Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Tavio: Epidemia on alueellinen – mikseivät toimenpiteet?

06.05.2020 |15:54

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio ihmettelee, miksei epidemian alueellisuus näy mitenkään hallituksen toimissa.

Tavio nosti tänään täysistunnossa esiin, että sairaalahoitoa vaativat koronavirustapaukset sekä koronakuolemat ovat noin 80 prosenttisesti HYKS:in alueella.

Epidemian tukahduttaminen olisi Tavion mukaan Suomessa vielä hyvinkin mahdollista ja järkevää tämän vahvan alueellisuuden vuoksi.

– Miksi sellaisten kuntien kuten Uusikaupunki rajoitustoimet ovat tismalleen samat kuin Helsingin, vaikka Helsingissä on todettu yli 2 000 tartuntaa, mutta Uudessakaupungissa ei yhtään? Tavio kysyy.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Mikä hävettää, demarit?

19.11.2025 |21:13
3.
Suomen uutiset logo

Eurooppa, johon uskoimme, on hitaasti kuolemassa – ”Tästä ei voi enää vaieta”

21.11.2025 |10:13
4.
Suomen uutiset logo

Vihreiden kunta- ja aluevaaliehdokas maahanmuuttotutkimuksen takana – Lehtinen ja valtiovarainministeriön finanssineuvos lyttäävät tutkimuksen

18.11.2025 |12:12
7.
Suomen uutiset logo

Lehtiväite: Minnesotan sosiaaliturvapetosten rahoja on päätynyt terroristijärjestölle Somaliaan

21.11.2025 |20:03

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää