulisi myöskään karttoja – tai ei olisi halua raivata miinoja pois Suomen maastosta.
– Kun taas, kun suomalainen sotilas miinoittaa puolustustarkoituksessa omaa maataan vihollista vastaan, niin silloin luodaan kartat, ja silloin pidetään mielessä myös sodan jälkeinen aika. Koska me emme halua tuhota omaa maatamme turvattomuutta aiheuttavilla välineistöillä.
Realismi teki paluun ulko- ja turvallisuuspolitiikkaan
Suomi liittyi aikanaan miinakieltosopimukseen 2010-luvun alussa täysin erilaisessa maailmanpoliittisessa tilanteessa. Sen jälkeen realismi on tehnyt paluun ulko- ja turvallisuuspolitiikkaan.
Huru arvioi, että ”tietyn porukan” silmät ovat lopulta avautuneet. Huru kehottaakin kaikkia ammentamaan oppia historiasta.
– Me tiedetään, mitä itäinen naapurimme on ennenkin tehnyt. Nyt meillä on kaikki syyt pitää käytössä kustannustehokkaat puolustuksen keinot. Suomalainen tekee puolustuksen kuitenkin vastuullisemmin kuin monet muut.
Polvinen muistuttaa, että Ottawan sopimuksen hyväksyminen tapahtui aikana, jolloin ideologinen politiikka oli voimissaan.
– Nyt on palattu perusasioiden ääreen, koska venäläiset ensin valloittivat Krimin. Sitten seurauksena oli laajempi hyökkäyssota Ukrainaan. Sitten se tilanne herätti ympärillemme muita maita, ja oli toivottavaa, että Suomi oli eturintamassa tässä irtautumassa.
Suomen puolustuskyvykkyys nousee
Puola, Baltian maat ja nyt myös Suomi ovat ilmoittaneet irtautuvansa jalkaväkimiinat kieltävästä Ottawan sopimuksesta.
Polvinen sanoo, että Suomen päätös on erinomainen esitys.
– Suomen puolustuskyvykkyys nousee. Meillä on kyvykkyyttä näitä käyttää, ja tällä me osoitetaan se, että Suomi valmistautuu ja varautuu aina pahimpaan, vaikkei sitä koskaan toivuttaisikaan.
Huru jatkaa ja toteaa, että Suomessa on osaava reservi ja osaamista tehdä miinoitus vastuullisesti.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- vihrevasemmisto Mikko Polvinen reservi puolustuskyky Joakim Vigelius Petri Huru ulko- ja turvallisuuspolitiikka Ottawan sopimus Jalkaväkimiinat Venäjä maanpuolustus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


KOMMENTTI: SDP horjuu rajusti Suomen turvallisuuden kannalta kriittisissä kysymyksissä – voiko Kiljusen kaartiin tosipaikan tullen luottaa, jos puolue joskus johtaisi punavihreää hallitusta?

Antikainen: Vasemmisto vaikenee, kun suomalainen veronmaksaja maksaa punamaalin jäljet
Puolustusministeriön pääsisäänkäynti on suljettu useiksi viikoiksi sen jälkeen, kun Palestiina-aktivistit töhrivät rakennuksen punaisella maalilla. Julkisivun rakennevaurioiden vuoksi entisöinti maksaa veronmaksajille kymmeniä tuhansia euroja ja kestää vähintään koko heinäkuun ajan. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ei säästele sanojaan kritisoidessaan tuhotyön tekijöitä ja sen tukijoukkoja.

Eduskunta äänesti Ottawan sopimuksesta irtautumisesta – Bergbom: Ottawan sopimukseen liittyminen oli virhe – nyt se korjattiin
Eduskunta päätti tänään äänestyksessä irtautua jalkaväkimiinat kieltävästä Ottawan sopimuksesta. Perussuomalaiset on johdonmukaisesti katsonut, ettei Suomen olisi pitänyt liittyä sopimukseen alun perinkään. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom on tyytyväinen siihen, että vuonna 2011 tehty virhe viimein korjattiin.

Vasemmistoliitto äänesti miinojen palauttamista vastaan – Vigelius: ”Epäisänmaallista”
Eduskunta päätti tänään äänin 157-18, että Suomi irtautuu jalkaväkimiinat kieltävästä Ottawan sopimuksesta. Perussuomalaisten kansanedustaja ja puolueen 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius arvostelee voimakkaasti miinakiellosta irtautumista vastaan äänestänyttä vasemmistoliittoa.

Historiallinen nuijankopahdus – Eduskunta hyväksyi Ottavan miinakieltosopimuksesta irtautumisen äänin 157-18, perussuomalaisten pitkäaikainen tavoite toteutui vihdoin
Eduskunta hyväksyi jalkaväkimiinat kieltävän Ottawan sopimuksesta irtautumisen torstain täysistunnossa äänin 157-18.

Miinat tekevät paluun – perussuomalaiset: Jalkaväkimiinat ovat tehokas ja edullinen ratkaisu puolustukseen
Perussuomalaiset oli ainoa puolue, joka äänesti eduskunnassa yksimielisesti jalkaväkimiinat kieltävän Ottawan sopimuksen ratifiointia vastaan marraskuussa vuonna 2011. Perussuomalaiset näki jo tuolloin sopimuksen heikentävän Suomen kansallista puolustuskykyä. Viimeistään muuttunut turvallisuuspoliittinen tilanne on osoittanut sopimuksen ratifioinnin suureksi virheeksi.

Suomen Perustan Taloustutkimukselta tilaama kyselytutkimus: Enemmistö suomalaisista kannattaa irtautumista jalkaväkimiinat kieltävästä Ottawan sopimuksesta
Ajatuspaja Suomen Perustan Taloustutkimukselta tilaama kyselytutkimus paljastaa, että yli puolet suomalaisista haluaa Suomen irtautuvan jalkaväkimiinat kieltävästä Ottawan sopimuksesta.
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”
Ylen aamussa vierailleelta kansanedustaja Teemu Keskisarjalta tivattiin kantaa hallitukselta odotettavaan ilmastostrategiaan. Keskisarja totesi asian olevan hänelle yhdentekevä. - Perussuomalaisille luonnonsuojelu on luonnollinen, pyhä asia. Ilmakehäkiihkoilu sen sijaan on paholaisen keksintö. Se on EU:n anekauppaa, lähiluonnon raiskaamista ja hiilinielujen nieleskelyä. Ilmakehäkiihkon sfääreistä olisikin tehtävä paluu aidosti vihreälle metsäpolulle.

Jussi Halla-aho: ”Onko minkään median toimituksessa yhtä paljon rikollisia kuin Hesarissa?”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho jakaa X-tilillään kurinpalautusta Helsingin Sanomille. Halla-aho osallistuu näin keskusteluun tuoreesta hovioikeuden tuomiosta kahdelle Helsingin Sanomien toimittajalle niin kutsutussa Viestikoekeskus-jutussa. Hovioikeus kovensi käräjäoikeuden aiempaa tuomiota.

Teemu Keskisarjan kolumni: Luonnonsuojelijat vastaan ilmakehäkiihkoilijat

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä
Kahdeksan alaikäistä tyttöä on joutunut seksuaalisen ahdistelun kohteeksi Saksan Gelnhausenin ulkouimalassa. Epäiltyinä on neljä syyrialaista miestä. Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua Saksan uimahallien turvallisuudesta. Samalla Kölnin kaupungin uimahalleihin asennetut seksuaalisesta väkivallasta varoittavat julisteet ovat joutuneet arvostelun kohteeksi, sillä niiden katsotaan esittävän ahdistelijoina sellaisia ryhmiä, jotka tilastojen mukaan syyllistyvät näihin tekoihin kaikkein harvimmin.

Teemu Keskisarja: Seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta pitää ohjata riippumattomille ja puolueettomille medioille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja esittää Yleisradion kutistamista siten, että seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta ohjattaisiinkin riippumattomille ja puolueettomille medioille. - Yle-veron maksajat jatkossa valitkoot itse rahoituskohteita omissa veroilmoituksissaan, Keskisarja linjaa.

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa
Aikaisemmin optikot eivät ole voineet määrätä silmälaseja henkilöille, joille on tehty silmäleikkaus, vaan asiakas on jouduttu ohjaamaan silmälääkärin vastaanotolle. - Muutos lyhentää jonoja silmälääkäreille ja on tervetullut tilanteessa, jossa silmälääkäreistä on pula valtakunnallisesti, kertoo sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Purra: Väestönmuutos ei ole salaliittoteoriaa tai äärioikeistolaista – ”Tilastot kertovat armottomasti, kuinka ulkomaalaisväestö lisääntyy ja kasvaa, suomalaisväestö ei”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra listaa X:ssä, miksi puolue puhuu niin paljon Suomen demografisista muutoksista.

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää