

LEHTIKUVA
Turvallisuuspolitiikan mannerlaatat liikkuvat Euroopassa: Puola varustaa Euroopan mahtavimman armeijan
Venäjän hyökättyä Ukrainaan alkoi kehitys, joka pistää turvallisuuspolitiikan maailmankirjat Euroopassa uusiksi. Ukrainan armeija on jo Venäjän armeijan veroinen ja Puola pistää vielä paremmaksi. Jopa vaateita rajojen tarkistuksiin saattaa olla tiedossa aseiden joskus vaiettua Ukrainassa.
Puola käyttää 4 prosenttia bruttokansantuotteestaan sotilasmenoihin. Se on enemmän kuin missään muussa Nato-maassa. Rahoista 40 prosenttia kuluu ase- ja materiaalihankintoihin.
– Kahden vuoden kuluessa meillä on Euroopan vahvimmat maavoimat, ilmoitti puolustusministeri Mariusz Blaszczak huhtikuussa Svenska Dagbladetin mukaan.
Puolan armeijan hovihankkija on hieman yllättäen Etelä-Korea. Niinpä maavoimien vahvuuteen tulee kulumaan 1 000 K2 Black Panther -taistelupanssarivaunua sekä 600 suomalaisillekin tuttua K 9 Thunder -panssarihaupitsia. Puolasta on tulossa Euroopan sotilaallinen suurvalta.
Putinin syytä miettiä toisenkin kerran
Suwalkin käytävä on alue Liettuan ja Puolan rajalla. Se erottaa Venäjään kuuluvan Kaliningradin alueen sekä sotilastukikohdan Valko-Venäjästä. Suwalkin käytävää on kutsuttu Naton Akilleen kantapääksi sekä Euroopan vaarallisimmaksi alueeksi.
Puolan armeijan tehtävä on osaltaan pysäyttää Venäjän ja Valko-Venäjän armeijat niiden mahdollisesti yrittäessä Itämeren rantaan ja syvemmälle Eurooppaan Suwalkin käytävän kautta. Samalla Venäjä käytännössä eristäisi Baltian Nato-maat muusta sotilasliitosta.
– Putinin on syytä miettiä toisenkin kerran, ennen kuin hän tekee huonon päätöksen hyökätä Puolaan, uhosi puolustusministeri Blaszczak vastaanottaessaan ensimmäisiä K2-tankkeja maaliskuun lopulla.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- sotilaallinen suurvalta Liettuan ja Puolan raja K 9 Thunder K2 Black Panther Suwalkin käytävä sotilasmenot varustautuminen sotilaallinen voima Kaliningrad Ukrainan sota Venäjän hyökkäys bruttokansantuote puolustusbudjetti Valko-Venäjä Armeija Etelä-Korea Mariusz Błaszczak Eurooppa Puola Turvallisuuspolitiikka nato
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Valtaosa venäläisistä tukee tutkimusten mukaan hyökkäystä Ukrainaan – se vain ei ole koko totuus

Antikainen: Venäjällä osittainen liikekannallepano – hallituksen kyvyttömyys sulkea raja on uhka kansalliselle turvallisuudelle

Halla-aho: Kremlin kaasulonkerot eurooppalaiseen päätöksentekoon mahdollistivat Putinin tyrannian nousun

Halla-aho, Makkonen ja Rostila keskustelevat ulko- ja turvallisuuspolitiikasta – pohdintaa Horneteista, Venäjästä, Kiina-riippuvuudesta

Itämeren energiaturvallisuus on keskeinen osa Suomen turvallisuutta – ”Tiiviimpi yhteistyö alueen maiden kanssa parantaa kriisivalmiuttamme ja varautumistamme”
Viikon suosituimmat

Ylen ex-toimittaja muistuttaa Nasima Razmyarin eturistiriidasta: Lobbaa poliitikkona maahanmuuton lisäämistä, samaan aikaan mukana vastaanottokeskusbisneksessä
SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyar on pitkään ajanut politiikassa maahanmuuton lisäämistä ja korostanut vastaanottokeskusten tarpeellisuutta. Samaan aikaan hän on itse toiminut hallitusjäsenenä yrityksessä, joka tuottaa näitä palveluita.

Kylmää kyytiä suomalaishoitajille: SDP:n Razmyar täyttäisi hoitolaitokset ulkomaalaisella työvoimalla – yksi suomenkielinen hoitaja riittäisi tukemaan muita
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kertoo saaneensa runsaasti kiitospalautetta hoitajilta käynnistämästään keskustelusta hoitoalan kielitaitovaatimuksista. Rydman totesi viime viikolla, että keskeisissä tehtävissä toimivien hoitajien suomen ja ruotsin kielen taitovaatimuksia on syytä tiukentaa, sillä puutteellinen kielitaito voi vaarantaa potilasturvallisuuden.

Vantaa on varoittava esimerkki pieleen menneestä maahanmuutosta – velkaantuneen kaupungin asukkaista kohta kolmannes vieraskielisiä
Vantaa on Suomen vieraskielisin kaupunki, jonka asukkaista lähes kolmannes puhuu äidinkielenään muuta kuin suomea, ruotsia tai saamea. Luvut puhuvat puolestaan kaupungista, jossa työttömyys ja riippuvaisuus sosiaalituista ovat huippuluokkaa koko maan tasolla. Vantaa voi näyttää suunnan, johon Suomi on maahanmuuton myötä menossa - jos sitä ei selvästi rajoiteta.

Iranin kansa juhlii diktaattorin kuolemaa: ”Khamenei meni helvettiin”
Iranin kansa ryntäsi riemuitsemaan kaduille heti kun tieto uskonnollisen diktaattori Ali Khamenein kuolemasta oli varmistunut. Pelon ja kauhun tilalle oli tullut toivo, joka näkyi ja kuului myös Iranin ulkopuolella.

Ei matkalippua, ei tarkastusmaksua, ei ongelmia – Tampereella pummimatkustaja voi nyt livahtaa omille teilleen lipuntarkastajalle kärähdettyään
Tampereen kaupunki on ryhtynyt tekemään pummilla matkustajien unelmista totta. Tampereen joukkoliikenteen uusi ohjeistus sallii, kuinka liputtomat matkustajat voivat kärähdettyään jatkossa vain poistua ratikasta tai bussista omille teilleen ilman maksua tai henkilötietojen antamista.

Kolumni: Yle puhuu polarisaatiosta mutta ruokkii sitä itse
Mailiin tupsahti uutiskirje, jossa MustReadin toimittaja Erkka Railo tenttaa Ylen uutta toimaria Marit af Björkestenia. Ylen mielestä yhtiön tehtävä on yhdistää suomalaisia, mutta toisaalta poliittinen polarisaatio vaikeuttaa yhteiskunnallista keskustelua, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila.

Yhdysvallat ja Israel hyökkäsivät Iraniin – pappishallinnon kaataminen on alkanut
Useat voimakkaat räjähdykset ravistelivat Iranin pääkaupunkia Teherania lauantaina aamulla. Israelin armeijan mukaan iskujen kohteena oli muun muassa Iranin johdon kokous, joka tiettävästi pidettiin ajatolla Ali Khamenein palatsissa. Ainakin osa Iranin uskonnollisesta ja sotilasjohdosta on saanut surmansa.

Päivän pointti: Sääntöpohjainen maailmanjärjestys on vasemmistolle kuin pyhä huoneentaulu – mutta kaupan kassalla ja joukkoliikenteessä säännöistä voi joustaa

New Yorkin poliiseja heiteltiiin jääkimpaleilla ja kivillä, kahdelle vakavia vammoja – muslimipormestari raivostutti poliisiliiton vähättelemällä väkijoukon hyökkäystä virkavaltaa vastaan
New Yorkissa riehui tuikea lumimyrsky, joka toi puoli metriä lunta kaupungin kaduille. Manhattanilla väkijoukko innostui lumisotaan, joka lähti lapasesta. Poliisi tuli rauhoittelemaan tilannetta ja joutui hyökkäyksen kohteeksi. Pormestari vähätteli välikohtausta - ja pian sukset olivat taas ristissä muslimipormestarin ja virkavallan välillä.

Näin keskusta on äänestänyt eduskunnassa maahanmuuton kiristyksistä – mitkään tiukennukset eivät kelpaa
Kansanedustaja Joakim Vigeliuksen keräämä lista kertoo korutonta kieltään siitä, miten kepu nykyisin pyrkii aktiivisesti peittelemään aiempia maahanmuuttolinjauksiaan. Äskettäinhän puolue oli vielä vaatimassa Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi tekemään töitä. Kepun maahanmuuttopolitiikka näyttääkin menevän minne tuuli milloinkin kuljettaa.
















