

Tavio: Hallituksen syytä valmistautua käyttämään ”rajat kiinni” -vaihtoehtoa
Perussuomalaisten kansanedustaja, lakimies Ville Tavio toteaa, että Suomen olisi syytä tarkastella kansainvälisiä sopimuksiaan.
– Suomen olosuhteet ovat todella muuttuneet. Ei hyvinvointivaltionkaan talous kestä rajattomia määriä vapaamatkustajia. Sosiaaliturvaperusteinen maahanmuutto on yksinkertaisesti saatava loppumaan, Tavio sanoo.
Tavion mielestä kansainvälisiä sopimuksia on noudatettava, mutta tarpeen vaatiessa niitä pitäisi voida myös tarkastella ja muuttaa.
– Täysi turvapaikanhakuoikeus luotiin tilanteessa, jossa sen ei ajateltu muodostavan kokonaista kansanvaelluksen väylää.
Perussuomalaisten suulla
Perussuomalaiset ovat jo kautta aikojen puhuneet maahanmuuttopolitiikan ongelmista. Aiemmin aiheesta on ollut vaikea keskustella herättämättä paheksuntaa.
Tasavallan presidentin Sauli Niinistön kahden päivän takainen puhe piti sisällään samoja ajatuksia. Tavio liikuttui puheesta.
– Sanat tuntuivat perussuomalaisten voitolta. Olemme vuosikausia kampanjoineet maahanmuuttopolitiikan järkevöittämisen puolesta.
Puheessaan presidentti tunnusti maahanmuuttoon liittyvät ongelmat ja otti kantaa myös kansainvälisiin sopimuksiin.
– Säännökset ovat syntyneet ja niiden tulkinta on kehittynyt aivan toisenlaisissa olosuhteissa. Olen varma, että jos niitä tehtäisiin vasta nyt, sisältö olisi olennaisesti tiukempi, mutta silti pidettäisiin kiinni ihmisoikeuksista ja hädässä olevien auttamisesta, tasavallan presidentti totesi.
Yhteistä rajavalvontaa
Presidentti totesi puheessaan myös sen, että kansainvälisten sopimusten muuttaminen on niin hidasta, että se tuskin tuottaisi ratkaisua nyt vellovaan akuuttiin tilanteeseen.
Joku ratkaisu on kuitenkin löydyttävä.
– Ensinnäkin eurooppalainen arvoperusta ja järjestys on turvattava, tästä ei voi olla epäselvyyttä. Toiseksi meidän on autettava niitä, jotka ovat hädässä tai vainon kohteena. Me emme voi nyt auttaa niitä, jotka hakevat parempaa tai tuntevat olonsa tai tulevaisuutensa kotimaassa vaikeaksi, Niinistö painotti.
Presidentti totesi myös, että EU:n pitäisi tunnustaa tosiasiat ja ryhtyä yhteiseen rajavalvontaan.
– Parasta olisi päästä muuttoliikkeen hidastuttamisen ja nopeutettujen käännytysten tielle ja sitä kautta raivata tilaa pahimmassa hädässä oleville.
Turvapaikkahakuoikeus pois
Tavio uskoo, että puheen pitäminen ei ollut presidentille helppoa.
– Monet vanhojen puolueiden kannattajat ovat yhä avoimien ovien kannalla. Presidentti sanoi sosiaaliturvaperusteisesta maahanmuutosta suorat sanat.
Tavio toivoo, että puhe herättäisi muutkin poliitikot huomiomaan nykyiset olosuhteet. Muutoksia maahanmuuttopolitiikkaan on pakko tehdä nyt.
– Sosiaalitukien, väärinkäytön sekä muun ilmaisen ylläpidon perässä siirtyvistä siirtolaisista päästäisiin ehkä helpoiten eroon laskemalla tai poistamalla maahanmuuttajien sosiaaliturvaa. Tämä kuuluu jo hallituksen harkitsemaan keinovalikoimaan.
Kansanedustajan mielestä hallituksen olisi syytä myös valmistautua käyttämään ”rajat kiinni” –vaihtoehtoa, eli että turvapaikanhakuoikeuden käyttöä voitaisiin kaventaa tai poistaa kokonaan.
VERA MIETTINEN
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Meri: SDP:n mielestä jo presidenttikin on kummallinen

Mäkelä: Turvapaikanhakijoiden maksettava oleskelu- ja paluukustannuksensa omista varoistaan

Lehto: Perusteettomasti maksetut vastaanottorahat perittävä takaisin

Lindström: Turvapaikka-asioiden tuomioistuinkäsittelyä nopeutettava

Saksassa vaaditaan jo maahantulijoiden aseellista pysäyttämistä

Immonen: Turvapaikanhakijoiden liikkumisoikeutta rajoitettava

Meri: Kuntia uhkaa maahanmuuttajista aiheutuva maksupommi

Lohela valtiopäivien avajaisissa: ”Tarvitsemme joukkuehenkeä ja rohkeutta päättää asiat heti”

Presidentti nosti kissan pöydälle: ”On lähdettävä nopeutettujen käännytysten tielle”
Viikon suosituimmat

Turvapaikanhakijaa epäillään murhasta ja raiskauksista Hollannissa – Amsterdamin valtasi pelko ja kauhu
17-vuotiaan tytön murha ja useat raiskaukset ovat saaneet Amsterdamin pelon valtaan. Naiset eivät vieläkään näytä olevan oikeutettuja tasa-arvoon, vapauteen ja elämän ilman pelkoa väkivallasta edes Euroopan ytimessä. Rikoksista epäillään turvapaikanhakijaa ja moni muukin naisiin kohdistuva väkivallanteko on ratkeamassa pidätyksen myötä.

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Reijonen: Apteekit juoksuttavat asiakkaita turhaan – ”Tähän on tultava loppu”
Onko sellainen tilanne tuttu, ettet saanutkaan kerralla apteekista mukaasi kaikkia Kela-korvattavia lääkkeitäsi? Suomessa on voimassa älytön systeemi, josta puhutaan liian vähän. Perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen vaatii loppua apteekeissa asioivien turhalle edestakaisin juoksuttamiselle.

Antikainen selvitti Elokapinan kesäkuun kolmipäiväisen mielenosoituksen kustannukset: Hintalappu veronmaksajille lähes 260 000 euroa
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.

Pridetys kuumentaa tunteita Tampereella – PS-valtuutettu Marika Puolimatka: ”Tällainen ei ole Tampereen kaupunginvaltuuston eettisten ohjeidenkaan mukaista toimintaa”
Tampereen kaupunginvaltuuston ensimmäisessä syyskokouksessa käytiin eilen vilkas keskustelu pride-liputuksesta luopumisesta, josta perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu Marika Puolimatka ja joukko perussuomalaisten, kristillisdemokraattien sekä kokoomuksen valtuutettuja oli jättänyt aloitteen viime kaudella.

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja
Saksassa tehdään tiliä Merkelin kymmenen vuotta sitten aloittamasta maahantulopolitiikasta. Elämään on tullut väriä, mutta voimavarat alkavat loppua. Koska sosiaali- ja terveyspalvelujen käyttäjien määrä on maahantulijoiden paljouden myötä kasvanut, mutta maksajien määrä ei ole vastaavasti lisääntynyt, niin palveluja ehdotetaan karsittavaksi. Hyvältä ei näytä myöskään rikostilastojen valossa.

Päivän pointti: Härskiä peliä keskustalta – valittelee työpaikkojen puutetta, samaan aikaan vaatii Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi

Pikaruokaravintoloissa saa yhä harvemmin palvelua suomen kielellä – Purra pohtii yrityksien motiivia palkata töihin kielitaidottomia henkilöitä suomalaisnuorten ohi
Monet suomalaisnuoret etsivät matalan kynnyksen töitä, etenkin pikaruokaketjujen palvelutehtävistä. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa alan epäkohdasta, sillä yhä useammin työpaikat menevät ulkomaalaisille, joilla ei juuri ole kotimaisten kielten taitoa.

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”
Mielenosoittajat kerääntyvät saarivaltakunnassa kerta toisensa jälkeen laittomille maahanmuuttajille varattujen hotellien edustoille vastustamaan hallituksen politiikkaa. Mielenilmaisut kärjistyvät usein yhteenotoiksi poliisin ja vastamielenosoittajien kanssa. Protestit leviävät yhä uusille paikkakunnille eikä vastakkainasettelulle näy loppua.

Ei yhtään murhaa Washingtonissa yli viikkoon – Trumpin tehotoimet tuottavat tulosta
Presidentti Trump määräsi pääkaupunki Washingtonin poliisitoimen otettavaksi liittovaltion hallintaan kaksi viikkoa sitten. Samalla hän lähetti pääkaupungin kaduille kansalliskaartin sotilaita auttamaan järjestyksenpidossa. Tehotoimet ovat johtaneet rikollisuuden selvään vähenemiseen. Pääkaupungissa on ollut pitkä jakso ilman ainuttakaan murhaa.