

PISA-tutkimuksen kansallinen tutkimusjohtaja Arto K. Ahonen ja opetusministeri Anna-Maja Henriksson OECD:n 15-vuotiaiden nuorten osaamista selvittävän PISA 2022 -tutkimuksen tulosten julkistustilaisuudessa Helsingissä 5. joulukuuta 2023. / LEHTIKUVA
Tuoreet PISA-tulokset: osaamistaso laskenut jyrkästi Suomessa, mutta Viro yltää aivan kärkimaiden tuntumaan
Nuorten matematiikan osaaminen ja lukutaito ovat heikentyneet miltei kaikissa OECD-maissa, mutta Suomen kohdalla voidaan puhua romahduksesta. ”Pudotus on isompi kuin koskaan aiemmin”, kuvaili tutkija Arto Ahonen PISA-tiedotustilaisuudessa opetusministeriössä. Lukutaidon osalta hän luonnehti Suomen tulosta sanoilla ”historiallisen heikko.”
Suomen pisteet yltävät kuitenkin edelleen OECD-maiden keskitasolle, mikä johtuu siitä, että vielä vuosituhannen alussa Suomi sijoittui PISA-mittelössä suhteellisen korkealle.
PISA-lyhenne tulee sanoista Programme for International Student Assesment. Kansainvälinen tutkimus toteutetaan kolmen vuoden välein, ja joka kerralla painotetaan hiukan eri asioita. Tällä kertaa erityisen kiinnostuksen kohteena oli matematiikka ja lukutaito. Suomesta PISAan osallistui yli kymmenen tuhatta peruskoulun yhdeksäsluokkalaista.
PISA:lla mitattavaa osaamista kuvaavat käyrät ovat viime vuosina olleet laskusuunnassa lähes kaikkialla, mutta Suomessa tulokset ovat edelliskerrasta – vuodesta 2018 – suorastaan romahtaneet.
Globaalia osaamisen heikkenemistä tutkijat eivät osaa selittää, mutta mitä Suomen PISA-menestykseen tulee, tutkijoilla ja kouluissa työskentelevillä opettajilla on useitakin kiinnostavia ja toisistaan eriäviä näkemyksiä. Siitä koulutuksen asiantuntijat kuitenkin ovat yksimielisiä, ettei korona-ajan poikkeusolosuhteita käy ikävistä uutisista syyttäminen.
Nyt julkistetuissa PISA-tilastoissa loistavat perinteiseen tapaan Itä-Aasian maat – Korea ja Japani ovat jopa hiukan parantaneet vauhtiaan. Kiinnostavaa on myös se, että Viro yltää aivan kärkimaiden tuntumaan.
Lienee siis aihetta tutkia tarkemmin, mitä Viron koulujärjestelmässä tehdään oikein, ja olisiko Suomella eteläisestä naapurista jotakin opittavaa esimerkiksi työrauhan, vaatimustason tai opettajan auktoriteetin suhteen.
PISA-tuloksia pohdittaessa on hyvä muistaa, että PISA ei esimerkiksi matematiikan osalta mittaa varsinaisten matemaattisten oppisisältöjen osaamista. PISA kertoo oppilaitten ”arkimatematiikan taidoista” eli kyvystä ymmärtää numeroina ja graafeina esitettävää informaatiota jokapäiväisen elämän tilnteissa.
PISA ei siten kerro vielä siitä, millaiset jatko-opintovalmiudet oppilailla on matematiikassa. Sen selvittämiseksi pitää seurata esimerkiksi kansainvälistä TIMMS-tutkimusta, jossa Suomi on menestynyt – valitettavasti – suhteessa paljon huonommin kuin vaikkapa PISAssa.
Suomen Uutiset seuraa asiantuntijoiden PISA-keskustelua. Aihetta ruoditaan myös alkuvuodesta ilmestyvässä päivitetyssä Koulukirjassa, jonka julkaisee ajatuspaja Suomen Perusta. Ensimmäisen, 2021 julkaistun Koulukirjan voi ladata täältä.
MAI ALLO
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsi häätää puhelimet peruskoulusta – ruotsidemokraatit ja porvarihallitus yksimielisiä

Antikainen: Sivistysvaliokunta kiinnitti huomiota poikien tilanteeseen jo viime hallituskaudella – silloinen opetusministeri Li Andersson ei tehnyt asialle mitään

Pakkoruotsin opetus lisääntyy yläasteella – ”Marinin hallituksen viimeinen märkä rätti peruskouluille”

Pisa-pomon tuliset terveiset: Kännykät kaappiin ja kuri sekä järjestys takaisin kouluihin

Suomen Perustalta uudistettu painos peruskoulun ongelmia käsittelevästä Koulukirjasta – suomalaisen koulujärjestelmän kriisiin ollaan vasta heräämässä

Koponen: Opetushallitus on laitettava leikkuriin

Peruskoulujen vaatimustason romahdus huolestuttaa opettajia – Koponen: Koulusta ei voi valmistua lukutaidottomana
Viikon suosituimmat

Työpaikkalähteet: Tytti Tuppurainen huutaa ja nöyryyttää – eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho: ”Tilanne on karmea”
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtajaa Tytti Tuppuraista syytellään toistuvasta epäasiallisesta käytöksestä, joka kohdistuu hänen avustajiinsa ja muihin kansanedustajiin. Väitteiden mukaan Tuppuraisen käytös on huutamista, nöyryyttämistä, nolaamista julkisesti sekä tylyä ja käskyttävää johtamistyyliä.

Ilmari Nurmisen huoleton rahankäyttö puhututtaa tamperelaisia: Pormestarimenot paisuvat – samaan aikaan kaupunki leikkaa ankarasti
Uuden edustusauton käyttöönsä juuri saanut Tampereen pormestari Ilmari Nurminen teetti äskettäin itsestään uudet edustuskuvat, joiden hintalappu nousee selkeästi tavanomaista korkeammalle. Nuoren pormestarin rahankäyttö herättää keskustelua, kun samaan aikaan Tampere kärvistelee talousahdingossa.

Eerola ihmettelee somaliperheiden ristiriitaista toimintaa: Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan
Perussuomalaisten kansanedustaja Juho Eerola kommentoi Facebookissa Ylen MOT-dokumenttia, joka paljastaa somalialaisten perheiden lähettävän lapsiaan ankariin kurinpitolaitoksiin Somaliaan. Eerola kysyy, miksi turvaa hakeneet vanhemmat altistavat jälkeläisensä samalle vaaralle, josta itse pakenivat.

Antikainen syyttää Tuppuraista huomion ohjaamisesta pois SDP:n kiusaamiskulttuurista – myös Lindtman saa täystyrmäyksen johtajuuden puutteestaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee Tytti Tuppuraista siitä, että tämä hänen mukaansa yritti laajentaa demariryhmän kiusaamiskulttuurin koko eduskuntaa koskevaksi. Antikainen moittii myös SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmania tämän hiljaisuudesta ja katsoo, että tapaus paljastaa vakavia johtamisongelmia oppositiopuolueen sisällä.

Riikka Purra ja Björn Wahlroos harvinaisessa yhteishaastattelussa

Trump antaa tonnin ”pesämunan” jokaiselle lapselle – osakesäästötilin tuoton saa haltuunsa 18-vuotiaana
Presidentti Trump on luonut lapsille uuden osakesäästötilin, johon valtio lahjoittaa tuhat dollaria pesämunaksi jokaiselle Trumpin toisen kauden aikana syntyneelle Yhdysvaltain kansalaiselle. Monet sijoittajat ja suuryritykset ovat lähteneet mukaan tukemaan Amerikan lasten tulevaisuutta. Myös rap-artisti Nicki Minaj aikoo lahjoittaa rahaa faniensa lasten Trump-tileille.

Toimeentulotuen muutokset voimaan tänään – Purra esittää myös jatkouudistusta – ”Harva lähtee yövuoroihin siivoamaan, jos saman rahan saa tekemättä mitään”
Toimeentulotuen uudistus tulee tänään voimaan maltillisella leikkauksella. Valtiovarainministeri Riikka Purra esittää samalla jo uudistuksen jatkamista, sillä Suomi ei kestä enää avokätisyyttä, joka pitää etenkin integroitumattomia maahanmuuttajia tuen varassa.

Sahateollisuus varoittaa miljardipommista – Tynkkynen varoitti jo aiemmin: Ilmastokiimassa unohtuvat talous ja huoltovarmuus
Sahateollisuus ry:n toimitusjohtaja Tino Aalto varoittaa Kauppalehden Talousaamussa, että ilmasto‑ ja luontopaneelien esittämät hakkuuvähennykset iskisivät suomalaiselle metsäsektorille rajusti. Aallon mukaan kymmenen prosentin leikkaus puunkäyttöön merkitsisi jopa kymmenien sahojen sulkemisia, miljardiluokan talousmenetyksiä ja tuhansien työpaikkojen menetystä.

Valtiovarainministeri Purralta kova vastaus Lindtmanille, joka vastusti säästöjä vuosikausia, mutta nyt vaatii enemmän – ”Pupu mennyt pöksyyn”
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman myöntää viimein EU-paineen alla, että hallituksen pitää tehdä tarvittaessa lisää sopeutusta julkiseen talouteen. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa nyt SDP:ta ja oppositiota epäjohdonmukaisuudesta.

Maahanmuuttajataustainen mies pakoili oikeutta 20 vuotta, sai lievemmän tuomion lapsen joukkoraiskauksesta – Vigelius: ”Kokeeko kukaan oikeuden toteutuneen”
Joukkoraiskaukseen 20 vuotta sitten osallistunut mies tuomittiin lopulta samasta teosta kuin muutkin, mutta mies sai teostaan kevyemmän rangaistuksen, koska onnistui piileskelemään oikeutta niin pitkään.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää













