
Tunnettu iranilais-suomalainen ihmisoikeustaistelija joutui hyökkäyksen kohteeksi Helsingin Itäkeskuksessa – oli palaamassa Iranin hirmuhallintoa vastustaneesta mielenosoituksesta
Iranilais-suomalaisten mielenosoitus sai ikävän käänteen Eduskuntatalolla 24.4. Iranista Suomeen muuttanut ihmisoikeustaistelija Parvin Shokri oli tilaisuuden jälkeen ajanut pyörällä tyttärensä kanssa Helsingin Itäkeskuksessa sijaitsevan Kauppakeskus Eastonin läheiselle kirpputorille, jossa välikohtaus tapahtui.
Parvin Shokri on saanut turvapaikan Suomesta, sillä hän on tunnettu uskontokriitikko sekä Iranin islamistisen hallinnon vastustaja. Hän on tunnettu somepersoona. Esimerkiksi Instagramissa Shokrilla on 79 200 seuraajaa. Hän puhuu seuraajilleen usein livelähetyksissä.
Hyökkäys kirpputorin edessä
Parvin kuvailee tapahtumia Suomen Uutisille:
– Kiersin kymmenenvuotiaan tyttäreni kanssa pyörällä pari kirpputoria. Tyttäreni istui kärryssä pyöräni takana. Laitoin samaan aikaan Instagram-liven päälle ja aloitin lähetyksen puhuen seuraajilleni, hän kertoo ja jatkaa:
– Oli kulunut ehkä 30 minuuttia ja live-lähetys oli edelleen päällä, kun jätin tyttäreni Kauppakartanonkadulla sijaitsevan kirpputorin eteen ja menin itse sisälle. Kun palasin ulos tyttäreni luokse, hän ei ollutkaan enää paikalla, johon olin hänet jättänyt, vaan hän oli tullut sisään kirpputorille minun perässäni. Samalla hetkellä, kun tyttäreni astui ulos kirpputorilta, häntä seurannut mies ryntäsi minun päälleni ja vei puhelimeni.
Seurasivat ennen tekoa
– Mies juoksi pois puhelimeni kanssa ja Instagram-live jäi päälle. Puhelin löytyi noin 30 minuuttia myöhemmin. Se oli kaivettu maahan, nurmikon alle. Poliisi löysi puhelimen maasta. Illalla kun menin katsomaan Instagramiin live-lähetystäni, joka oli tallentunut puhelimeeni, huomasin siinä, että kaksi miestä seurasi minua ja tytärtäni Instagram-lähetyksen aikana.
Shokri on tehnyt asiasta rikosilmoituksen. Hän kertoo Suomen Uutisille, että on tunnistanut miehet kuvanauhalta.
Suomen Uutiset on nähnyt Shokrin tekemän rikosilmoituksen asiasta. Suomen Uutiset seuraa asiaa.
Heli-Maria Wiik
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Parvin Shokri some-vaikuttajat ideologinen väkivalta Hyökkäys ihmisoikeusaktivisti islamismi turvapaikan saaneet Uskontokritiikki Iran
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Maahanmuuttajatkin äänestävät nyt perussuomalaisia: ”Poliittisen eliitin tulisi tiedostaa maahanmuuton ongelmat eikä sortua populistisiin heittoihin äänestäjien valloittamiseksi”

Parinkymmenen terroristin epäillään elelevän hotellissa Britannian veronmaksajien kustannuksella

Britannia sulki suomalaisen Iranin IRGC:n terroristijoukoissa toimineen Bahmanpourin perustaman islamilaisen keskuksen Lontoossa

Ruotsi määritteli Iranin IRGC-joukot terroristijärjestöksi

BBC ja Iran International: Helsingin Resalat-moskeijan vieraileva imaami hyökkäsi hallintoa vastustavan iranilaisnaisen kimppuun Itäkeskuksessa
Viikon suosituimmat

Vaalikatastrofi järisyttää jo koko Ruotsia: Jengirikollisten lähipiiri vaalitoimitsijoina Tukholmassa – ääniä ostettu Luulajassa ja Piitimessä
Ruotsin valtiopäivävaaleihin liittyvät epäselvyydet uhkaavat haudata alleen koko valtakunnallisen vaalituloksen. Epäiltyjä väärinkäytöksiä tulee kaiken aikaa lisää ja usko pohjoismaiseen demokratiaankin horjuu. Pian on johtopäätösten aika.

Tabu murtuu: J.K. Rowling jakoi suomalaistutkimuksen transhoitojen haitoista – miljoonat näkivät
Harry Potter -kirjoista ja transideologian vastustamisesta tunnettu J.K. Rowling jakaa sosiaalisessa mediassa suomalaistutkimusta, jonka mukaan transhoidot heikentävät potilaiden mielenterveyttä. Tabu transhoitojen haittojen ympärillä murenee vähitellen.

Epäilty vasemmistopuolueen vaalivilppi voi vielä muuttaa Ruotsin vaalituloksen: “Joku tolkku sentään pitäisi olla”
Ruotsin valtiopäivävaaleissa on paljastunut vasemmistopuolueen mahdollinen vaalivilppi. Taalainmaalla voidaan siten joutua uusiin vaaleihin. Vaalipiirissä on 224 000 äänioikeutettua, joten valtakunnallinen tiukka vaalituloskin voi mennä uusiksi.

Ceutan kunnossapitotyöntekijät syyttävät laittomasti maahan tunkeutuneita: ”He tappavat eläimiä huvikseen”
Ceutaan laittomasti tunkeutuneet ja sinne jääneet nuoret miehet ovat syyllistyneet pahoinpitelyihin, ryöstöihin ja raiskauksiin, mutta mitkään laittomuudet eivät näköjään tulijoille riitä. Nyt rikosten kohteena ovat viattomat eläimet.

EU-elvytyspaketista rahaa ajoneuvoverojen poistoon Italiassa – Tavio: Perussuomalaiset varoitti yhteisvelasta
Italia aikoo poistaa vuoden 2027 ajalta ajoneuvoveron yli 14 miljoonalta autolta ja moottoripyörältä, ja käyttää tähän EU:n elpymisvälineestä peräisin olevia rahoja. Perussuomalaiset varoittivat jo vuonna 2021 EU:n elpymisvälineestä ja vastustivat sen hyväksymistä eduskunnassa.

Demarisäätiön pomo kuppasi vanhuksen rahat – Reijonen: Hälytyskellojen pitäisi soida
Sosiaalisessa mediassa nousi myrsky, kun demareihin kytköksissä olevan Kansan Sivistysrahaston toimitusjohtaja nouti 92-vuotiaan Kaino Nurmisen sairaalan geriatriselta osastolta pankkiin lahjoittamaan säätiölle 100 000 euroa. Perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen paheksuu sitä, että kuka tahansa pystyy noutamaan ikäihmisen sairaalasta pankkiin tekemään mittavia lahjoituksia edustamalleen säätiölle.

Elinkeinoelämä ja vasemmisto ajattelevat lompakoillaan – eliitin ihmisvihamielinen katastrofilogiikka esillä Ylen äärioikeistokeskustelussa
Yleisradion A-Talk-ohjelma käsitteli eurooppalaisen ”laitaoikeiston” kiihtyvää nousukiitoa. Studiossa sosialisti ja elinkeinoelämän edustaja löysivät yhteisen sävelen yksiulotteisesta talousajattelusta. Keskustelijat vaikenivat visusti maahanmuuton ongelmista.

Rikosilmoitus vasemmistopuolueen mahdollisesta vaalivilpistä Tukholmassa: ”Pahinta mitä olen nähnyt”
Ruotsin valtiopäivävaaleihin liittyvät vilppiepäilyt laajenevat Borlängestä Tukholmaan. Svenska Dagbladetin pääkirjoituksessa useat Järvan ongelmalähiöiden alueella työskennelleet vaalivirkailijat kertovat tilanteista, joissa äänestäjiä olisi päättäväisesti johdateltu kannattamaan vasemmistopuoluetta. Nyt poliisi selvittää äänestystapahtumia.

Vigelius latasi täyslaidallisen hallituksen saavutuksista masentuneelle oppositiolle
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius avasi eduskunnan budjettikeskustelun rajulla hyökkäyksellä oppositiota ja Sanna Marinin hallituksen perintöä vastaan. Vigelius puolusti hallituksen verokevennyksiä ja tiukkaa kulukuria sekä tyrmäsi opposition vaihtoehdot pelkkänä rahareikänä ja talouskasvun jarruna.

Maahanmuuttajaryhmien välillä valtavia eroja maanpuolustustahdossa
Monikulttuurisuus muokkaa yhteiskuntaa monella tavalla. Keskeinen kysymys on, miten se vaikuttaa maanpuolustustahtoon tosipaikan tullen? Maahanmuuttajaryhmät ovat keskenään erilaisia siinä, miten kutsuntoihin ja varusmiespalvelukseen – eli maanpuolutukseen – suhtaudutaan.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää













