
Tunnettu iranilais-suomalainen ihmisoikeustaistelija joutui hyökkäyksen kohteeksi Helsingin Itäkeskuksessa – oli palaamassa Iranin hirmuhallintoa vastustaneesta mielenosoituksesta
Iranilais-suomalaisten mielenosoitus sai ikävän käänteen Eduskuntatalolla 24.4. Iranista Suomeen muuttanut ihmisoikeustaistelija Parvin Shokri oli tilaisuuden jälkeen ajanut pyörällä tyttärensä kanssa Helsingin Itäkeskuksessa sijaitsevan Kauppakeskus Eastonin läheiselle kirpputorille, jossa välikohtaus tapahtui.
Parvin Shokri on saanut turvapaikan Suomesta, sillä hän on tunnettu uskontokriitikko sekä Iranin islamistisen hallinnon vastustaja. Hän on tunnettu somepersoona. Esimerkiksi Instagramissa Shokrilla on 79 200 seuraajaa. Hän puhuu seuraajilleen usein livelähetyksissä.
Hyökkäys kirpputorin edessä
Parvin kuvailee tapahtumia Suomen Uutisille:
– Kiersin kymmenenvuotiaan tyttäreni kanssa pyörällä pari kirpputoria. Tyttäreni istui kärryssä pyöräni takana. Laitoin samaan aikaan Instagram-liven päälle ja aloitin lähetyksen puhuen seuraajilleni, hän kertoo ja jatkaa:
– Oli kulunut ehkä 30 minuuttia ja live-lähetys oli edelleen päällä, kun jätin tyttäreni Kauppakartanonkadulla sijaitsevan kirpputorin eteen ja menin itse sisälle. Kun palasin ulos tyttäreni luokse, hän ei ollutkaan enää paikalla, johon olin hänet jättänyt, vaan hän oli tullut sisään kirpputorille minun perässäni. Samalla hetkellä, kun tyttäreni astui ulos kirpputorilta, häntä seurannut mies ryntäsi minun päälleni ja vei puhelimeni.
Seurasivat ennen tekoa
– Mies juoksi pois puhelimeni kanssa ja Instagram-live jäi päälle. Puhelin löytyi noin 30 minuuttia myöhemmin. Se oli kaivettu maahan, nurmikon alle. Poliisi löysi puhelimen maasta. Illalla kun menin katsomaan Instagramiin live-lähetystäni, joka oli tallentunut puhelimeeni, huomasin siinä, että kaksi miestä seurasi minua ja tytärtäni Instagram-lähetyksen aikana.
Shokri on tehnyt asiasta rikosilmoituksen. Hän kertoo Suomen Uutisille, että on tunnistanut miehet kuvanauhalta.
Suomen Uutiset on nähnyt Shokrin tekemän rikosilmoituksen asiasta. Suomen Uutiset seuraa asiaa.
Heli-Maria Wiik
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Parvin Shokri some-vaikuttajat ideologinen väkivalta Hyökkäys ihmisoikeusaktivisti islamismi turvapaikan saaneet Uskontokritiikki Iran
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Maahanmuuttajatkin äänestävät nyt perussuomalaisia: “Poliittisen eliitin tulisi tiedostaa maahanmuuton ongelmat eikä sortua populistisiin heittoihin äänestäjien valloittamiseksi”

Parinkymmenen terroristin epäillään elelevän hotellissa Britannian veronmaksajien kustannuksella

Britannia sulki suomalaisen Iranin IRGC:n terroristijoukoissa toimineen Bahmanpourin perustaman islamilaisen keskuksen Lontoossa

Ruotsi määritteli Iranin IRGC-joukot terroristijärjestöksi

BBC ja Iran International: Helsingin Resalat-moskeijan vieraileva imaami hyökkäsi hallintoa vastustavan iranilaisnaisen kimppuun Itäkeskuksessa
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Sodan kurimus vaati Jyrki Ålandin lapsen hengen – 20-vuotias lähti Ukrainaan vapaaehtoisena, eikä hän koskaan enää palaa kotiin

Hoitajien tekemät vanhusten raiskaukset järkyttävät Ruotsissa – rohkean Elsan haastattelu sai muut uhrit avautumaan, Uppsalan kunnan koko vanhuslautakunta eroaa
Vanhuksiin kohdistunut seksuaaliväkivalta nousi julkisuuteen viime syyskuussa Ruotsissa, kun 84-vuotias Elsa päätti kertoi asiasta Uppsala Nya Tidningille (UNT). Elsan haastattelu rohkaisi myös muita kotipalvelun työntekijöiden uhreiksi joutuneita vanhuksia kertomaan raiskauksista toimittajille.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää